Test na porowatość włosów – jak w prosty sposób określić rodzaj włosów?
Jeśli chcecie wiedzieć, jakiego rodzaju są wasze pasma, możecie przeprowadzić szybki i łatwy test na porowatość włosów. Dzięki niemu dowiecie się, czy kosmyki są niskoporowate, wysokoporowate, a może charakteryzują się średnią porowatością i łączą w sobie cechy obu typów. Sprawdźcie, na czym polega test porowatości włosów i jak go wykonać.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak, Aneta Zygmuntowicz
Określenie porowatości włosów jest niezbędne, żeby móc prawidłowo o nie zadbać. Włosy o wysokiej porowatości mają zupełnie inne potrzeby pielęgnacyjne niż te o porowatości niskiej i średniej. Najlepszym i najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest oddanie swoich kosmyków w ręce trychologa, który przyjrzy się im dokładnie pod mikroskopem. Jednak również w domowych warunkach możecie ocenić porowatość włosów, dokładnie analizując ich wygląd i „zachowanie” oraz przeprowadzając prosty test z wodą.
Spis treści:
- Co to jest porowatość włosów?
- Jak określić porowatość włosów? Test wyboru
- Jaki masz typ włosów – wysokoporowate czy niskoporowate?
- Domowy test na porowatość włosów ze szklanką wody
- Czy porowatość włosów może się zmienić?
Co to jest porowatość włosów?
Wyobraźcie sobie włosy jako łodygi pokryte łuskami. To właśnie stopień odchylenia tych łusek decyduje o tym, czy wasze pasma są wysoko-, nisko- czy średnioporowate. W przypadku włosów o wysokiej porowatości łuski są mocno rozchylone, co sprawia, że kosmyki szybko tracą wilgoć, są matowe, kruche, łamliwe, pozbawione blasku, najczęściej mocno falowane lub kręcone. Z drugiej strony jednak – łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym. Ich przeciwieństwem są włosy niskoporowate, w których łuski ściśle do siebie przylegają. Dzięki temu pasma są gładkie, lśniące, błyszczące, zwykle proste, ale też trudniej je ułożyć, nieraz są ciężkie i pozbawione objętości.
Pomiędzy wysoko- i niskoporowatymi włosami mieszczą się te o średniej porowatości, w których łuski są lekko odchylone. Zazwyczaj to pasma lekko falowane lub proste, bardziej podatne na układanie niż niskoporowate, ale dość łatwo ulegają uszkodzeniom i puszą się pod wpływem wilgoci.
Zobacz także: Oleje do włosów niskoporowatych - jakie wybrać?

Jak określić porowatość włosów? Test wyboru
Zazwyczaj już na pierwszy rzut oka widać, z jakim rodzajem włosów macie do czynienia. Wystarczy ocenić skręt włosów, to, czy są błyszczące czy raczej matowe, czy stylizacje utrzymują się długo czy może już po godzinie wykonane loki stają się z powrotem proste jak druty. Jeśli jednak nie jesteście pewne, wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań w poniższym teście porowatości włosów.
Czy włosy mają tendencję do puszenia się?
A. Tak!
B. Czasami, szczególnie jak jest wilgotno.
C. Raczej nie.
Jaki masz rodzaj włosów?
A. Kręcone.
B. Falowane.
C. Proste.
Czy kosmyki są lśniące?
A. Nie, raczej matowe.
B. Zależy od pielęgnacji.
C. Tak, są niemal jak tafla wody.
Czy Twoje włosy lubią treściwe, gęste maski?
A. Uwielbiają!
B. Zależy od dnia, czasami mogą je trochę obciążyć.
C. Zdecydowanie nie, są po nich bardzo przyklapnięte.
Czy kosmyki są łatwe w stylizacji?
A. Tak, łatwo je wystylizować, pokręcić.
B. Tak, ale fryzura nie jest bardzo trwała.
C. Nie, zaraz po kręceniu prostują się i trudno zmienić fryzurę.
Czy Twoje włosy wyglądają na suche i zniszczone?
