Makijaż cery dojrzałej, który odejmuje kilka lat z metryki. Triki największych makijażystów gwiazd
Makijaż cery dojrzałej wymaga większej uwagi, ponieważ poziom elastyny i kolagenu w skórze maleje wraz z wiekiem. Skóra traci jędrność, elastyczność i pojawiają się na niej głębsze zmarszczki. Posiadaczki skóry dojrzałej często borykają się też z rozszerzonymi porami. Istnieje jednak kilka sprawdzonych trików, dzięki którym z powodzeniem wykonasz efektowny makijaż cery, ust i oczu. Podpowiadam, jak zrobić to krok po kroku, zdradzając jednocześnie sprawdzone triki makijażystów gwiazd.

Makijaż cery dojrzałej wymaga odpowiedniego przygotowania skóry twarzy i wdrożenia zasady less is more. Jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie zbyt ciężkich, matujących podkładów, które mogą osadzać się w zmarszczkach i wysuszać skórę, co dodatkowo podkreśla oznaki starzenia i rozszerzone pory. Błędem jest także wykonywanie mocnego makijażu oczu z podkreśloną na czarno linią wodną i perłowymi cieniami, które mogą optycznie obciążyć powieki.
Spis treści:
- Odpowiednie przygotowanie dojrzałej cery i baza pod makijaż
- Makijaż cery dojrzałej a zasada less is more
- Jaki podkład dla cery dojrzałej wybrać?
- Jakich kolorów w makijażu oka unikać?
- Makijaż ageless i najczęstsze błędy przy wykonywaniu makijażu skóry dojrzałej
Odpowiednie przygotowanie dojrzałej cery i baza pod makijaż
Zanim przystąpisz do aplikacji kosmetyków kolorowych, skoncentruj się na wygładzeniu i nawilżeniu skóry. Po oczyszczeniu twarzy nałóż silnie odżywczy krem pod makijaż, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Warto stawiać na produkty mające w składzie np. kwas hialuronowy, hydrolizowany kolagen, peptydy, ceramidy czy witaminę C, ponieważ każdy z tych składników nie tylko wpływa na poziom nawodnienia skóry, ale przyczynia się także do poprawy jej elastyczności. Niektóre z tych substancji mają także działanie rozjaśniające i rozświetlające.
W makijażu okolicznościowym możesz sięgnąć także po bazę pod makijaż. Podpowiadam, jak dobrać najlepszą bazę do indywidualnych potrzeb dojrzałej cery.
- Jeśli zależy ci na maksymalnym wyrównaniu struktury cery, wybieraj te o właściwościach wygładzających. Najczęściej są to kosmetyki na bazie silikonów, które poza wypełnieniem drobnych bruzd i rozszerzonych porów, tworzą na skórze matowy efekt. Unikaj tego typu produktów, jeśli borykasz się z suchością skóry.
- Jeżeli twoim celem jest zwiększenie trwałości makijażu, celuj w bazy-serum o właściwościach nawilżających. Ważne, aby tego typu produkty pozostawiały na cerze lepką warstwę. Zapewni to lepszą przyczepność podkładowi.

Makijaż cery dojrzałej a zasada less is more
Z wiekiem skóra staje się cienka, mniej elastyczna i podatna na przesuszenia, dlatego nadmiar kosmetyków może sprawiać, że twarz będzie wyglądała jak maska, a zmarszczki staną się bardziej widoczne. Przy doborze kosmetyków, a także podczas wykonywania makijażu cery dojrzałej, niezwykle ważna jest zasada less is more, czyli mniej, znaczy więcej.
Postaw na lekkie, kremowe formuły – zarówno podkłady do cery dojrzałej, jak i produkty do konturowania powinny mieć delikatną konsystencję, która łatwo wtapia się w skórę. Celuj w nawilżające kosmetyki o delikatnie świetlistym wykończeniu i średnim kryciu. Pamiętaj, że ewentualne przebarwienia możesz zamaskować punktowo korektorem. Ta zasada to podstawa nie tylko przy codziennym, ale i wieczorowym makijażu.
Mary Phillips, makijażystka Jennifer Lopez i wielu innych gwiazd światowego formatu, jest prekursorką trendu soft glam. Zamiast ciężkich warstw i matowych produktów, stawia na lekkie, płynne kosmetyki, które dodają cerze naturalnego blasku. Unika chłodnych, matowych cieni, a zamiast tego korzysta z płynnych, ciepłych i kremowych formuł, które wzmacniają efekt świetlistości i dają bardziej naturalny efekt.
Jaki podkład dla cery dojrzałej wybrać?
Charlotte Tilbury to jedna z najbardziej rozpoznawalnych makijażystek w branży beauty. Pracowała z takimi gwiazdami jak Kate Moss, Penélope Cruz,\ czy Nicole Kidman. W swoich makijażach stawia na rozświetlenie dojrzałej cery. Wybiera podkłady rozświetlające o lekkiej formule, które nie osadzają się na cerze, a pięknie w nią wtapiają.
Podobne podejście o makijażu dojrzałej cery ma także Lisa Eldridge. To kolejna ikona w świecie makeupu, która wyznacza światowe trendy. Współpracuje m.in. z Cate Blanchett, Keirą Knightley czy Kate Winslet. Eldridge jest znana ze swojego subtelnego, minimalistycznego podejścia do makijażu, które skupia się na uwydatnianiu naturalnej urody. Podobnie jak Charlotte, do wykonania makijażu twarzy używa lekkich podkładów, które zostawiają na skórze naturalne glow.
To tylko niektóre przykłady ze świata beauty, potwierdzające, że współczesne trendy makijażowe skupiają się przede wszystkim na rozświetlonej i zdrowo wyglądającej skórze. Unikaj ciężkich, mocno kryjących i w pełni zastygających podkładów na rzecz kremowych, delikatnych formuł, które dają subtelne wykończenie i świetnie sprawdzają się w codziennym makijażu. Jeśli zależy ci na mocniejszym kryciu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać dwa rodzaje podkładów, tworząc duo idealne na wyjątkowe okoliczności!
Jakich kolorów w makijażu oka unikać?
Nieprawidłowy dobór odcieni cieni do powiek to jeden z najczęstszych błędów przy wykonywaniu efektownego makijażu cery dojrzałej. Ciemne, mocno nasycone kolory, a zwłaszcza matowe cienie w odcieniach szarości, chłodnego fioletu, czerni i granatu, mogą optycznie zmniejszać oko i podkreślać zmarszczki. Podobnie sprawa ma się z cieniami perłowymi – błyszczące formuły często osadzają się w załamaniach powieki.
Biorąc pod uwagę aktualne tendencje w branży makijażowej, zestawienie ciemnych, chłodnych tonów z perłowymi cieniami niskiej jakości wygląda wręcz karykaturalnie. Zamiast tego wybieraj subtelniejsze odcienie, jak beże, brązy, delikatnie odcienie różu, które podkreślą głębię spojrzenia i optycznie powiększą oko.
Makijaż ageless i najczęstsze błędy przy wykonywaniu makijażu skóry dojrzałej
Makijaż ageless to taki, który podkreśla naturalne piękno kobiety, niezależnie od wieku. Jeśli chcesz, aby makeup odejmował wizualnie z metryki kilka lat, sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.
- Unikanie różu do policzków: wiele osób rezygnuje z różu, obawiając się efektu "lalki". Tymczasem róż dodaje twarzy zdrowego, promiennego wyglądu, przywraca jej młodzieńczy blask i naturalną świeżość. Odpowiednio dobrany odcień różu, szczególnie w ciepłych tonacjach (np. brzoskwinia, koral), ożywia cerę. Jeśli cera wydaje się płaska i pozbawiona energii, prawdopodobnie brakuje ci w makijażu tego subtelnego akcentu.
- Używanie niskiej jakości pędzli do makijażu: jakość aplikatorów ma ogromne znaczenie. Niskiej jakości pędzle mogą nierównomiernie rozprowadzać produkty, co z kolei prowadzi do powstawania smug lub „ciężkiego” efektu na skórze. Lepiej sięgnąć po gąbeczkę typu beauty blender, która równomiernie wtapia podkład i korektor w skórę.
- Pudrowanie cery pędzlem zamiast gąbeczką lub puszkiem: pudrowanie cery pędzlem sprawia, że puder osiada na powierzchni skóry, uwydatniając drobne linie i zmarszczki. Zdecydowanie lepiej posłużyć się gąbeczką lub puszkiem, a samo pudrowanie wykonywać ruchem wtłaczającym. Ten sposób aplikacji pudru "bluruje" cerę, wygładza ją i daje efekt jedwabistego wykończenia.
- Używanie chłodnych, sinych odcieni pomadek przy makijażu ust: takie odcienie mogą sprawiać, że twarz wygląda na zmęczoną. Zamiast tego lepiej postawić na bardziej naturalne kolory, takie jak delikatne odcienie różu, delikatne nude, zgaszone, brudne róże czy soczyste błyszczyki.
- Rysowanie czarnej kreski na linii wodnej: w ten sposób maksymalnie zmniejszasz oko i sprawiasz, że makijaż wygląda ciężko. Zamiast tego warto użyć bronzera i delikatnie wyblendować go na górnej i dolnej powiece. Taka technika optycznie powiększa oczy, jednocześnie subtelnie podkreślając ich kształt. Jeśli chcesz, linię wodną możesz ewentualnie podkreślić beżową kredką. Ciemna kredka obroni się tylko w mocniejszych technikach typu smokey eyes, ale na pewno nie w codziennym makijażu twarzy.