
Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Może mieć lekką postać, po której dzięki odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu szybko nie ma śladu. Ale może też być bardzo nasilony, gęsto pokrywając skórę ropnymi wykwitami. Nierzadko obejmuje nie tylko twarz, ale też dekolt i plecy. Wyleczenie trądziku często nie oznacza końca problemów, bo pozostawia po sobie krępujące blizny. Sprawdźcie, co możecie zrobić, żeby pozbyć się blizn po trądziku.
Spis treści:
- Jak powstają blizny po trądziku?
- Blizny zanikowe po trądziku
- Czerwone blizny przerostowe po trądziku
- Maści i kremy na blizny po trądziku
- Domowe sposoby na blizny po trądziku
- Zabieg na blizny po trądziku – laser, dermabrazja czy mezoterapia?
- Co na blizny po trądziku na plecach?
Jak powstają blizny po trądziku?
Blizny po trądziku są efektem stanu zapalnego, który uszkadza nie tylko naskórek, ale sięga też do skóry właściwej. Na powierzchni widoczny jest on właśnie jako ropne pryszcze. Kiedy krostki zostaną wyleczone, w miejscu ich występowania rozpoczyna się proces gojenia uszkodzonej skóry. Zniszczenia te są jednak tak głębokie, że wytwarzane przez komórki włókna kolagenowe nie wystarczą, żeby je uzupełnić. Na skórze zauważyć więc można zagłębienia o różnych rozmiarach i nieregularnym kształcie. Pamiętajcie też, że do powstawania blizn po trądziku w znacznym stopniu przyczyniają się szkodliwe nawyki – rozdrapywanie, wyciskanie czy nakłuwanie igłą pryszczy.
Blizny zanikowe po trądziku
Zdecydowana większość blizn po trądziku to blizny zanikowe (atroficzne), przyjmujące postać wspomnianych „dołków”. Są więc wklęsłe, nieraz bardzo głębokie, a przez to trudne do zamaskowania nawet mocno kryjącymi podkładami – problem bowiem nie tkwi w kolorystyce zmiany, lecz w jej głębokości. Ten ubytek w skórze związany jest z niewystarczającym wytwarzaniem kolagenu.
Czerwone blizny przerostowe po trądziku
Innego typu są czerwone blizny po trądziku, wyraźnie wystające ponad powierzchnię skóry. Są to blizny przerostowe (hipertroficzne). Są one wypukłe, o różowym lub czerwonym kolorze. W ich przypadku dochodzi do nadmiernego nagromadzenia włókien kolagenu w uszkodzonym miejscu. Tego typu blizny po trądziku występują o wiele rzadziej.
Maści i kremy na blizny po trądziku
W przypadku świeżych blizn po trądziku pomocne będą maści i kremy. Pamiętajcie jednak, że mogą okazać się zbyt słabe w przypadku głębokich śladów po trądziku i takich, które widoczne są na skórze od dłuższego czasu. Jeśli więc udało wam się pozbyć trądziku, im wcześniej sięgnięcie po maści i kremy na blizny, tym większa szansa, że ich stosowanie będzie skuteczne.
Kremy na blizny potrądzikowe zawierają w swoim składzie substancje, które przede wszystkim działają regenerującą, złuszczająco, nawilżająco, przeciwzapalnie, ale też rozjaśniająco – często bliznom towarzyszą przebarwienia. W takich kremach znajdziecie więc najczęściej:
- kwasy, np. salicylowy, migdałowy, azelainowy, glikolowy
- retinol
- ceramidy
- niacynamid
- D-panthenol i alantoinę
- naturalne olejki roślinne
- wyciągi roślinne, np. z rumianku, cebuli
Pomocne będą też maści na blizny potrądzikowe. W ich składzie często pojawia się śluz ślimaka. Dlaczego śluz ślimaka stosowany jest na blizny? Zawiera on m.in. kwas glikolowy, alantoinę oraz tzw. glikokoniugaty, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu, a więc do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze.
Zobacz także: Dobry krem na przebarwienia po trądziku - jaki wybrać?
Domowe sposoby na blizny po trądziku
Uzupełnieniem stosowania kosmetyków na blizny po trądziku mogą być domowe sposoby. Przygotowując samodzielnie tego typu mikstury, warto opierać się na składnikach, które będą działać złuszczająco, rozjaśniająco i nawilżająco. Możecie sporządzić peeling na blizny po trądziku, mieszając ze sobą cukier, oliwę (lub inny olejek roślinny, np. jojoba) i dodając kilka kropli soku z cytryny.
W roli drobinek złuszczających świetnie sprawdzą się też płatki owsiane – wystarczy je zmielić, połączyć z oliwą, sokiem z cytryny i miodem. Taki naturalny kosmetyk możecie pozostawić na chwilę na twarzy, spełni wówczas rolę maseczki na blizny po trądziku.
Zabieg na blizny po trądziku – laser, dermabrazja czy mezoterapia?
Blizny po trądziku niestety bywają bardzo trudnym przeciwnikiem. Im są głębsze, tym większym wyzwaniem jest ich usunięcie. Jeśli kosmetyki i domowe sposoby nie przynoszą żadnego efektu, jedynym skutecznym wyjściem może okazać się profesjonalny zabieg. W przypadku płytszych zmian dobre rezultaty uzyskacie, decydując się na mikrodermabrazję, która złuszcza jedynie warstwy naskórka. Jeśli jednak ślady są głębokie i dochodzą do skóry właściwej, wówczas konieczne jest intensywniejsze złuszczanie, np. poprzez dermabrazję.
Warto rozważyć także mezoterapię mikroigłową z użyciem urządzenia o nazwie Dermapen. Podczas zabiegu wtłaczane są w skórę odpowiednie składniki aktywne, a dodatkowo wykonywane w jego trakcie mikronakłucia pobudzają procesy regeneracyjne. Ciekawą alternatywą jest również zabieg plazmowy na blizny potrądzikowe.
Zazwyczaj jednak w przypadku głębokich blizn po trądziku najlepsze efekty przynosi seria zabiegów laserowych. Wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia w skórze, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Cena za jeden zabieg usuwania blizn potrądzikowych za pomocą lasera uzależniona jest od powierzchni skóry, która będzie mu poddawana. Zwykle zaczyna się od ok. 500-600 zł.
Co na blizny po trądziku na plecach?
Trądzik ma to do siebie, że często obejmuje nie tylko twarz, ale pokrywa ropnymi krostkami również dekolt i plecy. Krostki i pozostałe po nich ślady na plecach stwarzają dodatkową trudność – ich umiejscowienie powoduje, że niełatwo np. nakładać kremy czy wykonywać peelingi. O ile w chłodniejszych porach roku blizny po trądziku na plecach łatwo ukryć, o tyle latem stają się źródłem kompleksów i zniechęcają do zakładania np. stroju kąpielowego.
W przypadku blizn potrądzikowych na plecach warto zacząć od stosowania odpowiedniego kremu na blizny. Jeśli jednak jego rozprowadzanie jest wyzwaniem albo mimo nakładania nie widać efektów, najlepszym rozwiązaniem będą wspomniane profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie.

Maści na blizny po trądziku pomogą wam także w gojeniu ran i oparzeń. Bardzo często możecie znaleźć w nich naturalne wyciągi z roślin oraz kwas hialuronowy odpowiedzialne za regenerację i poprawę kolorytu skóry . Jeśli chcecie, możecie stosować je także doraźnie i nakładać punktowo na pojawiające się stany zapalne, wypryski i przesuszone miejsca na skórze. Składniki zawarte w maściach pomogą wam szybko uporać się z tymi problemami. Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku Wyleczony trądzik to dla wielu osób niestety dopiero początek ciężkiej drogi, jaką musimy rozpocząć, aby skóra wyglądała idealnie. Intensywne stany zapalne, zła pielęgnacja oraz wyciskanie pryszczy może sprawić, że po przebytej kuracji na twarzy pozostaną nieestetyczne blizny, które w najgorszym przypadku będą wymagały interwencji lekarza medycyny estetycznej. Na szczęście sposobów na zlikwidowanie blizn potrądzikowych jest wiele: mikrodermabrazja korundowa - to intensywny peeling z użyciem głowicy z dodatkiem tlenku glinu, który intensywnie oczyszcza i wygładza nawet najgłębsze partie skóry. Oprócz poprawy jej kondycji i kolorytu, zmniejszą się również blizny po trądziku . kosmetyki redukujące przebarwienia i blizny - wśród nich wyróżnia się m.in. kremy i maści na blizny po trądziku. Mają za zadanie rozjaśnić skórę, zlikwidować przebarwienia oraz zregenerować uszkodzoną skórę. Niestety sprawdzą się one tylko w przypadku niewielkich blizn. laseroterapia - dzięki wiązkom światła, które uszkadzają skórę i pobudzają ją do produkcji kolagenu i odbudowy tkanek możecie pozbyć się nawet najbardziej głębokich i nieestetycznych blizn potrądzikowych . Zobacz także: Kwasy na twarz w domu - jak je stosować? Najlepsze maści na...

Kremy na blizny potrądzikowe najczęściej zawierają witaminy i ekstrakty roślinne odpowiedzialne za poprawę stanu cery. Możecie znaleźć w nich również kwasy, które oprócz działania złuszczającego mają zdolność wygładzenia i ujednolicenia kolorytu naskórka. W naszym zestawieniu znalazły się kremy, które działają na skórę jak zabiegi medycyny estetycznej. Zobaczcie ulubieńców Wizażanek! Jakich składników szukać w kremach na blizny po trądziku? Kremy na blizny potrądzikowe najlepiej sprawdzą się w przypadku świeżo powstałych blizn. Żeby jednak cieszyć się ich efektami, warto wiedzieć, jakich składników należy w nich szukać. Zobaczcie, które z nich sprawią, że blizny spłycą się, a koloryt skóry zostanie wyrównany: kwasy AHA - o działaniu złuszczającym i pobudzającym produkcję kolagenu, pochodne witaminy A - retinoidy i retinol o działaniu nawilżającym i stymulującym powstawanie włókien kolagenowych, oleje - o działaniu wygładzającym, odżywczym i poprawiającym koloryt skóry, nicynamid - o działaniu uelastyczniającym, wygładzającym i zmniejszającym widoczność porów, ceramidy - o działaniu redukującym przebarwienia i blizny. Zobacz także: Dobrze wydane: 5 kosmetyków na trądzik Najlepsze kremy na blizny po trądziku z KWC Kremy na blizny po trądziku, które dla was wybrałyśmy kompleksowo dbają o cerę trądzikową niwelując stany zapalne, zmniejszając ilość pojawiających się wyprysków, a przede wszystkim - likwidując przebarwienia i blizny potrądzikowe . Zobaczcie, które z nich najbardziej przypadły do gustu naszym Wizażankom oraz jakie efekty uzyskały po ich zastosowaniu. Bioliq, Specialist, Niedoskonałości krem na noc redukujący blizny potrądzikowe Krem...

Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w procesie gojenia uszkodzonej skóry. Blizny mogą być wypukłe albo wklęsłe, i przez jakiś czas po powstaniu są zaczerwienione. Z czasem zagojona skóra jaśnieje, ale jej struktura pozostaje trwale zmieniona i żeby przywrócić jej pierwotny wygląd trzeba się zwykle poddać mniej lub bardziej inwazyjnym zabiegom . Warto jednak dermabrazję czy laseroterapię poprzedzić regularnym stosowaniem kremu na blizny. Fot.: iStock Blizny - jak powstają i jak je usunąć Blizny mogą być wypukłe lub wklęsłe . Te pierwsze to tak zwane blizny przerostowe (hypertroficzne). Powstają one na skutek nadmiernego tworzenia włókien kolagenowych. Są one na przykład skutkiem poważnego poparzenia skóry. Wklęsłe blizny - zanikowe (atroficzne) - powstają na skutek zakłócenia procesu gojenia, w trakcie którego nie zostaje wytworzona wystarcza ilość kolagenu. Atroficzne są na przykład blizny potrądzikowe . To czy i jak można usunąć bliznę zależy od jej głębokości i wieku (im starsza blizna, tym trudniej ją usunąć). Zasadniczo jednak usuwanie blizn jest trudne, czasochłonne i nierzadko zakończone tylko połowicznym sukcesem. W walce z bliznami dość skuteczne są: mikrodermabrazja , peelingi chemiczne , frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, laseroterapia przy użyciu lasera frakcyjnego . W przypadku stosunkowo świeżych i niezbyt głębokich czy rozległych zmian na skórze może także sprawdzić się krem na blizny. Jak działa krem na blizny? Krem na blizny będzie przede wszystkim stymulował naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz ją złuszczał . Najlepiej sięgnąć po niego, gdy blizna jest świeża, czego oznaką będzie jej zaczerwienienie. A jak rozpoznać kosmetyk, który może faktycznie zmniejszyć widoczność blizny? W składzie kremu na blizny powinno się szukać takich substancji jak: stymulujące powstawanie...

Mówi się, że każdy etap w naszym życiu jest wyjątkowy, tym co jako pierwsze pokazuje upływ czasu i zmianę danego etapu jest… nasza skóra. Pierwsze oznaki „starości” pojawiają się już ok. 25 roku życia, od tego momentu nasza skóra właściwa traci ok. 1% kolagenu rocznie. Zaczynamy zauważać pierwsze zmarszczki w kącikach oczu, a nasza skóra powoli zaczyna wymagać od nas wsparcia. Ma na to wpływ ogrom czynników, ale ważniejsze od nich są rozwiązania. Jedną z najbardziej docenianych substancji w świecie dermatologii i kosmetologii jest śluz ślimaka i już na początku pojawia się pewien problem… brak świadomości i wiedzy w tym temacie. Pod nazwą Snail Secretion Filtrate , a więc oficjalną nazwą standaryzowanego śluzu ślimaka możemy znaleźć śluz różnego pochodzenia. Spotykamy się też z innymi nazwami jak ekstrakt lub filtrat czyli z niewiadomą ilością śluzu występującego w połączeniu z wodą. Tutaj poruszamy istotną kwestię – woda w składzie – uczciwe produkty ze śluzem zawsze mają wodę w składzie podaną oddzielnie od samego śluzu. Należy zwrócić szczególną uwagę skąd pochodzi producent oraz czy wiemy ile w składzie kosmetyku jest czystego śluzu. Jak działa śluz ślimaka? Dostarcza skórze antyutleniaczy, które hamują procesy starzenia. Dodatkowo, wspomaga syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się jędrna, a zmarszczki zostają zniwelowane. Zawiera w sobie bogactwo witamin i minerałów oraz naturalną allantoinę, wszystkie one sprawiają, iż nasza skóra szybciej się regeneruje i wygląda zdrowo. Dzięki działaniu antyseptycznemu doskonale sprawdzi się w walce z trądzikiem, a zawarty w śluzie kwas glikolowy pozwoli na poprawę kolorytu, rozjaśnienie przebarwień skóry oraz pozbycie się martwego naskórka. Wspomaga produkcję kolagenu, a dzięki złuszczeniu naskórka i pobudzaniu skóry do odnowy działa nawet na stare blizny i...