Reklama

Sposoby na przetłuszczające się włosy mają na celu uspokojenie, czyli znormalizowanie pracy gruczołów łojowych, ale też dokładne i delikatne oczyszczanie skóry głowy. Nie można zapomnieć też o unikaniu nawyków, które przyspieszają utratę świeżości włosów, takich jak ich częste dotykanie, czesanie czy suszenie gorącym powietrzem. Warto szczególnie wprowadzić proste i tanie domowe sposoby na przetłuszczające się włosy, bazujące głównie na ziołach.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny przetłuszczania się włosów
  2. Prawidłowe mycie przetłuszczających się włosów
  3. Domowe sposoby na szybko przetłuszczające się włosy
  4. Szybki sposób na przetłuszczone włosy
  5. Dieta i witaminy normalizujące pracę gruczołów łojowych

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Podstawową przyczyną szybkiego przetłuszczania się włosów jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych rozmieszczonych w skórze głowy. Wyprodukowany w ten sposób łój pokrywa zarówno skórę, jak i pasma, sprawiając, że nieraz już po kilku godzinach fryzura jest oklapnięta i nieświeża. Przetłuszczaniu się włosów nierzadko towarzyszy też swędzenie skóry głowy. Nadmiernej produkcji sebum, czyli łojotoku, nie należy lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak łupież łojotokowy czy łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Z kolei zbyt intensywna praca gruczołów łojowych może mieć wiele różnych przyczyn. Bardzo często za łojotok odpowiada nadmiar androgenów, dlatego tłuste włosy są problemem, który dotyka młodych osób w okresie dojrzewania, jak i kobiet, które zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi (np. zespołem policystycznych jajników).

Łojotok skóry głowy może mieć również podłoże genetyczne. Jeśli więc u członków waszej rodziny również występuje zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów, bardzo możliwe, że stoją za nim geny. Do nadmiernego wydzielania łoju często jednak przyczyniają się codzienne nieprawidłowe nawyki, zarówno pielęgnacyjne, jak i te związane ze stylem życia. Zalicza się do nich między innymi:

  • zbyt częste dotykanie włosów i drapanie skóry głowy;
  • zbyt rzadkie mycie szczotek i grzebieni, na których gromadzi się łój;
  • zbyt rzadkie zmienianie poszewki na poduszkę;
  • suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki;
  • spłukiwanie szamponu zbyt ciepłą wodą;
  • stosowanie w nadmiarze kosmetyków do stylizacji włosów, kosmetyków z silikonami;
  • niedokładne mycie głowy;
  • przewlekły stres.
somboon kaeoboonsong

Prawidłowe mycie przetłuszczających się włosów

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku przetłuszczających się włosów jest ich mycie, które ma na celu nie tylko oczyszczenie skóry i pasm z nagromadzonego łoju i zanieczyszczeń, ale też uregulowanie pracy gruczołów łojowych. Wbrew pozorom zadanie to nie jest łatwe, ponieważ można popełnić kilka błędów. W jaki sposób prawidłowo myć przetłuszczające się włosy?

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego szamponu. Już na tym etapie mogą pojawić się pierwsze trudności. Szampon do włosów przetłuszczających się musi dobrze oczyszczać skórę głowy, ale powinien robić to delikatnie. Jeśli kosmetyk zawiera substancje wysuszające (np. alkohol) i silne detergenty, problem przetłuszczania może się nasilić. Lepiej więc sięgać po delikatne szampony na bazie wyciągów ziołowych. Co jakiś czas, np. raz na dwa tygodnie, można użyć mocniejszego szamponu oczyszczającego.

Z podobną częstotliwością warto stosować peeling trychologiczny. Oczyszcza on skórę głowy nie tylko z nagromadzonego łoju, kurzu i kosmetyków, ale też usuwa martwe komórki naskórka. Dzięki temu cebulki włosów są lepiej dotlenione i łatwiej docierają do nich składniki odżywcze zawarte np. w nakładanych wcierkach.

Tłuste włosy mogą wymagać dwukrotnego umycia. Po nałożeniu i zmyciu szamponu powtórzcie czynność. Kluczowe jest dokładne spłukanie włosów (chłodną wodą!). Jeśli nakładacie odżywkę, omijajcie nasadę włosów, w przeciwnym razie przyspieszy ona przetłuszczanie pasm.

Osuszając pasma, nie trzyjcie ich mocno ręcznikiem ani też nie zawijajcie w ciasny turban – podnosi się wówczas temperatura, co pobudza gruczoły łojowe do pracy. Z tego samego powodu podczas suszenia włosów suszarką nie włączajcie gorącego nawiewu.

Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jak często myć włosy przetłuszczające się. Szkodliwe może być zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie włosów. Zbyt częste może prowadzić do przesuszenia i „wyjałowienia” skóry głowy, co dodatkowo nasila wydzielanie sebum. Zbyt rzadkie z kolei może skończyć się łupieżem czy wypadaniem włosów. Jeśli jest taka potrzeba, myjcie tłuste włosy codziennie, jednak pamiętajcie o wymienionych powyżej zasadach prawidłowego mycia.

AleksandarGeorgiev

Domowe sposoby na szybko przetłuszczające się włosy

W pielęgnacji włosów przetłuszczających się ważne miejsce zajmują domowe metody. Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy to przede wszystkim ziołowe wcierki i płukanki, ale też maseczki, które ograniczą produkcję łoju. Pamiętajcie, że takie naturalne metody wymagają czasu i regularności, dlatego widocznych efektów spodziewajcie się po kilku tygodniach ich stosowania.

Maseczka drożdżowa na przetłuszczające się włosy

Drożdże to prawdziwa skarbnica składników aktywnych, zwłaszcza witamin z grupy B, cynku, a nawet niezbędnej dla zdrowia włosów biotyny. Drożdże na włosy możecie stosować w formie maseczki, którą przygotujecie, rozpuszczając opakowanie świeżych drożdży w szklance ciepłego mleka. Możecie dodać też np. kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, szczególnie jeśli zmagacie się z łupieżem. Przygotowaną maseczką rozprowadźcie na skórze głowy i włosach, pozostawcie na ok. 30 minut, a następnie zmyjcie szamponem.

Babciny sposób na przetłuszczające się włosy: płukanka octowa

Ocet jabłkowy znany był już naszym babciom jako domowy sposób na przetłuszczające się włosy, ale nie tylko – ocet fantastycznie nabłyszcza! Swoje działanie zawdzięcza kwaśnemu pH, które reguluje pracę gruczołów łojowych i domyka łyski włosów. Pół szklanki octu zmieszajcie z litrem wody i tak przygotowaną mieszanką spłuczcie głowę po umyciu włosów szamponem.

Naturalne sposoby na tłuste włosy: ziołowe płukanki

Płukankę do włosów, która poprawi kondycję tłustych włosów, przygotujecie również w oparciu o zioła. Wybór jest bardzo szeroki, a zioła te nie tylko normalizują pracę gruczołów łojowych, ale często też wzmacniają włosy i pobudzają ich porost. Ziołowy napar możecie przygotować np. z łopianu, tataraku, skrzypu polnego, pokrzywy, rozmarynu (wybierzcie jedno z ziół albo zmieszajcie kilka). Do naparu warto dodać też sok wyciśnięty z cytryny, który zakwasi skórę głowy (podobnie jak ocet). Naparem spłuczcie głowę na sam koniec mycia.

Domowy peeling skóry głowy z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona na włosy to nieoczywisty, ale skuteczny sposób na ograniczenie łojotoku czy zmniejszenie łupieżu. Z jej pomocą możecie przygotować domowy peeling trychologiczny. Łyżkę sody zmieszajcie z trzema łyżkami wody (lub naparu ziołowego), wmasujcie w skórę głowy, a następnie dokładnie spłuczcie głowę. Łyżkę sody możecie też dodać do porcji szamponu, którego używacie do mycia włosów. Ważne: po użyciu sody oczyszczonej warto wykonać płukankę z octu lub cytryny, ponieważ soda ma zasadowe pH.

Zobacz także: Przetłuszczające się włosy – trik z aspiryną to hit Instagrama

Szybki sposób na przetłuszczone włosy

Jeśli potrzebujecie szybkiego odświeżenia fryzury, a nie ma czasu na umycie włosów, możecie skorzystać z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest gotowy suchy szampon, którym wystarczy spryskać pasma u nasady, chwilę odczekać i przeczesać włosy. Pamiętajcie jednak, że powinien to być raczej doraźnie stosowany sposób na przetłuszczające się włosy, ponieważ zbyt częste sięganie po suchy szampon może gromadzić się na skórze i nasilać produkcję łoju.

Drugim sposobem na tłuste włosy jest… mąka kukurydziana lub ziemniaczana. Zadziała ona podobnie jak suchy szampon, a jest o wiele tańsza. Trzeba ją zaaplikować na skórę głowy i nasadę włosy, chwilę poczekać i wyczesać szczotką lub grzebieniem.

Reklama
Liudmila Chernetska

Dieta i witaminy normalizujące pracę gruczołów łojowych

Nie należy zapominać, że kondycja skóry głowy i włosów jest odzwierciedleniem stanu organizmu. Często to właśnie po wyglądzie włosów można stwierdzić, że w codziennej diecie brakuje pewnych składników. W przypadku nadmiernej pracy gruczołów łojowych w jadłospisie nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, cynku, selenu, siarki, kwasów omega. Warto więc sięgać po owoce, warzywa, jaja, orzechy, kiełki, tłuste ryby. Lepiej natomiast ograniczyć spożycie produktów wysokoprzetworzonych, obfitujących w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane