Reklama

Pofalowane paznokcie to problem, który należy skonsultować z lekarzem lub dermatologiem. Często może być bowiem objawem chorób paznokci, takich jak grzybica, czy chorób ogólnoustrojowych, na przykład nadczynności tarczycy. Dodatkowo warto pielęgnować paznokcie naturalnymi olejami oraz kapsułkami z witaminami i unikać bezpośredniej styczności płytki z detergentami czy szkodliwymi kosmetykami.

Reklama

Spis treści:

  1. Skąd się biorą pofalowane paznokcie? Podłużne i poprzeczne bruzdy
  2. Czym są linie Beau?
  3. Jak wyleczyć pofalowane paznokcie?
  4. Pofalowane paznokcie a schorzenia tarczycy
  5. Pofalowana płytka paznokcia u dzieci - o czym świadczy?

Skąd się biorą pofalowane paznokcie? Podłużne i poprzeczne bruzdy

Zdrowe paznokcie mają dość gładką powierzchnię w kolorze jasnoróżowym. Natomiast czasem mogą pojawiać się na nich poprzeczne lub podłużne bruzdy. Nie tylko psują one wygląd paznokci, ale mogą być objawem różnych schorzeń. Przyczyn pofalowanych paznokci może być naprawdę wiele, a zazwyczaj są one wynikiem chorób paznokci, braków witamin lub urazów mechanicznych.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą pojawiać się w przypadku:

  • urazów, najczęściej podczas zabiegów kosmetycznych, np. uszkodzenie macierzy paznokcia lub łożyska;
  • negatywnego działania mocnych detergentów lub kosmetyków, na przykład acetonu, wówczas płytka ulega zniszczeniu pod wpływem silnej substancji.

Pionowe bruzdy na paznokciach są skutkiem:

  • niedoborów pokarmowych, zwłaszcza minerałów, np. cynku, magnezu i wapnia;
  • odwodnienia organizmu;
  • starzenia się organizmu (u osób starszych pojawiają się częściej).

Często przyczyną nierównej płytki jest grzybica paznokci. W tym przypadku płytka staje się żółta, a na jej powierzchni pojawiają się różne bruzdy i wgłębienia. Inne przyczyny to:

  • łuszczyca,
  • łysienie plackowate,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • długotrwały stres.
Getty Images@ Images we create and what actually happens are always beautiful when we have imagination.

Czym są linie Beau?

Bruzdy mogą pojawiać się również na paznokciach u nóg. Kiedy zauważysz pofalowane paznokcie na kciuku lub dużym palcu u stopy, mogę być to linie Beau. Mają one wygląd poprzecznych bruzd. To schorzenie jest najczęściej spowodowane urazem, działaniem środków toksycznych oraz choroby ogólnoustrojowe, na przykład cukrzycy czy problemów z krążeniem. Jeśli masz wątpliwości i na podstawie objawów nie jesteś w stanie odkryć przyczyny powstania linii, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Getty Images@eyepark

Jak wyleczyć pofalowane paznokcie?

Przede wszystkim powinnaś udać się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Specjalista oceni, co jest przyczyną zmian na paznokciach i jak je wyleczyć. Leczenie falistej płytki jest uzależnione od przyczyny jej powstania. Zazwyczaj takiego pacjenta kieruje się na badania pod kątem zakażenia grzybami, niedoborów pokarmowych i chorób autoimmunologicznych. Wraz z leczeniem nieprawidłowości, której objawem są bruzdy na płytce, będzie ona wracać do stanu pierwotnego.

Warto również odpowiednio zadbać o paznokcie. Podstawą jest tutaj zbilansowana i zdrowa dieta uzupełniona odpowiednią suplementacją. Ważne jest ochronienie paznokci przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Unikaj kontaktu płytki z detergentami i ogranicz na jakiś czas zabiegi kosmetyczne (takie jak manicure hybrydowy). Zawsze przy sprzątaniu i zmywaniu zakładaj rękawiczki. Na czas leczenia nie używaj lakierów i nie przedłużajmy paznokci.

Warto również pielęgnować płytkę naturalnymi kosmetykami, które ją nawilżą i odżywią. Świetnie sprawdzi się tutaj na przykład olej rycynowy, który wzmocni płytkę i zapobiegnie uszkodzeniom. Warto również dodać do niego kropelkę oleju z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i zwalcza grzybicę. Aby dodatkowo odżywić paznokcie, warto wsmarowywać w paznokcie kapsułki Gal lub kapsułki z witaminą A+E. Olejki i oleje możesz aplikować bezpośrednio na płytkę lub moczyć dłonie w kąpieli z ich dodatkiem.

Pofalowane paznokcie a schorzenia tarczycy

Choroby hormonalne, w szczególności te związane z tarczycą, bardzo negatywnie wpływają na kondycję paznokci. Pofalowana powierzchnia jest często objawem nadczynności tarczycy, a matowości i kruchość płytki zarówno nadczynność i niedoczynnością. Z kolei przy chorobie lub zespole Cushinga oraz niedoczynności tarczycy często pojawia się grzybica paznokci, której objawem są właśnie pofalowane paznokcie.

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania. Przeważnie są to badania stężenia we krwi:

  • regulującego pracę tarczycy TSH,
  • hormonu tarczycy FT3 (wolna trójjodotyronina),
  • hormonu tarczycy FT4 (wolna tyroksyna).

Pofalowana płytka paznokcia u dzieci - o czym świadczy?

Nie tylko u dorosłych mogą pojawić się bruzdy na płytce. Pofalowane paznokcie u dzieci zazwyczaj budzą niepokój rodziców. Czy faktycznie jest się czego obawiać? U dorosłej osoby można zakładać zakażenie grzybiczne, jednak u dzieci występuje ona sporadycznie. Co zatem ten nieestetyczny problem oznacza u dziecka? Może:

  • być konsekwencją chorób uwarunkowanych genetycznie;
  • wskazywać na schorzenia dermatologiczne i układowe, na przykład łuszczycę, liszaj płaski, pęcherzycę lub brodawki zwykłe;
  • być wynikiem stosowania u dziecka konkretnych leków.

A jak wyglądają zmiany na dziecięcej płytce paznokcia?

  • Wklęśnięcie: to stan fizjologiczny, który utrzymuje się od urodzenia i samoistnie zanika (najczęściej po około trzech miesiącach).
  • Podłużne lub poprzeczne prążki: wraz z wiekiem dziecka bruzdy mogą być bardziej widoczne. Często są wynikiem schorzeń dermatologicznych, np. łuszczycy lub liszaja płaskiego.
  • Trachyonychia: inaczej nazywana dziecięcą dystrofią dwudziestu paznokci. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby są podłużne bruzdy na paznokciach, ale warto zwrócić też uwagę na ich strukturę – płytka jest szorstka i przypomina strukturą pestkę brzoskwini.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane