Maskara AA
Chcę testować
Pomadki Lip Me Up
Chcę testować
Produkty Dr Skin Clinic
Chcę testować
Serum Lirene
Laureaci
Bourjois
Laureaci
Kosmetyki Rosie
Laureaci
Kosmetyki Neutrogena
Laureaci
kosmetyki Marc Anthony
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Chcę testować
Kosmetyki Eveline Cosmetics
Laureaci
Kosmetyki Vegaya
Laureaci
Produkty Inveo
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Wyniki testu
Kosmetyki Bielenda
Laureaci
kosmetyki Lift4Skin
Laureaci
kosmetyki Pomegrace
Laureaci
Kosmetyki Neboa
Laureaci
Kosmetyki AA
Laureaci
Fluid Lirene
Laureaci
Vianek
Laureaci
olejowanie - najczęstsze błędy
Pinterest@easyhairstyles.me
Fryzury

Olejowanie włosów - 5 błędów, które zrujnują efekty i mogą pogorszyć stan włosów

Olejowanie włosów pomaga przywrócić im utracony blask, zregenerować je i ograniczyć wypadanie. Kilka błędów może jednak też sprawić, że nasze włosy będą wyglądały gorzej niż dotychczas.

Olejowanie włosów wspomaga ich pielęgnację na wielu poziomach - poprawia ich nawilżenie, regeneruje, zabezpiecza przed uszkodzeniami, ogranicza ich wypadanie, czy przetłuszczanie się, ale też dodaje miękkości i wygładza je na całej powierzchni. W zależności od wybranego oleju i rodzaju włosów, może przynieść efekty lepsze i trwalsze niż niejeden zabieg fryzjerski. Przy olejowaniu włosów warto jednak pamiętać, że kilka prostych błędów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Czego się więc wystrzegać?

Zobacz także: Olejowanie włosów z podkładem - najlepsze podkłady pod olej

Jak o swoje włosy dba Małgorzata Rozenek Majdan?

Olejowanie włosów niewłaściwym olejem

Zanim przystąpimy do olejowania włosów, ważne jest, żeby określić stopień ich porowatości. Dzięki niemu możliwe jest dobranie właściwego oleju, który wspomoże pielęgnację włosów, zamiast pogarszać ich stan. Olejowanie włosów niewłaściwym produktem może sprawić, że włosy staną się sztywne, zaczną się przetłuszczać, będą oklapnięte, ale też puszące się, czy matowe. Stosując niewłaściwy olej możemy też  nie zaobserwować żadnych efektów.

olejowanie włosów
iStock

Olejowanie włosów niskoporowatych

W tym przypadku sprawdzą się oleje nasycone jak:

Olejowanie włosów średnioporowatych

W tym przypadku sprawdzą się oleje jednonienasycone:

Olejowanie włosów wysokoporowatych

W tym przypadku sprawdzą się oleje wielonienasycone:

Olejowanie brudnych włosów

Przed olejowaniem włosów nie trzeba ich myć, jednak ważne jest, żeby zachowały one względną świeżość i nie były mocno przetłuszczone. Nakładając olej na już tłuste włosy możemy pogorszyć ich kondycję i przyczynić się do ich wzmożonego wypadania. Mieszanka zadziała rozluźniająco na mieszki włosowe. Nieświeże włosy są również potencjalnym zagrożeniem dla namnażania się bakterii na skórze głowy. Resztki produktów do stylizacji i łój zablokują również zdolności wnikania składników odżywczych z oleju wgłąb włosa.

Mycie włosów szamponem po olejowaniu

Po olejowaniu włosów nie należy myć ich od razu szamponem. Dobrze jest użyć odżywki lub maski emolientowej, która nie ma w składzie silikonów, unikaj też produktów proteinowych. Taki proces mycia włosów nazywamy emulgowaniem. Dzięki niemu wzmocnimy efekt olejowania włosów, a przy tym nie narazimy się na konieczność ich ponownego mycia. Użycie szamponu może sprawić, że włosy będą sztywne i będą wyglądały na przesuszone, jeśli mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi. 

Żeby odżywka zadziałała poprawnie po olejowaniu włosów, należy:

  1. Lekko spłukać włosy ciepłą wodą.
  2. Nałożyć wybraną odżywkę lub maskę, masując nią włosy jak podczas mycia (możemy zostawić ją na 15 minut na włosach).
  3. Zmyć produkt letnią wodą.
  4. W razie potrzeby umyć włosy delikatnym szamponem bez sls.

mycie włosów przy olejowaniu
iStock

Nieodpowiednia ilość produktu podczas olejowania włosów

W olejowaniu włosów najważniejsza jest regularność. W zależności od potrzeb może to być od 2 razy w miesiącu, do 1 razu w miesiącu. Nie warto więc nakładać na włosy zbyt dużej ilości oleju, który może spowodować, że włosy zaczną się przetłuszczać i będą obciążone. Taki olej trudno też zmyć z powierzchni włosów, przez co produkt wciąż jest wyczuwalny po umyciu. Tym samym końcowy efekt jest nieco inny niż zamierzony. Do olejowania włosów w zupełności wystarczy jego kilka ml (1-3) w zależności od długości włosów. Dodatkowo, jeśli są cienkie, nie należy nakładać ich na całe włosy. Lepiej rozpocząć aplikację na wysokości ucha, żeby nie wzmocnić efektu dociążania włosów.

Nieodpowiednia pielęgnacja po olejowaniu włosów

Oprócz samego olejowania włosów, ważne jest ich nawilżanie. Sam olej nie zastąpi poszczególnych etapów pielęgnacji. Nie da również natychmiastowego efektu jak w przypadku produktów na bazie silikonów, które oblepiają włosy i dają efekt gładkiej tafli. Do olejowania włosów warto włączyć więc stosowanie wcierek i odżywek. Dodatkowo istotnym jest zabezpieczanie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi czy spowodowanymi stylizacją termiczną, ale też unikać złych nawyków, jak spanie w mokrych włosach.

olejowanie włosów wysokoporowatych
iStock
Pielęgnacja
Oleje do włosów wysokoporowatych – jakie wybrać?
Olejowanie włosów wysokoporowatych znacznie poprawi ich kondycję. Do tego typu włosów świetnie się sprawdzi oliwa z oliwek lub olej arganowy. Jakie jeszcze oleje używać do włosów o wysokiej porowatości?

Olejowanie to najlepszy sposób na pielęgnację włosów wysokoporowatych . Odpowiednio dobrany olej domknie łuski włosa, sprawi, że będę one nawilżone, gładkie i błyszczące. DO włosów o wysokiej porowatości najlepiej się sprawdzą oleje wielonienasycone i oleje jednonienasycone. Sprawdźcie, jakie oleje najlepiej sprawdzą się do tego typu włosów i w jaki sposób je stosować. Włosy wysokoporowate - czym się charakteryzują? Jak określić porowatość włosów?  Włosy wysokoporowate to najbardziej problematyczny rodzaj włosów. Ich łuski są odchylone, a struktura zniszczona. Często się plączą, elektryzują i puszą. Ze względy na to, że słabo utrzymują wodę, są suche, kruche i łamliwe. Włosy stają się wysokoporowate zazwyczaj po częstej koloryzacji, suszeniu wysoką temperaturą lub prostowaniu. Ten rodzaj włosów zarówno w dotyku, jak i wyglądzie często przypomina "siano". Do włosów wysokoporowatych nie należą jednak tylko włosy zniszczone, ale najczęściej również włosy kręcone. Zobacz także: Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja. Jakie oleje do włosów wysokoporowatych? Ze względu na mocne rozwarcie łusek, do tego rodzaju włosów najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone lub jednonienasycone. Wynika to z faktu, iż do włosów wysokoporowatych potrzebne są oleje o dużych lub bardzo dużych cząsteczkach, które łatwo nie znikają w strukturę włosa. Dodatkowo zawierają one kwasy omega-3 i omega-6 oraz kwasy omega-9, które dogłębnie odżywiają włosy. Oleje wielonienasycone do włosów wysokoporowatych: olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej krokoszowy , olej sojowy olej lniany, olej z nasion malin. Oleje jednonienasycone do...

Jak myć włosy, aby zemulgować olej?
Pinterest@SELF Magazine
Fryzury
Na czym polega emulgowanie? Oto 3 zasady poprawnego zmywania oleju z włosów
​​​​​​​Emulgowanie to nieodłączny element olejowania włosów. Bez tego będą wyglądały nie tylko na niezadbane, ale i brudne. Plan pielęgnacji również nie przyniesie żadnych efektów.

Niestosowanie emulgowania jest jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji , który daje efekt bardzo tłustych i brudnych włosów. To niezbędny krok po olejowaniu , który podbija działanie oleju i pozwala wyciągnąć z tego rytuału pielęgnacyjnego jeszcze więcej.  Co to jest emulgowanie? Emulgowaniem nazywamy mycie naolejowanych włosów odżywką lub maską . Chodzi o takie połączenie kosmetyku z olejem, aby z tych dwóch rzeczy powstała jedność. Wtedy mamy pewność, że wszystko gładko i bez problemu zmyje się z włosów.  Jakimi kosmetykami emulgować włosy? W roli emulgatora najlepiej sprawdzą się odżywka lub maska. Nie może być to jednak pierwszy-lepszy kosmetyk. Jak wiecie z artykułów o proteinach , humektantach oraz emolientach , każdy ma przypisane konkretne działanie. Do zmycia oleju z włosów potrzebujecie odżywki lub maski czysto emolientowej - najlepiej takiej, która nie posiada w składzie silikonów . Z odżywek i masek emolientowych możemy wam polecić na przykład:  Anwen Emolientowy irys i Anwen Emolientowa róża Kallos Mango Garnier awokado i masło karite Cien z olejkiem makadamia, kokosowym i arganowym Nie jest to jednak zasada, która sprawdza się w 100% u każdego, bo im bardziej będziecie poznawać potrzeby włosów, tym więcej możecie eksperymentować. Nie ma potrzeby utrudniać sobie włosingu na samym początku.  Olej z włosów można zmyć również szamponem , ale są to naprawdę wyjątkowe sytuacje. Niestety w większości przypadków tak intensywne "pranie" włosów po prostu im szkodzi, a przez to olejowanie nie przynosi takiego efektu , jak powinno. Szampon nie jest też w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, więc...

olejowanie włosów
Fryzury
Jak wygląda poprawne olejowanie włosów? Oto 4 różne metody
Aby olejowanie było skuteczne ważne jest nie tylko dobranie odpowiedniego oleju, ale także aplikowanie go odpowiadającą naszym włosom metodą.

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z  włosingiem , czyli świadomą pielęgnacją włosów, na pewno wiecie, że  olejowanie to jego podstawa . Dotychczasowe próby nie dawały oczekiwanych efektów lub wręcz pogarszały stan włosów? Przyczyny mogą być dwie. Albo używałyście nieprawidłowo dobranego do  typu porowatości włosów  oleju, albo wybrałyście metodę, która wam nie służy. Zdjęcie: istockphoto.com Jaki olej do włosów wybrać? Najpierw musimy określi,  jaką porowatość mają nasze włosy . Można to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą szklanki z wodą lub poprzez rozwiązanie quizów na blogach znanych w Polsce włosomaniaczek (Anwen czy Agnieszka Niedziałek). Te drugie będą zdecydowanie bardziej miarodajne. W ten sposób wyróżniamy: oleje do włosów wysokoporowatych oleje do włosów średnioporowatych (z reguły pokrywają się z wysokoporowatymi) oleje do włosów niskoporowatych Jak poprawnie olejować włosy? Kolejnym krokiem jest  nauka prawidłowego aplikowania oleju . Co to znaczy? Musimy go nakładać z umiarem. Nie sztuką jest zalać włosy olejem, ponieważ bardzo trudno będzie nam go zmyć. Trzeba nałożyć go w takiej ilości, aby pokrył warstwą całą długość włosów oraz skórę głowy bez nadania efektu nieświeżości.  Wylewamy na dłoń porcję wielkości grochu i rozcieramy ją w dłoniach. Głowę pochylamy w dół, a następnie metodą modlących dłoni (między dłońmi znajduje się pasmo włosów), przeciągamy je na całej długości włosów. Kolejną porcję oleju wylewamy dopiero, gdy na dłoniach pozostanie tylko minimalnie tłusta poświata. Kiedy już mamy pewność, że olej został dobrze...

oleje na porost włosów
Fryzury
Oleje na porost włosów – które wybrać?
Oleje na porost włosów wzmocnią, dotlenią i odżywią cebulki, dzięki czemu już po kilku tygodniach zobaczymy wysyp "baby hair". Sprawdźcie, które olej najlepiej sprawdzi się u was - olej rycynowy, z kozieradki, rozmarynowy i amla.

