Wybielanie zębów sodą - czy jest bezpieczne?
Wybielanie zębów sodą to jedna z najpopularniejszych metod domowego rozjaśniania zębów. Sposób jest niedrogi, prosty i łatwo dostępny, ale może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Wybielanie zębów sodą wydaje się rozwiązaniem idealnym: wykorzystuje naturalne składniki i obiecuje szybkie efekty, opinie w Internecie również są często pozytywne. Sodę do wybielania, dla lepszego efektu, można wzbogacić sokiem z cytryny, wodą utlenioną lub olejem kokosowym, ale najpierw warto sprawdzić, jak stosować sodę, by nie uszkodzić zębów.
- Mycie zębów sodą – czy naprawdę wybiela zęby?
- Wybielanie zębów sodą – działanie
- Zalety wybielania zębów sodą
- Wady wybielania zębów sodą
- Czy wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest bezpieczne?
- Jak wybielać zęby sodą oczyszczoną
- Wybielanie zębów sodą w domu – przepisy
- Wybielanie zębów sodą i folią aluminiową
- Wybielanie zębów sodą i cytryną
- Wybielanie zębów sodą i wodą utlenioną
- Wybielanie zębów sodą i olejem kokosowym
- Jeśli nie wybielanie zębów sodą, to co?
Mycie zębów sodą – czy naprawdę wybiela zęby?
Płukanie lub mycie zębów sodą oczyszczoną może wydłużyć okresy między wizytami u dentysty ze względu na usuwanie kamienia nazębnego i odbarwień. Jednak określenie, że soda oczyszczona wybiela zęby nie jest do końca prawdziwe - nie zmienia naturalnego koloru szkliwa, a jedynie oczyszcza zęby z zanieczyszczeń. Warto ją stosować, ale z umiarem, bo jak określił stomatolog dr Messin w wywiadzie dla CNN:
To tak, jakby próbować rozjaśnić podłogi, piaskując je.
Myjąc zęby sodą możemy więc tylko odzyskać naturalny kolor zębów, oczyszczony z przebarwień i zażółceń powierzchniowych, spowodowanych np. stosowaniem używek lub nieodpowiednią higieną jamy ustnej, ale zęby nie staną się bielsze, niż pozwala na to nasz wrodzony kolor szkliwa.
Wybielanie zębów sodą – działanie
Dobroczynne działanie sody znane jest od dawna. Soda oczyszczona łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej, zmniejsza kamień nazębny i zapobiega jego osadzaniu.
Soda oczyszczona rozjaśnia szkliwo, ale nie wybieli zębów do śnieżnobiałego koloru. Pamiętajmy, że naturalna kość ma różny kolor - jeśli jesteśmy posiadaczami lekko żółtych zębów, efekty mogą nie być zadowalające. Soda działa bowiem na zasadzie abrazji - jest to działanie mechaniczne, a nie chemiczne, poleruje szkliwo, działając jak delikatny papier ścierny. Nie jesteśmy więc w stanie 'przeskoczyć' w ten sposób naszego naturalnego koloru zębów, a jeśli będziemy próbowali to robić, możemy zniszczyć szkliwo.
Zobacz także: Wybielanie zębów w domu - jak naturalnie wybielić zęby?
Zalety wybielania zębów sodą:
- oczyszczenie zębów z osadu po kawie, czerwonym winie, papierosach etc.,
- usunięcie kamienia nazębnego,
- przywrócenie zębom naturalnego koloru,
- uczucie świeżości w jamie ustnej.
Wady wybielania zębów sodą:
- możliwość uszkodzenia szkliwa przy zbyt intensywnym używaniu,
- potencjalne podrażnienia śluzówki i dziąseł,
- spowodowanie nadwrażliwości zębów,
- możliwość przyspieszenia rozwoju próchnicy spowodowana cieńszą powloką szkliwa na zębach.
Czy wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest bezpieczne?
W dużym skrócie, to zależy. Zdania dentystów są podzielone: większość uważa, że bezpieczniejsze dla zębów będzie używanie pasty z fluorem. Nie działa ona jednak tak efektywnie jak soda oczyszczona. Wielu stomatologów pozwala na używanie preparatów z sodą i dodatkami, ale z dużym umiarem, jako kurację wspomagającą utrzymanie bieli zębów. Wszystko zależy także od stanu naszych dziąseł i kieszonek - jeśli są wrażliwe i krwawią, zamiast wcierać proszek w zęby powinniśmy raczej płukać jamę ustną roztworem sody oczyszczonej, aby zmniejszyć namnażanie bakterii.
Jak wybielać zęby sodą oczyszczoną
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy soda oczyszczona nam nie zaszkodzi, warto zapytać o to swojego dentystę. Jeśli dostaniemy zielone światło, powinniśmy używać sody maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Po umyciu zębów zwykłą pastą należy nanieść odrobinę proszku na szczoteczkę i lekko masować nią zęby. Przez pierwsze tygodnie na pewno zauważymy efekty - zęby staną się gładsze, a przez brak kamienia będą wydawały się bielsze. Powinniśmy jednak zaprzestać jej używania, gdy przestaniemy zauważać progres. Wtedy najlepiej zrobić sobie przerwę na kilkanaście tygodni. Wybielanie zębów sodą odradzamy oczywiście osobom o delikatnym szkliwie, wrażliwych dziąsłach i zębach oraz nastolatkom.
Zobacz także: Ten tani proszek wybielający działa jak wybielanie za 800 zł u dentysty „Po 2 użyciu jest zauważalna różnica”
Wybielanie zębów sodą w domu – przepisy
Wybielać zęby możemy samą sodą lub po zmieszaniu jej z pastą do zębów. Popularne są jednak połączenia sody z innymi składnikami, które bez problemu znajdziemy w domu, a które mają potęgować jej działanie wybielające. Ponownie podkreślamy, żeby wszelkie domowe mieszanki do zębów stosować z głową, aby białych zębów nie przypłacić trwałym uszkodzeniem szkliwa.
Wybielanie zębów sodą i folią aluminiową
To pomysł na domowej roboty zabieg wybielający. Z folii aluminiowej wycinamy paski długości odpowiadającej rzędowi przednich zębów durnych i dolnych. Łyżkę pasty do zębów łączymy z łyżką sody oczyszczonej na gładką pastę i nakładamy masę wzdłuż środka obu pasków. Folię nakładamy na zęby, zaginając na kształt pasków wybielających i pozostawiamy na 15 minut. Już po pierwszym zastosowaniu powinnyśmy zobaczyć efekt rozjaśnienia zębów.
Wybielanie zębów sodą i cytryną
Sok z cytryny zawiera kwasy, które w połączeniu z sodą mogą jeszcze mocniej usuwać przebarwienia i przywracać biel zębów. Wystarczy zmieszać sok cytrynowy i sodą do konsystencji papki i szczotkować nią zęby po myciu. Problem w tym, że kwasy z cytryny dodatkowo rozmiękczają szkliwo, więc o ile efekt wizualny może być zadowalający, to przy wielokrotnym użyciu szybko nabawimy się podrażnień i nadwrażliwości zębów. Polecamy tę metodę tylko jako jednorazowy trik, np. przed większym wyjściem, ale zdecydowanie nie do stosowania regularnie.
Wybielanie zębów sodą i wodą utlenioną
Podobny efekt do dodatku soku z cytryny da także woda utleniona. Z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i łyżeczki wody utlenionej z apteki uzyskamy pastę wybielającą zęby o sporej skuteczności. Jak wyżej, z powodu ogromnego ryzyka negatywnych skutków ubocznych, także tą mieszankę polecamy zachować jako myk na specjalne okazje.
Wybielanie zębów sodą i olejem kokosowym
To domowy sposób na wybielanie inspirowany ajurwedyjskim rytuałem płukania ust olejem kokosowym. Nierafinowany olej z kokosa ma działanie przeciwgrzybicze i zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej, pomaga łagodzić zapalenia i zwalczać nieświeży oddech. Pasta powstała z połączenia sody i oleju kokosowego w stosunku 1 do 1 da ładny efekt wybielenia zębów, ale będzie mniej drażniąca, niż pozostałe metody. Pastą kokosowo-sodowa możemy umyć nie tylko zęby, ale także język, dziąsła i całe wnętrze jamy ustnej. Nie polecamy jednak stosowania pasty częściej, niż raz w tygodniu.
Jeśli nie wybielanie zębów sodą, to co?
Wybielanie zębów sodą nie jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem rozjaśniania koloru szkliwa. Do stosowania w domu polecamy specjalnie do tego stworzone pasty, kuracje i paski wybielające. Ponieważ ich skład podlega dokładnym testom, stosując je zgodnie z zaleceniami producenta, nie zrobimy sobie krzywdy, a uzyskamy efekt wybielenia.
Jeśli marzycie o śnieżnobiałym uśmiechu gwiazd filmowych, taki rezultat uzyskamy tylko dzięki profesjonalnym zabiegom wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych. Możemy skorzystać z nakładkowej metody wybielania, naświetlania specjalną lampą lub wybielania laserowego.
Jesteście zwolennikami domowego wybielania zębów, czy jednak wolicie oddać się w ręce stomatologa?