Łamliwe włosy – przyczyny i sposoby na zmniejszenie łamliwości
Łamliwe włosy są też przesuszone, szorstkie i pozbawione blasku, a ich końcówki zniszczone i rozdwojone. Za taki ich stan odpowiadają zwykle błędy pielęgnacyjne, np. częsta stylizacja na gorąco czy mocne tarcie ręcznikiem po umyciu. Zdarza się jednak, że kruchość i łamliwość włosów związana jest z nieodpowiednią dietą czy zaburzeniami hormonalnymi.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Łamliwe włosy wymagają starannie dopracowanej i intensywnej pielęgnacji, która zwiększy ich nawilżenie, poprawi sprężystość i ochroni przed nowymi uszkodzeniami. Jeśli jednak są w bardzo złym stanie, najważniejszym krokiem będzie ich skrócenie. Ważne jest także włączenie do jadłospisu produktów bogatych w kluczowe dla włosów składniki, między innymi siarkę, krzem, cynk czy witaminy z grupy B.
Spis treści:
- Jak wyglądają łamliwe włosy?
- Przyczyny łamania się włosów
- Pielęgnacja suchych i łamliwych włosów
- Domowe sposoby na łamliwość włosów
- Dieta na włosy łamliwe i suche
Jak wyglądają łamliwe włosy?
Łamliwe włosy nietrudno rozpoznać, ponieważ najczęściej są to włosy po prostu przesuszone i zniszczone. Są matowe, pozbawione blasku, w dotyku szorstkie. Brakuje im sprężystości, dlatego podczas np. rozczesywania łamią się w przypadkowych miejscach i kruszą. Ich końcówki są podatne na uszkodzenia i łatwo się rozdwajają. Są to włosy sztywne, ze skłonnością do puszenia się, elektryzowania i plątania. Ogólne osłabienie włosów wiąże się też z tym, że z czasem mogą zacząć nadmiernie wypadać.
Przyczyny łamania się włosów
Kluczowy wpływ na kondycję włosów ma stan ich osłonki, którą tworzą łuski. Kiedy ściśle przylegają do siebie, pasma są błyszczące, miękkie, nawilżone. Jeśli jednak dochodzi do ich stałego rozchylenia, wilgoć z łatwością ucieka z wnętrza łodyg, są one też bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Do tego dodać należy naruszenie ochronnej powłoki lipidowej, która pozwala na zatrzymanie nawilżenia we włosach i zwiększa ich odporność na uszkodzenia. Efektem są właśnie suche i łamliwe włosy. Nie bez powodu więc problem łamliwości dotyczy głównie włosów wysokoporowatych, a więc takich z rozchylonymi łuskami, oraz włosów kręconych, które najczęściej mają też wysoką porowatość.
Co sprawia, że łuski się rozchylają, a włosy stają się kruche i łamliwe?
- zbyt częsta stylizacja przy użyciu wysokiej temperatury (np. prostownicą, lokówką) bez stosowania środków termoochronnych;
- zbyt mocne tarcie ręcznikiem mokrych włosów;
- suszenie włosów gorącym nawiewem powietrza;
- nieprawidłowe szczotkowanie i szarpanie włosów podczas rozczesywania;
- zbyt ciasne związywanie włosów gumkami (a szczególnie używanie zwykłych gumek recepturek);
- wystawianie włosów na działanie promieniowania UV;
- kąpiele w słonej (morze) lub chlorowanej wodzie (basen);
- częste zabiegi rozjaśniania lub farbowania;
- zbyt częste stosowanie mocno oczyszczających szamponów, które naruszają powłokę lipidową włosów;
- unikanie noszenia nakrycia głowy (zarówno latem, jak i zimą).
Łamliwe włosy to problem, na który znaczny wpływ mają również czynniki wewnętrzne. Zalicza się do nich:
- zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy);
- zła dieta;
- niewystarczające nawodnienie organizmu;
- przewlekły stres;
- choroby skóry głowy (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca).

Pielęgnacja suchych i łamliwych włosów
Właściwa pielęgnacja włosów suchych i łamliwych powinna polegać w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu wymienionych przyczyn zewnętrznych. Jeśli pasma są w złym stanie, ograniczcie do minimum stylizację na gorąco. Unikanie suszarki nie jest konieczne, ponieważ od suszenia jeszcze gorszy wpływ na włosy ma chodzenie spać z mokrymi pasmami. Dlatego możecie jej używać, ale suszcie letnim powietrzem, a na koniec ustawcie chłodny nawiew.
Po umyciu włosów nie trzyjcie ich ręcznikiem, lecz owińcie na chwilę, żeby wchłonął nadmiar wody. Dobrze sprawdzą się specjalne ręczniki do włosów w formie turbanów. Do rozczesywania mokrych włosów używajcie najpierw grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, który poradzi sobie z ich rozplątaniem. Do wiązania włosów stosujcie miękkie gumki i frotki, unikajcie ciasnych upięć.
Łamliwe i kruszące się włosy potrzebują łagodnego mycia. Najlepsze będą delikatne szampony bez SLS. Jeśli wasze pasma są łamliwe, a równocześnie mają skłonność do przetłuszczania się u nasady, możecie używać szamponu oczyszczającego, ale nie częściej niż np. raz na dwa tygodnie. Dobrym rozwiązaniem będzie też peeling trychologiczny.
Zobacz także: Łagodne szampony bez SLS w Rossmannie i Hebe [Ranking - TOP 6]
W przypadku suchych włosów trzeba więcej uwagi poświęcić ich nawilżaniu i regeneracji. Kluczowe jest zapewnienie im równowagi PEH, a więc takie dobieranie odżywek do włosów i masek, żeby dostarczyć włosom w odpowiednich proporcjach protein, humektantów i emolientów. Proteiny odbudowują strukturę pasm, humektanty nawilżają, a emolienty zapobiegają ucieczce tego nawilżenia i wygładzają włosy. Do humektantów należy np. aloes, kwas hialuronowy czy gliceryna, emolienty to oleje roślinne, spośród protein natomiast w szamponach i odżywkach znajdziecie proteiny jedwabiu czy keratyny.
Odżywkę do włosów nakładajcie po każdym myciu, natomiast po wybraną maskę sięgajcie 1-2 razy w tygodniu. Postawcie szczególnie na kosmetyki humektantowe i emolientowe, z mniejszą częstotliwością używajcie tych proteinowych, ponieważ może dojść do tzw. przeproteinowania włosów. W przypadku łamliwych włosów warto szukać też odżywek i masek, które zawierają ceramidy. Są one składnikami wypełniającymi przestrzenie między łuskami.
Zobacz także: Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]
Zniszczone włosy na końcach potrzebują przycięcia. Kiedy już skrócicie pasma, pamiętajcie o ochronie końcówek przed nowymi uszkodzeniami i rozdwajaniem. Skuteczne sposoby to nakładanie na nie serum przeznaczonego właśnie na końcówki, dobrze sprawdzi się też jedwab do włosów albo po prostu wybrany olej roślinny, np. olej z kiełków pszenicy czy z czarnuszki.

Domowe sposoby na łamliwość włosów
Zbawiennie na stan włosów suchych i zniszczonych wpłynie kuracja olejami, które pomogą odzyskać nawilżenie, gładkość i blask. Mowa o tzw. olejowaniu włosów, które odbudowuje pokrywającą je naruszoną powłokę lipidową. Do pasm wysokoporowatych wybierzcie olej arganowy, olej lniany czy ze słodkich migdałów. Warto wykonać olejowanie na podkład, a więc przed nałożeniem oleju rozprowadźcie na pasmach np. żel aloesowy.
Pomocne w nawilżaniu włosów łamliwych będą domowe maseczki, które przygotujecie z kilku łatwo dostępnych składników. Co możecie ze sobą zmieszać i nałożyć na pasma?
- 2 łyżki jogurtu naturalnego i łyżkę miodu;
- rozgniecione awokado z 2 żółtkami jajka;
- rozgniecionego banana z łyżką miodu i łyżką jogurtu naturalnego;
- kisiel przygotowany z siemienia lnianego z łyżką miodu.
Zobacz także: Domowe maseczki na włosy - TOP 5 sprawdzonych przepisów za mniej niż 2 zł
Dieta na włosy łamliwe i suche
Jedną z przyczyn łamliwych włosów, a zwłaszcza ich wypadania, jest zła dieta, a więc taka, w której brakuje składników niezbędnych dla ich prawidłowej budowy i wzrostu. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B (w szczególności biotyna, czyli witamina B7), krzem, żelazo, cynk, siarka, ale też nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie postarajcie się więc uwzględniać między innymi:
- pestki słonecznika i dyni,
- orzechy,
- tłoczone na zimno oleje roślinne,
- kiełki,
- jaja,
- ryby,
- pełnoziarniste kasze.