Coraz więcej osób decyduje się na ślub humanistyczny. Na czym polega?
Ślub humanistyczny jest bardzo spersonalizowaną ceremonią, której przebieg zależy wyłącznie od Państwa Młodych. Sprawdź, na czym polega i jak go zorganizować.

Ślub humanistyczny, tuż po ślubie kościelnym, konkordatowym i cywilnym jest jedną z najbardziej popularnych form celebrowania oficjalnego zawarcia związku. Choć sama ceremonia swoim przebiegiem niewiele różni się od znanych nam dotąd ślubów, jest jednak jedno „ale”... Jak sama nazwa wskazuje, ślub humanistyczny pochodzący od angielskiego słowa „human” – człowiek, nie zakłada ślubowania wierności i miłości przed Bogiem czy urzędnikiem państwowym, lecz zapewnienia ukochanej osoby o swoich uczuciach w gronie najbliższych. Jakie daje przywileje i czy warto się na niego zdecydować?
Co to jest ślub humanistyczny?
Ślub bez księdza i urzędnika stanu cywilnego? Tak, to możliwe! Ślub humanistyczny jest ceremonią, która od A do Z jest przeprowadzona wyłącznie na zasadach młodej pary. To narzeczeni wybierają odpowiednie miejsce, słowa przysięgi, a nawet osobę, która udzieli im błogosławieństwa. To świetna alternatywa dla osób nieutożsamiających się z żadną wiarą i wyznaniem oraz takich, które z różnych przyczyn nie chcą formalnie związać się ze swoim ukochanym.Ślub humanistyczny ma bowiem opierać się na wzajemnym zaufaniu, miłości, przyjaźni oraz deklaracji o swoich uczuciach, przy jednoczesnym zachowaniu wolności jednostki.
Jak wygląda ślub humanistyczny?
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak powinien wyglądać ślub humanistyczny. Jego przebieg zależy bowiem jedynie od oczekiwań, możliwości finansowych oraz kreatywności państwa młodych. Jedni decydują się na humorystyczną formę przysięgi, inni podchodzą do tematu bardzo poważnie i ze skromnością ślubują sobie miłość, jeszcze inni wybierają huczne przyjęcie. Dużą dowolnością charakteryzuje się także miejsce ceremonii.

Przeczytaj także: Niezwykła prośba panny młodej! Poprosiła, aby inne kobiety założyły... Ślub humanistyczny może być zorganizowany zarówno na plaży, w hotelu, jak również przydomowym ogrodzie. Także treść przysięgi, jaką wygłaszają państwo młodzi rządzi się własnymi prawami i jest uprzednio przygotowana przez samych zainteresowanych. To oni decydują co będą obiecywać swojemu ukochanemu i w jakie słowa to ubiorą.
Jak przebiega ślub humanistyczny?
Tuż obok młodej pary niezwykle dużą rolę odgrywa celebrans, czyli mistrz ceremonii, związany z jakimkolwiek Towarzystwem Humanistycznym działającym w Polsce. To on koordynuje przebieg całego ślubu humanistycznego i go prowadzi. W zależności od preferencji narzeczonych może on czytać teksty literackie, śpiewać wzniosłe pieśni, czy po prostu wychwalać młodych i ich decyzję o oficjalnym ogłoszeniu światu, że są parą. Dodatkowo, w odróżnieniu od ślubów kościelnych, cywilnych czy konkordatowych, w ślubie humanistycznym nie ma miejsca na świadków, ponieważ nie muszą oni niczego poświadczać przed urzędnikiem kościelnym czy państwowym.W odróżnieniu od innych ślubów, tu także długość samych zaślubin zależy od państwa młodych. Zakochani decydują o treści przemówienia celebransa, a także własnej. Również oni decydują, czy chcą wystąpić w tradycyjnej sukni ślubnej i garniturze, czy też w zupełnie innych stylizacjach.

Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Koszt ślubu humanistycznego oscyluje w granicach 700-1000 zł i zawiera w cenie przygotowanie przez celebransa scenariusza całej ceremonii oraz jej przeprowadzenie. Oczywiście uprzednio należy skontaktować się z wybranym Towarzystwem Humanistycznym i ustalić datę oraz miejsce ślubu, jak również wybrać odpowiedniego mistrza ceremonii.Przeczytaj także: Największe wpadki pary młodejPodobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych ślubów, organizacja wesela następujące po ceremonii zaślubin leży w gestii państwa młodych i jest uzależniona wyłącznie od ich fantazji oraz możliwości finansowych.
Wady i zalety ślubu humanistycznego?
Niewątpliwą zaletą ślubu humanistycznego jest to, że zarówno czas trwania, miejsce, jak i przebieg ceremonii są zależne wyłącznie od pary młodej. Również sama treść przysięgi małżeńskiej jest niezwykle spersonalizowana, a nie stanowi przyjętej przez prawo formułki, jak ma to miejsce w przypadku ślubu kościelnego, konkordatowego, czy cywilnego.Śluby humanistyczne są jednak traktowane w Polsce jako wydarzenia o charakterze wspólnotowym i nie są uznawane w świetle polskiego prawa cywilnego ani kościelnego. Oznacza to, że małżonkowie nie dziedziczą po sobie, nie rozliczają wspólnie podatków, nie przyjmują nazwiska współmałżonka, ani w przypadku rozstania nie muszą przechodzić przez procesy sądowe związane z rozwodem. Młodzi nie są również zobowiązani do przedłożenia w określonym urzędzie dokumentów potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego, bo w świetle prawa taki nigdy nie nastąpił.Co myślicie o zawieraniu ślubu humanistycznego? Zdecydowałybyście się na niego?Zdjęcia: iStock