A. Niestety tak.
B. Nie jest tak źle, ale czasami brakuje im nawilżenia.
C. Nie, są zdrowe, lśniące i nawilżone.
Czy pasma szybko schną po myciu głowy?
A. Bardzo szybko!
B. Trochę to zajmuje, minimum godzinę.
C. Bardzo długą schną, nawet kilka godzin!
Czy nasze włosy są rozjaśniane lub farbowane?
A. Tak, włosy są regularnie rozjaśniane.
B. Od czasu do czasu farbuję włosy, najczęściej na naturalne lub ciemne kolory.
C. Nie, mój kolor jest naturalny.
Jaki masz typ włosów – wysokoporowate czy niskoporowate?
Najwięcej odpowiedzi A – włosy wysokoporowate
Jeśli po podliczeniu odpowiedzi, otrzymałyście najwięcej wariantów A, to z pewnością macie włosy wysokoporowate. Odpowiednia pielęgnacja tego typu włosów jest niezwykle trudna – należy je porządnie odżywić, nawilżyć i dociążyć, aby ograniczyć puszenie i wygładzić kosmyki.
Najwięcej odpowiedzi C – włosy niskoporowate
Odpowiedzi C świetnie opisują wygląd włosów niskoporowatych. Są to gładkie kosmyki, które niemal zawsze wyglądają świetnie i nie potrzebują zbyt treściwej pielęgnacji. Posiadaczki tych włosów często skarżą się na zbytnie obciążenie pasm i trudności w stylizacji. Najlepiej sprawdzą się tutaj lekkie odżywki dyscyplinujące kosmyki i kosmetyki chroniące przed uszkodzeniami.
Najwięcej odpowiedzi B – włosy średnioporowate
Jeśli uzyskałyście najwięcej odpowiedzi B lub wasze odpowiedzi są bardzo zróżnicowane, najprawdopodobniej macie włosy o średniej porowatości. Włosy średnioporowate nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, czasem się puszą, czasem są oklapnięte, dlatego najlepsza jest tutaj metoda prób i błędów.
Zobacz także: Olejki do włosów - jaki dla włosów wysokoporowatych i niskoporowatych?

Domowy test na porowatość włosów ze szklanką wody
Popularnym sposobem na określenie porowatości włosów jest test ze szklanką wody. Na czym polega? W szklance (słoiku bądź miseczce) z wodą umieśćcie swój włos. Najlepiej test wykonać z użyciem kilku szklanek i w każdej umieścić włos z innej partii głowy. Często bywa tak, że poszczególne warstwy włosów różnią się między sobą porowatością, np. te ocierające się o plecy są wysokoporowate, a te znajdujące się na czubku głowy – niskoporowate.
Po ok. 10 minutach sprawdźcie, jak zachowuje się włos. Jeśli opadł na dno pojemniczka, to znak, że wasze włosy prawdopodobnie są wysokoporowate – włos wchłonął wilgoć i pod jej ciężarem zanurzył się w wodzie. Jeśli pływa po powierzchni, najpewniej pasma są niskoporowate, a jeśli lekko opadł, ale nie na samo dno – średnioporowate. Pamiętajcie, aby przed wykonaniem tego testu dokładnie umyć włosy szamponem, aby usunąć np. silikony i inne wygładzające składniki, mogące wpłynąć na wynik testu.
Zobacz także: Oleje do włosów wysokoporowatych – jakie wybrać?
Czy porowatość włosów może się zmienić?
Odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże domknąć łuski włosa i przesunąć porowatość naszych włosów z wysokiej na średnią. Niestety działa to również w drugą stronę. Nawet posiadaczki kosmyków niskoporowatych mogą je uszkodzić, zniszczyć i w efekcie zwiększyć ich porowatość. Dzieje się tak w przypadku częstego rozjaśniania lub farbowania włosów czy stosowania dużej ilości środków do stylizacji.
Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest możliwość zmiany porowatości włosów, nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Na przykład włosy kręcone raczej nigdy nie będę niskoporowate, spore rozchylenie łusek włosa występuje bowiem naturalnie w tym typie kosmyków i związane jest z ich skrętem.
Zobacz także: Oleje do włosów średnioporowatych - jakie wybrać i jak używać?