Odstający brzuch - dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć?
Odstający brzuch to problem, który dotyka nie tylko tych z nas, którzy borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Powiększony brzuch, szczególnie w dolnej części może być skutkiem złego trawienia lub problemów hormonalnych.

- Laura Grzelak
Odstający brzuch wielu osobom przeszkadza w noszeniu krótkich topów i sprawia, że czujemy się niekomfortowo w obcisłych sukienkach. Zdarza się, że brzuch powiększony jest przez cały czas lub tylko sporadycznie - na przykład wieczorami. W dodatku dotknąć to może każdego, niezależnie od procentu tkanki tłuszczowej na brzuchu.
Przyczyny odstającego brzucha
Odstający brzuch zwykle mają osoby z nadwagą lub otyłością. Co prawda tłuszcz rozłożony jest na naszym ciele równomiernie, ale wałeczki na biodrach i powiększenie obwodów w pasie to coś, co mocno dostrzegamy, szczególnie jeśli przytyliśmy dość szybko. Jeśli przy okazji nie występują u nas problemy trawienne takie jak wzdęcia, przelewanie się, twardość brzucha i zaparcia to nie mamy wyboru - po prostu musimy zgubić kilka kilogramów, aby brzuch stał się mniej odstający.
Zobacz także: Dieta tłuszczowa – na czym polega dieta ketogeniczna?
Prawdziwy problem z odstającym brzuchem zaczyna się wtedy, gdy nasze BMI jest w normie, a my wieczorami musimy rozpinać guzik od dżinsów, które jeszcze rano leżały idealnie. Odstający brzuch, który robi się jak piłka, a my mamy wrażenie, że wyglądamy jakbyśmy były w 6. miesiącu ciąży to znak, że nasze jelita nie pracują odpowiednio. Być może doskwiera nam nietolerancja pokarmowa - najpopularniejsze z nich to nietolerancja laktozy i glutenu, które między innymi objawiają się właśnie odstającym brzuchem. Możemy mieć także kłopot z zaburzeniami czynnościowymi jelit, czyli tak zwane jelito drażliwe, a dolegliwości w postaci powiększenia obwodów w brzuchu potęgują stres i ciężkostrawne jedzenie.
Nie zapominajmy, że za powiększeniem brzucha mogą stać także problemy hormonalne. Wiele kobiet doświadcza tego szczególnie przed okresem, kiedy doskwiera nam zbieranie wody i PMS. Oprócz konsultacji z ginekologiem, który sprawdzi, czy wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku, niewiele możemy zrobić. Nawet bardzo szczupłe modelki z Instagrama nie zawsze mają idealnie płaski brzuch, dlatego tuż przed okresem nie powinnyśmy się tym zamartwiać.

Dieta na odstający brzuch
Jest kilka sposobów, które pomogą nam przynieść ulgę we wzdęciach i tam samym zmniejszyć odstający brzuch. W codziennej diecie powinniśmy wybierać lekkostrawne pokarmy i starać się wypijać około 2-3 litry wody niegazowej. Warto unikać napojów gazowanych oraz alkoholu. Niezalecane jest także spożywanie dużych posiłków, a raczej wybieranie małych porcji i jedzenie 5 razy dziennie. Pomocne mogą być także wszelkiego rodzaju ziołowe napary, które rozluźnią napięcie i poprawią pracę jelit. Jeśli dostrzegamy objawy nietolerancji, powinniśmy na dobre wyeliminować z diety problematyczne pokarmy i poobserwować swój organizm. Gdy powyższe nowe nawyki nie spowodują poprawy i nie zmniejszą brzucha, warto udać się do gastrologa, który być może wdroży odpowiednie leczenie.
Ćwiczenia na odstający brzuch
Pomocne w zmniejszeniu obwodu ciała oprócz lekkostrawnej, zdrowej diety mogą okazać się także codzienne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Świetnym ćwiczeniem na odstający brzuch nie są wcale tradycyjne brzuszki. My radzimy, aby wdrożyć do swojego planu treningowego ćwiczenia cardio - na przykład skakanie na skakance. Imponujące efekty w postaci zmniejszeniu obwodów zauważymy także po treningu tabaty, która doskonale spala tłuszcz. Kluczem do sukcesu jest tu regularność i jednoczesne trzymanie diety. Jeśli naszym celem nie jest zgubienie tkanki tłuszczowej, ale raczej wzmocnienie mięśni, aby brzuch był mniej odstający, to świetnie zadziałają ćwiczenia bazujące na budowaniu siły core czyli popularna deska, a także joga, szczególnie ta dynamiczna.