
Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Może mieć lekką postać, po której dzięki odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu szybko nie ma śladu. Ale może też być bardzo nasilony, gęsto pokrywając skórę ropnymi wykwitami. Nierzadko obejmuje nie tylko twarz, ale też dekolt i plecy. Wyleczenie trądziku często nie oznacza końca problemów, bo pozostawia po sobie krępujące blizny. Sprawdźcie, co możecie zrobić, żeby pozbyć się blizn po trądziku.
Spis treści:
- Jak powstają blizny po trądziku?
- Blizny zanikowe po trądziku
- Czerwone blizny przerostowe po trądziku
- Maści i kremy na blizny po trądziku
- Domowe sposoby na blizny po trądziku
- Zabieg na blizny po trądziku – laser, dermabrazja czy mezoterapia?
- Co na blizny po trądziku na plecach?
Jak powstają blizny po trądziku?
Blizny po trądziku są efektem stanu zapalnego, który uszkadza nie tylko naskórek, ale sięga też do skóry właściwej. Na powierzchni widoczny jest on właśnie jako ropne pryszcze. Kiedy krostki zostaną wyleczone, w miejscu ich występowania rozpoczyna się proces gojenia uszkodzonej skóry. Zniszczenia te są jednak tak głębokie, że wytwarzane przez komórki włókna kolagenowe nie wystarczą, żeby je uzupełnić. Na skórze zauważyć więc można zagłębienia o różnych rozmiarach i nieregularnym kształcie. Pamiętajcie też, że do powstawania blizn po trądziku w znacznym stopniu przyczyniają się szkodliwe nawyki – rozdrapywanie, wyciskanie czy nakłuwanie igłą pryszczy.
Blizny zanikowe po trądziku
Zdecydowana większość blizn po trądziku to blizny zanikowe (atroficzne), przyjmujące postać wspomnianych „dołków”. Są więc wklęsłe, nieraz bardzo głębokie, a przez to trudne do zamaskowania nawet mocno kryjącymi podkładami – problem bowiem nie tkwi w kolorystyce zmiany, lecz w jej głębokości. Ten ubytek w skórze związany jest z niewystarczającym wytwarzaniem kolagenu.
Czerwone blizny przerostowe po trądziku
Innego typu są czerwone blizny po trądziku, wyraźnie wystające ponad powierzchnię skóry. Są to blizny przerostowe (hipertroficzne). Są one wypukłe, o różowym lub czerwonym kolorze. W ich przypadku dochodzi do nadmiernego nagromadzenia włókien kolagenu w uszkodzonym miejscu. Tego typu blizny po trądziku występują o wiele rzadziej.
Maści i kremy na blizny po trądziku
W przypadku świeżych blizn po trądziku pomocne będą maści i kremy. Pamiętajcie jednak, że mogą okazać się zbyt słabe w przypadku głębokich śladów po trądziku i takich, które widoczne są na skórze od dłuższego czasu. Jeśli więc udało wam się pozbyć trądziku, im wcześniej sięgnięcie po maści i kremy na blizny, tym większa szansa, że ich stosowanie będzie skuteczne.
Kremy na blizny potrądzikowe zawierają w swoim składzie substancje, które przede wszystkim działają regenerującą, złuszczająco, nawilżająco, przeciwzapalnie, ale też rozjaśniająco – często bliznom towarzyszą przebarwienia. W takich kremach znajdziecie więc najczęściej:
- kwasy, np. salicylowy, migdałowy, azelainowy, glikolowy
- retinol
- ceramidy
- niacynamid
- D-panthenol i alantoinę
- naturalne olejki roślinne
- wyciągi roślinne, np. z rumianku, cebuli
Pomocne będą też maści na blizny potrądzikowe. W ich składzie często pojawia się śluz ślimaka. Dlaczego śluz ślimaka stosowany jest na blizny? Zawiera on m.in. kwas glikolowy, alantoinę oraz tzw. glikokoniugaty, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu, a więc do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze.
Zobacz także: Dobry krem na przebarwienia po trądziku - jaki wybrać?
Domowe sposoby na blizny po trądziku
Uzupełnieniem stosowania kosmetyków na blizny po trądziku mogą być domowe sposoby. Przygotowując samodzielnie tego typu mikstury, warto opierać się na składnikach, które będą działać złuszczająco, rozjaśniająco i nawilżająco. Możecie sporządzić peeling na blizny po trądziku, mieszając ze sobą cukier, oliwę (lub inny olejek roślinny, np. jojoba) i dodając kilka kropli soku z cytryny.
W roli drobinek złuszczających świetnie sprawdzą się też płatki owsiane – wystarczy je zmielić, połączyć z oliwą, sokiem z cytryny i miodem. Taki naturalny kosmetyk możecie pozostawić na chwilę na twarzy, spełni wówczas rolę maseczki na blizny po trądziku.
Zabieg na blizny po trądziku – laser, dermabrazja czy mezoterapia?
Blizny po trądziku niestety bywają bardzo trudnym przeciwnikiem. Im są głębsze, tym większym wyzwaniem jest ich usunięcie. Jeśli kosmetyki i domowe sposoby nie przynoszą żadnego efektu, jedynym skutecznym wyjściem może okazać się profesjonalny zabieg. W przypadku płytszych zmian dobre rezultaty uzyskacie, decydując się na mikrodermabrazję, która złuszcza jedynie warstwy naskórka. Jeśli jednak ślady są głębokie i dochodzą do skóry właściwej, wówczas konieczne jest intensywniejsze złuszczanie, np. poprzez dermabrazję.
Warto rozważyć także mezoterapię mikroigłową z użyciem urządzenia o nazwie Dermapen. Podczas zabiegu wtłaczane są w skórę odpowiednie składniki aktywne, a dodatkowo wykonywane w jego trakcie mikronakłucia pobudzają procesy regeneracyjne. Ciekawą alternatywą jest również zabieg plazmowy na blizny potrądzikowe.
Zazwyczaj jednak w przypadku głębokich blizn po trądziku najlepsze efekty przynosi seria zabiegów laserowych. Wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia w skórze, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Cena za jeden zabieg usuwania blizn potrądzikowych za pomocą lasera uzależniona jest od powierzchni skóry, która będzie mu poddawana. Zwykle zaczyna się od ok. 500-600 zł.
Co na blizny po trądziku na plecach?
Trądzik ma to do siebie, że często obejmuje nie tylko twarz, ale pokrywa ropnymi krostkami również dekolt i plecy. Krostki i pozostałe po nich ślady na plecach stwarzają dodatkową trudność – ich umiejscowienie powoduje, że niełatwo np. nakładać kremy czy wykonywać peelingi. O ile w chłodniejszych porach roku blizny po trądziku na plecach łatwo ukryć, o tyle latem stają się źródłem kompleksów i zniechęcają do zakładania np. stroju kąpielowego.
W przypadku blizn potrądzikowych na plecach warto zacząć od stosowania odpowiedniego kremu na blizny. Jeśli jednak jego rozprowadzanie jest wyzwaniem albo mimo nakładania nie widać efektów, najlepszym rozwiązaniem będą wspomniane profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie.