Odwrócone mycie włosów to sposób na objętość i połysk. Na czym polega i jak je wykonać?
Odwrócone mycie włosów to kolejny trend, którym zachwyciły się Włosomaniaczki. Można powiedzieć, że to skrócona metoda OMO. Sprawdzi się na przetłuszczających się włosach i takich, które potrzebują uniesienia od nasady.

- Laura Grzelak
Odwrócone mycie włosów to nic innego, jak technika, w której najpierw stosujemy odżywkę, a dopiero później szampon. Chociaż mówi się, że sprzyja ona pielęgnacji każdego rodzaju włosów, zaleca się ją przede wszystkim w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Jeśli rezygnujecie ze stosowania odżywki na włosy ponieważ wasze pasma stają się zbyt obciążone, to również metoda dla was.
Spis treści:
- Jak działa odwrócone mycie włosów
- Na czym polega odwrócone mycie włosów
- Dla kogo Reverse Hair Washing?
- Jak myć włosy metodą odwróconą
- Odżywka do odwróconego mycia włosów
- Szampon do odwróconego mycia włosów
- Odwrócone mycie włosów a metoda OMO
- Odwrócone mycie a mycie włosów odżywką
Jak działa odwrócone mycie włosów
Odwrócone mycie włosów dodaje im objętości i pozwala na wydobycie fal na włosach. Odżywienie włókien włosa przed oczyszczeniem sprawia bowiem, że wyglądają one na znacznie zdrowsze – mniej się puszą i są bujniejsze u nasady. Jednocześnie zapobiega splątywaniu się pasm włosów podczas mycia skóry głowy. Co więcej, włosy zachowują świeżość na dłużej.
Na czym polega odwrócone mycie włosów
Reverse Hair Washing jest bardzo proste do wykonania i składa się z zaledwie dwóch kroków: zastosowania odżywki, a następnie oczyszczenia skóry głowy za pomocą szamponu. Jednocześnie to najprostsza metoda dbania o włosy akceptowana przez Włosomaniaczki. Nie powinno się jednak stosować jej przy każdym myciu pasm - trudno wtedy o utrzymanie równowagi PEH. Włosy z czasem mogą stać się bardziej przesuszone ze względu na to, że przez krótki czas mają kontakt ze składnikami odżywczymi. Dlatego najlepszy długoterminowy sposób dbania o włosy to przeplatanie odwróconego mycia włosów i metodą OMO.

Dla kogo Reverse Hair Washing?
Odwrócone mycie włosów sprawdzi się na włosach ciężkich, z tendencją do przetłuszczania się. Pokochają ją szczególnie posiadaczki włosów niskoporowatych, które są zdrowe i grube. Z kolei nie polecamy RHW osobom o włosach wysokoporowatych - dawka nawilżenia i odżywienia może być dla nich zbyt mała, a włosy staną się jeszcze bardziej suche i trudne do rozczesania. Z odwróconego mycia z pewnością skorzystają te z was, które do tej pory unikały stosowania odżywek w obawie, że obciążą pasma. To także dobra metoda dla osób, które zbyt wysoko nakładają maski i odżywki, a w efekcie ich skóra głowy mocniej się przetłuszcza.
Jak myć włosy metodą odwróconą
Odwrócone mycie włosów krok po kroku:
- Nałóż odżywkę na wilgotne pasma na długości (od ucha, aż po same końce). Trzymaj odżywkę od 5 do 10 minut, a następnie delikatnie ją spłucz, ale tak aby jej resztki pozostały na włosach.
- Nałóż szampon na skórę głowy i masuj do powstania piany. Nie myj szamponem pasm na długości. Następnie dokładnie spłucz całe włosy bieżącą wodą.
Im bardziej suche są nasze pasma, tym więcej odżywki pozostawiamy na pasmach w pierwszym kroku. Jeśli jednak włosy mają tendencję do nadmiernego obciążania się pod wpływem tego produktu, lepiej dokładniej ją spłukać przed zastosowaniem szamponu.
Odżywka do odwróconego mycia włosów
Do odwróconego mycia włosów sprawdzi się każda odżywka PEH, to znaczy taka, która w swoim składzie zawiera wszystkie niezbędne pasmom składniki: proteiny, emolienty i humektanty. Włosy, które z reguły są trudne do rozczesania z pewnością bardziej docenią w Reverse Hair Washing odżywkę bogatą w emolienty - masło shea, olej ze słodkich migdałów czy olej makadamia. Z kolei dla takich pasm, które są mocno zniszczone, bardziej polecamy odżywki bogate w proteiny: jedwab, proteiny mleka, mleczko pszczele.
Szampon do odwróconego mycia włosów
Szampon do odwróconego mycia włosów powinien być delikatny dla skóry głowy i włosów. Dobrze, jeśli nie zawiera SLS i SLES, a jego miejsce zostały zastosowane inne oczyszczające składniki, takie jak na przykład Sodium Coco Sulfate, który pozbywa się zanieczyszczeń i łoju bez podrażniania skalpu.
Odwrócone mycie włosów a metoda OMO
Odwrócone mycie włosów to metoda zbliżona do popularnego OMO, która jest tak naprawdę rozbudowana o drugą odżywkę. Mycie włosów OMO polega jednak na zastosowaniu odżywek, które mają za zadanie dostarczyć pasmom konkretnych składników odżywczych. Zwykle pierwsze O to odżywki proteinowe lub humektantowe, z kolei drugie O to odżywki emolientowe, które zamykają łuskę włosa.

W metodzie odwróconego mycia zaleca się stosowanie odżywki PEH bądź odżywki emolientowej, dlatego na dłuższą metę na metoda może być nie wystarczająca, aby odpowiednio odżywić pasma. Tradycyjne mycie włosów jest najbardziej zbliżone do odwróconego mycia, ale to drugie ma jednak więcej plusów: włosy są jednocześnie odbite od nasady, a końcówki ochronione przed szamponem dzięki resztkom odżywki.
Odwrócone mycie a mycie włosów odżywką
Odwrócone mycie to zupełnie inna metoda niż mycie włosów odżywką, skierowana dla zupełnie innego typu włosów. Mycie odżywką sprawdzi się na włosach normalnych i suchych, bez tendencji do nadmiernego wydzielania łoju, przeciwnie do Reverse Hair Washing. Co więcej, odżywkowe mycie włosów i skóry głowy stosuje się raczej na pasmach, które chce się wygładzić i dociążyć, a odwrócone mycie ma za zadanie odbić nasady włosów. Mycie włosów odżywką polecane jest dla cienkich włosów, podczas gdy odwrócone mycie dla grubych i ciężkich.