Reklama

Zastrzał to ropne zapalenie będące skutkiem urazu i powstałego w nim bakteryjnego zakażenia. Zastrzał najczęściej powstaje na palcach dłoni, ale może też pojawić się na placach u stóp. Zwykle jest skutkiem nieostrożnie przeprowadzonego zabiegu pielęgnacyjnego, kiedy w trakcie obcinania lub piłowania paznokci albo wycinania skórek dochodzi do uszkodzenia skóry. W powstałą rankę wnikają drobnoustroje (paciorkowce, gronkowce) i dochodzi do zakażenia, które objawia się:

Reklama
  • zaczerwienieniem skóry,
  • obrzękiem,
  • pulsującym bólem, który robi się intensywny przy dotyku i może wręcz uniemożliwić normalne posługiwanie się ręką,
  • zbierającą się w ranie ropą.

W wyjątkowo skrajnych przypadkach, zastrzałowi towarzyszy gorączka i dreszcze.

Zastrzał – rodzaje

Ze względu na miejsce pojawienia się, przyczynę wyróżnia się oraz intensywność objawów wyróżnia się pięć rodzajów zastrzału.

  • Zastrzał skórny – pojawia się pod zgrubiałym naskórkiem, pod którym gromadzi się ropa. Objawia się zaczerwienieniem i bólem. Leczy się go, usuwając nagromadzoną ropę, po uprzednim nacięciu naskórka. Można to zrobić samodzielnie w domu. Trzeba jednak bardzo przestrzegać higieny.
  • Zastrzał podskórny – ma objawy podobne do skórnego, ale ropa gromadzi się w tkance podskórnej i ból wyraźnie nasila się przy ucisku. Przy tego typu zastrzale konieczne jest wykonanie głębszego nacięcia, a czasami także antybiotykoterapia.
  • Zastrzał ścięgnisty – objawem tego typu zastrzału jest ból ścięgien odczuwany przy prostowaniu i zginaniu palców. Zmiany ropne powstają w obrębie pochewek ścięgnistych (pochewek, w których pracują ścięgna). Zastrzał ścięgnisty jest leczony podobnie jak zastrzał podskórny.
  • Zastrzał stawowy – zmiany ropne tworzą się w obrębie stawu, a bólu uniemożliwia wykonywanie ruchów w obrębie zaatakowanego stawu. Tego typu zastrzałowi towarzyszy wysoka gorączka i dreszcze. Leczenie polega na oczyszczeniu zajętej jamy stawowej, w tym usunięciu obumarłych tkanek.
  • Zastrzał kostny – to najcięższa i najbardziej niebezpieczna postać zastrzału. Zapalenie obejmuje kości i objawia się silnym bólem palców i dłoni, ich zaczerwienieniem oraz gorączką z dreszczami. Przy zastrzale kostnym mogą powstawać przetoki i dojść do martwicy. Leczenie polega na usunięciu ropy, przetok i martwych tkanek oraz antybiotykoterapii.
iStock

Zastrzał – domowe sposoby

W przypadku lżejszych postaci zastrzału (skórnego i podskórnego) jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z tym problemem. Przede wszystkim, nie powinno się go bagatelizować, gdyż niewyleczony zastrzał będzie się rozwijał i stawał coraz bardziej uciążliwy, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmiertelnie niebezpiecznej sepsy.

Lecząc zastrzał w domu, staramy się w przede wszystkim zmniejszyć obrzęk i ból. Pomoże w tym namaczanie palca z zastrzałem w:

  • wodzie ciepłej z szarym mydłem,
  • wywarze z szałwii,
  • roztworze sody oczyszczonej.

Następnie, usuwamy z zastrzału nagromadzoną ropę, nakłuwając skórę i ostrożnie wyciskać nagromadzoną w ranie tak zwaną treść ropną. Ten zabieg poprzedzić powinno zdezynfekowanie zastrzału oraz narzędzia używanego do nakłucia skóry. Po usunięciu ropy także dezynfekujemy rankę i zabezpieczamy ją plasterkiem.

Zobacz także: Wrasta ci paznokieć? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane