Algi w kosmetyce - zastosowanie, właściwości i wpływ na cerę
Algi to jeden z największych pielęgnacyjnych trendów, który dotarł do nas z Azji. Dzięki nim skóra jest doskonale nawilżona i jędrna, a pokrywające ją krostki zaczynają się goić.

- Sylwia Przygoda
Algi mają różne kolory i różne właściwości, ale wszystkie doskonale sprawdzają się w pielęgnacji nawet tych najbardziej wymagających skór. Kosmetyki z algami polecane są zarówno osobom walczącym z oznakami upływającego czasu, jak i z trądzikiem, posiadaczkom cer suchych i przetłuszczających się. Dzięki tym wodnym roślinom skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i matowa, znikają z niej pryszcze i oznaki podrażnienia.
Spis treści:
- Algi w kosmetyce
- Jakie algi mają właściwości?
- Co zawierają algi morskie?
- Algi na twarz - jak je stosować?
Algi w kosmetyce
Algi, czyli glony lub wodorosty rosną w morzach, oceanach, rzekach, jeziorach i... akwariach. Zawierają białka, tłuszcze, węglowodany, potas, magnez, żelazo, doskonałe witaminy na skórę: A, C, E i te z grupy B, trochę miedzi i cynku. Ze względu na swoje dobroczynne działanie są stosowane jako suplement diety oraz składnik potraw i kosmetyków. Sprawdzają się zarówno jako składnik maseczek, jak i ser, kremów oraz produktów do oczyszczania. Mogą występować zarówno w formie oleju, jak i ekstraktu, dlatego spotkasz je w kosmetykach na olejowej bazie, jak i wodnej. Sprawdzą się w pielęgnacji suchej skóry twarzy, a także dojrzałej i problematycznej.
Jakie algi mają właściwości?
Algi w kosmetyce mają za zadanie pobudzić procesy naprawcze naskórka, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry trądzikowej lub skłonnej do podrażnień. Kolejnym plusem jest to, że algi pomagają normalizować pracę gruczołów łojowych, zmniejszając produkcję sebum. To również doskonały przeciwutleniacz, z czego skorzystają właścicielki cery dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia. Za to właściwości nawilżające sprawdzą się u każdej z nas. Algi koją skórę, rozluźniają nieprzyjemne ściągnięcie wywołane suchością i sprawiają, że odczuwamy natychmiastową ulgę. W trakcie regularnego stosowania wyraźnie widać poprawę stanu skóry. Staje się ona jaśniejsza, gładsza, bardziej promienna, a nawet odporniejsza na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Algi bowiem mogą pomóc odbudować płaszcz hydrolipidowy!

Co zawierają algi morskie?
Algi morskie są niezwykle cennym składnikiem, który swoje działanie zawdzięcza swojej bogatej zawartości. Jak wspomniałyśmy, to bogate źródło witamin, ale nie tylko. Znajdziesz w nich:
- absorbujący wodę kwas alginoweg, który nawilża skórę, a pobudzając w niej mikrokrążenie, zmniejsza także cellulit,
- polisacharydy (w tym kwas hialuronowy), które - intensywnie nawilżając skórę - przywracają jej jędrność i elastyczność,
- regulujący produkcję łoju sorbitol,
- asoiny, czyli białka opóźniającego rozkładanie się odpowiedzialnej za elastyczność skóry elastyny,
- nienasycone kwasy tłuszczowe, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne oraz stymulują regenerację naskórka.
Algi na twarz - jak je stosować?
Alg warto szukać w serach, kremach i maskach do twarzy, ale także w balsamach do ciała i kosmetykach antycellulitowych. Obecnie są one wykorzystywane nawet w produktach takich, jak pasty do zębów, a także odżywki i szampony do włosów. Tak, jak wspomniałyśmy, algi mogą występować w wielu różnych konsystencjach. Występują w formie:
- proszku z alg,
- oleju z alg,
- ekstraktu z alg.
Każda z tych konsystencji sprawdzi się w innych produktach kosmetycznych.
Olej z alg
Olej może działać na naszą skórę dokładnie tak, jak zabiegi z alg w profesjonalnych gabinetach. Wystarczy, że kupisz butelkę czystego, tłoczonego na zimno oleju i będziesz go wmasowywać w oczyszczoną skórę twarzy. Masaż powinien trwać minimum 10 minut! Może być również dodatkiem do twojego ulubionego serum lub kremu, jednak pamiętaj, że dla lepszego efektu kosmetyk sam w sobie powinien mieć oleistą bazę!
Ekstrakt z alg
Natomiast jako ekstrakt, algi występują przede wszystkim w gotowych produktach kosmetycznych. Jest on doskonałym humektantem, który wykazuje działanie opisane powyżej. Na skórze tworzy naprawczy film, który natychmiast zaczyna działać na naszą skórę, pomagając ją zregenerować i odbudować.
Maseczka z alg
W sproszkowanej formie, poza suplementem diety, algi występują w maseczkach. Należy ją zaktywować odrobiną wody lub hydrolatu (w zależności od producenta), a następnie pokryć nią całą twarz i odczekać tyle, ile producent wskazał w swoim opisie. Maseczki algowe są niezwykle przyjemne w aplikacji i mają zastygającą formułę, którą następnie możemy w wygodny sposób zdjąć z twarzy.
A czy wy wykorzystujecie w swojej pielęgnacji algi? Która forma jest waszą ulubioną?