15 tydzień ciąży - brzuch wielkości melona
W 15 tygodniu ciąży dziecko pokrywa się ochronną warstewką tłuszczu, rosną mu paznokcie, rzęsy, brwi i cieniutkie włoski!

- Łucja Zbieniewska

15 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz, ale mają one znaczący wpływ na rozwój dziecka i twoje samopoczucie. Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem, zaś macica osiągnęła rozmiary małego melona. Uniosła się (lub lada moment uniesie) ponad spojenie łonowe, nie będzie już uciskać na pęcherz, więc rzadziej będziesz musiała korzystać z toalety. W twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Ilość krwi jeszcze się powiększy do ok. 4,2 - 4,5 l w 20 tygodniu i ok. 5,2 l przed porodem. Przed ciążą miałaś ok. 3- 3,5 l krwi. Często spotykaną dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.
Rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży
Ciałko dziecka pokrywa się ochronną warstewką tłuszczu. Rosną paznokcie, rzęsy, brwi i cieniutkie włoski. Maluch ziewa, przeciąga się, wykonuje ruchy klatką piersiową i brzuszkiem, jakby oddychał (ale będzie to faktycznie robić dopiero po porodzie). ćwiczy ssanie kciuka, dzięki takim treningom za 25 tygodni łatwiej poradzi sobie ono z piersią. Większość maluchów od pierwszych chwil ssie tak, jakby robiły to od dawna. Jego skóra jest przezroczysta, prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Dziecko jest zanurzone w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu, że maluszek połyka płyn owodniowy, ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania. W tym czasie można już zaobserwować, że dziecko miewa czasem czkawkę, chociaż nie wydaje przy tym żadnych dźwięków (tchawica wypełniona jest płynem, a nie powietrzem). Waży teraz ok. 28-30 gramów i mierzy 9 centymetrów.
15 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Poza zdrową dawką ruchu warto wykonywać też specjalne ćwiczenia dla przyszłych mam: nazywane one są ćwiczeniami Kegla. Służą one wzmocnieniu mięśni okolicy pochwy i krocza, przygotowują więc do porodu. Bardzo dobre jest to, że można je wykonywać w każdym miejscu i czasie. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund. Spróbuj najpierw poćwiczyć w toalecie podczas oddawania moczu, wstrzymując jego strumień przez jakiś czas. Jak już wyczujesz, na czym to polega, postaraj się ćwiczyć kilka razy dziennie po kilkanaście powtórzeń.
Ciekawostki
W ciąży powinnaś unikać sauny: przegrzanie organizmu i gwałtowne zmiany temperatury ciała mogą spowodować przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia. Może to doprowadzić do kłopotów z krążeniem i powstawania żylaków, a nawet nagłe skurcze macicy. Wówczas z pozoru niewinna wizyta w saunie może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu lub poronienia.