Pękające paznokcie – jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?
Pękające paznokcie to symptom nieodpowiedniej pielęgnacji, braków witaminowych, złych nawyków lub chorób. Aby pozbyć się tego problemu, najpierw powinniśmy znaleźć źródło złego stanu płytki paznokci. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie lub domowe sposoby na wzmocnienie płytki.

Zazwyczaj pękające paznokcie to wynik bardzo osłabionej i cienkiej płytki. Może się on pojawiać na przykład po częstym przedłużaniu i ściąganiu paznokci lub bardzo złym nawyku, czyli ich obgryzaniu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się domowe sposoby na wzmocnienie płytki, takie jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego oraz hitowy kosmetyk - rybki GAL.
Pękające paznokcie - przyczyny
Pękające paznokcie to problem wynikający z ich osłabienia. Pogorszenie stanu paznokcia może być wynikiem:
- obgryzania paznokci,
- zdrapywania lakieru,
- częstego przedłużania paznokci,
- stosowania acetonu,
- używania środków chemicznych bez zabezpieczania dłoni rękawiczkami,
- uszkodzenia mechaniczne,
- braki witamin.
Może być to również skutek chorób, zarówno tych dotykających paznokci, jak i schorzeń ogólnych. Może być to między innymi jeden z objawów:
Jak wyleczyć pękające paznokcie?
Leczenie pękających paznokci opiera się przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji oraz zmianie nawyków. Należy unikać wszystkich rzeczy, które mogą wpływać na osłabienie płytki. Warto wprowadzić urozmaiconą dietę, która będzie zawierać takie składniki jak:
- żelazo,
- witaminę A i E,
- witamin z grupy B.
Jeśli pękanie paznokci jest wynikiem chorób, takich jak grzybica czy łuszczyca, jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jeśli dbacie o paznokcie, a one nadal są łamliwe, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty.
Zobacz także: Tabletki na włosy i paznokcie - jak wybrać najlepsze i czy są skuteczne?
Pękające paznokcie - domowe sposoby
Słaby stan paznokci bardzo często jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście istnieją sposoby, które wzmocnią naszą płytkę i zapobiegną łamliwości.
Olej z drzewa herbacianego
Olej z drzewa herbacianego nie tylko odżywi i nawilży płytkę - ma również działanie lecznicze. Działa on przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, więc może zatrzymać rozwój niektórych chorób paznokci, a także usunąć ich skutki. Świetnie sprawdzi się na przykład jako produkt pomocniczy przy leczeniu grzybicy paznokci. Jest to bardzo skoncentrowany olej, dlatego lepiej nakładać go po zmieszaniu z olejem bazowym, na przykład arganowym.
Olejek rycynowy
Olej rycynowy maksymalnie wzmacnia paznokcie. Nie tylko sprawia, że płytka jest grubsza i twardsza, ale także przyspiesza jej porost. To jeden z naturalnych kosmetyków o bardzo silnych właściwościach regeneracyjnych, nawilżających i odżywczych. Najlepiej wsmarować kilka kropel oleju w paznokcie i pozostawić go do wchłonięcia. Zabieg należy powtarzać każdego dnia!
Rybki Gal z witaminą A i E
Rybki Gal to jedna z najlepszych odżywek do paznokci. Dostarcza płytce wszystkich witamin i składników odżywczych, aby ograniczyć rozdwajanie się i pękanie paznokci. Może nam pomóc, jeśli przyczyną pękających paznokci są niedobory witaminowe, grzybica lub brak pielęgnacji. Przy regularnym stosowaniu płytka jest zdecydowanie grubsza, ale również gładka i błyszcząca.