Opuchlizna pod oczami – przyczyny powstawania i sposoby leczenia
Opuchlizna pod oczami to sygnał, że należy przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia i własnemu organizmowi. Obrzęki i worki mogą sugerować, że zbyt mało czasu przeznaczacie na sen czy aktywność fizyczną, ale mogą też wskazywać na poważniejsze problemy ze zdrowiem. Wskazujemy wam możliwe przyczyny opuchlizny pod oczami i sposoby na pozbycie się jej.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Jeśli opuchlizna pod oczami jest skutkiem niezdrowego trybu życia, rozwiązanie jest dość proste – pomoże zmiana nawyków, wklepywanie kremów na worki pod oczami i stosowanie domowych metod na obrzęki. W składzie kosmetyków należy szukać substancji, które przede wszystkim pobudzają krążenie krwi i limfy. Obrzęki skutecznie zmniejszają również zimne okłady. Jeśli natomiast źródłem problemu jest alergia bądź problemy z nerkami, konieczna będzie wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Spis treści:
- Opuchlizna i zaczerwienienia pod oczami – przyczyny
- Co oznacza opuchlizna pod oczami u dzieci?
- Domowe sposoby na opuchliznę pod oczami
- Kremy i płatki na opuchliznę pod oczami
- Jak zlikwidować opuchliznę pod oczami? Skuteczne zabiegi
Opuchlizna i zaczerwienienia pod oczami – przyczyny
Przyczyną worków pod oczami i opuchlizny mogą być codzienne nawyki, które sprawiają, że organizm nie może wypocząć, gromadzi się w nim nadmiar wody, powstają zastoje limfy. Głównym winowajcą jest najczęściej niedobór snu, nierzadko poprzedzony wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem czy telefonem. Nie pomaga też brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia zaburza przepływ limfy. Źródeł problemu trzeba także szukać w diecie, a zwłaszcza w zbyt dużej ilości spożywanej soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
Obrzęki pod oczami mogą mieć jednak bardziej złożone przyczyny, również w postaci chorób ogólnoustrojowych. Opuchlizna i worki mogą wskazywać między innymi na:
- choroby nerek,
- choroby układu krążenia,
- nieprawidłową pracę tarczycy.
Opuchlizna może pojawić się też tylko pod jednym okiem. W takim przypadku musicie przyjrzeć się swoim powiekom, czy nie pojawiła się na nich np. gradówka czy jęczmień. Ich powstawaniu towarzyszy obrzęk powieki. Bolesny jednostronny obrzęk, zaczerwienienie, świąd mogą być skutkiem miejscowego odczynu związanego z użądleniem przez owada. Zaczerwienienie i opuchlizna, zarówno obustronna, jak i pod jednym okiem, może występować również w przypadku zapalenia spojówek.
Klasycznym przykładem opuchlizny, która związana jest z zastojem limfatycznym, jest obrzęk pojawiający się po nocy. Zwykle znika od dość szybko, po wstaniu z łóżka i „rozruszaniu” organizmu. Warto zastanowić się wtedy, czy zapewniacie organizmowi wystarczająco ilość snu i czy nie wpatrujecie się w telefon przed zaśnięciem.
Jeśli jednak dotychczas nie miałyście problemu z poranną opuchlizną pod oczami i zaczęła się ona pojawiać zupełnie znienacka, a dodatkowo nie znika w ciągu kilku godzin od wstania, skonsultujcie się z lekarzem.

Opuchlizna pod oczami po mezoterapii i botoksie
Opuchlizna pod oczami bywa przejściowym skutkiem ubocznym zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, związanych z wykonywanie nakłuć i wprowadzaniem w skórę pewnych substancji. Obrzęki mogą pojawić się między innymi po:
- mezoterapii igłowej,
- botoksie,
- ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym.
Opuchlizna powinna zniknąć w ciągu 2-3 dni. Jeśli jest inaczej, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Opuchlizna pod oczami jako objaw alergii
Nierzadko opuchnięte powieki to skutek reakcji alergicznej. Obrzęk może wtedy wystąpić zarówno pod obydwoma oczami, jak i tylko pod jednym. Może mu towarzyszyć uczucie swędzenia, zaczerwienienie, podrażnienie skóry. W przypadku opuchlizny pod oczami będącej skutkiem uczulenia konieczne jest znalezienie winowajcy (np. kosmetyku, alergenu pokarmowego) i wyeliminowanie go. Lekarz może zalecić także stosowanie środków antyhistaminowych.
Co oznacza opuchlizna pod oczami u dzieci?
Opuchnięte worki pod oczami u dzieci mogą mieć podobne przyczyny jak u dorosłych. Obrzęk może być więc skutkiem zmęczenia, niewyspania, płaczu (szczególnie np. u niemowląt z kolką). Jeśli jednak te możliwości zostały wykluczone, należy skonsultować się z pediatrą w celu ustalenia, czy opuchlizna pod oczami nie ma podłoża alergicznego lub chorobowego.
Zobacz także: Krem pod oczy – kiedy zacząć go używać i jak wybrać ten właściwy?
Domowe sposoby na opuchliznę pod oczami
Domowe sposoby na worki pod oczami skutecznie wspierają codzienną pielęgnację. Pozwalają szybko pozbyć się porannej opuchlizny, które związana jest z nagromadzeniem limfy. Takie domowe metody bazują przede wszystkim na obkurczających właściwościach niskiej temperatury. Jak pozbyć się worków pod oczami, wykorzystując chłód?
- okłady z ogórka – wyjęty z lodówki ogórek po prostu pokrójcie na plasterki i ułóżcie na powiekach, pozostawcie na ok. 20 minut.
- masaż kostką lodu – kostkę lodu owińcie gazą lub szmatką i przykładajcie do okolic oczu; pamiętajcie, żeby nacisk nie był zbyt silny i żeby nie naciągać skóry.
- masaż łyżką – to nasz faworyt, bo do jego wykonania potrzebujecie najzwyklejszej łyżki; wystarczy schłodzić ją w lodówce, a następnie wypukłą stroną przykładać do skóry pod oczami.
Gadżetem, który świetnie radzi sobie z podpuchnięciem pod oczami, są wałeczki do masażu twarzy. Najpopularniejsze są dwustronne wałeczki wykonane z jadeitu lub kwarcu. Do masażu okolic oczu używajcie mniejszej rolki. Oczywiście przed rozpoczęciem zabiegu warto wałeczek schłodzić. Pamiętajcie o zachowaniu odpowiedniego kierunku: od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka.
Kremy i płatki na opuchliznę pod oczami
Przy skłonności do powstawania obrzęków pod oczami warto na stałe wprowadzić do codziennej pielęgnacji kosmetyki, które zmniejszą opuchliznę i cienie. Kremy na worki pod oczami zawierają substancje, które nie tylko nawilżają, regenerują i ujędrniają delikatną skórę wokół oczu, ale również mają w składzie ekstrakty pobudzające mikrokrążenie krwi i limfy. Dzięki temu pomagają rozprawić się z zastojami limfy. Takie właściwości wykazuje m.in. kofeina, wyciąg z zielonej herbaty czy kasztanowca.
Podczas nakładania kremu wykonujcie delikatny masaż, wklepując kosmetyk palcem serdecznym, kierując się od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Uważajcie, żeby nie naciągać skóry, lecz właśnie lekko na nią naciskać.
Bardzo pomocne w redukcji worków pod oczami są hydrożelowe płatki. Są one nasączone substancjami pielęgnującymi skórę, a dzięki wyprofilowanemu kształtowi idealnie pasują do okolic oczu. Przed nałożeniem warto je schłodzić w lodówce.
W walce z opuchlizną pod oczami skuteczne są również kosmetyki w formie żelu. Zazwyczaj zawierają one dobrze znany wyciąg z arniki lub świetlika.
Zobacz także: Jak się pozbyć kurzych łapek i worków pod oczami? 5 najlepszych produktów z promocji Hebe od 4,59 zł
Jak zlikwidować opuchliznę pod oczami? Skuteczne zabiegi
W przypadku opuchlizny pod oczami, która uparcie nawraca, warto poddać się profesjonalnym zabiegom. Tego typu kuracje napinają i ujędrniają skórę, dotleniają budujące ją komórki, pobudzają przepływ krwi i limfy. Jeśli jednak macie skłonność do powstawania obrzęków, musicie liczyć się z koniecznością powtarzania zabiegów, żeby utrzymać pożądany efekt. Najlepsze rezultaty przynosi zwykle:
- endermologia twarzy,
- mezoterapia,
- karboksyterapia.
Koszt jednej wizyty różni się w zależności od wybranej metody, ale najczęściej wynosi 100-200 zł za jedną sesję. Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów. Dotyczy to zarówno opuchlizny i worków pod oczami, jak i zwykle towarzyszących im cieni i sińców.