Uczulenie na słońce - jakie są objawy i jak leczyć?
Uczulenie na słońce zwykle pojawia się już wiosną, podczas pierwszych słonecznych dni. Latem nasza ekspozycja na promienie słoneczne osiąga maksimum. Zaczerwienienie, swędzenie czy ból mogą być objawami tego schorzenia.

- Julia Cichocka
Uczulenie na słońce może wystąpić u każdego, gdyż nie mają na to wpływu czynniki dziedziczne, ani nie jest ono powiązane z innymi alergiami. Świetnym sposobem na poradzenie sobie z tą dolegliwością jest użycie wszelkich maści zawierających witaminę A lub cynk. Warto pamiętać, że może ono wystąpić wskutek przyjmowania określonych ziół lub leków i nie musi pojawiać się sezonowo. Możemy nabawić się go również w momencie nadmiernej ekspozycji na słońce po chłodniejszych miesiącach. Alergia przybierze formę mechanizmu obronnego skóry.
SPIS TREŚCI:
- Jak wygląda uczulenie na słońce?
- Wysypka od słońca - zdjęcia
- Objawy uczulenia na słońce
- Uczulenie na słońce na twarzy
- Uczulenie na słońce u dzieci
- Jak zapobiegać uczuleniu na słońce?
- Uczulenie na słońce- leki bez recepty
- Maść na uczulenie słoneczne
Jak wygląda uczulenie na słońce?
Wygląd skóry dotkniętej alergią na słońce może znacznie się różnić w zależności od przyczyny problemu. Główną oznaką tego uczulenia jest zaczerwienienie skóry, swędzenie lub ból. Ma ono formę plam i czerwonych kropek. Ogólnie rzecz biorąc, symptomy alergii pojawiają się tylko na skórze wystawionej na działanie promieni UV i zwykle są widoczne w ciągu kilku minut lub godzin po ekspozycji słonecznej.
Wysypka od słońca - zdjęcia
Wysypka od słońca charakteryzuje się czerwonymi plamami często pokrytymi pęcherzami. Są to rumieniowe piekące zmiany. W zależności od stopnia alergii, rodzaju skóry i ekspozycji na słońce (może występować równolegle z poparzeniem), wygląda nieco inaczej. Zobacz, jaką dokładnie może przybrać formę!

Objawy uczulenia na słońce
Objawy mogą obejmować:
- zaczerwienienie,
- swędzenie lub ból,
- małe guzki, które mogą przekształcić się w wypukłe plamy,
- łuszczenie się, strupy lub krwawienie,
- pęcherze lub pokrzywka.
Uczulenie na słońce na twarzy
Uczulenie od słońca na twarzy wygląda podobnie jak na reszcie ciała. Skóra jest zaczerwieniona, swędząca i pojawiają się na niej małe grudki. Nieleczona może doprowadzić do trwałych przebarwień na skórze. Żeby temu zapobiec, zawsze chroń głowę, gdy wychodzisz na słońce. Stosuj krem z filtrem do twarzy, gdyż pozwala on skórze oddychać. Noś kapelusze, które zakrywają czoło i chronią oczy.
Uczulenie na słońce u dzieci
Dzieci należy maksymalnie chronić przed działaniem promieni słonecznych, ze względu na delikatną skórę. Maluchy należy smarować kremami z filtrem (podobnie jak skórę u osób dorosłych!) o bezpiecznym składzie i chronić ich głowy zakładając kapelusze lub czapki z daszkiem. Jeśli pomimo tego pojawi się na ich ciele uczulenie na słońce w postaci zaczerwienienia i wysypki, to może być ono związane z ciepłem i reakcją skóry na pocenie się. Niemniej jednak warto udać się do lekarza, specjalisty i zdiagnozować problem.
Jak zapobiegać uczuleniu na słońce?
Jeśli masz zwiększoną wrażliwość na słońce, możesz zapobiec alergii wykonując następujące kroki:
- Unikaj słońca w godzinach szczytu, między 10 a 16.
- W czasie wiosny i lata stopniowo zwiększaj ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu, aby skóra miała czas na przystosowanie się do promieni słonecznych po zimie.
- Noś bluzki z rękawem i kapelusze. Pomogą Ci chronić skórę przed słońcem.
- Używaj kremów przeciwsłonecznych z filtrem nie niższym niż SPF30. Reaplikuj go co dwie godziny.
- Przez cały okres letni możesz stosować leki i suplementy z beta-karotenem. W ten sposób przygotujesz skórę na działanie promieni UVA i UVB.
Uczulenie na słońce- leki bez recepty
Uczulenie na słońce warto skonsultować z dermatologiem, który przygotuje plan leczenia i podpowie, jakie są przyczyny pojawienia się zmian skórnych, jednocześnie pomoże zapobiec pojawianiu sie ich w przyszłości. Łagodne przypadki alergii na słońce mogą ustąpić samoistnie. Pij dużo wody i unikaj słońca przez kilka dni. Na noc możesz wziąć leki przeciwhistaminowe i nałożyć maść na uczulenie zawierającą cynk - są dostępne również bez recepty. Warto też pić wapno, które ma działanie odczulające i łagodzące objawy. Cięższe przypadki mogą wymagać leczenia kremami lub tabletkami steroidowymi.
Maść na uczulenie słoneczne
Maści odpowiednie do zastosowania na uczulenie słoneczne powinny zawierać hydrokortyzon lub dimetynden. Pierwszy składnik działa przeciwzapalnie i obkurcza naczynia krwionośne, drugi działa silnie przeciwświądowo. Polecamy również maści z cynkiem lub witaminą A. Niwelują stany zapalne skóry i regenerują podrażnienie naskórka.
Pokazujemy propozycje maści i kremu, które doskonale radzą sobie z podrażnieniami. Idealnie sprawdzą się jako ratunek na dolegliwości związane z alergią na słońce.
Krem z cynkiem Sudocrem
Jest to krem antyseptyczny z cynkiem dla dzieci i dorosłych. Łagodzi i chroni podrażnioną skórę. Uśmierza ból i dyskomfort dzięki właściwościom chłodzącym. Poradzi sobie z objawami uczulenia na słońce. Jest wodoodporny, dlatego chroni przed czynnikami drażniącymi. Może być stosowany do skóry wrażliwej.
Cena: 13 zł, pojemność: 60 ml

Sudocrem towarzyszy mi od 20 lat, gdy urodził się syn. Jest idealny dla dzieci i dla dorosłych. Leczy wszystkie odparzenia, podrażnienia, zaczerwienienia. Smarujemy się nim całą rodziną jak tylko coś piecze i się zaczerwienia (...)
- napisała ZielonookaWroclawianka
Maść ochronna z witaminą A - Retimax 1500
Retimax 1500 to maść na bazie wazeliny. Dzięki zawartości witaminy A odżywia skórę. Ma działanie nawilżające. Doskonale sprawdzi się w leczeniu podrażnionego i łuszczącego się naskórka, ponieważ koi i regeneruje. Idealna do stosowania na uczulenie z powodowane przez promieniowanie słoneczne.
Cena: 4,99 zł, pojemność: 30 g

Uwielbiam ten produkt od wielu lat! Używam go do ust, pod oczy i do podrażnionej/suchej skóry. Świetnie również sprawdza się po poparzeniach słonecznych, szybko łagodzi ból i zaczerwienienie (...)
- napisała Nianii
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz nietypowe i uciążliwe reakcje skórne po ekspozycji słonecznej. Konieczna może być wizyta u dermatologa. Do tego czasu pamiętaj o ochronie przed słońcem i nawilżaniu skóry.