Reklama

Farbowanie włosów nie jest trudne, jednak dla miłośniczek eksperymentów z farbą może być ryzykowne. Istnieje kilka błędów, które popełniamy, zanim jeszcze przejdziemy do koloryzacji. Kilka z nich następuje chwilę później. Oto, co powinnaś wiedzieć, zanim zrobisz krok w kierunku nowego koloru włosów uzyskanego w domowych warunkach.

Reklama

Farbowanie włosów w domu – to źle wpływa na włosy

Owijanie włosów folią

Mamy zwyczaj owijania farbowanych włosów np. folią. To sprawia jednak, że składniki nie są w stanie utlenić się w takim stopniu, jak pozostawione naturalnie. Upinanie ich w kok też jest złym wyjściem.

Nakładanie farby od razu na wszystkie włosy

Farbowanie włosów powinno zaczynać się od odrostów, a dopiero później, po upływie wyznaczonego przez producenta farby czasie, pokrywać nią ich całą długość. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować przesuszeniem końcówek. Wiedziałaś, że prawidłową kolejnością jest – odrosty z tyłu głowy, boki, czubek głowy? To właśnie tam temperatura jest najwyższa, a proces koloryzacji zachodzi tam najszybciej. Unikniesz tym samym plam i nierówności.

Farbowanie włosów po umyciu

Umyte włosy mogą lepiej absorbować farbę – to prawda. Istnieje jednak ryzyko, że na twojej skórze głowy mogą wystąpić podrażnienia. Co więcej, wchodząc w reakcję ze stosowanym wcześniej szamponem lub odżywką, farba może zmienić nieco kolor, a co za tym idzie – efekt końcowy.

Farbowanie włosów – jak zmyć farbę ze skóry?

Niejednokrotnie farbowanie włosów kończy się plamami na skórze, których trudno jest się pozbyć. Pojawiają się one zwłaszcza w okolicach uszu i na czole. Zdarza się, że nieumyślnie dotkniemy brudną od farby rękawiczką innych części ciała. Jak skutecznie pozbyć się pozostałości po farbie? Po farbowaniu włosów sięgnij po tłuszcze. Może to być np. olej kokosowy, a nawet zwykła oliwka. To właśnie w nich najlepiej rozpuszcza się farba. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po płyn do demakijażu lub tonik. Nieco bardziej odmiennym pomysłem, choć równie skutecznym jest spryskanie wacika kosmetycznego lakierem do włosów i wytarcie nim zabrudzonego miejsca po farbowaniu włosów.

Kiedy boisz się, że farba zabarwi obszar pod paznokciami, a musisz domyć poszczególne partie głowy i włosów, zdejmij rękawiczki i wbij paznokcie w mydło. To powinno zapobiec problemom.

Farbowanie włosów w domu – krok po kroku

  1. Zanim zaczniesz nakładać farbę na włosy, zastanów się, gdzie chcesz to zrobić. Szkoda, jeśli twój ulubiony ręcznik miałby zyskać plamy, których nie da się później sprać. Wybierz więc ten ciemny. Podobnie z powierzchniami i ubraniami – jeśli coś kapnie, wyleje się lub włosy dotkną naszej ulubionej bluzki, efekt może być nieodwracalny. Załóż coś starego lub odkrytego, a farbowanie włosów przeprowadź np. na kafelkach, które łatwo wytrzeć.
  2. Zrób próbę uczuleniową.
  3. Jeśli wybrałaś farbę, która ma w składzie amoniak, upewnij się, że nie znajdujesz się w zamkniętym pomieszczeniu. Tego typu produkty mają intensywny, drażniący zapach.
  4. Przygotuj miskę, pędzelek i np. telefon, na którym sprawdzisz, ile czasu upłynęło od aplikacji farby na włosy.
  5. Farbowanie włosów poprzedź posmarowaniem okolic czoła kremem- to zapobiegnie ubrudzeniu farbą.
  6. Farbowanie włosów w domu zacznij od przeczytania instrukcji załączonej do produktu przez producenta.
  7. Nałóż rękawiczki i wymieszaj emulsję rozwijającą z farbą.
  8. Farbowanie włosów rozpocznij od nakładania produktu tuż przy skórze głowy, żeby pokryć odrosty i następnie przejdź do pasm, rozprowadzając farbę na całej długości.
  9. Zabezpiecz pokryte farbą włosy i odczekaj tyle, ile jest zaznaczone na opakowaniu. Po tym czasie zmyj farbę letnią wodą, umyj włosy i nałóż odżywkę (często załączoną do opakowania farby do włosów).

Farbowanie włosów w domu – o tym powinnaś wiedzieć

Oczekiwania kontra rzeczywistość – mogą się różnić

Farbowanie włosów ma to do siebie, że nie zawsze kończy się zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Kolor, który miał wyjść zgodnie z opisem na opakowaniu nie przypomina tego, który obecnie masz na włosach. To zwykle zasługa struktury naszych włosów, a także dokładnego określenia ich koloru i znajomości możliwości, jakie daje wybrana przez ciebie farba. Pomarańczowe, czy żółte włosy po rozjaśnianiu to efekt np. zbyt krótkiego trzymania produktu na włosach. Jeśli przesadzimy z czasem, możemy je natomiast uszkodzić. Jeśli jesteś wymagająca i boisz się farbowania włosów, przeprowadź je w salonie.

Szybkie przygotowanie farby

Reklama

Niestety, jeśli zbyt szybko rozwiniesz farbę, utleni się zanim jeszcze nałożysz ją na włosy. Farbowanie włosów podziel więc na dwie części. Przygotuj pierwszą na odrosty, a drugą na pozostałą część włosów. Dzięki temu unikniesz utraty jej właściwości.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane