Czym jest onycholiza paznokci? Jak wygląda i jak ją leczyć
Onycholiza to choroba paznokcia polegająca na oddzieleniu się paznokcia od łożyska i powstania wolnej przestrzeni. Może prowadzić do poważnych infekcji. Jej leczenie powinno odbywać się pod opieką podologa lub dermatologa.

- Paulina Brzozowska
Onycholiza paznokcia to jedna z wielu chorób paznokci, która może poważnie uprzykrzyć życie. Wygląda nieestetycznie, może powodować dyskomfort, a nieleczona prowadzi do poważnych komplikacji. Wraz z podolożką Barbarą Krause-Maniowską wyjaśniamy, jak rozpoznać onycholizę paznokcia, jak ją leczyć i jakie są przyczyny jej powstawania.
Spis treści:
- Co to jest onycholiza paznokcia?
- Jak wygląda onycholiza paznokcia?
- Przyczyny powstawania onycholizy paznokcia
- Jak leczyć onycholizę paznokcia?
- Domowe sposoby na onycholizę paznokcia
- Onycholiza paznokcia a grzybica
- Czy uczulenie na hybrydę powoduje onycholizę paznokcia?
Co to jest onycholiza paznokcia?
Onycholiza paznokcia to choroba objawiająca się oddzieleniem się płytki paznokcia od łożyska i powstawaniem tam wolnej przestrzeni, w której mogą rozwijać się bakterie, infekcje i zbierać drobinki zanieczyszczeń. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. rozwoju zielonej bakterii, całkowitego oderwania się paznokcia od łożyska lub rozwinięcia się grzybicy. Podejrzewając u siebie onycholizę, należy udać się do podologa, który rozpozna chorobę i zleci odpowiednie leczenie.
Jak wygląda onycholiza paznokcia?
Paznokieć w miejscu oddzielenia się płytki od łożyska jest jaśniejszy, biały lub żółty. Występuje tam bowiem pusta przestrzeń - mówi nam Barbara Krause-Maniowska.
Innymi słowy, onycholiza przypomina po prostu bąbelek powietrza, który dostał się pod płytkę paznokcia. Zapowietrzenie jest zazwyczaj widoczne już przy pierwszym spojrzeniu. Na początku wygląda jak biała plamka przy krawędzi paznokcia, która postępuje wgłąb. Zaawansowana onycholiza może mieć kolor żółty, a nawet brązowawy, dlatego łatwo ją pomylić chociażby z grzybicą paznokcia. Często w okolicach odwarstwienia się widać złogi łuszczącego się naskórka.

Zobacz też: Choroby paznokci - jak je rozpoznać i leczyć?
Przyczyny powstawania onycholizy paznokcia
Onycholiza paznokcia może powstawać wskutek urazów mechanicznych płytki paznokcia lub nieodpowiedniej stylizacji paznokci. Błędy w nakładaniu lakierów hybrydowych lub żelu, zbyt intenstywne piłowanie brzegów płytki lub stosowanie nieodpowiednich kosmetyków mogą skutkować oddzieleniem się paznokcia od łożyska. Może być też skutkiem innych chorób, takich jak grzybica lub łuszczyca. Onycholiza może być również wywołana przez wrodzone wady budowy paznokci, choroby autoimmunologiczne, chemioterapię, ciążę lub niedobór niektórych witamin.
Bardzo często są to urazy mechaniczne jak nieodpowiednie obuwie – w przypadku onycholizy paznokci stóp lub jeśli chodzi o dłonie – stukanie paznokciami w klawiaturę komputera. Onycholiza może również towarzyszyć chorobom paznokci takim jak łuszczyca, grzybica - tłumaczy nam ekspertka
Jak leczyć onycholizę paznokcia?
Leczenie onycholizy paznokcia powinno się odbywać pod okiem lekarza, który zadba, by infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej i nie skutkowała poważniejszymi schorzeniami. Do leczenia onycholizy używa się raczej specyfików dostępnych bez recepty, jednak czasami konieczne jest wdrożenie specjalistycznych leków.
Oderwany od łożyska fragment paznokcia usuwa się najczęściej u wykwalifikowanej stylistki lub podologa. W trakcie leczenia onycholizy paznokcia należy zaniechać malowania go i nakładania hybrydy, żelu czy akrylu. Łożysko musi się dobrze zregenerować.
W przypadku wystąpienia powikłań czy zakażenia może być konieczne wdrożenie antybiotykoterapii. A jeśli w miejscu onycholizy wda się infekcja grzybicza, leczenie odbywa się za pomocą preparatów doustnych oraz długotrwałej terapii pulsowej, wymagającej od pacjenta systematyczności oraz późniejszego odkażenia obuwia, by zapobiec nawrotom.
Przede wszystkim należy odpowiednio skrócić i opracować paznokieć. Pozbyć się czynnika, który ją spowodował. Warto też stosować preparaty regenerujące łożysko - mówi podolożka

Domowe sposoby na onycholizę paznokcia
Okazuje się, że onycholizę paznokcia można spróbować załagodzić lub wyleczyć domowymi sposobami, jeśli nie doszło jeszcze do zakażenia grzybicą lub bakterią, a jedynie do oddzielenia płytki i łożyska. W regeneracji uszkodzonego miejsca pomoże stosowanie olejku herbacianego, który ma działanie bakteriobójcze i olejku rycynowego, który wzmacnia paznokcie.
Czasami wystarczy odpowiednio skrócić paznokieć i pozbyć się czynnika powodującego onycholizę np. zmienić zbyt ciasne obuwie. Jednak, aby terapia przyniosła jak najlepsze efekty zalecam udać się do gabinetu podologicznego - dodaje Barbara Krause-Maniowska
Onycholiza paznokcia a grzybica
Jak mówi nasza ekspertka, bardzo wiele osób myli onycholizę z grzybicą ze względu na zmieniony kolor paznokcia. Aby mieć pewność, należy udać do do gabinetu podologicznego lub lekarza dermatologa.
Jeśli specjalista ma wątpliwości, zleci wykonanie badania mykologicznego. Onycholiza i grzybica mogą też występować razem. Onycholiza jest to oddzielenie płytki od łożyska. Paznokieć zakażony grzybicą ma kolor białawy, żółtawy, czasem brązowy. Często jest zgrubiały i bardzo łamliwy - dodaje podolożka

Czy uczulenie na hybrydę powoduje onycholizę paznokcia?
Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie lakierów hybrydowych lub żeli budujących może powodować onycholizę. Okazuje się, że uczulenie na hybrydę może mieć bezpośredni wpływ na wystąpienie tego schorzenia.
Tak. Różne substancje chemiczne, których organizm nie toleruje, mogą powodować onycholizę. Jednak należy pamiętać, że hybryda sprawia, iż paznokieć jest twardy, często są to paznokcie długie. Narażone na różne urazy czy to podczas pracy, czy uprawiania sportu - wyjaśnia ekspertka
Zobacz też: Uczulenie na hybrydę - jak wygląda i jak je wyleczyć?