Reklama

Swędzące łydki to dokuczliwa przypadłość, która często wiąże się z uporczywym drapaniem. Jest dość powszechna i może wywoływać ją wiele czynników. Jeśli więc chcemy pozbyć się swędzenia, koniecznie musimy najpierw poznać źródło problemu. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym radzić.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny swędzących łydek
  2. Co zrobić, gdy swędzą łydki i piszczele?
  3. Swędzące łydki i piszczele przy chorobach i ukąszeniu owadów
  4. Swędzące łydki przy suchej skórze, podrażnieniach i uczuleniu
  5. Swędzące łydki wieczorem

Przyczyny swędzących łydek

Swędzące łydki mogą występować jako samodzielny objaw, ale może też towarzyszyć im obrzęk, wysypka, ból czy mrowienie. Przyczyn swędzenia (również na tle nerwowym) jest wiele. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • sucha skóra na nogach, która staje się szorstka, popękana, biaława,
  • niektóre choroby, w tym schorzenia tarczycy i cukrzycę – mogą świadczyć o tym objawy takie, jak świąd, drętwienie nóg i dłoni, mrowienie, a do tego wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu,
  • choroby skóry, takie jak: egzema, łuszczyca, liszaj, łojotokowe zapalenie skóry i alergia,
  • problemy z krążeniem,
  • czynniki psychologiczne: nerwice, zaburzenia lękowe, depresja,
  • ukąszenia owadów.
iStock/phototake

Co zrobić, gdy swędzą łydki i piszczele?

Bardzo często bagatelizujemy swędzenie łydek i piszczeli. Zajmujemy się tym problemem dopiero wtedy, gdy uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. To duży błąd, bo – jak udowodniłyśmy już w poprzednim punkcie – może być objawem poważnej choroby. Jeśli nie znamy przyczyny swędzenia, najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa i wykonać podstawowe badania.

Swędzące łydki i piszczele przy chorobach i ukąszeniu owadów

Na pewno powinny nas zaalarmować takie objawy jak suchość skóry i włosów, przyrost lub utrata masy ciała czy wahania nastroju. Występują one często przy chorobach tarczycy. Przy cukrzycy poza swędzeniem często odczuwamy z kolei mrowienie, drętwienie nóg i dłoni, wzmożone pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Jeśli swędzenie jest objawem choroby skóry, może pojawić się na niej m.in. rumień, grudki, pęcherze, wysypka, łuszczenie czy rogowacenie.

W przypadku świądu skóry o podłożu emocjonalnym (szczególnie, jeśli pojawią się dodatkowo takie, objawy jak bezsenność czy przygnębienie) nigdy nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

Na ukąszenie owadów np. komara pomocny jest preparat przeciwhistaminowy. Często jednak i w tym przypadku niezbędna może okazać się pomoc lekarza.

Swędzące łydki przy suchej skórze, podrażnieniach i uczuleniu

Jeśli świąd jest objawem uczulenia np. na nowy balsam, odzież, środki piorące lub detergenty, to w pierwszej kolejności eliminujemy ten czynnik. W łagodzeniu objawów pomocna będzie maść, żel bądź krem przeciwuczuleniowy. Jeśli objawy nie ustaną w ciągu kilku dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Świąd może wystąpić też jako reakcja na podrażnienie skóry albo suche powietrze i ogrzewanie. W tym pierwszym przypadku mogą sprawdzić się preparaty miejscowe np. z mentolem. W drugim wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Wybieramy łagodne kosmetyki z emolientami bez alkoholu i szkodliwych substancji.

Na suche, swędzące łydki pomocne będą także takie substancje, jak witamina E, oleje, gliceryna czy pantenol. Przy domowych sposobach na swędzenie skóry nie można zapomnieć tez o nawilżaniu powietrza, odpowiednim nawodnieniu organizmu, unikaniu długich kąpieli (a już na pewno tych w gorącej wodzie) i zakładaniu luźnych, delikatnych ubrań.

Swędzące łydki wieczorem

Osobnym problemem jest swędzenie łydek wieczorem. Często towarzyszy temu uczucie ciężkich nóg, obrzmienia czy skurcze. W końcu na łydkach mogą pojawić się tzw. pajączki, a w dalszym etapie żylaki. Niestety takie objawy zazwyczaj oznaczają problemy z krążeniem krwi w organizmie.

Henadzi Pechan

Choć skłonność do powstawania żylaków najczęściej jest dziedziczna, nie jesteśmy całkowicie bezradne wobec tego problemu. Aby zminimalizować ryzyko, warto:

Reklama
  • rzucić palenie,
  • uprawiać sport,
  • wykonywać masaż nóg,
  • dbać o prawidłową wagę ciała,
  • dbać o zbilansowaną dietę,
  • odpoczywać w pozycji z uniesionymi do góry nogami,
  • unikać przegrzewania nóg,
  • unikać zbyt długiego pozostawania w pozycji stojącej,
  • unikać obcisłych spodni, skarpet, rajstop.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane