Reklama

Do najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów zalicza się zaniedbanie skalpu. Skóra głowy powinna być odpowiednio nawilżona, gdyż bez tego drastycznie pogarsza się stan naszych włosów. Może pojawić się świąd, łupież oraz podrażnienia. Kolejnymi błędami są nieodpowiednie odżywiania skóry głowy oraz zaniechanie jej złuszczania, który może przyczynić się do zapychania porów, a co za tym idzie powstania wyprysków i trądziku. Podstawowe zasady pielęgnacji skalpu obejmują przede wszystkim:

Reklama
  • nawilżanie przez maseczki, olejowanie lub kremowanie,
  • włączenie peelingu trychologicznego,
  • oczyszczanie skóry głowy,
  • szczotkowanie skóry głowy.

Zobacz także: Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze?

Źródło: iStock

Jak nawilżyć skalp?

Żeby ograniczyć przesuszanie się skalpu, pierwszym krokiem powinno być ograniczenie czynników, kosmetyków i środków do pielęgnacji, które mogą przyczynić się do powstawania problemu. Są nimi m.in.:

  • agresywne środki myjące (SLS, SLES, na bazie alkoholu, zawierające substancje drażniące),
  • farbowanie lub rozjaśnianie włosów
  • suche szampony,
  • wcierki z alkoholem,
  • gorące powietrze suszarki,
  • słońce.

Przesuszanie skalpu może być też skutkiem choroby skóry lub niewłaściwej diety. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska. Kiedy zlokalizujemy źródło problemu, możemy przejść do nawilżania, które powinno stanowić stały punkt w naszej pielęgnacji włosów. Jak to zrobić?

  1. Zastosować wcierkę. Niestety, żaden z gotowych produktów może nie zdać tutaj egzaminu ze względu na skład, ryzyko podrażnienia i dodatkowego przesuszania. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie domowej wersji wcierki na skalp z soku aloesowego, do którego w odpowiednim stężeniu można dodać np. mocznik, miód, kwas hialuronowy, czy glicerynę.
  2. Włączyć olejowanie. Przy silnym przesuszeniu skalpu sprawdzić mogą się oliwa z oliwek, olej z awokado lub np. pestek winogron.
  3. Użyć środków aptecznych. Wśród nich wychwalany jest m.in. Cerkogel30, żel do skóry głowy z 30 proc. mocznikiem. Zastosować można także żel z panthenolem w formie pianki. Sprawdzić może się tu również maść Clotrimazol, która nie tylko nawilży, ale też zwalczy drożdżaki, czy też łagodząca emulsja do skóry głowy Emolium.
  4. Zastosować krem. Kremowanie przeprowadzać można przed myciem włosów, stosując produkt przeznaczony do pielęgnacji twarzy, który sprawdza się w naszym przypadku.

Złuszczanie czyli jak zrobić peeling skalpu?

Trycholodzy radzą, by peeling skalpu wykonywać mniej więcej co dwa tygodnie. Taka kuracja pozwoli na złuszczenie naskórka, usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, a także zalegających na skórze głowy kosmetyków. Co więcej, przyczyni się do zmniejszenie problemu przetłuszczania się, sprawi, że włosy uniosą się u nasady. Peeling pobudza też krążenie dzięki masażowi skalpu. To natomiast sprawi, że cebulki będą odżywione i dotlenione. Jaki peeling stosować? Można kupić gotowy produktu do złuszczania skóry głowy lub przygotować kosmetyk samemu w domu.Najbardziej popularne domowe peelingi na skalp to:

  • peeling cukrowy. Do porcji szamponu stosowanego podczas jednej aplikacji dodajemy łyżkę cukru. Lepiej wybrać trzcinowy ze względu na grubość kryształków. Porcję wymieszać, nałożyć na wilgotny skalp i delikatnie masować. Oprócz złuszczenia, nawilżysz skórę głowy,
  • peeling z glinką kosmetyczną. Do porcji ulubionej, lekkiej odżywki dodaj glinkę kosmetyczną i wykonaj masaż skalpu,
  • peeling kawowy. Do 2 łyżek łagodnego szamponu dodaj 3 łyżeczki zmielonej kawy. Delikatnie wymieszaj i nałóż na skalp, wykonując delikatny masaż.

Oczyszczanie skalpu

Mycie włosów, a co za tym idzie skóry głowy wydaje się być łatwe. Prawdą jednak jest, że niejednokrotnie robimy to źle, pogarszając stan skalpu. Do oczyszczania zalicza się stosowanie np. przeciwłupieżowego szamponu, jak i wcześniej wspomniany peeling.Jak myć włosy, by dobrze oczyścić skalp?

  1. Chcąc mieć gładkie włosy, przed myciem powinnyśmy je dokładnie rozczesać, przy użyciu odpowiedniej szczotki. W taki sposób nie będą one splątane po myciu.
  2. Kolejnym krokiem jest dokładne namoczenie włosów i skóry głowy przed aplikacją szamponu czy środków pielęgnujących.
  3. Szamponu nie rozcieńczamy z wodą, a nakładamy na dłoń lub włosy i tam lekko pienimy, polewając je później wodą, by wzmocnić ten efekt i ułatwić rozprowadzanie.
  4. Następnie opuszkami palców wykonujemy kilkuminutowy masaż skóry głowy. Spłukujemy dokładnie włosy ciepłą wodą (by nie zamknąć łuski włosa). Odsączamy nadmiar wody z włosów i nakładamy wybraną odżywkę lub maskę.
  5. Po upływie tego czasu spłukujemy włosy dokładnie chłodną wodą, by zamknąć łuski. Na tym etapie można użyć również zakwaszającej płukanki.
  6. Dokładnie osuszamy włosy ręcznikiem. Po umyciu włosów i ich osuszeniu możemy zastosować na skalp tonik, by przywrócić skórze głowy odpowiednie pH. Zadziała on antybakteryjnie i zredukuje wytwarzanie sebum.

Przed umyciem zastosować możemy również serum przeznaczone do skalpu. Tego typu produkt musimy jednak zostawić na włosach na ok 30 - 40 minut. W ten sposób odżywimy skalp, a także zapewnimy mu odpowiednie nawilżenie. Głębokie, dokładne oczyszczanie zapewniają również gabinety kosmetyczne. Prawdą jest, że zalegające na skórze szampony i produkty z SLS i SLES zmyją wyłącznie silne środki myjące, które mogą podrażnić skalp. Zalecany jest więc w tym przypadku zdrowy umiar.

Reklama

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane