Bielenda C MARINE CARE
Wyniki testu
AA Y LIFT SUPREME
Wyniki testu
Eveline Cosmetics Magic Lift
Chcę testować
Ziaja Med
Wyniki testu
SKINIMAL kremy przeciwsłoneczne
Laureaci
NYX Professional Makeup olejek i balsam
Chcę testować
SEYSSO Basic Color
Wyniki testu
Miya kosmetyki z witaminą C
Laureaci
Miya zestaw kosmetyków
Laureaci
avene sun
Laureaci
CeraVe – balsam oraz emulsja
Laureaci
Nowe kosmetyki Maybelline New York
Wyniki testu
 Routines by Alkmie
Wyniki testu
L'Oréal Paris Préférence - rozjaśniacz i toner
Laureaci
Eveline Cosmetics Wonder Match
Laureaci
Hagi AQUA ZONE
Laureaci
Garnier Fructis Curls Method
Wyniki testu
Kosmetyki Eau Thermale Avène
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Wyniki testu
wrastający paznokieć leczenie
Ildar Abulkhanov
Pielęgnacja

Wrastający paznokieć – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Wrastający paznokieć to problem, który dotyczy zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim jest przyczyną bólu i dyskomfortu podczas chodzenia. Już przy pierwszych objawach wrastania paznokci należy podjąć odpowiednie działania, w przeciwnym razie może dojść do rozwoju stanu zapalnego i infekcji.

Wrastający paznokieć to zdecydowanie najczęściej paznokieć dużego palca u stopy, który jest największy i najtwardszy, dlatego z łatwością wbija się w otaczającą skórę. Zwykle źródłem problemu jest nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, ale nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne czy wady postawy. Leczenie wrastającego paznokcia można zacząć od domowych sposobów, jednak w przypadku bardziej nasilonego stanu zapalnego konieczna będzie wizyta u podologa.

Spis treści:

 1. Wrastający paznokieć – przyczyny
 2. Objawy wrastania paznokcia
 3. Wrastający paznokieć – możliwe powikłania
 4. Wrastający paznokieć u dzieci
 5. Domowe sposoby na wrastający paznokieć
 6. Jak wyciąć wrastający paznokieć?
 7. Leczenie wrastających paznokci
 8. Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia?

Wrastający paznokieć – przyczyny

Za wrastanie paznokci (tzw. onychokryptozę) odpowiada przede wszystkim nieprawidłowa pielęgnacja, a konkretnie zbyt krótkie ich obcinanie i nadawanie im zaokrąglonego kształtu, który sprzyja wrastaniu płytki paznokciowej w otaczające tkanki skórne. Wrastanie paznokci zdarza się u rąk, szczególnie u dzieci, jednak zdecydowanie najczęściej wrastają paznokcie u nóg, zwłaszcza paznokieć dużego palca. Paznokcie u nóg są po prostu znacznie twardsze i częściej też obcinane są o wiele krócej niż paznokcie u rąk.

Wrastaniu paznokci sprzyjają też inne czynniki, do których należą:

 • nadwaga i otyłość, które zwiększają nacisk na stopę;
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia, w szczególności butów z wąskimi czubkami i butów na obcasie – w ich przypadku obcas powoduje przenoszenie ciężaru ciała na palce;
 • predyspozycje genetyczne;
 • nieprawidłowy chód;
 • wady postawy i wady dotyczące stóp, np. płaskostopie;
 • urazy mechaniczne palca lub paznokcia;
 • uszkodzenie wału paznokciowego (skóry i tkanki wokół paznokcia) podczas wycinania skórek;
 • skłonność do grzybicy paznokci.

Objawy wrastania paznokcia

Pierwszym objawem wrastania płytki paznokciowej jest dyskomfort i ból odczuwany przy chodzeniu oraz podczas uciskania otaczającej tkanki. Już na tym etapie warto podjąć działania, żeby zapobiec dalszemu rozwojowi problemu.

Wrastający paznokieć, wbijając się w skórę, bardzo często prowadzi do powstania opuchlizny oraz zaczerwienienia, które jest sygnałem, że doszło do rozwoju stanu zapalnego. W dalszej kolejności może pojawić się nawet ropna wydzielina, świadcząca o nadkażeniu bakteryjnym. Infekcji sprzyjają panujące w tym miejscu warunki takie jak ciepło i wilgoć, zwłaszcza jeśli występuje problem nadmiernej potliwości stóp.

Wrastający paznokieć – możliwe powikłania

Wrastającego paznokcia nie należy lekceważyć, ponieważ dalszy rozwój stanu zapalnego i infekcji może doprowadzić nawet do konieczności amputacji palca. Takie poważne konsekwencje dotyczą jednak zwykle osób, u których zaburzone są procesy gojenia, np. w przypadku cukrzycy.

wrastający paznokieć
Muhammad Gunawansyah

Wrastający paznokieć u dzieci

Wrastający paznokieć może pojawić się w zasadzie u osób w każdym wieku – od niemowląt po seniorów. Zjawisko to często występuje właśnie u dzieci, a główną przyczyną jest nieprawidłowe obcinanie paznokci – zbyt mocne skracanie i zaokrąglanie. Rodzice robią tak w dobrej wierze – żeby zapobiec zadrapaniom czy zahaczaniu krawędziami paznokci o ubranka. Jednak często konsekwencją jest właśnie wrastanie paznokci.

W przypadku wrastających paznokci u dzieci najważniejsza jest profilaktyka, a więc prawidłowe opracowywanie płytek – skracanie ich na prosto, niewycinanie skórek. Jeśli jednak dojdzie do wrastania, należy skonsultować się z pediatrą, który zaleci odpowiednie leczenie. Często wystarczy zmiana sposobu obcinania i miejscowe stosowanie środków odkażających, które zmniejszają stan zapalny.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Jak tylko zauważycie, że paznokieć zaczyna wrastać, zastosujcie domowe metody, które zapobiegną nasileniu dolegliwości. Pomocne będą gotowe płyny na wrastające paznokcie dostępne w aptece bez recepty. Ich zadaniem jest zmiękczenie płytki i otaczającej skóry, co zmniejsza dyskomfort. Należy je stosować systematycznie 1-2 razy dziennie.

Z pomocą podstawowych produktów dostępnych w kuchni i łazience przygotujecie też zmiękczające i antyseptyczne kąpiele dla stóp. Możecie użyć:

 • octu jabłkowego – przede wszystkim dezynfekuje zakażone miejsce dzięki kwaśnemu pH, które również zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów; do ok. 500 ml wody dodajcie 2-3 łyżki octu i moczcie stopy przez ok. 20 minut;
 • soli – może to być zwykła sól kuchenna, ale też sól morska czy sól do kąpieli stóp; do miski z ciepłą wodą dodajcie kilka łyżek wybranej soli i moczcie stopy przez ok. 20 minut; sól zadziała zmiękczająco na skórki wokół paznokci, pomoże też zmniejszyć obecny na palcu obrzęk;
 • szarego mydła lub płatków mydlanych – taka kąpiel zmiękczy skórki, ale też zadziała przeciwzapalnie; moczcie stopy w misce z wodą i dodatkiem mydła przez ok. 20 minut, a następnie dokładnie osuszcie;
 • olejku z drzewa herbacianego – ten olejek eteryczny jest doskonale znany z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, świetnie więc nada się do wykonania kąpieli, która pomoże zmniejszyć stan zapalny towarzyszący wrastaniu paznokci; możecie nie tylko dodawać go do wody, ale też po prostu 1-2 krople wmasować w objęty stanem zapalnym wał paznokciowy.

Jak wyciąć wrastający paznokieć?

Możecie podjąć próbę samodzielnego wycięcia wrastającego paznokcia, jednak zachowajcie ostrożność. Cążki muszą być zdezynfekowane, np. za pomocą płynu do dezynfekcji rąk czy spirytusu. Lepiej też nie wycinać skórek, lecz spróbować jedynie usunąć wrastający fragment paznokcia. Zanim przystąpicie do zabiegu, przyłóżcie do palca kostkę lodu i przytrzymajcie przez kilka minut. Po wycięciu wrastającego kawałka płytki przyłóżcie do niej gazik nasączony płynem dezynfekującym i owińcie bandażem.

Leczenie wrastających paznokci

Jeśli jednak domowe sposoby zawodzą, a stan zapalny na palcu powiększa się, należy zgłosić się do podologa lub lekarza. Leczenie wrastającego paznokcia musi być poprzedzone usunięciem stanu zapalnego. Czasami wystarczy oczyszczenie i dezynfekcja powstałej ranki. Zdarza się jednak, że konieczne jest stosowanie maści z antybiotykiem, a nawet antybiotyku doustnego.

Następnie przechodzi się do właściwego leczenia, które – w zależności od zaawansowania dolegliwości – może polegać na:

 • założeniu tzw. tamponady, czyli opatrunku, który zmniejsza nacisk wrastającego paznokcia na tkanki; jest on umieszczany między płytką a skórą; do zabiegu tamponowania wykorzystywane są też specjalne silikonowe rurki;
 • założeniu klamry korygującej dalszy wzrost paznokcia – jest wiele rodzajów klamer, które różnią się zarówno materiałem, z którego są wykonane, jak i sposobem umocowania (np. przyklejenie do płytki, zahaczenie o jej brzegi); dużą zaletą klamry na wrastający paznokieć jest w zasadzie natychmiastowe zmniejszenie bólu i dyskomfortu oraz mała inwazyjność takiego zabiegu;
 • wykonaniu plastyki wałów paznokciowych, polegającej na wycięciu fragmentów tkanki skórnej i założeniu szwów;
 • chirurgicznym wycięciu fragmentu paznokcia lub nawet całej płytki;
 • tapingu – jest to mało popularna metoda, ale najmniej inwazyjna; polega na przymocowaniu do palca specjalnej taśmy, która ma za zadanie odciągnąć skórę od płytki paznokcia i tym samym zmniejszyć problem wrastania.

klamra na wrastający paznokieć
Ildar Abulkhanov

Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia?

Leczenie wrastającego paznokcia, zwłaszcza jeśli schorzenie jest bardziej zaawansowane, może być kosztowne. Przykładowo – założenie klamry to wydatek ok. 150 zł, ale do kosztów należy doliczyć też regularne wizyty kontrolne, które mogą odbywać się nawet przez kilkanaście miesięcy. Dlatego o wiele tańszym i łatwiejszym sposobem jest zapobieganie wrastaniu paznokci.

prawidłowe obcinanie paznokci u nóg
ttsz

Zadanie to jest utrudnione, jeśli w waszej rodzinie występuje skłonność do wrastania bądź jeśli zmagacie się z wadami postawy czy deformacjami stopy. W rzeczywistości jednak to właśnie w takim przypadku należy uważnie przyglądać się paznokciom u nóg i podjąć działania, które zminimalizują możliwość wrastania paznokcia. Najważniejsze sposoby to:

 • prawidłowe obcinanie paznokci – nie skracajcie ich zbyt mocno i nie zaokrąglajcie krawędzi, ścinajcie płytki na prosto;
 • regularne wykonywanie kąpieli zmiękczających i dezynfekujących;
 • noszenie wygodnego obuwia, a zwłaszcza unikanie butów na wysokich obcasach;
 • jeśli uprawiacie sport, należy dopasować obuwie do konkretnej aktywności, żeby zminimalizować ryzyko urazów i zmniejszyć obciążenie stóp;
 • zadbanie o prawidłowe BMI, jeśli zmagacie się z nadwagą lub otyłością;
 • korzystanie z zabiegu pedicure leczniczego, zwłaszcza w przypadku cukrzycy.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Ochrona przeciwsłoneczna topestetic
Pielęgnacja
Ochrona przeciwsłoneczna - klucz do zdrowej i młodej skóry przez cały rok
Współpraca reklamowa
henkel
Fryzury
Przetestowałyśmy must have do włosów na lato od Schwarzkopf Gliss, Schwarzkopf Taft oraz Syoss. Te linie kompleksowo zadbają o włosy i o każdą ich potrzebę!
Współpraca reklamowa
MIYA
Pielęgnacja
Ten witaminowy krem BB z filtrem SPF30 skutecznie wyrówna koloryt cery i ochroni skórę przed słońcem
Współpraca reklamowa
L'Oréal Professionnel Paris_ Metal Detox
Fryzury
Odkryj French Balayage Milky – nową odsłonę trendu francuskiego balayage’u od marki L'Oréal Professionnel Paris
Współpraca reklamowa
avene
zdrowa skóra
Pielęgnacja
Zdrowa Skóra z Avène Sun
Współpraca reklamowa
Shefoot Kuracja z mocznikiem
Pielęgnacja
Ta witaminowa maść-preparat z mocznikiem sprawi, że twoje problemy z popękanymi piętami znikną, a stopy będą miękkie i gładkie
Współpraca reklamowa
Najwygodniejsze szpilki świata
Moda
Najwygodniejsze szpilki świata? Istnieją
Współpraca reklamowa
KORIKA JEJU
Pielęgnacja
Wielopokoleniowa pielęgnacja skóry w koreańskim stylu
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost