
Metoda OMO, czyli zastosowanie odżywki przed i po myciu głowy szamponem chroni włosy przed szkodliwym działaniem substancji myjących, pozwala na dogłębne odżywienie włosów i nadaje fryzurze piękną gładkość po wysuszeniu. OMO jest proste do wykonania, trwa niewiele dłużej, niż standardowe mycie, a polecamy je szczególnie do włosów zniszczonych i farbowanych.
- Na czym polega mycie włosów metodą OMO
- Jakim włosom polecamy metodę OMO
- Mycie włosów OMO krok po kroku
- Efekty stosowania metody OMO
- Polecane produkty do metody OMO
- Odżywka do pierwszego etapu OMO
- Szampon do drugiego etapu OMO
- Odżywka do trzeciego etapu OMO
Na czym polega mycie włosów metodą OMO
Zaszyfrowana pod skrótem OMO wiadomość mówi o trzystopniowej pielęgnacji włosów w kolejności: odżywka, mycie, odżywka. Oznacza to, że na mokre włosy najpierw nakładamy odżywkę, potem bez jej spłukiwania myjemy włosy szamponem i kończymy cały rytuał ponownym nałożeniem odżywki lub maski do włosów. Pierwszy krok zabezpiecza przed wysuszającym działaniem szamponu, drugi delikatnie oczyszcza skórę głowy ze środków do stylizacji, a trzeci serwuje porcję nawilżenia, natłuszczenia i odżywienia, której włosy potrzebują.
Metoda OMO została spopularyzowana przez włosomaniaczki, które odkryły, że podwójne zastosowanie odżywki przynosi rezultaty znacznie lepsze, niż tylko wykorzystanie produktów odżywczych na włosach po myciu.
Jakim włosom polecamy metodę OMO
Ta metoda sprawdzi się u każdego, kto ma włosy suche i wymagające nawilżenia. Chętnie sięgają po nią także osoby, które mają kręcone włosy. Loki są z natury mocno przesuszone, a więc wymagają naprawdę troskliwej opieki pod tym kątem. Tak samo zresztą jak te zmęczone i zniszczone farbowaniem. Mycie metodą OMO ostrożnie muszą stosować tylko osoby o włosach cienkich lub przetłuszczających się, które mogą ulec nadmiernemu obciążeniu podwójnym zastosowaniem odżywki. Takie osoby nadal mogą wykorzystywać OMO, ale przy użyciu bardzo lekkich odżywek lub np. co drugie mycie.
Z punktu widzenia porowatości, na metodzie OMO najbardziej skorzystają włosy wysokoporowate, lubiące się puszyć i plątać oraz średnioporowate, które wymagają nawilżenia i odpowiedniej równowagi PEH.
Metoda OMO doskonale sprawdzi się także do olejowania włosów. Pierwszą odżywkę nakładamy wtedy na olej tuż przed zmyciem i emulgujemy. Po kilku minutach dokładnie myjemy włosy i skórę głowy szamponem i nakładamy końcową odżywkę.
Mycie włosów OMO krok po kroku
Skoro znamy już teorię stojącą za trójetapowym myciem, przejdźmy do konkretów i prawidłowego przeprowadzenia mycia włosów metodą OMO.
-
OMO - pierwsze mycie odżywką
Moczymy włosy ciepłą wodą od ucha w dół i nakładamy na tę część odżywkę. Dobrze, jeśli potrzymamy ją na głowie kilka minut, ale w razie pośpiechu nie jest to konieczne. W tej roli najlepiej sprawdzą się łagodne odżywki, których nie jest nam szkoda zużyć w pierwszym etapie. Pamiętajmy, że mają one ochronić nasze włosy przed działaniem szamponu.
-
OMO - mycie szamponem
Na samą skórę głowy nakładamy szampon, który ma ją odpowiednio oczyścić. Jaki? Dobieramy produkt do potrzeb skalpu, przeciwłupieżowy, nawilżający, łagodzący. Nie szorujemy pianą włosów - spływające z góry resztki piany same dobrze poradzą sobie z domyciem pasm na całej ich długości. Szampon oczywiście spłukujemy.
-
OMO - drugie mycie odżywką
Po odsączeniu nadmiaru wody z włosów, nakładamy odżywkę lub maskę. Przyda się produkt o bogatym składzie. Najlepiej taki, który będzie zawierał komponenty regenerujące i odżywiające, jak masło shea, olej makadamia, aloes. Trzymamy kosmetyk na włosach wedle zaleceń producenta, po czym spłukujemy wszystko chłodną wodą.
Efekty stosowania metody OMO
Metoda OMO stała się tak popularna, bo w łatwy i szybki sposób pozwala odbudować zniszczone włosy i utrzymać ich zdrowy wygląd na dłużej. Rezultaty, których możemy się spodziewać to:
- nawilżenie i silne odżywienie włosów,
- znaczne zmniejszenie puszenia się,
- blask i gładkość fryzury,
- łatwość rozczesywania i układania włosów.
Polecane produkty do metody OMO
Rozwinięcie skrótu OMO było dość proste, ale w tym przypadku nie należy sięgać po pierwszą lepszą odżywkę i pierwszy lepszy szampon. Podczas mycia OMO należy unikać odzierających łuskę włosa z tłuszczu detergentów. W składzie nie powinny znajdować się SLS-y i SLES-y. Co prawda dzięki nim szampon ładnie się pieni, ale jednocześnie uszkodzona zostaje naturalna bariera ochronna skalpu. Drugą ważną rzeczą jest unikanie w składzie mydła. Wszystkie substancje powierzchniowo czynne będą niweczyły cały wysiłek włożony w pielęgnację włosów.
W doborze kosmetyków, bardzo ważne jest zachowanie równowagi PEH - czyli równowagi między proteinami, emolientami oraz humektantami. To ogólne nazwy komponentów, kryjące się pod różnymi nazwami w składzie kosmetyków.
- Proteiny - w składzie kosmetyku oznaczone są przedrostkami egg-; milk-; silk-; elastin-; oat-; corn-; wheat-; soy- oraz ze słowem hydrolyzed, a także l-cysteine; arginine; serine; -amino; acid i acids.
- Emolienty - to wszelkiego rodzaju oleje (-oil) i masła (-butter), woski (lanolin, beeswax, wax), alkohole tłuszczowe, silikony.
- Humektanty - na przykład siemię lniane, aloes, niacynamid (witamina B3), tocopherol (witamina E), pantenol, mocznik, kwas hialuronowy, karagen, cukry oraz skrobie.
Odżywka do pierwszego etapu OMO
Do pierwszego „O” polecamy wykorzystanie odżywki humektantowej, która nawilży włosy, wniknie w ich strukturę i zabezpieczy przed utratą wody. Naszym ostatnim ulubieńcem jest odżywka Garnier Fructis Aloe Hydra Bomb, zawierająca oprócz wyciągu z aloesu także nawadniającą glicerynę, białka z cytryny i wzmacniające witaminy B3 i B6.
Szampon do drugiego etapu OMO
Specjaliści twierdzą, że OMO tak dobrze zabezpiecza włosy przed detergentami, że nie zaszkodzą im nawet tzw. „rypacze”, ale my mimo tego polecamy łagodne szampony. Całe szczęście, w drogeriach możemy już znaleźć wiele niedrogich, dobrych produktów bez SLS i SLES, jak na przykład szampon Vis Plantis „Kozieradka, czarna rzepa, skrzyp polny”. Produkt można stosować nawet codziennie, bo jego bazą są delikatne substancje myjące. Zawarte w szamponie wyciągi roślinne pomagają walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów i dodają blasku.
Odżywka do trzeciego etapu OMO
Do zakończenia mycia włosów metodą OMO polecamy maskę lub odżywkę emolientową, która „zamknie” pod ochronną warstwą wszystkie składniki odżywcze i zapobiegnie mechanicznym uszkodzeniom włosów. Jeśli szukasz dobrego kandydata, wypróbuj maskę Garnier HairFood Macadamia. To prawdziwe masło odżywcze do włosów, zawiera oczywiście olej makadamia, ale także oleje kokosowy, sojowy, migdałowy oraz wosk jojoba, które nadają włosom gładkość, lśniący blask i miękkość.
Próbowałyście już mycia włosów metodą OMO, jakie macie wrażenia?

Regularne stosowanie odżywki to jedna z podstawowych zasad skutecznego pielęgnowania włosów . Nakładanie odżywki na czuprynę zaraz po jej umyciu nie jest jednak jedynym sposobem, w jaki można używać tego kosmetyku. Może on bowiem także z powodzeniem zastąpić szampon. Mycie włosów odżywką to świetny sposób na przywrócenie wysuszonym i matowym pasmom zdrowia i blasku oraz podkreślenie ich naturalnego skrętu. Mycie włosów odżywką – metody Najprościej jest po prostu zastąpić szampon odżywką. Moczymy włosy ciepłą wodą i nakładamy odżywkę nie tylko na pasma na całej ich długości, ale też na skórę głowy. Wmasowujemy kosmetyk we włosy i skórę głowy, po czym dokładnie spłukujemy. Możemy też zostawić odżywkę na głowie przez kilka minut dla wzmocnienia efektu. Mycie włosów odżywką – OMO Bardziej czasochłonną metodą mycia włosów odżywką jest OMO (Odżywka-Mycie-Odżywka). Przy czym pierwszy krok, czyli użycie odżywki nie służy oczyszczaniu włosów, a w zasadzie ich zabezpieczeniu przed wysuszającym działaniem szamponu. Najpierw dokładnie moczymy włosy. Potem nakładamy odżywkę na całej długości włosów, omijając jednak skórę głowy. Zostawiamy odżywkę na włosach przynajmniej na kilka minut, a najlepiej – na kilkadziesiąt. Wmasowujemy szampon TYLKO w skórę głowy. Spłukujemy oba kosmetyki. Ponownie nakładamy na włosy odżywkę. Spłukujemy ją po kilku minutach. Jaką odżywką można myć włosy? Kupując odżywkę, której chcemy używać do mycia włosów, należy przede wszystkim wybrać kosmetyk, który nie zawiera silikonów . Jeśli poprzestajemy na myciu włosów tylko odżywką (czyli nie stosujemy metody OMO),...

Lato za pasem. Oznacza to jednak nie tylko zmianę garderoby, ale i nawyków pielęgnacyjnych. Dlaczego? Wiatr, silne promieniowanie UV, eksperymenty z farbowaniem i wysoka temperatura (także ta, którą emitują urządzeniach do stylizacji) negatywnie wpływają na włosy - przesuszają je i uszkadzają, sprawiając, że nasza fryzura po prostu przestaje zachwycać... Pewnie domyślacie się zatem, że nawilżanie, wzmacnianie, odżywianie i ochrona włosów powinny stać się waszym nowym rytuałem. Jak wykonywać go poprawnie i efektywnie? Przekonajcie się! Metoda mycia włosów OMO - o co w niej chodzi? Pod tym tajemniczym skrótem kryje się 3-etapowy proces mycia włosów: O – odżywka, M – mycie, O – odżywka . Dobrze zrozumiałyście - metoda zakłada, że na początku myjemy włosy odżywką, następnie szamponem i na koniec znów nakładamy odżywkę. I choć brzmi to nieco dziwnie, to taka kolejność niesie za sobą naprawdę wiele dobrego. Ale po kolei. I ETAP: Pierwsze mycie odżywką ma na celu zabezpieczenie włosów, a zwłaszcza delikatnych końcówek przed wysuszającym działaniem niektórych szamponów. II ETAP: Drugie mycie to dokładne oczyszczenie włosów u nasady , które warto połączyć z delikatnym masażem. Szampon najlepiej jest aplikować tylko na skórę głowy, a nie na całą długość włosów - do tego służy odżywka. III ETAP: Trzeci etap to zwieńczenie rytuału - dzięki niemu efekty mycia OMO będą widoczne od razu. Maska lub silnie działająca odżywka mają sprawić, że włosy będą odpowiednio wypielęgnowane i łatwe do rozczesania. Odpowiadając na wasze pytania - tak, mycie włosów metodą OMO trwa dłużej niż zwykłe, ale jego efekty są warte tych kilku dodatkowych minut...

Kasia Cichopek może pochwalić się burzą brązowych włosów. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, gwiazda zwraca dużą uwagę na kosmetyki, które stosuje. Ostatnio stała się też fanką mycia włosów metodą OMO . Jej ulubioną odżywką do drugiego "O" jest OnlyBio, Hair Balance, Odżywka emolientowa do włosów. Zobacz także: Mycie włosów odżywką, czyli ratunek dla zniszczonych włosów Kasia Cichopek używa odżywki OnlyBio, Hair Balance z Rossmanna Za OnlyBio, Hair Balance, Odżywka emolientowa w Rossmannie zapłacimy jedynie 22,99 zł. Katarzyna Cichopek stosuje tę maskę jako drugą w metodzie OMO . Najpierw nakłada na wilgotne pasma humektantową odżywkę, a następnie myje skalp delikatnym szamponem. Po spłukaniu kosmetyków aplikuje odżywkę emolientową OnlyBio. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Katarzyna Cichopek (@katarzynacichopek) Jak wspomina na Instagramie, jej włosy są średnioporowate . Oznacza to, że musi dbać o ich równowagę PEH , co ułatwia stosowanie dwóch rodzajów odżywek. Jednocześnie gwiazda unika obciążenia włosów . Odżywka OnlyBio zamyka łuskę włosa i ułatwia rozczesywanie , ale nie zawiera silikonów , więc nie dociąża nadmiernie pasm. Po zastosowaniu włosy są przyjemne w dotyku, wygładzone , ale nie przetłuszczają się nadmiernie. Innym kosmetykiem, który Cichopek włączyła niedawno do swojej pielęgnacyjnej rutyny jest wcierka do włosów OnlyBio, Hair Balance ....

Odwrócone mycie włosów to nic innego, jak technika, w której najpierw stosujemy odżywkę , a dopiero później szampon. Chociaż mówi się, że sprzyja ona pielęgnacji każdego rodzaju włosów, zaleca się ją przede wszystkim w pielęgnacji włosów delikatnych i przetłuszczających się. Innymi słowy, jeśli którakolwiek z was cierpi z powodu rozdwajających się końcówek, ale mimo to rezygnuje z odżywki, powinna stosować ją w innej kolejności niż zalecają producenci. Odwrócone mycie włosów dodaje im objętości i pozwala na tworzenie różnych tekstur, a więc np. fal, które w ostatnim czasie podbijały pokazy mody. Odżywienie włókien włosa przed oczyszczeniem sprawia bowiem, że wyglądają one na znacznie zdrowsze – mniej się puszą i są bujniejsze u nasady. Jednocześnie zapobiega ono splątywaniu się pasm włosów, a ułożona fryzura utrzymuje się nieco dłużej. Sprzyja to szczególnie kobietom o rzadszych włosach , które widzą, iż standardowo stosowana odżywka zbytnio je obciąża. Aby zrobić wszystko, jak należy, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, odżywki nie nakładamy na suche włosy. Najpierw trzeba je zwilżyć, aby otworzyć łuski włosa, co ułatwia wniknięcie w jego głąb składników odżywczych. W zależności od potrzeby, odżywkę nakładamy na całą długość włosów lub od połowy ich długości po końce. Zadaniem odżywki jest nawilżenie włosów oraz ochrona przed przesuszającymi składnikami szamponu. Czy przed zastosowaniem szamponu koniecznie trzeba włosy spłukiwać? Tutaj są dwie szkoły. Odżywkę można spłukać, pozostawić i zmyć ją szamponem albo zostawić na końcówkach. Jeśli przed zastosowaniem szamponu jedynie lekko zmoczymy włosy , końcówki będą silniej odżywione. Dla lepszego efektu najlepiej wysuszyć włosy bez suszarki . Taki „zabieg” należy stosować regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu....