Reklama

Niezależnie od tego, ile macie lat i czy wasze włosy są długie, czy krótkie w pewnym momencie po prostu mogą zacząć wypadać bardziej niż powinny. Nawet jeśli jest to stan przejściowy, powinien was zaalarmować. Nigdy nie należy tego lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych problemów, jak na przykład łysienie.

Reklama

Przyczyny wypadania włosów

W ciągu dnia każda z nas traci maksymalnie 100 włosów i to zupełnie normalne. Jeśli włos wypada to znaczy, że jego cykl życia zakończył się. Nie zawsze jednak szczotka pełna włosów oznacza, że mamy problem z wypadaniem. To dotyczy zwłaszcza włosów długich oraz kręconych. Myjemy je z reguły raz na dwa lub trzy dni. W tych dwóch przypadkach kosmyki, które już wypadły, nie spadają tak szybko na podłogę. Są splątanie między innymi włosami ze względu na ich długość i strukturę.

Zdjęcie: istockphoto.comProblem zaczyna się wtedy, kiedy jednak macie wrażenie, że podczas mycia i szczotkowania w kolejnych garściach wyciągacie coraz więcej włosów. Wtedy warto zacząć zgłębiać temat. Przyczyn rozwijania się tego może być kilka:

  • nagła utrata masy ciała lub wręcz odwrotnie - nagłe i znaczące przybranie na wadze,
  • stres oraz niedobór snu,
  • zmiany hormonalne,
  • dziedziczne i genetyczne uwarunkowania,
  • aktualne choroby i zażywane w związku z nimi leki,
  • choroby skórne - grzybica, łuszczyca,
  • zła pielęgnacja,
  • źle dobrana fryzura,
  • uszkodzenia mechaniczne spowodowane zbyt ciasnym wiązaniem włosów.

Warto też zaobserwować u siebie inne objawy towarzyszące wypadaniu, a w niektórych przypadkach również sprzyjające mu. To na przykład łupież, łamliwość paznokci, przesuszenie skóry.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Włosy wypadające są włosami osłabionymi. Warto zacząć, jeśli to możliwe, od wyeliminowania problemu, który to powoduje. Jeśli macie poczucie, że może on leżeć głębiej, wykonajcie niezbędne badania. Z oczywistych przyczyn warto regularnie kontrolować stan zdrowia. Zrobienie poszerzonych badań krwi oraz badań hormonalnych pomoże rozwiać wiele wątpliwości.Jeśli badania krwi wykazały niedobory, zacznijcie suplementację. Dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych zmniejszy utratę włosów. Odrastające kosmyki będą mocniejsze, grubsze i przede wszystkim zdrowsze. Jeśli wyniki badań hormonalnych nie są w normie, kontynuujcie leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Warto również udać się do profesjonalisty, czyli do trychologa. Podczas wizyty wykona włosom i skórze głowy badania - trichogram i trichoskopię - a następnie zweryfikuje ich stan. Za profesjonalnym badaniem idzie również profesjonalna analiza, która może okazać się w wielu przypadkach nieoceniona.Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zweryfikować sposób, w jaki obecnie dbacie o pasma. Plan naprawczy pielęgnacji włosów możecie stosować równolegle z tym, co zalecają wam specjaliści.

Jak prawidłowo myć wypadające włosy?

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji włosów suchych, z tymi wypadającymi również należy obchodzić się niezwykle delikatnie. Przed myciem warto je rozczesać, aby zapobiec kumulowaniu się supełków. Siłowanie się z kołtunami zdecydowanie osłabia cebulki włosów, a to uwrażliwia je i osłabia. Można temu jednak łatwo zapobiec:

  1. Rozczesujemy włosy na sucho w pozycji stojącej, a później w pozycji i w kierunku, w jakim je myjemy.
  2. Moczymy włosy ciepłą wodą. Na dłoń wylewamy porcję szamponu, a następnie maczamy w nim palce drugiej dłoni i delikatnie myjemy skórę głowy. Rozmasowujemy całość. Powstałą pianę przeciągamy delikatnie na pozostałą długość włosów. Dajemy jej chwilkę podziałać, a następnie spłukujemy wszystko letnią wodą.
  3. Podczas nakładania odżywki (nie musicie sobie jej żałować) skupiamy się na dokładnym pokryciu całych włosów, używając przy tym szczotki. Usuwacie w ten sposób resztki zanieczyszczeń z włosów, ale też zapobiegacie późniejszemu splątaniu.

Bardzo ważne jest, aby podczas spieniania szamponu nie pocierać włosów o siebie. Taka czynność może je dodatkowo osłabiać, podobnie zresztą jak dobór niewłaściwych produktów do mycia.

Składniki w kosmetykach sprzyjające wypadaniu włosów

Są takie składniki w kosmetykach, z których zdecydowanie powinnyście zrezygnować, jeżeli planujecie lepiej zadbać o wypadające włosy. Warto ich unikać, ponieważ mają silne działanie odwadniające.

  • Alkohole wysuszające: Alcohol Denat, Alcohol, Ethanol, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol.
  • Detergenty:
    • Silne detergenty: Sodium Lauryl Sulfate, Sodiul Dodecyl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Magensium Laureth Sulfate.
    • Mydła (ponieważ mają zasadowe pH): Sodium (...)-ate, Potassium (...)-ate.

Szampony na wypadające włosy

W szamponach do włosów upatrujcie detergentów o średniej mocy lub tych delikatnych. Dobrze domyją zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Poradzą sobie też z odświeżeniem skalpu. Są to:

  • Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside
  • Coco-Glucoside
  • Decyl Glucoside
  • Cetrimonium Chloride
  • Behentrimonium Chloride
  • Methosulfate

Oprócz tego warto włosy wspierać składnikami ziołowymi. Szukajcie w szamponach rzepy, skrzypu polnego, pokrzywy, chmielu, korzenia tataraku czy wyciągu z arniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście te same zioła piły jako napar lub stosowały w formie płukanki.

Odżywki i maski na wypadające włosy

Aby włosy nie wypadały, musicie dostarczyć im również odpowiedniej dawki nawilżenia. W kosmetykach musicie szukać humektantów. Te substancje wiążą i zatrzymują cząsteczki wody wewnątrz włosa. To na przykład aloes, kwas hialuronowy, gliceryna, panthenol.

Jednak odpowiednie nawodnienie od wewnątrz i od zewnątrz to nie wszystko. Aby woda nie odparowała zbyt szybko, trzeba ją zamknąć pod ochronnym płaszczem, który gwarantują z kolei emolienty. Są to wszystkie oleje i masła, woski czy alkohole tłuszczowe.

Z naszego doświadczenia wynika, że te dwie substancje bardzo dobrze spisują się w walce z wypadaniem włosów. Jeśli nie chcecie dość szybko zaprzepaścić starań pamiętajcie, że suszenie włosów suszarką, stylizowanie prostownicą i lokówką skutecznie odparowuje z nich wodę. Warto na czas zmiany pielęgnacji odłożyć na bok te urządzenia.

Wcierki na wypadające włosy

Najlepsze wcierki na porost włosów to takie, które po kilku tygodniach stosowania obdarują nas hojnie baby hair. Szukajcie takich produktów, które będą zawierały w składzie zioła wymienione w akapicie o szamponach na wypadające włosy. Od lat są cenione za właściwości pielęgnujące zarówno skórę, jak i kosmyki.

Wcierki działają na źródło problemu, czyli wzmacniają cebulki. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku sposób nakładania wcierki. Należy aplikować ją delikatnie i masującymi ruchami wtłaczać w skórę głowy. Taka metoda nakładania poprawia krążenie skóry głowy. Pamiętajcie, że wypielęgnowany skalp jest synonimem zdrowych i pięknych włosów.

Olejowanie wypadających włosów

Olejowanie włosów wskazane jest praktycznie w każdym przypadku. Naturalne oleje są wielozadaniowym kosmetykiem, który pielęgnuje zarówno skórę głowy, jak i same włosy. Należy jednak uważać z ilością.Wystarczy dosłownie kropla, którą rozetrzecie w dłoniach i wetrzyjcie metodą modlących rąk we włosy. W razie potrzeby dołóżcie kolejną kroplę, a to co zostanie wam na dłoniach wmasujcie delikatnie w skórę głowy. W ten sposób pobudzicie mikrokrążenie i wyrównacie pH skóry głowy.Po które olejki powinnyście sięgnąć w pierwszej kolejności?

  • olej z czarnuszki
  • oleje z ajurwedyjskimi ziołami
  • olej laurowy
  • olej rycynowy
  • olej z rozmarynu
Reklama

Jeśli macie jeszcze inne sposoby pielęgnacji wypadających włosów, chętnie dowiemy się, co wam pomaga! :)Zdjęcie główne: istockphoto.com

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane