Reklama

Wiemy, że promienie UV negatywnie wpływają nie tylko na naszą skórę, ale i na włosy. W wakacje pasma tracą swój dawny blask oraz miękkość. Samo mycie i nakładanie odżywki może nie wystarczyć. Jak przekonuje trycholog, Anna Mackojć z Instytutu Trychologii, ważne jest holistyczne podejście - pielęgnowanie zarówno pasm, jak i skóry głowy.

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego słońce szkodzi włosom?
  2. Jak chronić włosy przed słońcem?
  3. Jak dbać o włosy latem?

Dlaczego słońce szkodzi włosom?

Promieniowanie słoneczne powoduje otwarcie łusek włosów, przez co pasma tracą nawilżenie i są bardziej podatne na zewnętrzne czynniki. Słońce może uszkodzić także wewnętrznemu budulcowi włosa. Jeśli jednak latem zastosujemy się do kilku zasad, a przede wszystkim będziemy chronić pasma i skórę głowy przed promieniowaniem UVA/UVB, wcale nie będziemy musiały drastycznie podcinać końcówek wraz z nadejściem jesieni.

Jak chronić włosy przed słońcem?

W ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV pomogą nam kosmetyki do włosów z filtrami - w drogerii znajdziemy szampony, odżywki i maski z takim oznaczeniem. W przypadku dużego nasłonecznienia (na przykład podczas spacerów i na wakacjach) najlepiej sprawdzą się odżywki bez spłukiwania. Producenci nie określają jednak gwarantowanego faktora, tak jak w przypadku kremów do twarzy. Dlatego to nie jedyne działanie, jakie powinniśmy podjąć w kwestii ochrony włosów latem. Musimy pamiętać, że opala się także skóra głowy - nakrycie głowy, na przykład modny słomkowy kapelusz, to must have w ciepłe miesiące.

Jak dbać o włosy latem?

O tym, że zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy, przypomina trycholog:

Zdrowe i piękne włosy są wytworem czystej, zrównoważonej skóry głowy, a dokładnie jej naskórka.

Nasza ekspertka zauważa, że pierwszym etapem dbania o włosy powinien być dokładny peeling skóry głowy. Ten zabieg, o którym wciąż wiele z nas zapomina stymuluje krążenie krwi, poprawia kondycję cebulek i dotlenia je, a także zapobiega chorobom skóry głowy, takim jak łupież czy popularne nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Skóra w procesie fizjologicznym wytwarza ochronny film, zwany płaszczem hydrolipidowym. Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw martwego, złuszczonego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychlogii.

Gdy pozbędziemy się warstwy martwego naskórka, możemy odpowiednio zadbać o nawilżenie i odżywienie pasm za pomocą kosmetyków do włosów. Zanim jednak do tego dojdziemy, trycholog zauważa jak ważną rolę, szczególnie latem, odgrywa dla naszych włosów dieta, którą stosujemy. Powinna być bogata w witaminy i minerały, zawierać zielone warzywa takie jak szparagi czy brokuł oraz odpowiednią ilość wody każdego dnia.

Wybierając latem odżywki i maski do włosów warto także zdecydować się na te, które zawierają witaminy E i C. Wszystko po to, aby chronić nasze pasma przed stresem oksydacyjnym.

Skupiając się na wzmacnianiu włosów warto wybierać maski do włosów i skóry głowy zawierające antyoksydanty, które regenerują skórę głowy i łodygę włosa. Do składników wykazujących działanie antyoksydacyjne zaliczamy witaminy C+E.

O włosy warto mocniej zadbać podczas wakacji w tropikach, szczególnie jeśli kąpiemy się w słonej wodzie. Trycholog zaleca, aby po każdej kąpieli przepłukać włosy słodką wodą, a następnie związać je, aby nie wysychały na powietrzu. Charakterystyczne fale surferki to tak naprawdę efekt przesuszenia pasm przez słoną wodę i promienie słoneczne.

W takich sytuacjach dodatkowe zetknięcie włosów z promieniami słonecznymi wyzwala reakcję chemiczną podobną do tej kiedy rozjaśnia się włosy. Z cząstek wody uwalniają się wolne rodniki, które niszczą włókna keratynowe – podstawowy budulec włosów. Dodatkowo szkodliwe jest również suszenie włosów na słońcu, ponieważ powoduje ono, że łuski się nie domykają i woda szybko odparowuje powodując szorstkość.
Reklama

Latem nie możemy zapominać o codziennym nawilżaniu i odżywianiu włosów. Warto sięgnąć po bogate maski z ceramidami i lipidami, a także produkty gwarantujące ochronę UV. Przez całe lato musimy zadbać o domknięcie łuski włosa za pomocą emolientów, a także dostarczenie im niezbędnego budulca do zdrowego wzrostu, czyli protein. Z kolei humektanty zapobiegną szorstkości pasm po wakacjach. W tym okresie jeszcze bardziej niż zwykle ważna jest równowaga PEH oraz pielęgnacja i ochrona skóry głowy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane