Pryszcz na ustach - domowe sposoby na pozbycie się bolesnych krostek
Pryszcz na ustach to nieprzyjemna i rzucająca się w oczy dolegliwość. Zobaczcie, jak za pomocą czosnku, lodu oraz maści cynkowej przyspieszyć jego gojenie i czego unikać, aby stan zapalny nie zaognił się.

- Paulina Wierzchowiecka
Pryszcz na ustach może przyjąć różną postać. Czasami zakończony jest białą "główką" i to właśnie wtedy najczęściej decydujemy się na wyciśnięcie go - w większości pogorszając jego stan. W innych przypadkach możemy pomylić go z opryszczką wargową, której naruszenie może roznieść wirus na inne partie twarzy. Podpowiemy wam, jakie są różnice pomiędzy pryszczem na ustach, a opryszczką i jak skutecznie sobie z nimi poradzić.
Spis treści:
- Pryszcze na ustach - przyczyny powstawania
- Opryszczka, a pryszcz na ustach
- Pryszcz na ustach - jak się go pozbyć za pomocą domowych sposobów?
Pryszcze na ustach - przyczyny powstawania
Pryszcze na linii ust mogą pojawiać się m.in. z powodu roznoszenia bakterii po twarzy. Wynika to z faktu, że wargi położone są w jej centralnej partii, przez co są narażone na bardzo częsty dotyk. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pryszczy na ustach jest zatem zła higiena. Bakterie i zarazki, które przenosimy na wargi za pomocą rąk skutkują pojawieniem się nieestetycznych i bolesnych zmian. A jakie są inne przyczyny?
- Używki - niestety, palenie papierosów i częste spożywanie alkoholu może wywołać wiele problemów zdrowotnych, w tym pojawienie się krostek na języku i pryszczy koło ust.
- Zła dieta - czyli taka, która uboga jest w witaminy i substancje odżywcze. Żeby uniknąć pojawiania się pryszczy, powinnyśmy postawić na zrównoważoną dietę, a przy tym spożywać dużo warzyw, owoców i ziaren.
- Źle dobrane kosmetyki - pryszcz na ustach może także sygnalizować, że stosujemy kosmetyki nieodpowiednie do naszego rodzaju cery. Przykładem może być tutaj cera tłusta, na którą nakładamy oleje do twarzy. Nadmiar sebum w połączeniu z tłuszczami może skutkować szybkim zapchaniem porów i pojawieniem się pryszczy na linii ust.
- Trądzik - to w zasadzie oczywista, jednak najcięższa do zwalczenia przyczyna pojawiania się białych kropek na ustach. W tym przypadku często musimy sięgnąć po środku farmakologiczne, a sam problem skonsultować z lekarzem.
Zobacz także: Leczenie trądziku – najpopularniejsze metody

Opryszczka, a pryszcz na ustach
Opryszczka wargowa, zwana często zimnem na ustach to wirus, który znajduje się w ciele niemal 90% Polaków. Czasami może się on jednak uaktywnić. Opryszczkę na ustach łatwo odróżnić od pryszcza pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na kilka czynników. Pojawienie się opryszczki może zostać spowodowane obniżeniem odporności, miesiączką, niedożywieniem, przeziębieniem oraz nadmierną ekspozycją cery na słońce.
Pryszcz na ustach pojawia się nagle, natomiast opryszczce wargowej towarzyszy kilka faz. Pierwszą z nich jest mrowienie pod skórą, zaś drugą pojawienie się niewielkich pęcherzyków w miejscu, w którym pojawia się opryszczka. To bardzo ważne, aby pod żadnym pozorem nie rozdrapywać i nie wyciskać zmian. Może to spowodować rozniesienie się wirusa na inne partie twarzy.
W tym momencie powinniśmy sięgnąć po leki lub specjalne maści na opryszczkę. Przyspieszą one pojawienie się trzeciej fazy, czyli strupka powstałego na skutek pękających wcześniej pęcherzy. To nieprzyjemny i najmniej komfortowy etap wirusa opryszczki.
Pryszcz na twarzy najczęściej występuje pod postacią czerwonego obrzęku, a z czasem może zamienić się białą krostę. A jak szybko pozbyć się pryszcza na ustach? Przede wszystkim nie wyciskać i zastosować sprawdzone, domowe metody.
Pryszcz na ustach - jak się go pozbyć przy pomocy domowych sposobów?
Jeśli nie macie w pobliżu np. czynnej apteki, w której kupicie maść z cynkiem na wypryski, warto posiłkować się domowymi sposobami na pryszcze. Okazuje się, że chociaż pryszcza na ustach nie możemy usunąć manualnie, jest wiele sposobów, które pomogą go szybko zlikwidować. A jak pozbyć się pryszcza z ich pomocą?
- Aspiryna lub soda oczyszczona - należy wymieszać je z niewielką ilością wody i powstałą pastę na kilka minut nałożyć na krostę na ustach. Zarówno soda, jak i aspiryna mają działanie wysuszające, które pozwoli szybciej pozbyć się bolesnej dolegliwości. Wśród domowych metod wymienia się również pastę do zębów, jednak kosmetolodzy odradzają tę metodę. Pasta zawiera w sobie substancje drażniące, które mogłyby wywołać dodatkowe zaczerwienienie skóry.
- Kostka lodu - lód będzie pomocny w zniwelowaniu obrzęku, jednak nie spowoduje magicznego zamrożenia pryszcza na ustach. Pamiętajcie, aby nie trzymać go na skórze zbyt długo, ponieważ zimno może spowodować nieprzyjemny ból.
- Pasta cynamonowa - to bardzo skuteczna metoda walki z pryszczem na wardze. Cynamon mieszamy z niewielką ilością wody i pastę nakładamy na bolesne miejsce. Normalne w tym przypadku jest odczuwanie pieczenia, dlatego ten sposób nie jest polecany osobą z cerą wrażliwą lub naczynkową.
- Czosnek - okazuje się, że czosnek jest bogaty w siarkę i cynk, czyli pierwiastki, które możemy znaleźć w aptecznych maściach na pryszcze. Co jakiś czas w ciągu dnia przyłóżmy plasterek czosnku do pryszczy na ustach, a powinny one zniknąć dużo szybciej.
- Pomidor - jest źródłem likopenu, czyli substancji o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Rozgniecionego pomidora możemy nakładać na cerę naprzemiennie z czosnkiem. Połączenie pomidora i czosnku będzie stanowiło szybki sposób na pryszcza na ustach.
Czy kiedykolwiek miałyście opryszczkę na ustach lub białe, bolesne krostki? Jak radzicie sobie z tymi przypadłościami?