Zaczerwienienie twarzy – przyczyny, domowe sposoby, polecane kremy [Ranking]
Zaczerwienienie twarzy to problem nie tylko estetyczny. Pojawiające się na skórze rumieńce, czerwone plamy czy rozszerzone naczynka mogą mieć podłoże chorobowe. Często jednak przyczyna wypieków bywa bardzo prosta i łatwa do wyeliminowania.

Mocno zaczerwieniona twarz bywa źródłem zawstydzenia. Wypieki i rumieńce na policzkach pojawiają się nieraz w ciągu kilku sekund, a nierzadko nawet mocno kryjący podkład nie radzi sobie z ich całkowitym ukryciem. Jeśli zaczerwienienie twarzy pojawia się okazjonalnie i znika równie szybko, jak się pojawia, nie ma większych powodów do obaw. Jeśli jednak rumieniec widnieje na skórze często i utrzymuje się długo – trzeba zasięgnąć opinii lekarza.
Spis treści:
- Zaczerwienienie i swędzenie skóry twarzy – jakie mogą być przyczyny?
- Co oznacza nagłe zaczerwienienie skóry twarzy i szyi?
- Jak zlikwidować zaczerwienienie na twarzy – TOP 3 kremy z apteki na zaczerwienioną twarz
- Pharmaceris R, Calm Rosalgin – krem redukujący zaczerwienienia na noc
- IsisPharma, Ruboril Expert M – krem do cery naczynkowej i ze skłonnością do rumienia
- Krem na dzień łagodzący skórę z trądzikiem różowatym SPF 15 Iwostin, Rosacin
- Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy domowymi sposobami?
- Jak ukryć zaczerwienienia na twarzy?
Zaczerwienienie i swędzenie skóry twarzy – jakie mogą być przyczyny?
Zaczerwienienie skóry twarzy to domena cery naczynkowej, wrażliwej, łatwo ulegającej podrażnieniom. Naczynka krwionośne są w jej przypadku umiejscowione płytko pod skórą, co sprawia, że gdy się rozszerzą, tworzą wyraźnie widoczne „pajączki”. Często taka cera ma zbyt cienki i uszkodzony, np. stosowaniem drażniących kosmetyków, płaszcz hydrolipidowy. Jego zadaniem jest ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Gdy ta warstewką zostanie naruszona, skóra staje się przesuszona i zaczerwieniona.
Zaczerwienienie twarzy może mieć również postać rumienia pojawiającego się np. na policzkach. Jeśli pojawia się często, może być zapowiedzią nadchodzących kłopotów, a konkretnie trądziku różowatego. W kolejnych fazach choroby uwidaczniają się krostki, wypryski, może dokuczać uczucie swędzenia i pieczenia. Inne schorzenia, które mogą odpowiadać za zaczerwienienia i plamy na twarzy, to między innymi:
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- toczeń rumieniowaty,
- alergia kontaktowa,
- nadciśnienie tętnicze.
Co oznacza nagłe zaczerwienienie skóry twarzy i szyi?
Zaczerwienienie skóry twarzy nie musi jednak oznaczać, że macie do czynienia z chorobą dermatologiczną. Nagłe zaczerwienienie twarzy i szyi może być też efektem:
- spożycia pikantnych potraw,
- wypicia alkoholu,
- gwałtownej zmiany temperatury otoczenia,
- silnych emocji,
- wysiłku fizycznego.
Bez względu na konkretną przyczynę u źródeł problemu leżą nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych. Jeśli są one osłabione, ich ściany nieszczelne i pozbawione elastyczności, łatwiej ulegają wpływom czynników, takich jak właśnie temperatura czy pikantne potrawy. W efekcie gwałtownie się rozszerzają i na twarzy pojawia się rumieniec.
Nagłe zaczerwienienie twarzy może pojawić się również po umyciu. Wtedy musicie dokładniej przyjrzeć się stosowanemu kosmetykowi, czy nie zawiera drażniących substancji. Zaczerwienienie pojawia się też na skórze od razu po zabiegach kosmetycznych, np. po peelingach kwasami. Jest to naturalne zjawisko i podrażnienie skóry po złuszczaniu powinno stopniowo ustępować w ciągu kilku dni.
Zobacz także: Twoja twarz jest stale zaczerwieniona? Potrzebujesz kremu lub serum z tym składnikiem!
Jak zlikwidować zaczerwienienie na twarzy – TOP 3 kremy z apteki na zaczerwienioną twarz
Łagodzenie zaczerwienień na twarzy powinno polegać na leczeniu choroby podstawowej. Jeśli jednak czerwona twarz nie jest skutkiem schorzeń, lecz po prostu wynika z płytko unaczynionej skóry i osłabienia naczynek, pomocne będą kosmetyki do cery naczynkowej i ze skłonnością do rumienia. W ich składzie szukajcie substancji, które działają kojąco i łagodząco, wzmacniają i zwężają naczynka. W kremie na zaczerwienienia na dzień powinien znaleźć się filtr, który chroni delikatne naczynka przed działaniem promieniowania UV. Specjalnie dla was stworzyłyśmy miniranking kremów, którymi warto zainteresować się w przypadku twarzy skłonnej do zaczerwienień.
Pharmaceris R, Calm Rosalgin – krem redukujący zaczerwienienia na noc
Krem redukujący zaczerwienienia na noc Calm Rosalgin przeznaczony jest do cery naczynkowej oraz skóry z trądzikiem różowatym. Zawiera m.in. tioprolinę, która jest silnym antyoksydantem, działa przeciwzapalnie i opóźnia proces starzenia się skóry. W składzie kremu nie zabrakło też łagodzącego D-panthenolu i alantoiny, posiada też specjalną formułę z jonami wapnia, która koi podrażnienia.

Mam skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i zaczerwienień oraz naczynka. Krem bardzo fajnie łagodzi i koi skórę twarzy, pozostawiając ją nawilżoną. Fajnie się rozprowadza, ma lekką konsystencję i jest bezzapachowy (...)
– pisze w opinii Martek27
IsisPharma, Ruboril Expert M – krem do cery naczynkowej i ze skłonnością do rumienia
Krem do cery naczynkowej Ruboril M przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej. Zawiera ekstrakty roślinne wzmacniające naczynka, poprawiające mikrokrążenie krwi, łagodzące podrażnienia. Sprawia, że skóra jest gładka i nawilżona, a jej koloryt wyrównany. Obecny w składzie wyciąg z mimozy zapewnia również działanie antybakteryjne.

Dobrze nawilża moja skórę. Ustąpiło pieczenie i uczucie palenia na twarzy (...). Nie pękają koleje naczynka. Krem mimo niedużej tubki, jest wydajny i starcza na długo
– pisze Martys25
Krem na dzień łagodzący skórę z trądzikiem różowatym SPF 15 Iwostin, Rosacin
Na dzień warto sięgnąć po krem łagodzący z filtrem SPF 15 Rosacin, który ochroni wrażliwą i delikatną skórę naczynkową przed promieniowaniem UV. W kosmetyku znajduje się kompleks składników zmniejszających nadreaktywność cery, poprawiających mikrocyrkulację, uszczelniających ścianki naczynek i stymulujących syntezę kolagenu. Efektem stosowania jest zmniejszenie zaczerwienień i wykwitów trądzikowych, nawilżenie skóry i wyrównanie jej kolorytu.

Nie mam trądziku, lecz mam cerę naczynkową, mieszaną, wrażliwą. Krem spełnił moje oczekiwania, cera uspokojona, zaczerwienienia zredukowane, nie świecę się po nim (...) i pory jakby mniejsze. Jak dla mnie super
– pisze agati609
Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy domowymi sposobami?
Codzienną pielęgnację skóry skłonnej do zaczerwienień możecie uzupełnić domowymi sposobami. O kondycję cery zadba odżywcza maseczka z płatków owsianych i naparu z nagietka. Płatki zmielcie i zmieszajcie z przygotowanym wcześniej naparem ziołowym, tak aby powstała gęsta papka. Nałóżcie ją na twarz i zmyjcie po ok. 15 minutach.
Kondycję cery poprawi również maseczka z siemienia lnianego. Dwie łyżki nasion lnu zalejcie szklanką wody i gotujcie w garnuszku na małym ogniu, aż wydzieli się śluz. Odcedźcie nasiona i sam „kisiel” rozprowadźcie na twarzy. Zmyjcie wodą po ok. 15 minutach. Możecie dodać łyżeczkę wybranego olejku roślinnego, np. jojoba czy masła shea. Taka mikstura doskonale odżywi skórę, wygładzi, uzupełni braki w jej płaszczu hydrolipidowym.
Jak ukryć zaczerwienienia na twarzy?
Jeśli „pajączki” i zaczerwienienia występują tylko miejscowo, możecie użyć zielonych korektorów do punktowego stosowania. Zielony pigment „gasi” czerwień, dzięki czemu rozszerzone naczynka są mniej widoczne. Pomoce będą też kremy CC z zielonym pigmentem, np. krem tonujący CC SPF 30 Pharmaceris N. Przy bardzo widocznych zaczerwienieniach warto przetestować mocno kryjące podkłady.