Tonik do twarzy – czy musimy stosować go codziennie?
Niektórzy uważają, że tonik do twarzy to zbędny etap w pielęgnacji, dlatego pomijają go i nawilżają skórę wyłącznie kremem. Czy warto?

Tonik to jeden z tych produktów, które poza samodzielnym działaniem pielęgnacyjnym, przygotowują skórę do przyjęcia składników aktywnych z innych kosmetyków, dlatego od razu na wstępie odpowiadamy, że nie warto go pomijać. To trochę jak jazda na rolkach bez ochraniaczy, niby można, ale bez dodatkowego zabezpieczenia skutki mogą być różne. W artykule dowiesz się, który tonik polecają Wizażanki, które toniki można stosować codziennie, a które tylko 2 razy w tygodniu.
Spis treści:
Jak działa tonik do twarzy?
Zadaniem toniku do twarzy jest już nie tylko przywrócenie skórze prawidłowego pH po oczyszczeniu jej zasadowym żelem czy pianką. Ma także pozbywać się bakterii oraz drobnych zanieczyszczeń z twarzy, ale pamiętaj, że nie może być stosowany jako zamiennik płynu micelarnego do demakijażu - te produkty mają inne składniki aktywne, a tym samym różne zastosowania. Tonik ma przygotować skórę na kolejne etapy odżywiania, a płyn micelarny dokładnie oczyścić skórę z resztek makijażu.
Tonik do twarzy, podobnie jak maseczka czy krem, powinien odpowiadać na konkretne potrzeby Twojej skóry, dlatego w drogeriach znajdziesz wiele rodzajów toników o różnym składzie. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.
Tonik do twarzy – na co zwrócić uwagę w składzie?
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy tonik nie powstał na bazie alkoholu. To on wywołuje podrażnienia i przesusza skórę, a przecież nie o taki efekt nam chodzi. Szukaj produktów na bazie wody z dodatkiem roślinnych ekstraktów i kwasów, które oczyszczą skórę i zwalczą bakterie. Dla przykładu, weźmy pod lupę skład polecanego przez Wizażanki toniku do twarzy, który w rankingu KWC zdobył aż 4,7 na 5 gwiazdek.
Miya Cosmetics, myTONIC, Nawilżający tonik all-in-one

Pierwszy plus za bazę, czyli wodę. Kolejny za ekstrakt z czarnego bzu i wodę konopną, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia; silnie nawilżający i rewitalizujący wyciąg ze spiruliny, a także za betainę, która jest naturalnym aminokwasem o łagodząco-nawilżającym działaniu. Zawiera też kwas hialuronowy, mlekowy, glicerynę, które wchłaniają się w głębsze partie skóry i zatrzymują wodę, jeszcze bardziej podkręcając efekt nawilżenia.
Czytaj także: Tonik do twarzy – jak działa i dlaczego warto go używać?
Oprócz przywracania naturalnego pH, co zdecydowanie robi, świetnie też nawilża. Działa niemal jak bardzo lekkie serum! Skóra momentalnie przestaje być ściągnięta, co u mnie zdarza się na bokach twarzy. Odzyskuje ona również blask i swój naturalny koloryt. Zmiękcza się, przyjmując wówczas o wiele lepiej następne kroki pielęgnacji. Rzeczywiście dał kopa innym kosmetykom. - Luqia
Toniku używałam gdy czułam że muszę lekko oczyścić swoją skórę i spisywał się naprawdę bardzo dobrze. Poza zwykłym odświeżeniem i oczyszczeniem na pewno czułam również lekkie nawilżenie i złagodzenie. Duży plus za wegański i naturalny skład. - katarzyna_007
Czy tonik do twarzy powinnam stosować codziennie?
A teraz do rzeczy. Ogólna zasada jest taka, że tonik do twarzy powinnyśmy stosować każdego dnia, a nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem – po demakijażu, umyciu i osuszeniu twarzy. Trzymaj się jej, jeśli stosujesz klasyczny produkt tonizujący. Wyjątkiem są toniki o silnym działaniu złuszczającym. Wtedy nakładaj kosmetyk 2-3 razy w tygodniu lub według zleceń producenta.
Tonik do twarzy możesz aplikować bezpośrednio na skórę, spryskując ją, jeśli buteleczka wyposażona jest w atomizer, za pomocą wacika lub wklepując produkt dłońmi.
Nie zapomnij o kolejnych etapach pielęgnacyjnego rytuału, czyli nałożeniu serum, a później kremu nawilżającego. Sam tonik potrafi zdziałać wiele, ale w zgranym, kosmetycznym, trio czyni cuda!