Też masz ten wstydliwy problem? Wiemy, jak pozbyć się krostek na pupie...
Krostki na pupie powstają z bardzo różnych powodów i wymagają różnego leczenia... Sprawdź, jakie wypryski powinien zobaczyć lekarz, a z którymi poradzisz sobie bez wsparcia specjalisty.

Masz pupę usianą krostkami? Zamiast rozpaczać i wstydliwie ukrywać pośladki przed światem, zidentyfikuj powód powstawania wyprysków i zacznij z nimi walczyć za pomocą kosmetyków, odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych lub przepisanych przed dermatologa maści i kremów.
Rogowacenie okołomieszkowe
Krostki, które masz na pupie są drobniutkie, czerwone i bardzo przypominają tak zwaną gęsią skórkę? Prawdopodobnie są one efektem rogowacenia okołomieszkowego. Gdy dochodzi do nadmiernego złuszczania martwego naskórka, keratyna, białko będące jednym z budulców skóry, zaczyna blokować ujścia mieszków włosowych. Rogowe czopki zaczną znikać, jeśli będziesz smarować pokryte nimi fragmenty skóry kremem zawierającym silnie nawilżający mocznik lub złuszczający kwas salicylowy. Ważna jest jednak regularność.Zobacz także: Twoje ramiona i uda szpecą czerwone krostki? Rozwiązanie problemu znajdziesz w kuchni
Zobacz także: Dzięki tym domowym sposobom zapanujesz nad opryszczką
Potówki
Miałaś je pewnie jako niemowlę, możesz je mieć także teraz - i to właśnie na pupie. Drobne pęcherzyki lub grudki znajdujące się tuż pod naskórkiem to tak zwane potówki. Powstają, gdy skóra wydziela dużą ilość potu i dochodzi do zatkania ujścia gruczołu potowego. Potówki znikną z twoich pośladków, jeśli będziesz regularnie się myła oraz nosiła przewiewne spódnice lub wykonane z naturalnych tkanin (bawełny, lnu) luźne spodnie. W usunięciu potówek pomoże także działający przeciwbakteryjnie i przyspieszający regenerację skóry żel aloesowy. Zobacz także: Żel aloesowy zamiast bazy pod makijaż?! Sprawdź, dlaczego warto wypróbować ten patent
Trądzik
Krostki na pupie mogą być też efektem trądziku - a czasem jego wyjątkowo uciążliwej odmiany, czyli tak zwanego trądziku skupionego. Jeżeli na twoich pośladkach pojawiają się od czasu do czasu ropne krostki, to stosuj w walce z nimi kosmetyki przeciwtrądzikowe służące do pielęgnacji twarzy. Możesz też raz w tygodniu zrobić swojej pupie maseczkę aspirynową, a powstawaniu nowych krostek zapobiegać regularnie złuszczając skórę pośladków gruboziarnistym peelingiem (np. kawowym). Jeśli jednak masz na pupie rozległe zmiany - równocześnie występujące zaskórniki, stany zapalne i torbiele - koniecznie zgłoś się do dermatologa. Tak objawiający się trądzik skupiony wymaga zwykle leczenia antybiotykami, które dodatkowo wspiera się pielęgnacją z użyciem kosmetyków z retinolem, kwasem azelainowym, nadtlenkiem benzoilu i kwasem salicylowym.Zobacz także: Dlaczego warto stosować kosmetyki z retinolem?
Uwaga, tak może objawiać się...
Opryszczka narządów płciowych. Jeśli masz na pośladkach swędzące, wypełnione płynem surowiczym pęcherze, to zapewne cierpisz na to wstydliwe schorzenie. Zwykle zmiany chorobowe charakterystyczne dla tej dolegliwości pokrywają wargi sromowe, łechtaczkę, okolice odbytu i wejścia do pochwy oraz uda. Ale czasem pojawiają się także na pośladkach. Tej przenoszonej drogą płciową choroby wirusowej nie można całkowicie wyleczyć. Leki (zwykle zawierające akcylowir) pozwalają jednak na znaczące złagodzenie jej objawów. Przepisze ci je lekarz dermatolog lub ginekolog.Do leczenia najzwyklejszych krostek na pupie na pewno przydadzą ci się te kosmetyki:

- Żel myjący, peeling i maseczka z aktywnym węglem Garnier Czysta Skóra Intensive
- Krem mocznikowy Lefrosh Pilarix
- Peeling do ciała Tutti Frutti "Jeżyna i malina"
- Żel aloesowy Holika Holika
Zdjęcia: Instagram