Piercing ucha – najmodniejsze rodzaje przekłuć i cena
Piercing ucha to aktualnie jedna z najmodniejszych kobiecych ozdób. Żeby dopasować się do trendów, mamy w uchu kilka dziurek, w których nosimy nieduże i najlepiej złote kolczyki.

Piercing ucha to doskonały sposób na "odświeżenie" swojego wyglądu. W przeciwieństwie do innych bardzo teraz modnych ozdób, które wymagają przelania krwi, czyli tatuaży, kolczyki zawsze można wyjąć i o nich zapomnieć. Przewaga piercingu ucha polega także na możliwości stałego podążania za trendami. Jeśli wkrótce modne staną się minimalistyczne srebrne ozdoby, po prostu zmienimy kolczyki.
Spis treści:
- Jak bezpiecznie wykonać piercing ucha?
- Cena za piercing ucha
- Przeciwwskazania do wykonania piercingu ucha
- Rodzaje kolczyków do piercingu ucha
- Pielęgnacja piercingu ucha
- Jak nazywają się najmodniejsze przekłucia?
Jak bezpiecznie wykonać piercing ucha?
Zacznijmy od metod wykonywania piercingu. Chociaż możliwości jest kilka, tylko jedna uważana jest za w pełni bezpieczną, czyli udanie się do piercera, który przy pomocy igły, w sterylnych warunkach, wykona przekłucie oraz opowie o dalszej pielęgnacji rany. Zwłaszcza w przypadku trudniej gojących się przekłuć niezwykle ważna jest wprawa oraz umiejętności osoby, która wykonuje zabieg. Niektóre przebicia bowiem naruszają nie tylko nasz naskórek, ale również chrząstki.
Zobacz także: Zastanawiasz się, czym wykonać piercing ucha – igłą czy pistoletem? Pomożemy ci podjąć jedyną słuszną decyzję!
Cena za piercing ucha
Ceny profesjonalnie wykonanego piercingu ucha zaczynają się od 80 zł – tyle kosztuje najprostsze przekłucie płatków ucha. Dziurki w chrząstkach są droższe i cena jednego przekłucia zaczyna się od 100-150 zł. Cena uzależniona jest od umiejętności piercera, a także od miejsca, w którym przekłuwacie ucho.
Dzięki rosnącej popularności piercingu istnieje również możliwość zakupu pełnej kompozycji przekłuć ucha. Wówczas piercer dobiera rodzaje przekłuć, które będą nas ozdabiać. Ceny takiej kompozycji różnić się będą w zależności od liczby przekłuć oraz dobranej biżuterii.
Przeciwwskazania do wykonania piercingu ucha
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania kolczyków i są to przede wszystkim schorzenia związane z utrudnionym gojeniem lub krwią czy kondycją naskórka. Wyróżniamy wśród nich przede wszystkim:
- hemofilię,
- cukrzycę,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- białaczkę,
- AZS,
- schorzenia nerek.
Rodzaje kolczyków do piercingu ucha
Przy podejmowaniu decyzji o przekłuciu uszu, warto zaznajomić się z rodzajami kolczyków oraz gdzie je umieszczać. Nie każdy typ kolczyka jest odpowiedni dla wszystkich przekłuć! Niektóre dedykowane są określonym metodom piercingu. Wśród kolczyków wyróżnia się:
- labret, klasyczny model umieszczany zwykle w małżowinie,
- surface bar, umieszcza się go na brzegu ucha,
- banan, czyli zakrzywiona sztanga,
- microdermal, służy do piercingu powierzchniowego,
- plug/tunel, czyli kolczyk o większej średnicy, który umieszczany jest w rozciągniętej dziurce.
W przypadku piercingu ucha najczęściej stosowane są labrety i surface bary, a także klasyczne kółeczka.
Pielęgnacja piercingu ucha
Przy pielęgnacji świeżych przekłuć uszu musisz pamiętać o zachowaniu higieny. Za każdym razem, gdy chcesz dotknąć zranione miejsce, myj dokładnie dłonie. Dbaj o to, aby w okolice ranki nie dostał się szampon lub inne zabrudzenia. Pamiętaj o natychmiastowym przemyciu miejsca czystą wodą.
Dodatkowo piercer zaleci regularne oczyszczanie przekłucia środkiem odkażającym bez alkoholu oraz dbanie o to, aby miejsce, w którym znajduje się kolczyk pozostało suche. Podobnie, jak w przypadku tatuażu, tak i w przypadku kolczyków każdy specjalista ma swoją metodę pielęgnacji, dlatego wysłuchaj dokładnie rad piercera i stosuj się do nich.
Jak nazywają się najmodniejsze przekłucia?
Modny piercing ucha jest przede wszystkim mnogi – w uchu mamy przynajmniej dwie dziurki. Klasycznie przekłuwamy płatek ucha (lobe), po czym zabieramy się za chrząstki. Dobrze jest zacząć od helixa i w pobliżu górnej krawędzi ucha nosić niewielkie kółeczko. Jednak to nie jedyna dostępna opcja! Zobacz, jakie najmodniejsze kolczyki masz do wyboru!
Piercing ucha – lobe
Ten piercing ucha to podstawa. Zwykle zaczynamy od jednej dziurki umiejscowionej mniej więcej po środku w płatku ucha. Możemy dodać jeszcze jedną lub dwie dziurki i nosić w nich identyczne lub totalnie się różniące kolczyki.
Piercing ucha – helix
Helix to piercing małżowiny ucha na wysokości zawinięcia chrząstki. Najlepiej w tym miejscu prezentuje się niewielkie złote kółeczko. Uwaga, posiadaczki takiego piercingu ucha muszą bardzo uważać podczas czesania włosów – wiemy coś o tym z własnego doświadczenia. Helix goi się dłużej niż klasyczny lobe, a na samym początku może powodować drobny dyskomfort.
Piercing ucha – traugus
Traugus to przekłucie chrząstki znajdującej się przy wejściu do ucha. W tym miejscu możemy nosić sztyft lub kółeczko. Od razu uprzedzamy, że dziurka w tym miejscu gorzej się goi i jest bardziej narażona na zakażenie.
Piercing ucha – daith
Daith to dziurka wykonana w małżowinie usznej, a dokładne – w odnodze obrąbka ucha. Do tego piercingu ucha zdecydowanie najbardziej pasuje kółeczko. Co ciekawe, uważa się, że kolczyk w tym miejscu łagodzi migreny.
Piercing ucha - conch
To przekłucie wnętrza małżowiny usznej, mniej więcej w połowie ucha. Kolczykami, które są używane w tym miejscu, są: labret, podkówka lub kółko.
Piercing ucha - rook
Wykonuje się go w odnodze grobelki, niedaleko chrząstki ucha. Na samym początku w przekłuciu tym nosi się ozdobę typu banan, którą następnie można wymienić na kółeczko.
Piercing ucha – forward helix
Forward helix (lub inaczej anti-helix) to dziurka wykonana w wewnętrznym grzebiecie chrząstki ucha. Ze względu na grubość chrząstki piercing ucha w tym miejscu jest uważany za bardziej bolesny. W tym miejscu najczęściej noszonym kolczykiem jest labret, czyli sztyft z płaskim gwintem.