Reklama

Pedicure warto wykonywać regularnie, nie tylko w celu upiększenia paznokci i stóp. Zabieg pozwala zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się zrogowaciałego naskórka, co często prowadzi do powstawania spękań i ran. W wersji leczniczej pedicure stanowi też istotną profilaktykę tzw. stopy cukrzycowej. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne rodzaje pedicure i który będzie dla was najlepszy.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest pedicure?
  2. Rodzaje pedicure
  3. Ile kosztuje pedicure?
  4. Przeciwwskazania do pedicure
  5. Jak zrobić pedicure w domu?

Co to jest pedicure?

Pedicure to zabieg na stopach, który jest odpowiednikiem manicure na dłoniach. Zabieg stosowany jest na paznokcie i skórę wokół nich w celach kosmetycznych lub zdrowotnych. Wykonywany jest najczęściej przez kosmetyczkę lub podologa, lecz może być wykonywany także w domu.

Pedicure najczęściej wykonuje się przy malowaniu paznokci lub w momencie, kiedy planujemy chodzić w odkrytych butach. Oczywiście tego typu zabieg warto wykonywać przynajmniej raz na tydzień lub dwa, by odświeżyć wygląd stóp. Pedicure może być pomocny również przy niektórych chorobach związanych ze stopami i paznokciami, na przykład przy wrastających paznokciach czy popękanych piętach.

Rodzaje pedicure

Do wyboru macie kilka różnych rodzajów pedicure. Najbardziej podstawowy z nich to klasyczny pedicure kosmetyczny, a w ekologicznej wersji – pedicure biologiczny, jeśli jednak zmagacie się z problemami takimi jak odciski czy wrastające paznokcie, bardziej pomocny będzie pedicure podologiczny. W przypadku suchej, twardej skóry na stopach i piętach dobrym rozwiązaniem będzie też pedicure kwasowy, frezarkowy czy pedicure wapnem. Relaks zapewni wam pedicure spa, a paznokcie u nóg wzmocni pedicure japoński. Jeśli zależy wam zarówno na wypielęgnowanych stopach, jak i upiększeniu paznokci trwałym lakierem, wybierzcie pedicure hybrydowy.

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny to najczęściej wykonywany rodzaj pedicure, który zazwyczaj towarzyszy malowaniu paznokci lub wykonuje się go w celu odświeżenia wyglądu paznokci i stóp. Warto robić go nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Zwykle rozpoczyna się od kąpieli dla stóp, która ma za zadanie zmiękczyć skórę na piętach i skórki wokół paznokci.

Do zabiegów wykonywanych w ramach manicure kosmetycznego zalicza się:

  • zmywanie lakieru,
  • skracanie paznokci,
  • odsuwania lub usuwanie skórek,
  • nadawania kształtu paznokciom,
  • oczyszczenie i wygładzenie płytki,
  • nałożenie lakieru lub odżywki,
  • nawilżenie skórek wokół paznokci.
bymuratdeniz

Pedicure kwasowy

Podczas pedicure kwasowego na skórę stóp nakładane są kwasy, których zadaniem jest zmiękczenie i złuszczenie nagromadzonych zrogowaceń. Najczęściej stosowane są kwasy cytrynowy, winowy, mlekowy, a nasączone nimi płatki lub plastry są przykładane do stóp. Pedicure kwasowy to idealna propozycja dla osób, które zmagają się z twardymi i suchymi piętami.

Zobacz także: Suche pięty – przyczyny i zabiegi

Pedicure frezarkowy

Pedicure frezarkowy ma taki sam cel jak pedicure kwasowy, czyli maksymalne wygładzenie skóry stóp i usunięcie suchego, zrogowaciałego naskórka. Różnica jest jednak taka, że w pedicure frezarkowym następuje to mechanicznie poprzez użycie – jak wskazuje nazwa – frezarki. Kosmetyczka używa frezów o różnej gradacji, dostosowując ją do kondycji skóry. W ten sposób mogą być wygładzone nie tylko pięty, ale też boki stóp, a nawet palce i przestrzenie między nimi.

Pedicure biologiczny

Pedicure biologiczny to ciekawa propozycja dla fanek naturalnej pielęgnacji. W zasadzie nie różni się od pedicure kosmetycznego, obejmując zwykle takie same zabiegi i etapy. Jednak podczas pedicure biologicznego nie są stosowane takie narzędzia jak frezarka czy cążki. Do usunięcia zrogowaceń stosowana jest zwykle tarka, a skórek wokół paznokci się nie wycina, lecz są odsuwane za pomocą drewnianego patyczka.

Pedicure hybrydowy

Pedicure hybrydowy to nic innego jak połączenie klasycznego pedicure kosmetycznego z nałożeniem hybrydy na paznokcie. Dzięki temu nie tylko będziecie się cieszyć pięknymi stopami, ale również zadbanymi paznokciami. Pedicure hybrydowy utrzymuje się na paznokciach nawet ponad 3 tygodnie.

Pedicure japoński

Pedicure japoński to bardzo szybki i skuteczny zabieg, który świetnie się sprawdzi w przypadku kruchych, zniszczonych i łamliwych paznokci. Najczęściej stosuje się go na dłonie, jednak warto od czasu do czasu wykonać go na paznokciach u stóp. Do tego zabiegu wykorzystuje się pastę witaminową oraz puder, które mają uzupełnić ubytki i odżywić paznokieć. W ich skład wchodzą między innymi witaminy A i E oraz keratyna.

Pedicure wapnem

Pedicure wapnem to wciąż dość mało popularny zabieg. Najczęściej nie jest on wykonywany samodzielnie, lecz stanowi jeden z etapów pedicure kosmetycznego. Jest to tzw. kąpiel zasadowa, która pomaga zmiękczyć zrogowaciały naskórek.

Pedicure spa

Pedicure spa to zdecydowanie najprzyjemniejszy rodzaj pedicure. Poszczególne etapy nie różnią się zwykle od pedicure kosmetycznego, jednak jego celem – oprócz wypielęgnowania stóp – jest relaks. W czasie pedicure spa wykonywany jest więc przyjemny masaż, najczęściej z użyciem aromatycznych olejków, stosowany jest też peeling i odżywcza maska.

Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy, inaczej pedicure podologiczny lub medyczny, wykonuje się w przypadku występowania w obrębie stóp i paznokci schorzeń i zmian, które powodują ból, dyskomfort czy utrudniają chodzenie. Zabieg przeprowadzany jest przez podologa, który może użyć takich narzędzi jak frezarka, dłuto czy skalpel.

Najczęściej wykonuje się go w przypadku:

Ile kosztuje pedicure?

Cena za zabieg pedicure uzależniona jest przede wszystkim od jego rodzaju i zakresu. Dotyczy to szczególnie pedicure podologicznego, którego koszt wzrasta w przypadku konieczności np. założenia klamry na wrastający paznokieć. Zwykle jednak za pedicure, niezależnie od jego rodzaju, zapłacicie nie więcej niż ok. 220 zł.

  • pedicure kosmetyczny – ok. 70-130 zł
  • pedicure kwasowy – ok. 90-220 zł
  • pedicure frezarkowy – ok. 100-180 zł
  • pedicure biologiczny – ok. 80 zł
  • pedicure hybrydowy – ok. 110-210 zł
  • pedicure japoński – ok. 100-170 zł
  • pedicure wapnem – ok. 100 zł
  • pedicure spa – ok. 100-200 zł
  • pedicure leczniczy – ok. 120-200 zł

Przeciwwskazania do pedicure

Pedicure jest zabiegiem, który nie ma wielu przeciwwskazań. Są to głównie infekcje, rany i świeże blizny w obrębie stóp. W przypadku ciąży należy jedynie zrezygnować z użycia określonych substancji, np. kwasów, acetonu.

Jak zrobić pedicure w domu?

Wykonanie klasycznego pedicure kosmetycznego jest bardzo proste i nie wymaga wielu narzędzi. Wykonujcie go przynajmniej raz na trzy tygodnie, jeśli nosicie hybrydę. W innym przypadku najlepiej minimum raz na dwa tygodnie!

Reklama
  1. Pierwszym krokiem jest zmycie lakieru lub zdjęcie hybrydy z paznokci. Najlepiej wykorzystać tutaj zmywacze na bazie witamin, a w przypadku zwykłego lakieru koniecznie bez acetonu.
  2. Po usunięciu lakiery przystąpcie do obróbki paznokcia. Paznokcie skróćcie za pomocą ostrych cążków lub nożyczek. Następnie nadajcie im kształt za pomocą pilniczka do paznokci.
  3. Ważnym krokiem jest również usunięcie narastających skórek z płytki paznokci. Można je delikatnie usunąć za pomocą patyczka lub delikatnie wyciąć cążkami.
  4. Kolejnym krokiem jest wygładzenie płytki paznokcia. Użyjcie do tego specjalnych bloczków polerskich. Na koniec warto przetrzeć paznokcie odtłuszczaczem lub przemyć je ciepłą wodą, aby pozbyć się pyłu i zanieczyszczeń.
  5. W tym momencie możecie nałożyć odżywkę lub lakier do paznokci, a także wykonać pedicure hybrydowy.
  6. Ostatnim krokiem jest zadbanie o skórę wokół paznokci. Najlepiej nałożyć na nią oliwkę nawilżającą.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane