Wyciskanie wągrów to w pielęgnacji dość kontrowersyjny temat, zwłaszcza, kiedy zabieg ten wykonujemy samodzielnie. Wągry to nieestetyczne czarne plamki, które pojawiają się na każdym typie cery: zarówno skórze suchej, jak i tej ze skłonnościami do trądziku. Mało z nas zdaje sobie sprawy, że nieumiejętne oczyszczanie wągrów może znacząco pogorszyć stan naszej cery. Sprawdź, co musisz wiedzieć o manualnym oczyszczaniu twarzy!

Reklama

Spis treści

  1. Czy można wyciskać wągry?
  2. Wyciskanie wągrów u kosmetyczki
  3. Jak samodzielnie wyciskać wągry?
  4. Przyrząd do wyciskania wągrów
  5. Konsekwencje nieprawidłowego wyciskania wągrów

Czy można wyciskać wągry?

Wyciskanie wągrów co prawda jest najszybszą i najmniej skomplikowaną formą oczyszczania zaskórników, jednakże w większości nie przynosi ona zadowalających rezultatów. Należy zacząć od tego, że skóra na twarzy jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Wówczas podczas manualnego oczyszczania pojawia się na skórze krew, dając łatwy dostęp do naszego krwioobiegu. Samodzielne wyciskanie pryszczy może skończyć się tragedią – nie do końca oczyszczone pory lub zraniona skóra to świetna pożywka dla powstawania nowych stanów zapalnych, których konsekwencją będzie powstanie nowych stanów zapalnych.

Odpowiadając na pytanie, czy można wyciskać wągry: owszem, ale tylko w odpowiedni i sterylny sposób. A najlepiej nie wykonywać tego zabiegu samodzielnie i udać się do specjalisty.

Wyciskanie wągrów u kosmetyczki

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia w wyciskaniu wągrów, a chcesz manualnie oczyścić cerę, najlepiej skorzystać z takiej usługi w profesjonalnym gabinecie, gdzie zabieg zostanie przeprowadzony w higienicznych warunkach. Cały zabieg polega na kilku etapach:

Zobacz także
  • peeling, który wstępnie oczyszcza skórę, usuwając z niej zabrudzenia oraz sebum,
  • nałożenie preparatu, który rozszerza pory,
  • wykonanie zabiegu z użyciem przyrządu parowego, który pozwoli rozpulchnić cerę i otworzyć pory.

I dopiero ostatnim, czwartym etapem jest oczyszczanie zaskórników. Taki zabieg u kosmetyczki kosztuje zazwyczaj koło 150-200 zł.

Jak samodzielnie wyciskać wągry?

Jeśli mimo wszystko chcesz podjąć się samodzielnego manualnego oczyszczania zaskórników, konieczne jest poprzedzenie wyciskania niezbędnymi czynnościami. Sprawdź, jak usuwać wągry.

  1. Zacznij od dwustopniowego oczyszczania skóry. Dogłębnie oczyść pory, przygotowując cerę do zabiegu.
  2. Zastosuj peeling enzymatyczny.
  3. Oczyszczanie najlepiej wykonywać po gorącym prysznicu, kiedy pory są mocno rozchylone, ale możesz także zastosować klasyczną parówkę. Pod wpływem pary wodnej skóra mięknie i o wiele łatwiej będzie się pozbywać blokującej pory treści.
  4. Możesz przejść do manualnego oczyszczania twarzy, ale pamiętaj, by robić to delikatnie i nie naciskać zbyt mocno. Jeśli posiadasz długie paznokcie, najlepiej skorzystać ze specjalistycznego przyrządu.
  5. Po zabiegu należy ukoić skórę. Użyj łagodzącego toniku lub hydrolatu, np. oczarowego.

UWAGA! Manualne oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane w higienicznych, sterylnych warunkach. Najlepiej, jeśli będziesz wykonywać je w rękawiczkach chirurgicznych.

Przyrząd do wyciskania wągrów

Przyrządem, o którym wspomniałyśmy wyżej, jest łyżeczka Unny. Wykonana jest ona zazwyczaj z higienicznej stali nierdzewnej, która jest bardzo łatwa do czyszczenia. Na jednym z zakończeń lub na obu (w zależności od tego, czy posiadasz jednostronną lub dwustronną łyżeczkę) znajduje się pętelka. Końcówkę układamy na skórze tak, aby zaskórnik znalazł się na środku, a następnie delikatnie uciskamy skórę. Nie rób tego z użyciem dużej siły! Pętelka może uszkodzić skórę, co w efekcie doprowadzi do pogorszenia stanu cery. Po każdym użyciu łyżeczki Unny należy ją zdezynfekować.

Konsekwencje nieprawidłowego wyciskania wągrów

Jeśli zabieg wykonasz nieodpowiedniego, bez zastosowania należytych środków ostrożności, możesz doprowadzić do pogorszenia stanu cery. Na skórze mogą wystąpić liczne stany zapalne oraz bolesne wypryski. Poraniona, podrażniona cera to idealne środowisko dla bakterii.

Reklama

W przypadku mocno widocznych, uporczywych zaskórników warto pielęgnację oraz postępowanie omówić u profesjonalisty – kosmetologa lub dermatologa.

Reklama
Reklama
Reklama