Reklama

Przebarwienia na zębach mają przeróżne kolory. Z reguły są żółte albo brązowe, ale mogą też być szare lub w odcieniach bieli. Często są tylko pojedynczymi plamami, ale zdarza się, że obejmują cały ząb. Wbrew powszechnej opinii, przebarwienia na zębach pojawiają się nie tylko na skutek częstego picia kawy, herbaty czy alkoholu.

Reklama

Spis treści:

  1. Co powoduje przebarwienia na zębach?
  2. Co jeszcze powoduje zmianę koloru zębów?
  3. Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na zębach?
  4. Rodzaje przebarwień powierzchni zębów
  5. Jak usunąć przebarwienia na zębach?
  6. Co stosować na przebarwienia na zębach? Domowe sposoby

Co powoduje przebarwienia na zębach?

Przyczyny powstawania przebarwień zębów możemy podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Rozpoznanie ich nie jest trudne, ale wszystko wyjaśnia higienistka Anna Drobkiewicz.

Pierwsze związane są z zaburzoną pracą naszego organizmu wywołaną np. chorobami, drugie zaś dotyczą oddziaływania na zęby z zewnątrz. Chodzi o barwniki, które dostają się do jamy ustnej razem z jedzeniem, napojami, lekami czy używkami. Powodują one przebarwienie cienkiej błonki pokrywającej zęby oraz powierzchownych warstw szkliwa, dlatego są łatwiejsze do usunięcia – tłumaczy higienistka Anna Drobkiewicz.

Jeśli chodzi o przyczyny zewnętrzne, które zmieniają kolor zębów - każdy produkt spożywczy ma naturalne bądź sztuczne barwniki. Te z kolei osadzają się na zębach. Jeśli nie zadbamy o ich usunięcie, zaczną wżerać się w szkliwo, a przez to jego barwa będzie się stopniowo zmieniać. Co najbardziej "farbuje" i ma wpływ na zmianę koloru zębów stałych?

  • kawa,
  • herbata,
  • owoce jagodowe,
  • czerwone wino,
  • buraki,
  • curry,
  • napoje gazowane,
  • słodycze (żelki, cukierki, gumy).
pixelfit/wundervisuals/samael334/iStock

Jagody, czerwone wino, przyprawy orientalne takie jak kurkuma czy curry - wiele osób nie wyobraża sobie jadłospisu bez tych pozycji. O ile z tym jesteśmy jednak w stanie w jakikolwiek sposób walczyć, o tyle z przyczynami wewnętrznymi już niekoniecznie. Wśród nich jest pięć chorób, które bezpośrednio wpływają na kolor zębiny, powodując jej ciemnienie. Nie pomogą tutaj nawet dobrze dobrane leki. Co powoduje przebarwienia zębów? Są to:

  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • porfiria,
  • hiperbilirubinemia,
  • fluoroza.

Co jeszcze powoduje zmianę koloru zębów?

Poza chorobami czy spożywaniem barwiących produktów są jeszcze inne przyczyny przebarwień zębów i należą do nich:

  • nieprawidłowa higiena,
  • unikanie wizyt w gabinecie dentystycznym,
  • nagromadzenie kamienia, osadu lub próchnicy,
  • palenie papierosów.

Pamiętaj także, że nie każdy z nas posiada naturalnie śnieżnobiałe zęby. Część z nas ma lekko żółtawe zabarwienie kości i naturalny kolor zębów w takim przypadku również taki będzie. Zmiana barwy zębów w takim przypadku nie będzie możliwa. Jednak pamiętaj, że to normalny odcień zębów!

ntstudio/iStock

Zobacz także: Tabletki do mycia zębów z efektem wybielania to hit w USA. Są w Polsce i usuwają głębokie przebarwienia

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na zębach?

Przebarwienia zębów powstają na powierzchni i pozbycie się ich nierzadko wymaga wizyty u stomatologa - konieczny jest skalling czy piaskowanie. Można jednak zminimalizować lub całkowicie wykluczyć ryzyko powstawaniach przebarwień zdrowych zębów. Wystarczy stosować się do kilku wskazówek oraz używać odpowiednich produktów do higieny.

O ile w przypadku czynników wewnętrznych nie wiele możemy zrobić, o tyle możemy wprowadzić pewne modyfikacje w naszym stylu życia, szczególnie w aspekcie higieny jamy ustnej i diety - podpowiada Anna Drobkiewicz.
  • Ulubione napoje a przebarwienia

Nie musimy rezygnować z ulubionych potraw czy napojów, które osadzają pigmenty na powierzchni zębów, ale warto ograniczyć ten kontakt. Poranną kawę albo herbatę, które barwią zęby, możemy pić… przez słomkę. Tak samo jak napary z ziół, które także przyczyniają się do powstawania przebarwień. Im mocniejsza kawa, tym większe ryzyko, że zostawi po sobie niepożądane plamy. Zaleca się również po spożyciu barwiących pokarmów przepłukać jamę ustną wodą. Wówczas szkliwo zębów zostanie oczyszczone.

  • Higiena zębów, a przebarwienia

Jeżeli ciężko jest nam ograniczyć spożywanie barwiących posiłków czy napojów, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na nasze przyzwyczajenia dotyczące higieny jamy ustnej. Po kontakcie z barwiącymi substancjami powinniśmy umyć zęby. Warto zaopatrzyć się w kilka produktów do higieny jamy ustnej, które pomogą zadbać o lepszy wygląd zębów, a przy okazji również samopoczucie.

Zobacz także: Jak wybielić zęby? Proste sposoby, które naprawdę działają

Rodzaje przebarwień powierzchni zębów

Jak wspomniałyśmy wcześniej, przebarwienia mogą mieć różny odcień, od białego aż po czarny. I kolor ten ma znaczenie! Co może powiedzieć o stanie zębów?

  • Białe przebarwienia na zębach

Białe przebarwienie na zębach u dorosłego może świadczyć o poważnej chorobie, jaką jest hipoplazja szkliwa, ale nie tylko. Istnieją dwa rodzaje białych plam. Drugim jest odwapnienie, czyli wstępny etap powstawania próchnicy.

  • Szare przebarwienia na zębach

Mogą powstawać przy antybiotykoterapii, a także być związane z wiekiem. Szare przebarwienia mogą pojawiać się także na tak zwanych martwych zębach.

  • Czarne i brązowe przebarwienia na zębach

Czarne i brązowe przebarwienia na zębach to oznaka zaawansowanej próchnicy, która wymaga leczenia stomatologicznego.

  • Żółte przebarwienia na zębach

To najpopularniejszy typ przebarwień na zębach, który może być związany z nieprawidłową higieną, dietą lub nałogiem, a także może być związany z chorobami, które wpływają na powstawanie przebarwień, a o których wspominałyśmy wcześniej.

undefined undefined/iStock

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Możliwości pozbycia się przebarwień jest kilka, a podzielić je możemy na metody domowe i takie, które wykonamy u dentysty. W specjalistycznych gabinetach wykonamy:

  • skaling, czyli likwidowanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie, czyli usuwanie osadu pod ciśnieniem, z użyciem ziarenek specjalnego piasku,
  • profesjonalne wybielanie zębów,
  • licówki, czyli nakładki, które nie różnią się niczym od naturalnej powierzchni zęba.

W przypadku niewielkich przebarwień wystarczające mogą okazać się metody domowe, czyli stosowanie specjalnych past do zębów czy płynów do jamy ustnej.

Co stosować na przebarwienia na zębach? Domowe sposoby

Na przebarwienia najczęściej polecane są oczywiście wybielające pasty do zębów, ale używanie ich każdego dnia nie jest jednak wskazane. Warto więc zamiennie stosować ją z tradycyjną pastą do zębów. Pomocnymi w walce z zewnętrznymi przebarwieniami zębów mogą okazać się również wszelkiej maści płukanki czy też nakładki lub paski wybielające do zębów. Warto zacząć od zmiany higieny ustnej. Pamiętaj, że odpowiednie szczotkowanie zębów także ma znaczenie!

Pasta do zębów na przebarwienia

W naszym KWC bardzo dobre opinie Wizażanek ma pasta Sensodyne ProNamel (9,99 zł), która wzmacnia szkliwo. Ma 4,7 gwiazdek na 5 możliwych oraz ponad 150 recenzji. Producent przekonuje, że chroni przez kwasami cukrowymi oraz wzmacnia szkliwo. Sprawia, że zęby stają się zdrowsze, mocniejsze i są też lepiej chronione. Zawiera fluor, który aktywnie wzmacnia osłabione szkliwo. Nadaje się także dla zębów wrażliwych.

mat. prasowe
Bardzo dobrze radzi sobie z osadem, resztkami jedzenia. Po umyciu zębów tą pastą mam niesamowite uczucie świeżości i dobrze umytych zębów. Są gładkie przed długi czas. Stosuję już bardzo długo i mogę śmiało powiedzieć, że pasta chroni szkliwo. Często piję czerwone wino, nawet po coli nie pozostaje charakterystyczny osad i uczucie na zębach. Rewelacyjna pasta

- napisała o niej

Aktywny węgiel na przebarwienia na zębach

Do higieny jamy ustnej warto także włączyć czarny proszek Coco Glam (89 zł), który zastąpi pastę wybielającą. Wystarczy użyć go raz lub dwa razy w tygodniu. Sekretnym składnikiem jest aktywny węgiel w utlenionej wersji, zdolnej do pochłaniania różnych substancji i zanieczyszczeń. Jest on nietoksyczny dla ludzi i nieszkodliwy dla zębów, ponieważ nie pochłania budujących je minerałów, nie ingeruje w szkliwo ani w ich strukturę.

mat. prasowe
Żadne pasty wybielające nie wybieliły mi tak zębów jak ten czarny proszek. Nie jest najprzyjemniejszy w użyciu, brudzi umywalkę , ale na szczęście łatwo się zmywa. Nauczyłam się z nim pracować tak, aby jak najmniej brudził. Jestem bardzo zadowolona, nie dość , że naturalny skład to w dodatku działa

- chwali proszek paulinapolapaw

Płyn do płukania ust na przebarwienia na zębach

I na koniec mam dla was jeszcze nieodłączny element higieny jamy ustnej, czyli płyn do płukania. Ten, który mamy na myśli, czyli Listerine, Advanced White, zapobiega powstawaniu przebarwień, a także pomaga wybielać te, które już mamy na zębach. Jest dobry do stosowania po zabiegu wybielania zębów - zarówno metodami domowymi (paski wybielające, systemy wybielające, pasty wybielające), jak i profesjonalnych u stomatologa. Sprawdza się także jako płyn do płukania jamy ustnej, gdyż tworzy na powierzchni zębów ochronną powłokę i wzmacnia je.

mat. prasowe
Po nim długo odczuwam świeżość, oddech ma ładny miętowy zapach. Pomaga w redukowaniu przebarwień i płytki nazębnej. Dba o zdrowie dziąseł i przestrzeni międzyzębowych

- napisała o nim

Reklama

Dbanie o zęby to jedna z rzeczy, która powinna być naszym priorytetem. Może i usuwanie przebarwień czy kamienia nazębnego nie należy do najdroższych, ale ich leczenie już tak. Warto więc zrobić wszystko, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane