klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
wrastający paznokieć przyczyny leczenie
Pielęgnacja

Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie

Zaczyna się zwykle od lekkiego dyskomfortu, ale może skończyć się ropnym zakażeniem i wymagać interwencji chirurga. Wrastający paznokieć to dolegliwość, której lepiej unikać!
Matylda Nowak
grudzień 27, 2019

Początki są niewinne: najpierw krawędzi palca robi się czerwona i odrobinę puchnie. Pojawia się dyskomfort, który przeradza w coraz bardziej uciążliwy ból. Wrastający paznokieć to przypadłość, której możemy nabawić się na własne życzenie i która często wymaga interwencji specjalisty. Czasem wystarczy wizyta u kosmetologa specjalizującego się w wykonywaniu leczniczego pedicure (podologa). W skrajnych przypadkach konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna. 

Fot.: iStock

„Hotel Paradise” – Marietta była blondynką, Ata wycięła część policzków… Zobaczcie największe metamorfozy rajskiego hotelu

Wrastający paznokieć – przyczyny

Paznokcie wrastają przede wszystkim przez ich nieodpowiednią pielęgnację, a konkretnie zbyt krótkie ich obcinanie i nadawanie im kształtu sprzyjającego wrastaniu (zbyt zaokrąglonego). Powodem wrastania może być jednak także:

  • uszkodzenie tak zwanego wału paznokciowego (skóry i tkanki znajdującej wokół paznokcia) na przykład podczas wycinania skórek,
  • noszenie zbyt ciasnych butów,
  • uraz palca lub paznokcia,
  • nadwaga,
  • wrodzona skłonność.

Wrastanie paznokci u rąk zdarza się, ale zdecydowanie częściej wrastają paznokcie u stóp – a zwłaszcza paznokieć dużego palca. Te paznokcie są po prostu znacznie twardsze i łatwiej jest im wbić się w skórę.

W miejscu wrastania paznokcia, oprócz bolesności i obrzęku, może pojawić się także ropa. Jest to sygnał, że doszło w tym miejscu do zakażenia bakteryjnego. 

Wrastający paznokieć – leczenie, domowe sposoby

Chcąc zmniejszyć uciążliwość wrośniętego paznokcia i przyspieszyć jego gojenie, dobrze jest namaczać go w misce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła albo kilku łyżek soli. Z czasem, kiedy opuchlizna się zmniejszy, stan zapalny zniknie, a paznokieć trochę podrośnie, można obciąć go tak, żeby więcej nie wrastał – czyli nadać mu bardziej kwadratowy kształt.

Jeśli jednak domowe sposoby zawodzą, a stan zapalny na palcu powiększa się, należy zgłosić się do podologa lub lekarza. Leczenie wrastającego paznokcia będzie musiało poprzedzić usunięcie stanu zapalnego. Czasami wystarczy oczyszczenie i dezynfekcja powstałej ranki. Zdarza się jednak, że konieczne jest stosowanie maści z antybiotykiem.

Następnie przechodzi się do właściwego leczenia, które – w zależności od zaawansowania dolegliwości – może polegać na:

  • tak zwanym tamponowaniu, czyli zakładaniu na palec opatrunku, który zmniejszy nacisk wrastającego paznokcia na tkanki, 
  • założeniu (często na kilka miesięcy) klamry korygującej dalszy wzrost paznokcia,
  • chirurgicznym wycięciu fragmentu paznokcia wraz z macierzą.

Fot.: iStock

Zobacz także: Dzięki tym domowym patentom zapomnisz o problemie pękających stóp!

Leczenie wrastającego paznokcia może się ciągnąć miesiącami i sporo kosztować – ceny najprostszego zabiegu zaczynają się od około 100 zł i rosną proporcjonalnie do jego skomplikowania. Dlatego wrastaniu paznokci najlepiej jest zapobiegać, ostrożnie je obcinając i opiłowując (najlepiej szklanym pilniczkiem).

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
Wrastający paznokieć
iStock
Manicure Wrastające paznokcie stóp to poważny problem. Sprawdź, jak go uniknąć!
Ból, opuchlizna, a nawet krwawienie - o to przykre objawy świadczące o wrastaniu paznokcia. Wyleczenie tej dolegliwości jest bolesne i zwykle wymaga interwencji chirurgicznej.
Matylda Nowak
czerwiec 05, 2018

Paznokieć - najczęściej dużego palca u stopy - może zacząć wrastać pod przylegającą do niego z boku skórę z wielu powodów. Zwykle delikwent, który cierpi na tę nieprzyjemną dolegliwość, sam sobie musi na nią "zapracować". Skłonność do wrastania paznokci bywa wrodzona, ale najczęściej problem ten powoduje niewłaściwa pielęgnacja stóp lub ich nadmierna "eksploatacja" .  Pinterest Dlaczego paznokcie wrastają w skórę? Paznokcie u stóp zaczynają wrastać, gdy: źle je obetniemy, wycinając skórki, skaleczymy tak zwany wał paznokciowy, nosimy buty na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami, uszkodzimy paznokieć, uderzając się w niego, wykonujemy ćwiczenia wyjątkowo obciążające stopy mamy nadwagę cierpimy na grzybicę. Zobacz także:  Z pedicuru na ostry dyżur?! Przez błąd kosmetyczki kobieta trafiła do szpitala Co zrobić, gdy paznokcie zaczynają wrastać? Gdy paznokieć wrasta w przylegającą do niego skórę, pojawia się opuchlizna, a chodzenie czy nawet zakładanie butów zaczyna boleć . Jeśli wrastający paznokieć przebije skórę,  palec zacznie krwawić . A gdy dojdzie do bakteryjnego zakażenia ranki, przy paznokciu zacznie zbierać się ropa . Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej udać się do specjalisty zaraz po zauważeniu jakichkolwiek objawów - radzi Joanna Kalbarczyk z Gabinetu Specjalistycznego Pielęgnacji Dłoni i Stóp. - Leczenie jest sprawą indywidualną i zależną od przyczyny wrastania paznokcia. Czasem wystarczy odpowiednie podcięcie i tamponowanie, kiedy indziej konieczne jest założenie klamry, rekonstrukcja lub przygotowanie tak zwanej ortezy. Zobacz także: Gwiazda TVN pokazała prawdę o tańcu. Tak wyglądają jej stopy zmasakrowane treningami Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? Radzenie sobie z wrastającym paznokciem jest bolesne i uciążliwe, dlatego dobrze jest tej dolegliwości ze wszystkich sił zapobiegać. W...

Przeczytaj
wrastający paznokieć
Pielęgnacja Wrastający paznokieć - domowe sposoby, maści, leczenie
Wrastający paznokieć najczęściej pojawia się w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji, noszenia niewygodnego obuwia lub ze względu na choroby czy uwarunkowania genetyczne. Możemy go zaleczyć za pomocą domowych sposobów, maści specjalistycznych lub klamry.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 30, 2020

Wrastający paznokieć to nie tylko problem estetyczny, powoduje też ból, opuchliznę, a czasami poważny stan zapalny. Czasami wystarczy trzymać się pewnych zasad i unikać czynników pływających na wrastanie paznokci. Jeśli już doprowadzimy do tego stanu, pomogą nam kąpiele solne, ocet jabłkowy oraz ciepła woda z mydłem. Czasami problem powraca lub paznokieć bardzo mocno wrasta w skórę. W tym przypadku trzeba się zgłosić do podologa i rozpocząć leczenie. Wrastający paznokieć - przyczyny Najczęściej przyczyną wrastania paznokci jest nieodpowiednia pielęgnacja, a dokładniej  nieprawidłowe obcinanie paznokci . Szczególnie często wrasta  paznokieć u dużego palca u nogi , gdyż jest on najtwardszy. Paznokieć może wrastać również z innych przyczyn. Problem z wrastającym paznokciem może być wynikiem : obcinania paznokci w kształt okrągły, zbyt krótko obciętych paznokci, uszkodzenia wału paznokciowego, uszkodzeń mechanicznych paznokci, noszenia zbyt obcisłego lub zwężającego się na czubku obuwia, częstego noszenia szpilek, wywoływania dodatkowego nacisku na stopę, nadwagi i otyłości, grzybicy paznokci, uwarunkowań genetycznych. Paznokieć, szczególnie twardy i krótko obcięty, bardzo łatwo wrasta w skórę, co oznacza, że po prostu wbija się w tkankę. Prowadzi to do bólu, zaczerwienienia i opuchlizny, a w bardziej zaawansowanym stopniu do zakażenia i wydzielania się ropy. Domowe sposoby na wrastający paznokieć Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy  działa antyseptycznie i ma kwaśne pH, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Stopy należy moczyć raz dziennie w roztworze wody z octem. Wystarczą dwie łyżki octu na 500 ml wody. Do takiej kąpieli można również dodać  olejek z drzewa herbacianego ,...

Przeczytaj
Klamry na paznokcie
Manicure Klamry na paznokcie – podolog zdradza, jak działają i na czym polega zabieg
Klamry na paznokcie to sposób na wrastającą płytkę, który polega na założeniu mocowania, zmieniającego kierunek wzrostu paznokcia. Bezbolesny zabieg zastąpił chirurgiczną ingerencję.
Marta Średnicka
luty 18, 2020

Klamry na paznokcie wiążą się z bolesnym problemem wrastającego paznokcia, który objawia się początkowo lekkim bólem, który nasila się podczas dotyku, a który z czasem może doprowadzić m.in. do zaczerwienienia i obrzęku w okolicach skórek, a nawet krwawienia. Przyczyną jest niewłaściwy kierunek wzrostu paznokcia, który wbija się w wał paznokciowy. Zwykle dzieje się tak ze względu na niewłaściwe obuwie, obcinanie paznokci lub obciążenia genetyczne. Niemniej jednak w takiej sytuacji, oprócz nieestetycznych palców u stóp musimy mierzyć się również z bólem i dyskomfortem. Najlepszym sposobem na usunięcie problemu są w tej chwili klamry na paznokcie. Zabieg wymaga nieco więcej pracy niż leczenie domowymi sposobami, jednak daleko mu do ściągania lub zrywania całej płytki. Kuracja przy użyciu klamer do paznokci może być długa i sięgać kilku miesięcy, jednak jest całkowicie skuteczna. Jak wygląda, zdradza podolog, mgr Barbara Krause-Maniowska. Zobacz także: Wrastający paznokieć - przyczyny, objawy i sposoby leczenia Zdjęcie: Studio8 Kiedy zakładać klamry na paznokcie? - Klamry można zakładać na wrastające paznokcie zarówno tuż po pojawieniu się problemu, jak i nawrocie wrastania, np. po wcześniejszym usunięciu paznokcia. Może to dotyczyć jednej lub dwóch stron, najczęściej palucha, czyli dużego palca u nogi. Często osoby borykające się z tym problemem wycinają paznokcie, żeby poczuć ulgę, jednak jest to tylko stan chwilowy. W rzeczywistości mogą pogorszyć sytuację. Gdy paznokcie są głęboko osadzone w wale, jest to już pierwszy sygnał do obserwacji, czy nie dzieje się nic niepokojącego – np. czy nie pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna, uczucie bólu. Do gabinetów podologicznych często trafiają również osoby, które nie są w stanie normalnie funkcjonować przez ból, a wrastające paznokcie powodują u nich rany. Podczas wizyty w gabinecie,...

Przeczytaj
choroba paznokci
iStock
Pielęgnacja Choroby paznokci - jak je rozpoznać i leczyć?
Choroby paznokci to bardzo częsty problem, gdyż do zakażeń czy uszkodzeń może dojść na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze choroby paznokci to grzybica, drożdżyca, onychylioza, zanokcica oraz uszkodzenie macierzy. Sprawdźcie, jak je rozpoznać i leczyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 04, 2021

Choroby paznokci mają różne objawy, które zazwyczaj są bardzo charakterystyczne dla danej choroby. Są to między innymi przebarwienia, deformacje, ból, opuchlizna, a niekiedy także wysięk ropny. Ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jak wygląda zdrowy paznokieć? Zdrowy paznokieć bez zmian chorobowych jest gładki i ma naturalną barwę. Nie znajdziemy na nim zmian charakterystycznych dla chorób paznokci , takich jak: bruzdy, przebarwienia, wgłębienia, nierówności płytki, tkliwość i bolesność, sączenie się płynów, krwiaki pod paznokciem, kruchość. Tak naprawdę każda niepojąca zmiana w obrębie płytki paznokcia i innych części paznokcia, może być objawem popularnych schorzeń. Jeśli wygląd naszego paznokcia się zmienia, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętajcie, o tym, że szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż nieleczone choroby paznokci mogą doprowadzić nawet do odejścia płytki i bolesnej rekonwalescencji. Choroby paznokci u rąk i nóg Wszelkie zmiany chorobowe są niemal od razu widoczne na paznokciach. Pojawiają się na nich przebarwienia, bruzdy. Często dochodzi także do zniekształcenia płytki paznokcia, łamania się kruchości, a niekiedy paznokieć nawet zaczyna odchodzić! Grzybica paznokci  Grzybica może się pojawić zarówno u rąk, jak i nóg, jednak u nóg pojawia się zdecydowanie częściej. Pierwszym objawem są żółte lub ciemne przebarwienia , które najczęściej pojawiają się najpierw na wolnym brzegu paznokcia. Długo nieleczona grzybica może zakazić łożysko, co objawia się kruszeniem płytki,...

Przeczytaj