Metoda OMO, czyli zastosowanie odżywki przed i po myciu głowy szamponem chroni włosy przed szkodliwym działaniem substancji myjących, pozwala na dogłębne odżywienie włosów i nadaje fryzurze piękną gładkość po wysuszeniu. OMO jest proste do wykonania, trwa niewiele dłużej, niż standardowe mycie, a polecamy je szczególnie do włosów zniszczonych i farbowanych.

Reklama
  1. Na czym polega mycie włosów metodą OMO
  2. Jakim włosom polecamy metodę OMO
  3. Mycie włosów OMO krok po kroku
  4. Efekty stosowania metody OMO
  5. Polecane produkty do metody OMO
  6. Odżywka do pierwszego etapu OMO
  7. Szampon do drugiego etapu OMO
  8. Odżywka do trzeciego etapu OMO

Na czym polega mycie włosów metodą OMO

Zaszyfrowana pod skrótem OMO wiadomość mówi o trzystopniowej pielęgnacji włosów w kolejności: odżywka, mycie, odżywka. Oznacza to, że na mokre włosy najpierw nakładamy odżywkę, potem bez jej spłukiwania myjemy włosy szamponem i kończymy cały rytuał ponownym nałożeniem odżywki lub maski do włosów. Pierwszy krok zabezpiecza przed wysuszającym działaniem szamponu, drugi delikatnie oczyszcza skórę głowy ze środków do stylizacji, a trzeci serwuje porcję nawilżenia, natłuszczenia i odżywienia, której włosy potrzebują.

Metoda OMO została spopularyzowana przez włosomaniaczki, które odkryły, że podwójne zastosowanie odżywki przynosi rezultaty znacznie lepsze, niż tylko wykorzystanie produktów odżywczych na włosach po myciu.

Jakim włosom polecamy metodę OMO

Ta metoda sprawdzi się u każdego, kto ma włosy suche i wymagające nawilżenia. Chętnie sięgają po nią także osoby, które mają kręcone włosy. Loki są z natury mocno przesuszone, a więc wymagają naprawdę troskliwej opieki pod tym kątem. Tak samo zresztą jak te zmęczone i zniszczone farbowaniem. Mycie metodą OMO ostrożnie muszą stosować tylko osoby o włosach cienkich lub przetłuszczających się, które mogą ulec nadmiernemu obciążeniu podwójnym zastosowaniem odżywki. Takie osoby nadal mogą wykorzystywać OMO, ale przy użyciu bardzo lekkich odżywek lub np. co drugie mycie.

Z punktu widzenia porowatości, na metodzie OMO najbardziej skorzystają włosy wysokoporowate, lubiące się puszyć i plątać oraz średnioporowate, które wymagają nawilżenia i odpowiedniej równowagi PEH.

Zobacz także

Metoda OMO doskonale sprawdzi się także do olejowania włosów. Pierwszą odżywkę nakładamy wtedy na olej tuż przed zmyciem i emulgujemy. Po kilku minutach dokładnie myjemy włosy i skórę głowy szamponem i nakładamy końcową odżywkę.

Mycie włosów OMO krok po kroku

Skoro znamy już teorię stojącą za trójetapowym myciem, przejdźmy do konkretów i prawidłowego przeprowadzenia mycia włosów metodą OMO.

  • OMO - pierwsze mycie odżywką

Moczymy włosy ciepłą wodą od ucha w dół i nakładamy na tę część odżywkę. Dobrze, jeśli potrzymamy ją na głowie kilka minut, ale w razie pośpiechu nie jest to konieczne. W tej roli najlepiej sprawdzą się łagodne odżywki, których nie jest nam szkoda zużyć w pierwszym etapie. Pamiętajmy, że mają one ochronić nasze włosy przed działaniem szamponu.

  • OMO - mycie szamponem

Na samą skórę głowy nakładamy szampon, który ma ją odpowiednio oczyścić. Jaki? Dobieramy produkt do potrzeb skalpu, przeciwłupieżowy, nawilżający, łagodzący. Nie szorujemy pianą włosów - spływające z góry resztki piany same dobrze poradzą sobie z domyciem pasm na całej ich długości. Szampon oczywiście spłukujemy.

  • OMO - drugie mycie odżywką

Po odsączeniu nadmiaru wody z włosów, nakładamy odżywkę lub maskę. Przyda się produkt o bogatym składzie. Najlepiej taki, który będzie zawierał komponenty regenerujące i odżywiające, jak masło shea, olej makadamia, aloes. Trzymamy kosmetyk na włosach wedle zaleceń producenta, po czym spłukujemy wszystko chłodną wodą.

Efekty stosowania metody OMO

Metoda OMO stała się tak popularna, bo w łatwy i szybki sposób pozwala odbudować zniszczone włosy i utrzymać ich zdrowy wygląd na dłużej. Rezultaty, których możemy się spodziewać to:

  • nawilżenie i silne odżywienie włosów,
  • znaczne zmniejszenie puszenia się,
  • blask i gładkość fryzury,
  • łatwość rozczesywania i układania włosów.

Polecane produkty do metody OMO

Rozwinięcie skrótu OMO było dość proste, ale w tym przypadku nie należy sięgać po pierwszą lepszą odżywkę i pierwszy lepszy szampon. Podczas mycia OMO należy unikać odzierających łuskę włosa z tłuszczu detergentów. W składzie nie powinny znajdować się SLS-y i SLES-y. Co prawda dzięki nim szampon ładnie się pieni, ale jednocześnie uszkodzona zostaje naturalna bariera ochronna skalpu. Drugą ważną rzeczą jest unikanie w składzie mydła. Wszystkie substancje powierzchniowo czynne będą niweczyły cały wysiłek włożony w pielęgnację włosów.

W doborze kosmetyków, bardzo ważne jest zachowanie równowagi PEH - czyli równowagi między proteinami, emolientami oraz humektantami. To ogólne nazwy komponentów, kryjące się pod różnymi nazwami w składzie kosmetyków.

  • Proteiny - w składzie kosmetyku oznaczone są przedrostkami egg-; milk-; silk-; elastin-; oat-; corn-; wheat-; soy- oraz ze słowem hydrolyzed, a także l-cysteine; arginine; serine; -amino; acid i acids.
  • Emolienty - to wszelkiego rodzaju oleje (-oil) i masła (-butter), woski (lanolin, beeswax, wax), alkohole tłuszczowe, silikony.
  • Humektanty - na przykład siemię lniane, aloes, niacynamid (witamina B3), tocopherol (witamina E), pantenol, mocznik, kwas hialuronowy, karagen, cukry oraz skrobie.

Odżywka do pierwszego etapu OMO

Do pierwszego „O” polecamy wykorzystanie odżywki humektantowej, która nawilży włosy, wniknie w ich strukturę i zabezpieczy przed utratą wody. Naszym ostatnim ulubieńcem jest odżywka Garnier Fructis Aloe Hydra Bomb, zawierająca oprócz wyciągu z aloesu także nawadniającą glicerynę, białka z cytryny i wzmacniające witaminy B3 i B6.

mat. prasowe

Szampon do drugiego etapu OMO

Specjaliści twierdzą, że OMO tak dobrze zabezpiecza włosy przed detergentami, że nie zaszkodzą im nawet tzw. „rypacze”, ale my mimo tego polecamy łagodne szampony. Całe szczęście, w drogeriach możemy już znaleźć wiele niedrogich, dobrych produktów bez SLS i SLES, jak na przykład szampon Vis Plantis „Kozieradka, czarna rzepa, skrzyp polny”. Produkt można stosować nawet codziennie, bo jego bazą są delikatne substancje myjące. Zawarte w szamponie wyciągi roślinne pomagają walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów i dodają blasku.

mat. prasowe

Odżywka do trzeciego etapu OMO

Do zakończenia mycia włosów metodą OMO polecamy maskę lub odżywkę emolientową, która „zamknie” pod ochronną warstwą wszystkie składniki odżywcze i zapobiegnie mechanicznym uszkodzeniom włosów. Jeśli szukasz dobrego kandydata, wypróbuj maskę Garnier HairFood Macadamia. To prawdziwe masło odżywcze do włosów, zawiera oczywiście olej makadamia, ale także oleje kokosowy, sojowy, migdałowy oraz wosk jojoba, które nadają włosom gładkość, lśniący blask i miękkość.

mat. prasowe

Próbowałyście już mycia włosów metodą OMO, jakie macie wrażenia?

Reklama

Ciebie też dopadła włosomania? Nutridome kod rabatowy sprawi, że wiele kosmetyków do pielęgnacji włosów kupisz w obniżonej cenie!

Reklama
Reklama
Reklama