Serum Garnier Vitamin C
Chcę testować
tolpa authentic
Chcę testować
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Laureaci
Kosmetyki Maybelline
Laureaci
Oceanic bazy
Laureaci
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Laureaci
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
usuwanie zaskórników
iStock
Pielęgnacja

Usuwanie zaskórników – najlepsze metody

Usuwanie zaskórników nie jest łatwe. A nieprawidłowo przeprowadzone, może doprowadzić do pogorszenia stanu cery. Szybkie efekty zapewniają plastry do usuwania zaskórników, za to trwałych rezultatów możemy się spodziewać regularnie stosując odpowiednie kosmetyki złuszczające.

Zaskórniki ma prawie każdy, bo każdy ma pory skóry, złuszczający się naskórek i gruczoły łojowe produkujące sebum. Najmniejszy problem stanowią one dla osób ze skórą suchą. Posiadaczki cery mieszanej mają zaskórniki głównie w tak zwanej strefie T. Za to ci, którzy mają skórę tłustą, mogą je mieć praktycznie na całej twarzy.

Powstawaniu zaskórników najskuteczniej zapobiega się regularnie  złuszczając skórę oraz dbając o to, żeby była ona... dobrze nawilżona (w ten sposób unikniemy bowiem zwiększonej produkcji sebum). Zaskórniki można także usunąć w domu samodzielnie lub w salonie kosmetycznym.

usuwanie zaskórników
iStock

Oczyszczanie jak z płatka – Wizażanki już wiedzą, jak uzyskać pożądany efekt!

Usuwanie zaskórników w domu

Najprostszym sposobem usuwania zaskórników jest ich własnoręczne wyciśnięcie. Niestety, wyduszanie wągrów wiąże się z ryzykiem powstania stanu zapalnego, mocnego podrażnienia skóry, a w skrajnych wypadkach nawet pęknięcia naczynka krwionośnego. Mniej ryzykowną opcją jest użycie odkurzacza do wągrów lub służącego do ich usuwania plastra.

Wyciskanie zaskórników

Dlatego, takie usuwanie zaskórników musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Przede wszystkim powinno poprzedzić je dokładne oczyszczenie skóry, a następnie rozpulchnienie jej. Możemy zabrać się za usuwanie zaskórników po wzięciu gorącej kąpieli lub prysznica, skorzystać z automatycznej sauny do twarzy lub przygotować sobie tradycyjną parówkę. 

Dopiero po takim rozgrzaniu i nawilżeniu skóry, możemy zacząć wyciskać wągry. Najlepiej jest to robić opuszkami palców wskazujących owiniętych jednorazowymi chusteczkami. Można też posłużyć się specjalną łyżeczką kosmetyczną – w drogerii kupimy ją za kilka złotych. Możemy też zaopatrzyć się w cały zestaw ekstraktorów zaskórników w cenie od kilkunastu do ponad 100 zł. 

Potrzebujesz profesjonalnego sprzętu do codziennej pielęgnacji? Pobierz ten kod rabatowy Avans i zamów produkty uznanych marek, które pomogą Ci zadbać o skórę twarzy.

Plastry do usuwania zaskórników

W drogeriach znajdziemy duży wybór plastrów oczyszczających pory skóry – zwykle przeznaczonych do usuwania wągrów z nosa, ale też coraz częściej z czoła lub z brody. Ich najważniejszymi składnikami są polimery, które – aktywowane po zwilżeniu wodą – wiążą substancje zalegające w porach skóry, pełniąc funkcję tak zwanego lepiszcza. 

Polimery, którymi pokryte są plastry do usuwania wągrów, mają wnikać w pory skóry i wyciągać z nich martwy naskórek wymieszany z łojem. Większość plastrów dodatkowo zawiera także substancje bakteriobójcze, ściągające i regulujące wydzielanie sebum – zazwyczaj są to:

Plastry usuwają głównie najbardziej zewnętrzną część wągra, a składniki, którymi są one nasączone, raczej nie są w stanie dotrzeć głębiej w pory skóry. W związku z tym, korzystając z nich, możemy liczyć raczej na doraźny ("bankietowy") efekt.  

Odkurzacze do usuwania zaskórników 

Kilka lat temu z wielkimi nadziejami przyjęliśmy pojawienie się w sprzedaży urządzeń służących do usuwania zaskórników metodą próżniową – tak zwanych odkurzaczy do wągrów. Urządzenia te zasysają skórę i wyciągają z niej zanieczyszczania.

