Reklama

Pielęgnacja dłoni, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku może stanowić nie lada wyzwanie. Suche dłonie, pękająca skóra na palcach - to wszystko pojawia się, kiedy temperatura zaczyna spadać w okolice zara lub niżej, a my nie chronimy się ani rękawiczkami, ani odpowiednimi kremami.

Reklama

Dłonie uznawane są za wizytówkę człowieka, więc warto zadbać o to, aby nie przypominały pergaminu. Jak? Bianka Juhász z firmy Nu Skin radzi, jak sprawić, by wyglądały pięknie nawet jesienią i zimą.

Skąd się bierze pękająca skóra na palcach?

Przyczyny pękającej skóry na palcach są bardzo proste i często wynikają z naszych zaniedbań. Głównym winowajcą są oczywiście czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz), chemia gospodarcza, a to wszystko prowadzi oczywiście do nadmiernej suchości.

Warto pamiętać, że skóra naszych dłoni jest znacznie bardziej podatna na wysuszenie i uszkodzenia niż ta na pozostałych częściach ciała. Spowodowane jest to codziennym kontaktem z przedmiotami, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr i niska temperatura, jak również częstym myciem dłoni – wyjaśnia Bianka Juhasz.

Pękająca skóra pojawia się również w wyniku wspomnianej wyżej nieodpowiedniej pielęgnacji czy też niestosowania rękawiczek. Kolejną przyczyną może być również podłoże chorobowe - grzybica, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS). Często wspomina się także o zaburzeniach pracy tarczycy.

I ostatnia przyczyna to - o dziwo - mycie rąk. Dokładniej chodzi o temperaturę samej wody.

Skóra dłoni uboga jest w ilość gruczołów łojowych, a delikatny płaszcz lipidowy może zanikać po każdym myciu rąk. Zbyt gorąca woda oraz silne środki myjące mogą się do tego przyczyniać. Dodatkowo na dłoniach znajduje się duża ilość gruczołów potowych, które sprawiają, że skóra w tym miejscu bardzo szybko się odwadnia - tłumaczy Bianka Juhasz.

To wszystko sprawia, że skóra dłoni najbardziej narażona jest na odwodnienie, odmrożenie i pękanie, a wiatr i niskie temperatury dodatkowo powodują, że nasze dłonie stają się suche i zaczerwienione. Temu wszystkiemu towarzyszą najczęściej dyskomfort, ból, pieczenie i swędzenie.

Jak zapobiegać pękającej skórze na palcach?

Kluczem są dobre nawyki. Jeśli wiecie, że wasza skóra na palcach ma tendencję do pękania, przygotujcie się wcześniej i zastosujcie poniższe wskazówki jeszcze przed jesienno-zimowym okresem.

  • Zakładanie rękawic (lateksowych, nitrylowych, winylowych) podczas sprzątania i używania chemii gospodarczej.
  • Zakładanie zwykłych rękawiczek, kiedy jest mroźno i wietrznie.
  • Wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.
  • Spożywanie zbilansowanych posiłków i stosowanie ewentualnej suplementacji.
  • Używanie kremów z zawartością aloesu, witaminy A, mocznika lub pantenolu. W ekstremalnych przypadkach używanie również tych mocno natłuszczających kremów - z wazeliną, parafiną lub lanoliną.
To wszystko może znacząco przyspieszać procesy starzenia i sprawiać, że nasze dłonie będą wyglądały na zaniedbane. Regularna pielęgnacja i ochrona za pomocą odpowiednich preparatów pomogą nam zachować piękny, zdrowy wygląd skóry dłoni, niezależnie od pory roku – dodaje Bianka Juhasz.

Jak leczyć pękającą skórę na palcach?

Leczenie pękającej skóry na palcach wygląda w zasadzie tak samo, jak zapobieganie powstawaniu szczelin na dłoni. Konieczna jest ochrona przed chemią gospodarczą i czynnikami atmosferycznymi. W kwestii kosmetyków warto jednak zaopatrzyć się nie w kremy do rąk, a w emulsje.

Do pielęgnacji dłoni szczególnie polecane są emulsje, ponieważ błyskawicznie zapewniają one dłoniom komfortowe nawilżenie i pomagają zapobiegać przesuszaniu skóry, pozostawiając uczucie delikatności zamiast tłustych bądź klejących się rąk - radzi Bianka Juhasz.

Emulsja do rąk Nu Skin

W pielęgnacyjnej roli sprawdzi się tutaj na przykład Hand Lotion marki Nu Skin (66,52 zł). Produkt niezwykle szybko się wchłania, a jego lekka formuła pozostawia uczucie delikatności i nawilżenia. W jego składzie znajdziemy NaPCA oraz olej z nasion krokosza, wiążące i utrzymujące nawilżenie skóry. Dzięki zawartości aloesu charakteryzuje się właściwościami kojącymi. W składzie jest też witamina E, która pomaga w wygładzeniu i odżywieniu skóry.

mat. prasowe

Lotion do rąk Mokosh

Ten kosmetyk ma dość innowacyjną formułę, jak na produkt do rąk. Wygląda jak tonik do twarzy i stosuje się go tak samo, ale na dłonie. Spryskujemy je po każdym umyciu oraz w przypadku odczucia przesuszonej i napiętej skóry dłoni. Lotion Mokosh o zapachu marakui (39 zł) ma lekką formułę, więc bardzo szybko się wchłania. Olej z marakui działa odżywczo, regenerująco oraz przeciwstarzeniowo. Oleje jojoba oraz z baobabu odnawiają płaszcz hydrolipidowy skóry, a wosk z borówki tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną zapobiegającą utracie wilgoci. Sok z aloesu dodatkowo łagodzi podrażnienia i koi skórę dłoni, a ekstrakt z opuncji figowej działa antyoksydacyjnie.

mat. prasowe

Emulsja do rąk Anida Medi Soft

Chroni przed podrażnieniami, reguluje poziom wilgotności skóry przy częstym myciu i odkażaniu rąk. Dodatek witaminy E zapobiega starzeniu się skóry pod wpływem środowiska. Prowitamina B5 i alantoina regenerują i chronią przed podrażnieniami. Konsystencję ma typową dla emulsji - lekką ale nie lejącą, pięknie i szybko się wchłania, jednak daje odczuwalną barierę nawilżenia skóry. W dodatku emulsja Anida Medi Soft (10 zł) działa jak opatrunek na wszelkie otarcia, drobne oparzenia - łagodzi i ładnie pielęgnuje.

mat. prasowe

To nie przypadek, że gdy temperatury na zewnątrz spadają do kilku stopni, skóra naszych dłoni staje się sucha i zaczerwieniona. Częste mycie rąk oraz stosowanie płynów do dezynfekcji na bazie alkoholu również może negatywnie wpływać na wygląd dłoni. Dlatego w nadchodzących miesiącach warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane