
Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie
Początki są niewinne: najpierw krawędzi palca robi się czerwona i odrobinę puchnie. Pojawia się dyskomfort, który przeradza w coraz bardziej uciążliwy ból. Wrastający paznokieć to przypadłość, której możemy nabawić się na własne życzenie i która często wymaga interwencji specjalisty. Czasem wystarczy wizyta u kosmetologa specjalizującego się w wykonywaniu leczniczego pedicure (podologa). W skrajnych przypadkach konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna.

Fot.: iStock
Wrastający paznokieć – przyczyny
Paznokcie wrastają przede wszystkim przez ich nieodpowiednią pielęgnację, a konkretnie zbyt krótkie ich obcinanie i nadawanie im kształtu sprzyjającego wrastaniu (zbyt zaokrąglonego). Powodem wrastania może być jednak także:
- uszkodzenie tak zwanego wału paznokciowego (skóry i tkanki znajdującej wokół paznokcia) na przykład podczas wycinania skórek,
- noszenie zbyt ciasnych butów,
- uraz palca lub paznokcia,
- nadwaga,
- wrodzona skłonność.
Wrastanie paznokci u rąk zdarza się, ale zdecydowanie częściej wrastają paznokcie u stóp – a zwłaszcza paznokieć dużego palca. Te paznokcie są po prostu znacznie twardsze i łatwiej jest im wbić się w skórę.
W miejscu wrastania paznokcia, oprócz bolesności i obrzęku, może pojawić się także ropa. Jest to sygnał, że doszło w tym miejscu do zakażenia bakteryjnego.
Wrastający paznokieć – leczenie, domowe sposoby
Chcąc zmniejszyć uciążliwość wrośniętego paznokcia i przyspieszyć jego gojenie, dobrze jest namaczać go w misce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła albo kilku łyżek soli. Z czasem, kiedy opuchlizna się zmniejszy, stan zapalny zniknie, a paznokieć trochę podrośnie, można obciąć go tak, żeby więcej nie wrastał – czyli nadać mu bardziej kwadratowy kształt.
Jeśli jednak domowe sposoby zawodzą, a stan zapalny na palcu powiększa się, należy zgłosić się do podologa lub lekarza. Leczenie wrastającego paznokcia będzie musiało poprzedzić usunięcie stanu zapalnego. Czasami wystarczy oczyszczenie i dezynfekcja powstałej ranki. Zdarza się jednak, że konieczne jest stosowanie maści z antybiotykiem.
Następnie przechodzi się do właściwego leczenia, które – w zależności od zaawansowania dolegliwości – może polegać na:
- tak zwanym tamponowaniu, czyli zakładaniu na palec opatrunku, który zmniejszy nacisk wrastającego paznokcia na tkanki,
- założeniu (często na kilka miesięcy) klamry korygującej dalszy wzrost paznokcia,
- chirurgicznym wycięciu fragmentu paznokcia wraz z macierzą.

Fot.: iStock
Zobacz także: Dzięki tym domowym patentom zapomnisz o problemie pękających stóp!
Leczenie wrastającego paznokcia może się ciągnąć miesiącami i sporo kosztować – ceny najprostszego zabiegu zaczynają się od około 100 zł i rosną proporcjonalnie do jego skomplikowania. Dlatego wrastaniu paznokci najlepiej jest zapobiegać, ostrożnie je obcinając i opiłowując (najlepiej szklanym pilniczkiem).
Zdjęcie główne: iStock