Eksperci nie mają jednak najlepszego zdania o tych urządzeniach i zwracają uwagę na związane z nimi ryzyko powstania siniaczków i wybroczyn. My radzimy podchodzić do odkurzaczy do wągrów z dużą nieufnością i ostrożnością, a osobom z cerą naczynkową całkowicie z nich zrezygnować

Usuwanie zaskórników u kosmetyczki

Kosmetyczka może nam zaproponować różne zabiegi usuwające zaskórniki. Część z nich trzeba będzie regularnie powtarzać i będą one polegały głównie na oczyszczeniu skóry, usunięciu z niej zrogowaciałego naskórka i zmniejszeniu łojotoku

W gabinecie kosmetycznym usuwać zaskórniki możemy poddając się:

Zobacz także: Dzięki tym głęboko oczyszczającym kosmetykom pozbędziesz się zaskórników i krostek!

Pielęgnacja
Reguluje wydzielanie sebum i eliminuje zaskórniki. Peeling polskiej marki hitem Wizażanek
Znasz już peeling 3 enzymy marki tołpa? To jeden z najbardziej zachwalanych kosmetyków tego typu w KWC. Sprawdź!

Peeling do twarzy - pomimo tego, że nie stosujemy go codziennie - powinien być integralną częścią naszej pielęgnacji o każdej porze roku. Powodów jest co najmniej kilka. Peeling oczyszcza pory i zapobiega ich blokowaniu. Oprócz tego, usuwanie martwego naskórka powoduje, że skóra lepiej przyjmuje substancje aktywne zawarte w kosmetykach. Pomaga także w utrzymaniu jej optymalnego poziomu nawilżenia. W przypadku osób ze skórą wrażliwą - ze względu na większe ryzyko wystąpienia podrażnień – polecane są peelingi enzymatyczne. Dzięki tej kategorii peelingów nie musimy obawiać się zaczerwienień, przesuszeń czy innych niechcianych reakcji skórnych (oczywiście pod warunkiem, że nanosimy je na twarz nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu). Niewątpliwą zaletą peelingów enzymatycznych jest także fakt, że równie dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry normalnej. Peeling   3 enzymy z linii tołpa sebio - opinie użytkowniczek Wizaz.pl Na rynku kosmetycznym jest wiele peelingów - zarówno enzymatycznych, jak i mechanicznych. Wśród tych najwyżej ocenianych w rankingu KWC znajdziemy m.in. peeling 3 enzymy marki tołpa , który głęboko oczyszcza oraz eliminuje wypryski, zaskórniki i rozszerzone pory. Dodatkowo ogranicza wydzielanie sebum. Pozostawia skórę matową, nawilżoną i odnowioną. Poprawia też jej koloryt i zapewnia uczucie odświeżenia, którego potrzebujemy pod koniec dnia. Dzięki trzem aktywnych enzymom (bromelaina z ananasa, papaina z papai oraz mikrokapsułowana keratynaza) nie wymaga pocierania i nie powoduje podrażnień.  czasem udaje niedostępnego. Tak to już bywa z tymi, których najbardziej pożądamy. Momentami zdaje się być nieczuły. Ale tylko z początku, przy pierwszym spotkaniu. Prawda jest taka, że zawsze można na niego liczyć. I wprost obłędnie pachnie! Gdyby peeling 3 enzymy był mężczyzną, z pewnością zasłużyłby na osobną szufladę w łazience....

Jak usuwać wągry
puhhha
Pielęgnacja
Jak usuwać wągry? Polecane metody i kosmetyki na zaskórniki
Jeśli wasz nos, brodę lub czoło „zdobią” czarne kropeczki i zastanawiacie się, jak usuwać wągry, mamy dla was kilka podpowiedzi. Wągry, nazywane też zaskórnikami, to bardzo powszechny problem kosmetyczny, który niestety lubi nawracać. Podsuwamy wam kilka polecanych rozwiązań, które nie tylko ułatwią pozbycie się widocznych zaskórników, ale też pomogą zapobiec powstawaniu nowych.

Wągry to problem doskonale znany posiadaczkom cery tłustej, mieszanej, trądzikowej. Nadmiar produkowanego przez gruczoły łojowe sebum miesza się z kurzem, resztkami kosmetyków, złuszczonymi komórkami naskórka i zapycha pory skóry. Taki „czop” w kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu i przyjmuje czarny kolor. Są to tzw. zaskórniki otwarte. Najczęściej taka gęsta siateczka ciemnych kropeczek pokrywa strefę T, czyli tę partię twarzy, na której wydzielanie sebum jest największe. Wągry pojawiają się więc głównie na nosie, czole i brodzie. Jak usuwać wągry z twarzy? Przeczytajcie o skutecznych kosmetykach, polecanych urządzeniach i profesjonalnych zabiegach. Spis treści: Narzędzie do usuwania wągrów – jak używać oczka kosmetycznego? Jak usuwać wągry odkurzaczem do zaskórników? Jak usuwać wągry za pomocą plastrów na zaskórniki? Kosmetyki na wągry – jak usuwać wągry za pomocą maseczek, toników i peelingów? Jak usuwać wągry na twarzy – domowe sposoby Jak kosmetyczka usuwa wągry? Polecane zabiegi na zaskórniki Narzędzie do usuwania wągrów – jak używać oczka kosmetycznego? Pierwszym zabiegiem, który przychodzi na myśl, jest samodzielne wyciskanie wągrów . Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Nieumiejętne wyciskanie zaskórników na nosie może prowadzić do powstania ranek i blizn oraz do nadkażenia bakteryjnego i nasilenia problemu. W pewnym stopniu wady mechanicznego usuwania zaskórników niweluje tzw. oczko kosmetyczne, nazywane też łyżeczką Unny. Jest to narzędzie, które kupicie w drogerii, z dwiema końcówkami w kształcie pętelki. Jak usuwać wągry oczkiem kosmetycznym? W pierwszej kolejności odpowiednio przygotujcie skórę do...

Zaskórniki na twarzy
PeopleImages
Pielęgnacja
Zaskórniki. Jak powstają i jak skutecznie z nimi walczyć?
Zaskórniki sprawiają, że skóra wydaje się być zaniedbana. Dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu oraz regularnie i ostrożnie je usuwać. Podpowiadamy, które metody są skuteczne, a których lepiej unikać.

Zaskórniki powstają, gdy ujścia mieszków włosowych zostaną zablokowane przez sebum, zrogowaciałe komórki naskórka i zbierające się na skórze zanieczyszczenia. Jest to problem dotyczący w zasadzie każdego rodzaju cery, ale szczególnie dotkliwy jest w przypadku skóry tłustej. Zaskórniki mogą pojawiać się na wielu partiach ciała – nie tylko na twarzy, lecz także klatce piersiowej i na twarzy. Jeśli nie wiedziałaś, że istnieją dwa typy zaskórników: otwarte i zamknięte oraz zastanawiasz się, jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu, powinnaś przeczytać ten tekst! Spis treści:  Zaskórniki otwarte i zamknięte Głębokie zaskórniki Zaskórniki na nosie Zaskórniki na czole i zaskórniki na brodzie Zaskórniki na plecach Zaskórniki na twarzy - jak im zapobiegać? Jak pozbyć się zaskórników? Skuteczne kosmetyki na zaskórniki Zaskórniki. Wyciskanie jest skuteczne? Odkurzacz do zaskórników Przyrząd do oczyszczania zaskórników Plastry na zaskórniki Peeling na zaskórniki Maseczka na zaskórniki Kwasy na zaskórniki Maść na zaskórniki Domowe sposoby na zaskórniki Zabiegi na zaskórniki Zaskórniki otwarte i zamknięte Zacznijmy od przedstawienia dwóch typów zaskórników. Pierwszy z nich to charakterystyczne czarne kropki na skórze, czyli zaskórniki otwarte . Na środku mają otwór, przez który z mieszka włosowego wydobywa się tak zwana masa rogowo-łojowa. Utlenienie keratyny i gromadzenie się w tym miejscu melaniny skutkuje ich czarnym zabarwieniem. Najwięcej zaskórników otwartych powstaje na mocno...

zaskórniki zamknięte
Anastasiia Stiahailo/iStock
Pielęgnacja
Zaskórniki zamknięte – co to jest i jak się ich pozbyć?
Zaskórniki zamknięte to grudki wypełnione masą rogowo-tłuszczową. Zazwyczaj pojawiają się na brodzie i czole, a niekiedy również na policzkach. Zobaczcie, jak usunąć zaskórniki zamknięte z pomocą kosmetyków z kwasami, domowych sposobów i zabiegów kosmetycznych.

Zaskórniki zamknięte powstają na skutek zablokowania ujść mieszków włosowych. Białe substancja wewnątrz zaskórnika to zrogowaciałych komórek naskórka, łój i inne zanieczyszczenia. Pojawiają się one jako objaw trądziku i towarzyszących im zaburzeń złuszczania skóry oraz łojotoku, ale mają je też osoby z cerą tłustą lub mieszaną. Spis treści: Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte Skąd się biorą zaskórniki? Zaskórniki zamknięte na brodzie Zaskórniki zamknięte na czole Zaskórniki zamknięte na policzkach Zaskórniki zamknięte - kaszka na twarzy Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Wyciskanie zaskórników zamkniętych Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte Krem na zaskórniki zamknięte Maść na zaskórniki zamknięte   Kwasy na zaskórniki zamknięte Zabiegi na zaskórniki zamknięte Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników: zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze to charakterystyczne czarne kropki, pojawiające się zwykle w największym zagęszczeniu na nosie. Tymczasem zaskórniki otwarte są białe i widać je po naprężeniu skóry. Najwięcej jest ich zwykle na brodzie, ale można je mieć także na policzkach i czole.  Skąd się biorą zaskórniki? Mechanizmy powstawania zaskórników  otwartych, jak i zaskórników zamkniętych są zasadniczo takie same. Na skutek zburzenia rogowacenia naskórka i nadmiernej produkcji sebum dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu łojowego, który znajduje się w mieszku włosowym. W przypadku...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost