Soda oczyszczona na odciski - jak ją stosować? Domowy sposób na nagniotki i modzele
Soda oczyszczona na odciski to jeden z domowych sposobów, by pozbyć się bolesnych odgniotków. Odciski na stopach powstają zazwyczaj od nieodpowiedniego obuwia, więc to pierwsza rzecz, którą powinniście zmienić, jeśli macie tendencję do powstawania nagniotków i modzeli. Sprawdźcie, jak wykonać „kąpiel” z sodą oczyszczoną i pozbyć się odcisków!

- Katarzyna Dobrzyńska
Soda oczyszczona sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również na odciski. Te najczęściej tworzą się w okolicy pięt, palców lub na śródstopiu, a je powoduje źle dopasowane obuwie - niewygodne lub za małe. Czasem pojawiają się również na rękach, jeśli dużo pracujemy fizycznie - w tym przypadku najprostszym ratunkiem jest noszenie rękawiczek ochronnych. Jeśli jednak zmiana obuwia i ochrona dłoni nie pomoże, warto zastosować kąpiel z sodą oczyszczoną, która pomoże pozbyć się odcisków. Jej przygotowanie jest banalnie proste, a ten sposób kosztuje nas tyle, co jedno opakowanie sody!
Jak powstają odciski?
Modzele to nic jak zgrubienia skóry, które często nazywamy odciskami. Modzele mają najczęściej żółty kolor i owalny kształt, a na ich powierzchni możemy z łatwością zobaczyć zarośniętą skórę. Powstają najczęściej na stawach palców, na śródstopiu i na opuszkach.
Odciski są dużo bardziej bolesne i co najważniejsze posiadają jądro, czyli biały punkt umiejscowiony głęboko w środku zmiany. Mogą przyjmować również owalny kształt lub mniej określoną formę. Pojawiają się najczęściej na stawach palców, pomiędzy nimi i na całej podeszwie stóp, a także na wałach paznokciowych czy pod ich płytką.
Jeśli wasze odgniecenia długo utrzymują się na skórze (pomimo wyeliminowania przyczyny), warto udać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie pomyliśmy modzeli i nagniotków z wirusowym zapaleniem - kurzajkami.

Zobacz także: Paznokcie u stóp - jak obcinać i jak o nie dbać?
Jak działa soda oczyszczona na odciski?
Soda oczyszczona na odciski zadziała jak peeling enzymatyczny - pomoże zmiękczyć naskórek, a tym samym ułatwi jego złuszczanie. Po kąpieli z sodą oczyszczoną odcisk powinien stać się bardziej miękki. W przypadku małych odcisków soda oczyszczona zadziała już za pierwszym razem, a w przypadku większych - zabieg należy powtórzyć. Pamiętajmy jednak, że takiego moczenia stóp w sodzie oczyszczonej nie powinniśmy nadużywać - może to podrażnić wrażliwsze okolice stopy i przesuszyć skórę. Nie należy jej stosować również, kiedy na stopie mamy rany otwarte. Po moczeniu stóp należy nałożyć regenerujący i nawilżający krem do stóp.
Jak przygotować „kąpiel” z sodą oczyszczoną na odciski?
Ten sposób jest banalnie prosty i z pewnością każdy poradzi sobie z przygotowaniem tej specjalnej kąpieli. Najlepiej sprawdzi się tutaj ciepła woda, która pomoże lepiej odmoczyć naskórek, ale również zrelaksuje nas i ułatwi rozpuszczanie sody. Do przygotowanej wody wsypujemy trzy łyżki sody oczyszczonej i czekamy aż dokładnie się rozpuści. Stopy powinniśmy moczyć około 30 minut, a następnie należy wyszczotkować stopy pumeksem lub tarką, co usunie martwy i zrogowaciały naskórek.
Zobacz także: Modzele – jak powstają i jak się ich pozbyć?
Efekty powinni być natychmiastowe, ale w przypadku większych odcisków radzimy użyć pasty z sody oczyszczonej. Proszek mieszamy z wodą w proporcjach 1:3. Taką papkę nakładamy na odcisk i trzymamy przez 30 minut, potem spłukujemy ciepłą wodą. Tutaj również poleca się użycie tarki, pumeksu albo peelingu gruboziarnistego.
Jeśli takie kąpiele nie przynoszą efektów, polecamy udać się do lekarza po specjalne preparaty apteczne, w których składzie znajdziemy odpowiednie kwasy. Pomocne mogą być również pedicure leczniczy wykonywany przez specjalistę, skarpetki złuszczające lub laser CO2.