Czy tatuaż boli? W jakich miejscach poziom bólu jest największy, a w jakich najmniejszy?
Czy tatuaż boli – to podstawowe pytanie, które krąży po głowie każdej osoby zdecydowanej na wykonanie tatuażu. Na poziom odczuwanego bólu wpływ ma kilka czynników, ale najważniejszym z nich jest umiejscowienie wzoru. Niektóre miejsca uznawane są za mniej bolesne, podczas gdy w innych odczuwany ból może być bardzo silny.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Odpowiedź na pytanie, czy tatuaż boli, nie jest jednoznaczna również z innego powodu. Wiele zależy od indywidualnego progu bólu i wrażliwości skóry. Tatuaż, który u jednej osoby powoduje tylko lekki dyskomfort, u innej spowoduje napłynięcie łez do oczu. Dlatego podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru miejsca na tatuaż, zwłaszcza ten pierwszy, tak aby odczucia były jak najmniej nieprzyjemne.
Spis treści:
- Od czego zależy odczuwanie bólu podczas tatuowania?
- Czy tatuaż boli? Wypowiedzi Wizażanek z forum
- W jakim miejscu tatuaż boli najbardziej? Mapa bólu
- Pierwszy tatuaż. Gdzie wykonanie tatuażu boli najmniej?
- Jak zmniejszyć ból podczas robienia tatuażu?
- Czy świeży tatuaż boli w czasie gojenia?
- Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?
- Czy usuwanie tatuażu boli?
Od czego zależy odczuwanie bólu podczas tatuowania?
Na odczuwanie bólu podczas wykonywania tatuażu wpływ ma przede wszystkim umiejscowienie wzoru. Są takie miejsca na ciele, które uznawane są za mniej bolesne i polecane osobom o niskim progu bólu, a zwłaszcza tym, które decydują się na swój pierwszy tatuaż. Są jednak również takie partie ciała, na których wykonanie tatuażu boli i to nawet bardzo. Ich lepiej unikać, jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tatuowaniem, w przeciwnym razie możecie się zniechęcić do kolejnych dziar.
Jednak to nie tylko wybór miejsca na ciele ma wpływ na odczuwany ból. Równie ważny jest sam wzór tatuażu . Początkującym polecamy raczej niewielkie motywy, najlepiej konturowe, bo wykonanie ich będzie się wiązać z mniejszym dyskomfortem niż w przypadku tatuaży dużych, wypełnionych tuszem i cieniowanych. Takie wzory są również bardziej czasochłonne, a nietrudno przewidzieć, że łatwiej znieść godzinę w fotelu niż 5-6 godzin.
Nie bez znaczenia jest również nastawienie psychiczne. Tatuowanie boli bardziej, jeśli jesteście zestresowane, spięte i nerwowo odliczacie każdą minutę. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie: przed wizytą w salonie tatuażu dobrze się wyśpijcie, na 2-3 dni przed nie pijcie alkoholu, unikajcie leków przeciwbólowych, a jeśli przyjmujecie leki rozrzedzające krew, przed wykonaniem tatuażu skonsultujcie się z lekarzem.

Czy tatuaż boli? Wypowiedzi Wizażanek z forum
Tak naprawdę poziom bólu podczas robienia tatuażu jest kwestią bardzo indywidualną i ból bólowi nierówny. Świadczą o tym wypowiedzi osób, które podzieliły się swoimi wrażeniami na forum w wątku „Czy zrobienie tatuażu boli? Czy jest bezpieczne?”. Oto, co możecie przeczytać:
Ja za to mam tatuaż na barku. Jak dla mnie uczucie super. Leżałam wygodnie, nie bolało, po wszystkim nie chciało mi się schodzić. Bardziej przeżywam wbicie igły przy oddawaniu krwi lub laser IPL, tragedia! Tatuaż przy tym to błahostka. Myślę, że dużo zależy od wybranego miejsca do tatuowania i odporności na ból
– pisze catarynca
Jednego boli bardziej, drugiego mniej. Organizmy są różne i reakcje też. Ja mam pół rękawa, przy którym sobie przysnęłam, a przy klatce piersiowej gdyby nie to, że tatuażysta non stop gadał, to też spokojnie poszłabym spać. Bardziej boli mnie wyrywanie brwi (mam makijaż permanentny brwi, dlatego też je wyrywam) niż tatuowanie
– odpowiada Letitaa
W jakim miejscu tatuaż boli najbardziej? Mapa bólu
Skoro już wiadomo, że ból podczas tatuowania zależy głównie od tego, w jakim miejscu tatuaż jest wykonywany, pojawia się pytanie, co konkretnie ma wpływ na odczucia. Uznaje się, że z dużym bólem wiąże się tatuowanie tych części ciała, na których podskórna tkanka tłuszczowa jest cieńsza i cieńsza jest też warstwa mięśniowa.
Większy ból będziecie więc odczuwać tam, gdzie igła wbija się blisko kości, a mniejszy w miejscach, gdzie igła wbija się daleko od nich. Duże znaczenie ma też liczba zakończeń nerwowych, które wpływają na unerwienie skóry i jej wrażliwość.
Co to oznacza w praktyce? Najbardziej będzie boleć robienie tatuażu w takich miejscach jak:
- twarz,
- szyja,
- dekolt,
- obojczyki,
- mostek,
- miejsce pod biustem,
- żebra,
- okolice pępka,
- pachwiny i genitalia,
- kolana,
- łokcie,
- miejsce z tył kolan,
- golenie,
- stopy i kostki,
- kręgosłup,
- nadgarstki.
Do odrobinę mniej bolesnych miejsc zalicza się:
- barków,
- wewnętrznej strony ramienia,
- brzucha,
- wewnętrznych stron ud,
- dolnej części pleców,
- dłoni,
- bioder.
Pierwszy tatuaż. Gdzie wykonanie tatuażu boli najmniej?
Jeśli obawiacie się bólu i szukacie miejsca do zrobienia pierwszego tatuażu, wybierzcie te części ciała, które spełniają wspomniane kryteria, a więc z grubszą skórą, warstwą tłuszczyku i/lub mięśni, mniej unerwione. Najlepszym wyborem na początek (czy nawet na każdy kolejny tatuaż, jeśli po prostu macie niski próg bólu) będą te partie, gdzie tatuaż boli znaczniej mniej:
- zewnętrzna część ramion,
- przedramię,
- zewnętrzna część ud,
- łydki (ale nie tuż pod kolanami),
- plecy (oprócz kręgosłupa i samego dołu).
Jak zmniejszyć ból podczas robienia tatuażu?
Załóżmy więc, że wybrałyście już miejsce zgodnie z mapą bólu tatuaży. Co jeszcze zrobić, żeby zminimalizować nieprzyjemne doznania?
- Wybierzcie sprawdzone i polecane studio tatuażu, zwłaszcza jeśli decydujecie się na pierwszy tatuaż i nie wiecie, czego dokładnie się spodziewać.
- Przede wszystkim ustalcie z tatuażystą, że w razie silnego bólu będziecie mogły na chwilę przerwać sesję tatuowania. Da to wam poczucie kontroli i zmniejszyć stres, jeśli będziecie mieć świadomość, że w każdym momencie możliwy będzie krótki odpoczynek.
- Warto też zapytać, czy w przypadku dużego wzoru jest możliwość podzielenia tatuowania na kilka sesji.
- Zapytajcie tatuażysty o możliwość zastosowania maści przeciwbólowej. Nie stosujcie jednak niczego na własną rękę!
- Postarajcie się odciągać uwagę od tatuowania. Wdajcie się w ciekawą rozmowę z tatuażystą, możecie też czytać książkę czy słuchać muzyki. Nie polecamy koncentrowania się na bólu i wpatrywania we wbijaną igłę.
Czy świeży tatuaż boli w czasie gojenia?
Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy tatuaż boli również po zrobieniu, w czasie gojenia tatuażu. Na pewno będziecie odczuwać dyskomfort, zwłaszcza w początkowym etapie gojenia. Pamiętajcie, że tatuaż wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, jest to więc tak naprawdę rana. Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie.
- Na pierwszym etapie gojenia z tatuażu może sączyć się płyn, skóra jest wrażliwa, czerwona, a wykonywane zabiegi (mycie, smarowanie maścią) wiążą się z pobolewaniem, choć z pewnością nie jest to taki ból jak podczas tatuowania.
- Na kolejnym etapie gojenia, kiedy tatuaż może pokrywać się strupkami, będziecie czuć przede wszystkim swędzenie. Musicie jednak oprzeć się pokusie i w żadnym razie nie drapać wzoru! W przeciwnym razie nie dość, że utrudnicie gojenie, to jeszcze możecie doprowadzić na powstania nadkażenia.
- Ostatni etap gojenia tatuażu jest już bezbolesny i pozbawiony nieprzyjemnych odczuć.
Pamiętajcie o odpowiedniej pielęgnacji świeżego tatuażu. Tatuaż szybko i bezproblemowo zagoi się, jeśli co kilka godzin będziecie przemywać go wodą z mydłem (lub specjalnym żelem/pianką do mycia tatuażu). Następnie osuszcie skórę i posmarujcie cienką warstwą kremu do pielęgnacji tatuażu. Nie drapcie wzoru, kąpiele zamieńcie na szybki prysznic, zrezygnujcie z basenu, sauny i solarium.
Zobacz także: Jak dbać o tatuaż?
Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?
Pielęgnacja tatuażu nie może kończyć się wraz z zakończeniem gojenia, które trwa zwykle 4-6 tygodni. Również po tym czasie warto poświęcić tatuażowi uwagę, żeby jego kolor nie stracił na wyrazistości. Za każdym razem, kiedy skóra z tatuażem będzie wystawiana na słońce, nakładajcie krem z wysokim filtrem SPF.
Przynajmniej kilka razy w tygodniu smarujcie go też wspomnianym kremem do pielęgnacji tatuażu, ewentualnie możecie zastąpić go dobrym balsamem nawilżającym czy mleczkiem do ciała.

Czy usuwanie tatuażu boli?
Pytanie, czy tatuaż boli, nie jest jedynym, które często spędza sen z powiek. Wątpliwości wzbudza również kwestia, czy bolesny jest też zabieg usuwania tatuażu. Zdarza się, że z czasem, z różnych powodów, pojawia się myśl o pozbyciu się wykonanego kiedyś wzoru. W tym celu przeprowadza się laserowe usuwanie tatuażu, któremu zwykle towarzyszy dyskomfort, pieczenie, a przez kilka kolejnych dni skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Z pewnością jednak dyskomfort towarzyszący usuwaniu tatuaży jest o wiele mniejszy niż ból podczas samego tatuowania.