Woda rozmarynowa na włosy - efekty, działanie i sposób aplikacji
Woda rozmarynowa na włosy zdetronizowała popularną wodę ryżową i została okrzyknięta jednym z najlepszych naturalnych sposobów pielęgnacji. Regularnie stosowana ma wydłużać, zagęszczać i wzmacniać kosmyki, a także sprawiać, że pięknie się błyszczą. Według włosomaniaczek rozmaryn na włosy to must-have dla każdej osoby, która chce je zapuścić. Co więcej, istnieją dowody naukowe, które potwierdzają tę teorię. Sprawdźcie same.

Rozmaryn to roślina wielofunkcyjna - pięknie pachnie, świetnie smakuje i jest skarbnicą składników aktywnych. Już od dawna jest wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, ale ostatnio okazało się, że ma także zbawienny wpływ na nasze włosy. Według użytkowniczek social mediów, napar z rozmarynu pobudza cebulki do pracy, dzięki czemu kosmyki rosną w szalonym tempie - nawet o 3 cm w miesiąc. Jakie są właściwości kosmetyczne rozmarynu? Jak stosować wodę rozmarynową na włosy? Jak przygotować wodę rozmarynową samodzielnie w domu? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Czym jest woda rozmarynowa?
- Woda z rozmarynu - właściwości kosmetyczne
- Czy warto stosować wodę rozmarynową na włosy?
- Efekty stosowania rozmarynu na włosy
- Jak przygotować wodę rozmarynową?
- Jak stosować wodę rozmarynową na włosy?
- Rozmaryn na włosy - inne zastosowania
Czym jest woda rozmarynowa?
Woda rozmarynowa to nic innego jak napar z tej dobroczynnej rośliny, zawierający cały szereg składników aktywnych z udowodnionym naukowo działaniem. W magicznym ekstrakcie z pachnącego zioła znajdziemy między innymi witaminę C, B, flawonoidy i kwas rozmarynowy, które stosowane zewnętrznie wykazują:
- właściwości przeciwbakteryjne,
- właściwości antyoksydacyjne,
- działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne,
- działanie pobudzające na mikrokrążenie,
- działanie ochronne przeciw negatywnym skutkom promieniowania UV.
Napar rozmarynowy jest najczęściej wykorzystywany jako płukanka włosowa lub wcierka do skóry głowy. Możemy wykonać go samodzielnie, gotując łodyżki i liście rozmarynu albo rozpuszczając w gorącej wodzie naturalny olejek rozmarynowy - przepis krok po kroku znajdziesz w jednym z akapitów poniżej. Jeśli jednak nie masz ochoty na robienie płukanki DIY, w większości drogerii będziesz w stanie kupić gotowy hydrolat rozmarynowy. Aby uzyskać najlepsze efekty wybierz produkt, który ma w składzie wysokie stężenie samego ekstraktu roślinnego.
Zobacz także: Woda ryżowa na włosy i na twarz - jak działa i jak ją stosować
Woda z rozmarynu włosy - właściwości kosmetyczne
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, rozmaryn jest skarbnicą substancji aktywnych, które mają dobroczynne działanie dla włosów i skóry głowy. Wiedzą o tym producenci kosmetyków, którzy od dawna uzupełniają nim skład produktów do pielęgnacji. Kosmetyki z rozmarynem działają przede wszystkim na:
- Wzmacnianie włosów. Rozmaryn ma silne antyoksydacyjne działanie, zawiera koktajl przeciwutleniaczy, które zapobiegają łamaniu kosmyków i pomagają je wzmacniać.
- Zapobieganie siwieniu. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, woda i olejek rozmarynowy do włosów mogą spowalniać proces ich starzenia i zapobiegać ich siwieniu.
- Niwelowanie łupieżu. Rozmaryn ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dlatego pomaga pozbyć się łupieżu i zapobiega nawracaniu problemu.
- Regenerację skóry głowy. Związki zawarte w rozmarynie działają odżywczo i kojąco oraz poprawiają mikrokrążenie, dzięki czemu wspomagają regenerację delikatnej skóry na skalpie.
- Wzrost włosów. Właściwości rozmarynu sprawiają, że pobudza cebulki do pracy, dzięki czemu stymuluje wzrost i wydłużenie pasm.
Czy rozmaryn zatrzymuje wypadanie włosów? Tak. W badaniu zostało udowodnione, że regularnie stosowana kuracja z użyciem rozmarynu zapobiega utracie i powoduje wysyp nowych włosków. Z tego powodu napar z tej rośliny jest doskonałym remedium na przerzedzające się włosy. Może być także stosowany jako terapia wspomagająca na łysienie androgenowe.

Czy warto stosować wodę rozmarynową na włosy?
Woda rozmarynowa do włosów to bardzo łatwy i szybki sposób pielęgnacji przynoszący widoczne efekty. Nie niesie za sobą także żadnego ryzyka - napar jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie w domu bardzo niskim kosztem. Z tego powodu jesteśmy zdecydowanie na tak i uważamy, że napar rozmarynowy to skuteczna metoda, która jest warta wypróbowania.
Kto powinien stosować ekstrakt z rozmarynu na włosy? Magiczna woda jest polecana przede wszystkim osobom, którym zależy na zapuszczeniu długości kosmyków i ich zagęszczeniu. Rozmaryn świetnie sprawdzi się u osób o włosach o wszystkich rodzajach porowatości - wpływa na mieszki włosowe, a nie pasma, dlatego to odpowiedni preparat dla każdej z nas.
Efekty stosowania rozmarynu na włosy
Jakich efektów możemy się spodziewać, jeśli wdrożymy pachnącą wodę ziołową do naszej rutyny pielęgnacyjnej? Regularnie stosowana wcierka lub płukanka z rozmarynu wykazuje działanie takie jak:
- stymulacja porostu włosów,
- zagęszczenie pasm,
- zapobieganie wypadaniu włosów,
- nadawanie włosom elastyczności i połysku.
Na filmikach w social mediach zwolenniczki rozmarynowej metody chętnie pokazują długie, gęste i lśniące włosy, które są efektem terapii z użyciem tego składnika. Udało nam się znaleźć kilka materiałów wideo, które potwierdzają, że płukanka z rozmarynu potrafi zdziałać cuda. Zobaczcie same!
Jak przygotować wodę rozmarynową? Przepis na domowy hydrolat
Chcesz dołączyć do rozmarynowego trendu i wypróbować na sobie działanie magicznej wody z tej rośliny? Możesz zaopatrzyć się w gotowy preparat, albo spróbować wykonać go sama w domu. Są na to dwa sposoby, z wykorzystaniem świeżego rozmarynu lub naturalnego olejku rozmarynowego.
Jeśli zdecydowałaś się na samodzielne przygotowanie wody rozmarynowej, nie martw się. Z naszymi instrukcjami krok po kroku zajmie Ci to tylko kilka minut!
Woda rozmarynowa ze świeżego rozmarynu
- W wysokim garnku zagotuj 4 szklanki wody.
- Zdejmij garnek z ognia i dodaj do niego 3 łyżki liści rozmarynu, świeżych lub suszonych.
- Przykryj garnek pokrywką i zostaw liście rozmarynu do zaparzania przynajmniej na pół godziny. Możesz także zaparzać je całą noc - wtedy woda 'wyciągnie' z zioła jeszcze większą ilość dobroczynnego ekstraktu.
- Jeśli nie masz czasu czekać, aż rozmaryn zaparzy się w niskiej temperaturze, możesz gotować go przez dwie minuty na niskim ogniu w litrze wody. Łatwo jest jednak w ten sposób go spalić, więc bardziej polecamy metodę wolnego parzenia.
- Przecedź gotową wodę z rozmarynu przez sitko i przelej do wygodnej, sterylnej butelki z atomizerem.
- Woda rozmarynowa do włosów i skóry głowa gotowa! Sprawdź jak jej używać w kolejnym akapicie.
Woda rozmarynowa z olejku rozmarynowego
- W czajniku zagotuj 2 szklanki wody i poczekaj, aż trochę ostygnie.
- Przegotowaną wodę przelej do wcześniej przygotowanej, sterylnej butelki z atomizerem.
- Do butelki dodaj cztery duże krople olejku rozmarynowego.
- Całość porządnie wymieszaj, energicznie wstrząsając zamkniętą butelkę.
- Hydrolat rozmarynowy, który stymuluje wzrost nowych włosów gotowy!
Jak stosować wodę rozmarynową na włosy?
Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie wody rozmarynowej na włosach jest użycie jej jako wcierki do skóry głowy. Wystarczy, że po umyciu pasm zaaplikujesz preparat na skalp i wykonasz krótki, intensywny masaż, który pobudzi cebulki do pracy. Wcierki nie musisz zmywać - pozostawi na twoich włosach piękny, ziołowy zapach, który będzie utrzymywał się na nich na długo po stylizacji.
Woda z rozmarynu może być stosowana także jako płukanka. Po umyciu szamponem wylej ją na skalp i całą długość włosów, a następnie rozczesz je na mokro. Preparat pozostaw na kilka minut, a następnie zmyj za pomocą letniej wody. Pielęgnację zakończ aplikując swoją ulubioną odżywkę lub maskę.
Pamiętaj, że efekty stosowania rozmarynu przyjdą z czasem. Najważniejsza jest regularność - wcierka i płukanka powinny być używane przynajmniej dwa razy w tygodniu, przez okres od miesiąca do roku. Po tym czasie powinnaś zauważyć znaczący wzrost włosów i zagęszczenie pasm.
Rozmaryn na włosy - inne zastosowania
Wiemy już, że używanie wody rozmarynowej ma wręcz zbawienny wpływ na nasze włosy. Jakie są inne zastosowania tej dobroczynnej rośliny w kosmetyce? Naturalny olejek eteryczny rozmarynowy jest często wykorzystywany do produkcji szamponów, płukanek oraz wcierek do skóry głowy. Zazwyczaj znajdziemy go w preparatach przeciwłupieżowych oraz stymulujących porost włosów. Działanie olejku rozmarynowego jest tak naprawdę bardzo podobne do efektów, które przynosi napar z tej rośliny. Istnieją jednak małe różnice w metodach ich stosowania.
Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy? Możemy nakładać go na skórę głowy, w formie wcierki, w połączeniu z inną odżywczą substancją, na przykład olejem jojoba. Olejek do włosów możemy dodawać też do naszego ulubionego szamponu, aby zmaksymalizować jego działanie. Piękny zapach olejku rozmarynowego sprawi, że nasza rutyna pielęgnacyjna zostanie wzbogacona o aromaterapię!
Uwaga - pamiętaj, że olejek rozmarynowy na włosy i skórę głowy nigdy nie powinien być aplikowany bez wcześniejszego rozcieńczenia. To bardzo mocna substancja, która może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Przed pierwszym zastosowaniem wykonaj próbę uczuleniową.
A wy stosowałyście kiedyś rozmaryn na włosy? Czy wcierka sprawdziła się w waszym przypadku? A może płukanka z rozmarynu bardziej przypadła wam do gustu?