Falowane włosy - jak je pielęgnować i układać?
Falowane włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji, aby się nie puszyły, były błyszczące i gładkie. Stosowanie takiej samej pielęgnacji jak przy kosmykach kręconych czy prostych to duży błąd, gdyż możemy zbytnio obciążyć włosy lub kompletnie je spuszyć. Sprawdźcie, jak pielęgnować i układać falowane włosy.

- Aneta Zygmuntowicz
Falowane włosy może potraktować na dwa sposoby, alby wydobyć z nich skręt, albo mocno je wygładzić. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że falowane włosy zawsze czeszemy na mokro, a nie po tym, jak wyschną. To jednak nie jest jedyna zasada! Przy włosach falowanych szczególnie dobrze sprawdzą się odżywki emolientowe i stylizatory podkreślające skręt pasm.
Jak pielęgnować falowane włosy?
Włosy falowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nieco odmiennej niż włosy kręcone, ale również innej niż włosy proste. Wszystko zależne jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Falowane włosy możemy maksymalnie wygładzić, sprawić, że będą proste lub podkreślić ich skręt. W podstawowej pielęgnacji włosów falowanych powinniśmy się opierać na równowadze PEH i porowatości naszych włosów. Bardzo często włosy falowane to włosy o średniej porowatości, lecz nie zawsze. Aby mieć pewność, warto zrobić test na porowatość włosów, aby potem odpowiednio dobrać kosmetyki.
Najważniejsze zasady w pielęgnacji włosów falowanych to:
- Włosy falowane po myciu zawsze rozczesujemy na mokro. Jeśli pozwolimy włosom wyschnąć, a dopiero potem je rozczeszemy, to możemy zagwarantować sobie puch na włosach. Pamiętajcie jednak, aby czesać mokre włosy bardzo delikatnie, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Najpierw nakładamy na pasma olejek, odżywkę bez spłukiwania lub serum na końcówki, a następnie delikatnie czeszemy je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotką z elastycznymi ząbkami.
- Unikajmy stosowania kosmetyków na bazie drażniących i wysuszających składników. Jak najrzadziej należy stosować szampony oczyszczające z SLSami, SLESami i zupełnie odstawić kosmetyki z alkoholem.
- Bardzo ważne jest mocne odżywienie włosów. Przy takich pasmach szczególnie ważne jest stosowanie odżywek emolientowych, które wygładzą pasma i ograniczą puszenie oraz odżywek i masek proteinowych, które zregenerują włosy.
- Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów falowanych jest stylizacja. Kiedy damy im naturalnie wyschnąć, możemy spodziewać się mocnego puszenia się włosów, dlatego warto je wygładzić lub podkreślić ich skręt.
Jak wygładzić falowane włosy?
Najlepszych sposobem na wygładzenie włosów falowanych jest stosowanie odżywek emolientowych, które oblepiają włos cienkim filmem, sprawiają, że jest błyszczący i gładki. Emoleintową odżywkę zawsze wczesujemy we włosy, dzięki czemu możemy osiągnąć efekt gładkiej fali. Jeśli zależy nam na super mocnym wygładzeniu, nie spłukujemy odżywki z włosów. W tym przypadku ważne jest to, żeby nie nałożyć jej w zbyt dużej ilości, gdyż może obciążyć kosmyki.
Następnym krokiem jest nałożenie na pasma odżywki bez spłukiwania, stylizatora wygładzającego lub sprayu ochronnego i wysuszenie włosów chłodnym powietrzem. Jeśli pozostawiliśmy emolientową odżywkę na włosach, to już nic na nie nie nakładamy. Ważne jest to, aby nie dać włosom naturalnie wyschnąć, gdyż wtedy zaczną się puszyć. Po wysuszeniu włosów możemy delikatnie wetrzeć w końcówki serum olejowe lub silikonowe.
Jak wydobywać skręt z falowanych włosów?
Wydobycie skrętu z falowanych włosów nie jest proste, jednak naprawdę im służy. Myjemy włosy dokładnie tak, jak w przypadku wygładzania włosów. W tym przypadku najlepiej postawić na metodę OMO i jako pierwsze O użyć kosmetyku humektantowego lub proteinowego, a po myciu włosów odżywki lub maski emolientowej.
Po spłukaniu odżywki delikatnie odciskamy włosy z nadmiaru wody, dokładnie je rozczesujemy. Następnie nakładamy na nie odżywkę bez spłukiwania lub stylizator podkreślający skręt włosów i ponownie je rozczesujemy. Aby podkreślić skręt, możemy wykorzystać dwie metody. Albo ugniatamy je, łapiąc kosmyki od dołu i gniotąc je ku nasadzie, albo wykonujemy plopping, czyli podkreślanie skrętu ręcznikiem.