Zaskórniki ma prawie każdy, bo każdy ma pory skóry, złuszczający się naskórek i gruczoły łojowe produkujące sebum. Najmniejszy problem stanowią one dla osób ze skórą suchą. Posiadaczki cery mieszanej mają zaskórniki głównie w tak zwanej strefie T. Za to ci, którzy mają skórę tłustą, mogą je mieć praktycznie na całej twarzy.

Reklama

Powstawaniu zaskórników najskuteczniej zapobiega się regularnie złuszczając skórę oraz dbając o to, żeby była ona... dobrze nawilżona (w ten sposób unikniemy bowiem zwiększonej produkcji sebum). Zaskórniki można także usunąć w domu samodzielnie lub w salonie kosmetycznym.

iStock

Usuwanie zaskórników w domu

Najprostszym sposobem usuwania zaskórników jest ich własnoręczne wyciśnięcie. Niestety, wyduszanie wągrów wiąże się z ryzykiem powstania stanu zapalnego, mocnego podrażnienia skóry, a w skrajnych wypadkach nawet pęknięcia naczynka krwionośnego. Mniej ryzykowną opcją jest użycie odkurzacza do wągrów lub służącego do ich usuwania plastra.

Wyciskanie zaskórników

Dlatego, takie usuwanie zaskórników musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Przede wszystkim powinno poprzedzić je dokładne oczyszczenie skóry, a następnie rozpulchnienie jej. Możemy zabrać się za usuwanie zaskórników po wzięciu gorącej kąpieli lub prysznica, skorzystać z automatycznej sauny do twarzy lub przygotować sobie tradycyjną parówkę.

Dopiero po takim rozgrzaniu i nawilżeniu skóry, możemy zacząć wyciskać wągry. Najlepiej jest to robić opuszkami palców wskazujących owiniętych jednorazowymi chusteczkami. Można też posłużyć się specjalną łyżeczką kosmetyczną – w drogerii kupimy ją za kilka złotych.

Zobacz także

Plastry do usuwania zaskórników

W drogeriach znajdziemy duży wybór plastrów oczyszczających pory skóry – zwykle przeznaczonych do usuwania wągrów z nosa, ale też coraz częściej z czoła lub z brody. Ich najważniejszymi składnikami są polimery, które – aktywowane po zwilżeniu wodą – wiążą substancje zalegające w porach skóry, pełniąc funkcję tak zwanego lepiszcza.

Polimery, którymi pokryte są plastry do usuwania wągrów, mają wnikać w pory skóry i wyciągać z nich martwy naskórek wymieszany z łojem. Większość plastrów dodatkowo zawiera także substancje bakteriobójcze, ściągające i regulujące wydzielanie sebum – zazwyczaj są to:

Plastry usuwają głównie najbardziej zewnętrzną część wągra, a składniki, którymi są one nasączone, raczej nie są w stanie dotrzeć głębiej w pory skóry. W związku z tym, korzystając z nich, możemy liczyć raczej na doraźny ("bankietowy") efekt.

Odkurzacze do usuwania zaskórników

Kilka lat temu z wielkimi nadziejami przyjęliśmy pojawienie się w sprzedaży urządzeń służących do usuwania zaskórników metodą próżniową – tak zwanych odkurzaczy do wągrów. Urządzenia te zasysają skórę i wyciągają z niej zanieczyszczania.

Reklama

Eksperci nie mają jednak najlepszego zdania o tych urządzeniach i zwracają uwagę na związane z nimi ryzyko powstania siniaczków i wybroczyn. My radzimy podchodzić do odkurzaczy do wągrów z dużą nieufnością i ostrożnością, a osobom z cerą naczynkową całkowicie z nich zrezygnować.

Reklama
Reklama
Reklama