Sok z selera naciowego lekarstwem na trądzik? Sprawdź, jak przygotować koktajl, na którego punkcie oszalał Instagram!
Sok z selera naciowego staje się coraz bardziej popularny, a to za sprawą jego cudownych właściwości. Po takie śniadanie powinny sięgać osoby, które zmagają się z trądzikiem, przebarwieniami, ale także chcą zgubić kilka kilogramów i zadbać o jelita. Efekty picia soku z selera naciowego zobaczysz już po kilku dniach!
- Katarzyna Dobrzyńska
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność. O jego cudownych właściwościach mówią nie tylko gwiazdy, ale również dietetycy czy trenerzy personalni. I nic w tym dziwnego, bo taki koktajl cudownie wpływa na jelita, metabolizm, wspiera pracę tarczycy, nerek, czy umysłu. A przy dłuższym stosowaniu zobaczymy efekty jego działania na naszej twarzy - pomoże w walce z trądzikiem, łuszczycą, egzemą, a także złagodzi wysypki.
Właściwości selera naciowego
Seler to niskokaloryczne warzywo bogate w witaminy i mikroelementy, które służą zdrowiu i urodzie człowieka. Choć jego gorzkawy smak wcale na to nie wskazuje, w selerze znajduje się dwa razy więcej witaminy C niż w cytrusach. Znajdziemy w nim też witaminy z grupy B - między innymi kwas foliowy oraz witaminę PP. Łodygi selera zawierają duże ilości beta-karotenu, witaminy E, fosforu wapnia, potasu i cynku, a także trochę magnezu i żelaza. Sok z selera przyspiesza metabolizm, usprawnia pracę układu trawiennego i wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn.
Jak sok z selera naciowego wpływa na trądzik?
W mediach społecznościowych znajdziemy wiele wpisów, które głoszą, że „sok z selera naciowego wyleczył mój trądzik”. Czy to możliwe? Na pewno warto spróbować. Sok z selera jest świetnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu wpływa na stan naszej cery - napina ją, nawilża i pobudza do szybszej regeneracji. W jego składzie znajdziecie również beta-karoten, witaminę C czy witaminę E, które również korzystnie działają na naszą skórę. Picie soku z selera naciowego wpłynie na kondycję skóry, jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić, że jest lekarstwem na trądzik.
Czy sok z selera naciowego pomaga w odchudzaniu?
To kolejne pytanie, które często się pojawia, kiedy słyszymy „sok z selera naciowego”, a my śpieszymy z odpowiedzią. Sam sok z selera naciowego nie odejmie nam kilogramów, ale zdecydowanie nam to ułatwi. Szczególnie jeśli będziemy pić go na czczo, bo wtedy pobudza nasz metabolizm, usprawnia pracę jelit, dostarcza dużo błonnika do naszego organizmu. Przy tym nawadnia i usuwa nadmiar wody z organizmu. Nie zapominajmy, że również na długo zapewnia uczucie sytości, a przy tym ma niewiele kalorii, dlatego warto włączyć do go swojej diety jeśli jesteśmy na detoksie sokowym lub diecie redukcyjnej.
Dlaczego sok z selera naciowego pijemy na czczo?
Sok z selera naciowego pity na czczo zadziała najbardziej efektownie. Powinniśmy go wypić około 470 mililitrów i poczekać przynajmniej 15 minut do pierwszego posiłku. Te warunki mają sprawić, że sok będzie działać na nasz organizm najsilniej.
Przeciwskazania do picia soku z selera naciowego
Chociaż sok z selera naciowego to samo zdrowie, to oczywiście są pewne przeciwskazania, które powinny znać wszyscy, którzy chcą włączyć tej koktajl do swojej diety. Soku z selera naciowego nie powinny spożywać osoby, które mają problemy z nerkami i skłonności do powstawania kamieni nerkowych, a to przez wysoką zawartość szczawianów w selerze naciowym. Sok z selera naciowego działa również moczopędnie, dlatego osoby, które przyjmują leki diuretyczne powinny skonsultować tę decyzję ze swoim lekarzem prowadzącym,
Sok z selera naciowego - przepis
Sok z selera naciowego powinno się pić solo, ale wiadomo, że większość ludzi nie przepada za jego smakiem. Dlatego warto dodać kilka innych składników, żeby sok był nie tylko smaczniejszy, ale też bogatszy o inne witaminy!
Sok z selera naciowego z pomarańczą i imbirem
- 4 łodygi selera naciowego
- 1 pomarańcza
- Łyżeczka imbiru
- Jabłko
Wszystkie składniki oczywiście dokładnie myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Przyda nam się również wyciskarka lub blender. Całość wyciskamy i już po chwili możemy cieszyć się sokiem. Jeśli mieszanka okaże się zbyt gęsta, śmiało możemy dolać wody. Gotowy sok przechowujcie w lodówce.