Reklama

Na płaski brzuch i mniejszy obwód w talii składa się wiele czynników, z czego sam trening to zaledwie 1/3 sukcesu, o ile nie chodzi nam o wyrzeźbienie sześciopaku. Ważniejsze są odpowiednie nawyki żywieniowe. Istnieje jednak pewien trik, który dodatkowo zmniejszy talię bez ciężkich ćwiczeń i wyrzeczeń.

Reklama

Źródło: Istock

Dieta na płaski brzuch

Żeby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, a tym samym zmniejszyć jego obwód, niezbędna jest dieta o ujemnym bilansie kalorycznym. W internecie znajdziemy wiele kalkulatorów, dzięki którym w prosty sposób obliczymy liczbę kalorii, którą powinniśmy jeść na podstawie naszej wagi, wieku i codziennej aktywności. Nie jest jednak tak, że aby mieć płaski brzuch możemy jeść cokolwiek, byle zmieścić się w kaloryczności. Dla płaskiego brzucha ważne jest także co i jak jemy.Zobacz także: Zielona kawa na odchudzanie - działanie oraz efektyPo pierwsze, małe porcje - jeśli chcemy, aby nasz brzuch był zawsze płaski nie powinniśmy się przejadać i dopuszczać do sytuacji, w której nasz żołądek się rozciąga. Lepiej zjeść 4-5 małe posiłki, niż 2-3 duże, podczas których najadamy się do syta, a potem czujemy się ciężko.Duże porcje, a także jedzenie w biegu wpływa na powstawanie wzdęć, które przeszkadzają w drodze do uzyskania płaskiego brzucha nawet osobom bardzo szczupłym. Jeśli brzuch po posiłku jest wyraźnie zaokrąglony w górnej części, oznacza to, że nasz posiłek był zbyt duży. Jeśli zaś, szczególnie wieczorem, zauważamy, że obwód talii i brzucha w dolnej części wyraźniej się powiększył, oznacza to, że jelita są w dużej części wypełnione treścią, co powoduje widoczne wzdęcia. Przyczyną takiej sytuacji może być za mała lub za duża ilość błonnika w diecie. Za mała ilość utrudnia trawienie, zaś za duża sprawia, że błonnik pęcznieje i powiększa swoją objętość. Wzdęcie brzucha może także powodować zbyt mała ilość wypijanej wody albo kłopoty hormonalne, na przykład przed zbliżającym się okresem.W utrzymaniu płaskiego brzucha pomaga dołączenie do diety takich produktów jak czerwona i zielona herbata, gotowane warzywa i kasze, pełnoziarniste chleby i chude mięso. Jeśli chcemy cieszyć się płaskim brzuchem powinniśmy ograniczyć nabiał, mleko, tłuste i smażone potrawy, biały chleb.

Vacuum na płaski brzuch

Z reguły ćwiczenia na brzuch nie działają na zmniejszenie jego obwodu, ale na uwydatnienie i wzmocnienie jego mięśni. Istnieje jednak jedno proste ćwiczenie, które wyraźnie zmniejsza obwód talii i brzucha, nawet jeśli nie stosujemy żadnej diety i nie wykonujemy innych ćwiczeń. Było ono bardzo popularne wśród kulturystów w latach 80', którzy obok dużej muskulatury chcieli mieć jak najmniejszy obwód brzucha. Do jego wykonania nie potrzeba rozgrzewki, wystarczy poświęcić na nie na początek około 2-3 minuty dziennie i można je wykonać dosłownie wszędzie. Ćwiczenie to znane jest pod nazwą vacuum. Vacuum polega na wciąganiu brzucha przy jednoczesnym napięciu mięśni. W ten sposób stymulujemy i rzeźbimy mięsień, który znajduje się pod mięśniem prostym brzucha. Jest on odpowiedzialny za przytrzymywanie naszych narządów wewnętrznych. Jak wykonywać vacuum?Na początek najłatwiej zrobić vacuum na leżąco. Uginamy kolana, a plecy przyklejamy do podłoża. Wciągamy brzuch i staramy się napiąć mięśnie. Wytrzymujemy około 20 sekund, w tym czasie możemy wykonywać delikatny wdech i wydech, jednak cały czas wciągając brzuch do środka. Powtarzamy ćwiczenie 2-3 razy rano, na czczo oraz przed pójściem spać, również 2-3 razy. Z czasem możemy zwiększać czas wytrzymywania w pozycji oraz ilość powtórzeń.

Reklama

Z czasem wciąganie brzucha możemy ćwiczyć podczas codziennych czynności, na przykład mycia zębów, albo gotowania. W tym celu zamiast na leżąco, robimy vacuum na stojąco, w razie potrzeby uginamy nieco tułów, a ręce opieramy na stole lub blacie. Aby zobaczyć jak najlepsze efekty warto wykonywać vacuum codziennie. Nawet bez zmiany diety, ciężkich treningów i wyrzeczeń, już po miesiącu wykonywania vacuum możemy spodziewać się około 1 cm mniej w obwodzie talii i brzucha. Dodatkowo wzmacniamy w ten sposób mięśnie głębokie, co pozytywnie wpływa na naszą postawę ciała oraz stymuluje i przyśpiesza trawienie. Tym sposobem płaski brzuch i szczupła talia są jeszcze łatwiejsze do osiągnięcia. Zobacz także: Dieta owsiankowa - efekty i przepisyŹródło zdjęcia głównego: Istock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane