Olejowanie włosów wspomaga ich pielęgnację na wielu poziomach - poprawia ich nawilżenie, regeneruje, zabezpiecza przed uszkodzeniami, ogranicza ich wypadanie, czy przetłuszczanie się, ale też dodaje miękkości i wygładza je na całej powierzchni. W zależności od wybranego oleju i rodzaju włosów, może przynieść efekty lepsze i trwalsze niż niejeden zabieg fryzjerski. Przy olejowaniu włosów warto jednak pamiętać, że kilka prostych błędów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Czego się więc wystrzegać?

Reklama

Zobacz także: Olejowanie włosów z podkładem - najlepsze podkłady pod olej

Olejowanie włosów niewłaściwym olejem

Zanim przystąpimy do olejowania włosów, ważne jest, żeby określić stopień ich porowatości. Dzięki niemu możliwe jest dobranie właściwego oleju, który wspomoże pielęgnację włosów, zamiast pogarszać ich stan. Olejowanie włosów niewłaściwym produktem może sprawić, że włosy staną się sztywne, zaczną się przetłuszczać, będą oklapnięte, ale też puszące się, czy matowe. Stosując niewłaściwy olej możemy też nie zaobserwować żadnych efektów.

iStock

Olejowanie włosów niskoporowatych

W tym przypadku sprawdzą się oleje nasycone jak:

Olejowanie włosów średnioporowatych

W tym przypadku sprawdzą się oleje jednonienasycone:

Zobacz także

Olejowanie włosów wysokoporowatych

W tym przypadku sprawdzą się oleje wielonienasycone:

Olejowanie brudnych włosów

Przed olejowaniem włosów nie trzeba ich myć, jednak ważne jest, żeby zachowały one względną świeżość i nie były mocno przetłuszczone. Nakładając olej na już tłuste włosy możemy pogorszyć ich kondycję i przyczynić się do ich wzmożonego wypadania. Mieszanka zadziała rozluźniająco na mieszki włosowe. Nieświeże włosy są również potencjalnym zagrożeniem dla namnażania się bakterii na skórze głowy. Resztki produktów do stylizacji i łój zablokują również zdolności wnikania składników odżywczych z oleju wgłąb włosa.

Mycie włosów szamponem po olejowaniu

Po olejowaniu włosów nie należy myć ich od razu szamponem. Dobrze jest użyć odżywki lub maski emolientowej, która nie ma w składzie silikonów, unikaj też produktów proteinowych. Taki proces mycia włosów nazywamy emulgowaniem. Dzięki niemu wzmocnimy efekt olejowania włosów, a przy tym nie narazimy się na konieczność ich ponownego mycia. Użycie szamponu może sprawić, że włosy będą sztywne i będą wyglądały na przesuszone, jeśli mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi.

Żeby odżywka zadziałała poprawnie po olejowaniu włosów, należy:

  1. Lekko spłukać włosy ciepłą wodą.
  2. Nałożyć wybraną odżywkę lub maskę, masując nią włosy jak podczas mycia (możemy zostawić ją na 15 minut na włosach).
  3. Zmyć produkt letnią wodą.
  4. W razie potrzeby umyć włosy delikatnym szamponem bez sls.
iStock

Nieodpowiednia ilość produktu podczas olejowania włosów

W olejowaniu włosów najważniejsza jest regularność. W zależności od potrzeb może to być od 2 razy w miesiącu, do 1 razu w miesiącu. Nie warto więc nakładać na włosy zbyt dużej ilości oleju, który może spowodować, że włosy zaczną się przetłuszczać i będą obciążone. Taki olej trudno też zmyć z powierzchni włosów, przez co produkt wciąż jest wyczuwalny po umyciu. Tym samym końcowy efekt jest nieco inny niż zamierzony. Do olejowania włosów w zupełności wystarczy jego kilka ml (1-3) w zależności od długości włosów. Dodatkowo, jeśli są cienkie, nie należy nakładać ich na całe włosy. Lepiej rozpocząć aplikację na wysokości ucha, żeby nie wzmocnić efektu dociążania włosów.

Reklama

Nieodpowiednia pielęgnacja po olejowaniu włosów

Oprócz samego olejowania włosów, ważne jest ich nawilżanie. Sam olej nie zastąpi poszczególnych etapów pielęgnacji. Nie da również natychmiastowego efektu jak w przypadku produktów na bazie silikonów, które oblepiają włosy i dają efekt gładkiej tafli. Do olejowania włosów warto włączyć więc stosowanie wcierek i odżywek. Dodatkowo istotnym jest zabezpieczanie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi czy spowodowanymi stylizacją termiczną, ale też unikać złych nawyków, jak spanie w mokrych włosach.

Reklama
Reklama
Reklama