Oleje na porost włosów są niezwykle skuteczne, jeśli stosujemy je regularnie, minimum raz w tygodniu. Należy je nakładać bezpośrednio na skórę głowy w formie olejowania, domowych masek na skalp lub wcierek. Naturalne oleje nie tylko przyspieszają porost włosów, ale także działają na łupież, wzmacniają, nabłyszczają i wygładzają kosmyki. Sprawdzą się one również u osób z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Naturalne oleje na porost włosów Niektóre oleje wzmacniają cebulki włosa i poprawiają kondycję skalpu. Dzięki temu włosy rosną szybciej, są mocniejsze, nie wypadają i nie rozdwajają się. Olej rycynowy Olej rycynowy wzmacnia cebulki włosów i przyspiesza ich porost. Dodatkowo ogranicza ich wypadanie i łamliwość. Trzeba jednak na niego uważać - może przyciemniać włosy, a do tego jest bardzo gęsty i ciężko go spłukać z włosów. Rozwiązaniem jest zmieszanie oleju rycynowego z innym olejem, na przykład arganowym. Cena olejku rycynowego : 7-8 zł / 100 ml. Przeczytaj również: Olej rycynowy - czy można go stosować na twarz? Olej z kozieradki To świetny wybór dla osób, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem, gdyż znacznie je niweluje. Wzmacnia również cebulki, dzięki czemu włosy szybciej rosną. Jeśli nie przepadacie za tłustą konsystencją, możecie wykorzystać kozieradkę w formie wcierki, która jest tak samo skuteczna. Cena oleju z kozieradki : 35 zł / 100 ml. Olej rozmarynowy Olej rozmarynowy  stymuluje mieszki włosowe do wytwarzania nowych kosmyków oraz dogłębnie nawilża i odżywia skórę głowy. Zapobiega również wypadaniu i rozdwajaniu się kosmyków. Dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne. Cena oleju z...

Nasze akcje
Zapachy Police
PIELĘGNACJA

Wygraj nowe zapachy z linii GOODVIBES od Police To Be!

STYL ŻYCIA

Rossmann wspiera Niebieską Linię

Pielęgnacja skóry suchej
PIELĘGNACJA

Jak wykonać makijaż przy skórze suchej?

Maciej Zień Beauty
MAKIJAŻ

Kolekcja Maciej Zień Beauty jest już dostępna!

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
modne buty na jesień 2021
Moda

Modne buty na jesień 2021 - TOP 6 modeli, które będą hitem sezonu [Przegląd z sieciówek]

Aneta Zygmuntowicz
modne sukienki na jesień 2021 z sieciówek
Moda

Modne sukienki na jesień 2021 od 60 złotych. 5 propozycji z sieciówek, które musicie mieć w szafie!

Aneta Zygmuntowicz
efekty stosowania retinolu
Pielęgnacja

Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?

Aneta Zygmuntowicz
odżywki emolientowe do włosów
Fryzury

Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]

Laura Osakowicz
AZS na szyi
Pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Julia Cichocka
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
kurtka przejściowa na jesień 2021
Moda

Kurtki przejściowe na jesień 2021. Przegląd z sieciówek od 60 zł [Sinsay, Bershka, Zara, House, H&M]

Aneta Zygmuntowicz
płaszcze w kratę
Moda

Najmodniejsze płaszcze w kratę na jesień 2021 z sieciówek [Sinsay, Stradivarius, H&M, Tatuum, Mango]

Paulina Wierzchowiecka
pełne usta
Pielęgnacja

Pełne usta - jak uzyskać, jak dbać i jak malować?

Aneta Zygmuntowicz
nakładanie henny do brwi
Pielęgnacja

Henna do brwi - jak zrobić ją w domu, ile kosztuje i którą wybrać?

Paulina Wierzchowiecka
depilacja cukrowa
Pielęgnacja

Depilacja cukrowa - jak ją wykonać w domu? Przepis na pastę cukrową do depilacji

Katarzyna Dobrzyńska
jak używać roller do twarzy
Pielęgnacja

Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Laura Osakowicz
bakuchiol najlepsze kosmetyki z roślinnym zamiennikiem retinolu
Pielęgnacja

Bakuchiol, czyli roślinna alternatywa retinolu. Jak działa i jak stosować?

Milena Majak
Dziewczyna z naturalnym makijażem
Makijaż

Naturalny makijaż - jak go zrobić krok po kroku?

Julia Cichocka
Kobieta ze zniszczonymi w
Fryzury

Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku

Milena Majak Julia Cichocka