Reklama

Nafta kosmetyczna na włosy to olej parafinowy, który pozyskuje się w procesie destylacji ropy naftowej, węgla brunatnego, smoły bądź torfu. Znajduje się w składzie licznych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry, ale można też używać jej samodzielnie lub z innymi olejami, witaminami i ziołami. Dostaniemy ją w większości aptek.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest nafta kosmetyczna na włosy?
  2. Jak działa nafta kosmetyczna na włosy?
  3. Jak stosować naftę kosmetyczną na włosy?
  4. Olejowanie naftą kosmetyczną na włosy
  5. Maseczka z nafty kosmetycznej na włosy, jajka i oleju rycynowego
  6. Gdzie kupić naftę kosmetyczną na włosy?

Czym jest nafta kosmetyczna na włosy?

Nafta kosmetyczna na włosy to emolient, który nie wnika w głąb włosów czy skóry, w związku z czym nie działa jak odżywka. Z powodzeniem tworzy jednak na powierzchni włosa tłustą, wyczuwalną warstwę okluzyjną. Zapobiega ona odparowywaniu wilgoci, a także ochrania kosmyki przed toksynami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (takimi, jak suche powietrze, mocne słońce, silny wiatr czy mróz). Dla wielu osób problemem możemy być specyficzny zapach nafty, który bardzo przypomina benzynę. Wyróżnia ją też żółtawy lub przejrzysty kolor.

Jak działa nafta kosmetyczna na włosy?

Już wiemy, że nafta kosmetyczna nie odżywia i nie regeneruje włosów, ale może znacząco poprawić ich wygląd. Szczególnie polecana jest posiadaczkom suchych, łamliwych i zniszczonych farbowaniem kosmyków. Jakie efekty daje nafta kosmetyczna? Dzięki niej włosy:

  • zwiększają objętość, stają się miękkie, bardziej lśniące i wygładzone (ale powierzchownie, bo nafta kosmetyczna nie ma właściwości odżywczych i efekt utrzymuje się tylko do kolejnego mycia włosów),
  • stają się bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • łatwiej się rozczesują, nie plączą się, lepiej układają
  • są bardziej podatne na zabiegi stylizacyjne,
  • przestają się elektryzować,
  • dłużej zachowują farbowany kolor,
  • niektórzy dermatolodzy przekonują też, że działają na porost włosów.

Ciekła parafina może być pomocna w zwalczaniu wszy. Wcieramy ją w skórę głowy i włosy, a następnie zakładamy czepek i zostawiamy go na głowie na kilka godzin. Potem wystarczy już tylko wyczesać martwe wszy i dokładnie umyć głowę.

Czy więc nafta kosmetyczna jest dobra na włosy? I tak i nie. Trzeba pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Efekty uboczne, jakie mogą nastąpić w wyniku stosowania tego oleju, to przede wszystkim:

  • podrażniona skóra głowy (powinny więc uważać na nią szczególnie osoby o wrażliwej skórze),
  • przeciążone włosy, zwłaszcza cienkie (nie warto więc przesadzać z aplikacją),
  • wysuszone włosy, gdy jest zbyt często stosowana.

Jak stosować naftę kosmetyczną na włosy?

Naftę kosmetyczną na włosy należy stosować z umiarem tj. nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu i nie dłużej niż 15 minut. W żadnym wypadku nie zostawiajmy nafty na włosach na noc. W zależności od potrzeb możemy stosować ją na całe włosy (wcierając okrężnymi ruchami), na samą skórę głowy bądź tylko na końcówki. Świetnie sprawdzi się sama bądź z dodatkiem innych składników.

Olejowanie naftą kosmetyczną na włosy

Jeśli chcesz zacząć przygodę z olejowaniem naftą kosmetyczną pamiętaj przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze, trzymaj preparat na włosach maksymalnie 15 minut, po czym dokładnie spłucz kilka razy olej i umyj włosy ulubionym szamponem. Po drugie, nie przesadzaj z ilością. Im więcej nałożysz nafty kosmetycznej na włosy, tym trudniej będzie ci ją potem zmyć.

Aby ułatwić sobie to zadanie możesz wmasować w suche włosy niewielką ilość szamponu przed ich umyciem. Potem dokładnie spłukujesz je wodą i myjesz w tradycyjny sposób.

Maseczka z nafty kosmetycznej na włosy, jajka i oleju rycynowego

Do przygotowania maseczki będziesz potrzebować 3 łyżeczek nafty kosmetycznej wymieszanej z żółtkiem jajka i 2 łyżkami oleju rycynowego (możesz też użyć oleju arganowego lub kokosowego). Mieszankę nakładamy na ok. 15 minut i owijamy włosy folią oraz ręcznikiem. Po tym czasie dokładnie ją spłukujemy i myjemy głowę szamponem.

iStock/IrenaStar

Gdzie kupić naftę kosmetyczną na włosy?

Czysty olej parafinowy kupimy w każdej aptece za kilka złotych (cena waha się już od 5 zł). Jest bardzo wydajna – 1 łyżka produktu powinna wystarczyć na całe, nawet długie kosmyki. Olej ten pojawia się też często w ofercie popularnych drogerii m.in Rossmann czy Super-Pharm oraz w sklepach internetowych.

Sama nafta nie ma właściwości odżywczych, dlatego warto stosować ją różnymi olejami, ziołami i witaminami. Dobre opinie ma m.in. nafta kosmetyczna z olejem rycynowym Anna. Produkt polecany jest do pielęgnacji przy każdej długości włosów. Odżywia, wzmacnia, a także zapobiega wypadaniu i łupieżowi. Nacieramy go w suche włosy i pozostawiamy na 10 minut, a później myjemy tak, jak zwykle. Kupimy go już za 7 zł.

Produkt zdobył wysoką ocenę Wizażanek, bo 4,2/5 na 126 recenzji.

„Mimo, iż jest niewielkich rozmiarów, starcza na długo. Kosztuje niewiele (…) Włosy po użyciu są błyszczące, elastyczne, mięsiste i miłe w dotyku. Jak dla mnie rewelacyjny produkt za niewielką cenę”

– ocenia Kaska994

mat. prasowe

Wizażanki polecają naftę kosmetyczną Komed przeznaczoną do pielęgnacji skóry głowy. Kosmetyk dostępny jest w kilku różnych wersjach (m.in. z olejkiem rycynowym, witaminą A+E, ekstraktem z rumianku, pokrzywą oraz drzewem herbacianym i aloesem). Wzmacnia cebulki włosów, ułatwia rozczesywanie, zmniejsza łamliwość, zwiększa połysk i nadaje kosmykom puszystości. Regeneruje włosy farbowane oraz tlenione. Kosztuje ok. 8 zł.

Dziewczyny wystawiły mu ocenę 4,1/5 na 90 recenzji.

Od pewnego czasu zaczęłam stosować naftę regularnie, bo pod wpływem większego stresu zaczynają mi wypadać włosy w większej ilości. Dodatkowo chciałam poprawić ich ogólny wygląd (...) Pomimo tego, że mam cienkie i przetłuszczające się włosy produkt działa na mój skalp i włosy pozytywnie. Nie powoduje wysypu krostek, łupieżu czy swędzenia. Szybko zauważyłam poprawę stanu włosów. Nafta odżywia pasma, wzmacnia, sprawia, że łatwiej mi je rozczesać

– zauważa Anonimowa wizażanka

mat. prasowe
Reklama

Oba produkty używamy w niewielkiej ilości, więc powinny wystarczyć na długi czas.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane