Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Może mieć lekką postać, po której dzięki odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu szybko nie ma śladu. Ale może też być bardzo nasilony, gęsto pokrywając skórę ropnymi wykwitami. Nierzadko obejmuje nie tylko twarz, ale też dekolt i plecy. Wyleczenie trądziku często nie oznacza końca problemów, bo pozostawia po sobie krępujące blizny. O najczęstsze przyczyny tych zmian skórnych (i nie tylko) zapytałyśmy dermatolog Magdalenę Łopuszyńską.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym są i jak powstają blizny po trądziku?
  2. Rodzaje blizn i przebarwień potrądzikowych
  3. Jak zacząć leczyć trądzik i usunąć blizny?
  4. Jak usunąć blizny potrądzikowe? Kremy i maści
  5. Domowe sposoby na blizny po trądziku
  6. Zabieg na blizny po trądziku – laser, dermabrazja czy mezoterapia?
  7. Jak pozbyć się blizn po trądziku na plecach?
  8. Czy trądzik i blizny mogą wrócić?

Czym są i jak powstają blizny po trądziku?

Blizny są efektem stanu zapalnego, który uszkadza nie tylko naskórek, ale sięga też do skóry właściwej. Na powierzchni widoczny jest on właśnie jako ropne pryszcze. Zniszczenia te są jednak tak głębokie, że wytwarzane przez komórki włókna kolagenowe nie wystarczą, żeby je uzupełnić. Na skórze zauważyć więc można zagłębienia o różnych rozmiarach i nieregularnym kształcie. Pamiętajcie też, że do powstawania blizn po trądziku w znacznym stopniu przyczyniają się szkodliwe nawyki – rozdrapywanie, wyciskanie czy nakłuwanie igłą pryszczy.

Dr n. med. Magdalena Łopuszyńska wyjaśniła, jak może wyglądać uszkodzenie skóry właściwej.

Blizny potrądzikowe to zmiany skórne, które powstają w wyniku zaburzeń procesu gojenia niedoskonałości. Uszkodzeniu ulega skóra właściwa, która zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Blizny przybierają postać wgłębień o nieregularnym kształcie oraz różnej głębokości i wielkości. Warto pamiętać o tym, że z wiekiem stają się one coraz bardziej widoczne, za co odpowiedzialny jest spadek ilości kolagenu i ceramidów w skórze.
Blizny po trądziku
GettyImages@ Boy_Anupong

Prawdopodobieństwo powstania blizn po trądziku będzie większe im większy i głębszy będzie stan zapalny, im dłużej aktywny trądzik będzie nieleczony, źle leczony lub niefachowo oczyszczany.

Zobacz także

Rodzaje blizn i przebarwień potrądzikowych

Zanim zaczniecie walczyć z wyrównaniem blizn potrądzikowych i ujednoliceniem kolorytu skóry, musicie wiedzieć, z jakim typem zmian macie do czynienia. Wśród blizn występują głównie blizny zanikowe (80-90%), czyli atroficzne, które pojawiają się głównie na twarzy. W skórze zaczynają pojawiać się dziurki i nierówności, które spowodowane są utratą tkanki i niedoborem kolagenu. Są więc wklęsłe, nieraz bardzo głębokie, a przez to trudne do zamaskowania nawet mocno kryjącymi podkładami – problem bowiem nie tkwi w kolorystyce zmiany, lecz w jej głębokości. Ten ubytek w skórze związany jest z niewystarczającym wytwarzaniem kolagenu.

Kolejna zmiana skórna to tzw. blizny przerostowe (hipertroficzne). W tym przypadku na skórze widoczne są wypukłe zmiany, które przypominają guzki. Pojawiają się przeważnie na ramionach, plecach i żuchwie. Blizny przerostowe mogą stanowić ok. 10-20% wszystkich zmian potrądzikowych. Zapytałyśmy dermatolog Magdalenę Łopuszyńską, na jakie grupy dzielą się blizny:

Blizny potrądzikowe dzielimy na: hipertroficzne (przerastające ponad skórę wypukłe), atroficzna (zagłębione poniżej poziomu), odbarwione, przebarwione. Blizny atroficzna, czyli zanikowe zagłębione mogą być typu: ice pick scar (głębokie wąskie wcięcia, które mają poniżej 2 mm szerokości), box scar (szerokie, okrągłe lub owalne zagłębienia z wyraźnymi krawędziami) oraz rolling scar blizny o kształcie walca o szerokości ok 4-5 mm.

Jak zacząć leczyć trądzik i usunąć blizny?

Zapytałyśmy ekspertkę dr n. med. Magdalenę Łopuszyńską, jak usunąć blizny i jak właściwie zacząć leczyć trądzik. Opowiedziała, jak przebiega wizyta u specjalisty i jak dobierają metody leczenia. Przyznała, że ważna jest nie tylko pielęgnacja skóry, ale też odpowiednia dieta pacjenta.

Diagnozę blizn ustala zazwyczaj dermatolog na podstawie wizualnym badaniu pacjenta. Oczywiście lekarz przeprowadza wywiad na temat historii przebiegu trądziku, zastosowanego leczenia, ocenia, jaki to rodzaj blizn i gdzie są rozmieszczone. Robimy fotografie, żeby móc oceniać przebieg postępów leczenia lub ich brak, i ustalamy postępowanie. Na ogół postępowanie jest długie, wieloetapowe i stosujemy różnorodne metody. Ale leczenie jest na ogół spersonalizowane i dla każdego inne. Ważne, żeby poprawić styl życia pacjenta, zastosować dietę bez węglowodanów, tłuszczy czy produktów przetworzonych. Warto odstawić używki i więcej wypoczywać. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą preparatów pielęgnacyjnych z dodatkiem kwasu hialuronowego, ceramidów, kwasu salicylowego, glikolowego czy retinolu. Ponadto mycie delikatnymi preparatami i odpowiednie nawilżenie skóry. Nieodzowne są również kremy z filtrem.

Nierzadko konieczne jest połączenie wspomnianych modyfikacji w pielęgnacji i stylu życia z profesjonalnymi zabiegami.

Ważne jest, aby w przypadku, gdy zauważamy, że powstają blizny mimo leczenia wprowadzić bardziej inwazyjne leczenie np. izotretinoiną doustną, która jest najlepszym wyborem przy trądziku bliznowaciejącym. W przypadku przebarwień wystarczy zastosować pilingi połączone z mikro nakłuwaniem czy laser tulowy, IPL czy BBL. W przypadku blizn hipertroficznych czy atroficznych stosujemy na ogół metody łączone.
Blizny po trądziku
GettyImages@ Elena Grigorovich

Jak usunąć blizny potrądzikowe? Kremy i maści

W przypadku świeżych blizn po trądziku pomocne będą maści i kremy. Pamiętajcie jednak, że mogą okazać się zbyt słabe w przypadku głębokich śladów po trądziku i takich, które widoczne są na skórze od dłuższego czasu. Jeśli więc udało wam się pozbyć trądziku, im wcześniej sięgnięcie po maści i kremy na blizny, tym większa szansa, że ich stosowanie będzie skuteczne.

Kremy na blizny potrądzikowe zawierają w swoim składzie substancje, które przede wszystkim działają regenerującą, złuszczająco, nawilżająco, przeciwzapalnie, ale też rozjaśniająco – często bliznom towarzyszą przebarwienia. W takich kremach znajdziecie więc najczęściej:

  • kwasy, np. salicylowy, migdałowy, azelainowy, glikolowy;
  • retinol;
  • ceramidy;
  • niacynamid;
  • D-panthenol i alantoinę;
  • naturalne olejki roślinne;
  • wyciągi roślinne, np. z rumianku, cebuli.

Pomocne będą też maści na blizny potrądzikowe. W ich składzie często pojawia się śluz ślimaka. Dlaczego śluz ślimaka stosowany jest na blizny? Zawiera on m.in. kwas glikolowy, alantoinę oraz tzw. glikokoniugaty, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu, a więc do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Uzupełnieniem stosowania kosmetyków na blizny po trądziku mogą być domowe sposoby. Przygotowując samodzielnie tego typu mikstury, warto opierać się na składnikach, które będą działać złuszczająco, rozjaśniająco i nawilżająco. Możecie sporządzić peeling na blizny po trądziku, mieszając ze sobą cukier, oliwę (lub inny olejek roślinny, np. jojoba) i dodając kilka kropli soku z cytryny.

W roli drobinek złuszczających świetnie sprawdzą się też płatki owsiane – wystarczy je zmielić, połączyć z oliwą, sokiem z cytryny i miodem. Taki naturalny kosmetyk możecie pozostawić na chwilę na twarzy, spełni wówczas rolę maseczki na blizny po trądziku.

Maseczka do twarzy
GettyImages@dragana991

Zabieg na blizny po trądziku – laser, dermabrazja czy mezoterapia?

Blizny po trądziku niestety bywają bardzo trudnym przeciwnikiem. Im są głębsze, tym większym wyzwaniem jest ich usunięcie. Jeśli kosmetyki i domowe sposoby nie przynoszą żadnego efektu, jedynym skutecznym wyjściem może okazać się profesjonalny zabieg. W przypadku płytszych zmian dobre rezultaty uzyskacie, decydując się na mikrodermabrazję, która złuszcza jedynie warstwy naskórka. Jeśli jednak ślady są głębokie i dochodzą do skóry właściwej, wówczas konieczne jest intensywniejsze złuszczanie, np. poprzez dermabrazję.

Warto rozważyć także mezoterapię mikroigłową z użyciem urządzenia o nazwie Dermapen. Podczas zabiegu wtłaczane są w skórę odpowiednie składniki aktywne, a dodatkowo wykonywane w jego trakcie mikronakłucia pobudzają procesy regeneracyjne. Ciekawą alternatywą jest również zabieg plazmowy na blizny potrądzikowe.

Zazwyczaj jednak w przypadku głębokich blizn po trądziku najlepsze efekty przynosi seria zabiegów laserowych. Wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia w skórze, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Cena za jeden zabieg usuwania blizn potrądzikowych za pomocą lasera uzależniona jest od powierzchni skóry, która będzie mu poddawana. Zwykle zaczyna się od ok. 500-600 zł.

Jeśli blizny nie ustępują, to lekarz dermatolog może zlecić tzw. laser frakcyjny. Dermatolog Magdalena Łopuszyńska wyjaśniła, na czym dokładnie polega ten zabieg.

Często stosujemy laser frakcyjny CO2 czy laser frakcyjny erbowy, NDyag czy tulowy. Są to procedury frakcyjne o różnych długościach fali. Dostarczamy na okolice poddaną zabiegowi wiązkę energii, która uszkadza skórę w postaci kolumn z pozostawieniem obszarów bez uszkodzenia. Te równomiernie rozmieszczone mikrouszkodzenia pobudzają naturalną reakcję gojenia i produkcję kolagenu z przebudową skóry. Na ogół musimy przeprowadzić kilka takich zabiegów w różnych odstępach czasowych, a stopień poprawy zależy od nasilenia blizn. Bardzo często do przebudowy skóry stosujemy radiofrekwencję mikroigłową, w której wykorzystujemy energię fal radiowych dostarczaną do skóry za pomocą igieł. Jest to również metoda frakcyjna, w której dochodzi do uszkodzenia i następowej regeneracji.
Laser na twarz

Jak wiadomo walka z bliznami bywa długa, wymagająca i często też kosztowna. Każdy dermatolog jest tego samego zdania, że najważniejsze jest niedopuszczenie do powstawania blizn. Z roku na rok rośnie coraz większa świadomość społeczna, więc coraz więcej ludzi wie, jak radzić sobie z trądzikiem i bliznami. Pojawiają się także coraz nowsze metody, które zapewniają satysfakcjonujące efekty.

Leczenie blizn to długi proces wymagający cierpliwości zarówno od lekarza wykonującego, jak i od pacjenta, a efekt nie zawsze jest 100%. Dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do powstawania blizn. Aktualnie dzięki dużej świadomości społecznej i wczesnego podejmowania i kontynuowania leczenia trądziku tendencja do bliznowacenia jest mniejsza niż np. 30 lat temu, a jednocześnie dzięki pojawianiu się coraz to nowych metod uzyskujemy coraz bardziej satysfakcjonujące wyniki, ale np. blizn odbarwionych jeszcze nie potrafimy leczyć niestety - wyjaśnia ekspertka.

Jak pozbyć się blizn po trądziku na plecach?

Trądzik ma to do siebie, że często obejmuje nie tylko twarz, ale pokrywa ropnymi krostkami również dekolt i plecy. Krostki i pozostałe po nich ślady na plecach stwarzają dodatkową trudność – ich umiejscowienie powoduje, że niełatwo np. nakładać kremy czy wykonywać peelingi. O ile w chłodniejszych porach roku blizny po trądziku na plecach łatwo ukryć, o tyle latem stają się źródłem kompleksów i zniechęcają do zakładania np. stroju kąpielowego.

W przypadku blizn potrądzikowych na plecach warto zacząć od stosowania odpowiedniego kremu na blizny. Jeśli jednak jego rozprowadzanie jest wyzwaniem albo mimo nakładania nie widać efektów, najlepszym rozwiązaniem będą wspomniane profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie.

Reklama

Czy trądzik i blizny mogą wrócić?

Kiedy już uporamy się z bliznami po trądziku, pojawia się pytanie, czy mogą one powrócić. O ile wyleczone blizny nie powinny być problemem, to niestety nigdy nie ma gwarancji, że pozbędziemy się trądziku na zawsze. Dr n. med. Magdalena Łopuszyńska radzi, żeby cały czas pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry i w razie potrzeby ponawiać leczenie, jeśli trądzik ponownie się pojawi. Należy go leczyć, dopóki tendencja do powstawania zmian nie minie.

Bardzo często nawet po doustnej isotretinoinie może trądzik wrócić i obserwujemy to często, ale nie można się zrażać. Można włączać leczenie isotretinoiną ponownie, można stosować delikatniejsze leczenie doustne czy leki miejscowe. Dlatego trzeba kontynuować leczenie miejscowe czy doustne, a także zabiegi gabinetowe i nie denerwować się, że trądzik może wrócić. Dołożenie do leczenia diety eliminującej węglowodany i produkty przetworzone będzie kluczowe, żeby trądzik się nie rozprzestrzeniał i nie sięgał zbyt głęboko. W ten sposób uchronimy się przed bliznami, których usuwanie jest trudne, nieprzyjemne, bolesne, drogie i często niesatysfakcjonujące w 100%.
Reklama
Reklama
Reklama