Składniki pielęgnacyjne na jesień 2024. Ekspertka opowiedziała nam o trendach w pielęgnacji
Składniki pielęgnacyjne na jesień 2024 pozwolą ci pozbyć się przebarwień słonecznych i odbudują równowagę hydrolipidową po lecie. Jednymi z najpopularniejszych substancji przeciwzmarszczkowych w sezonie jesiennym są retinoidy, czyli retinol i retinal. Lek. Mariolę Gałązkę, ekspertkę w pielęgnacji anti-aging i założycielkę N30 Clinic, zapytałyśmy o to, jakie jeszcze składniki będą na topie.

Składniki pielęgnacyjne na jesień powinny skupiać swoje działanie na kilku ważnych aspektach: przywróceniu nawilżenia, poprawie wyglądu skóry, a także ochronie cery przez czynnikami zewnętrznymi. Lek. Mariola Gałązka to międzynarodowa wykładowczyni i ekspertka w zakresie szeroko pojętej medycyny anti-aging z ponad 10-letnim doświadczeniem. Dopytałyśmy ją o każdy z tych obszarów pielęgnacyjnych. Zdradziła też, jakie nowe składniki niedawno zagościły na rynku!
Spis treści:
- Trendy kosmetyczne w zakresie pielęgnacji anti-aging
- Retinol a retinal: który składnik aktywny powinna wybrać początkująca osoba?
- Najlepsze składniki pielęgnacje na jesień 2024 do redukcji przebarwień
- Skutecznie substancje nawilżające na jesień wg ekspertki
- Stosowanie kwasów jesienią 2024
- Trendy pielęgnacyjne i nowości kosmetyczne w 2024 roku
Trendy kosmetyczne w zakresie pielęgnacji anti-aging
Sezonowość dotyczy nie tylko trendów w modzie, ale także w pielęgnacji. Po wiele składników zdecydowanie chętniej sięgamy jesienią. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi retinoidy. Przez długi czas uważano, że substancje z tej grupy można stosować jedynie jesienią i zimą, ze względu na ich fotouczulające właściwości. Obecny stan wiedzy wykazuje, że skrupulatność w aplikacji i replikacji filtrów SPF nie wyklucza możliwości używania retinoidów przez cały rok. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z retinolem, najlepiej wprowadzić go stopniowo właśnie w sezonie jesiennym.
Retinol to witamina młodości, którą obecnie z powodzeniem można stosować cały rok. Jesień to idealny moment na wprowadzenie retinolu do pielęgnacji, gdyż powinno się to odbywać stopniowo, pod kontrolą lekarza/kosmetologa, zaczynając od niskich stężeń i częstotliwości, powoli je zwiększając.
– wyjaśnia lek. Mariola Gałązka
Czym w istocie jest ta "witamina młodości", która od kilku sezonów cieszy się dużą popularnością wśród beauty influencerek? Co takiego wyjątkowego ma w sobie retinol i na co powinnyśmy zwrócić uwagę przy jego stosowaniu?
Działa zarówno przeciwstarzeniowo, ujędrniająco, jak i rozjaśniająco, przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie. Nie każdy kosmetyk z retinolem będzie jednak właściwy dla danej skóry. Tutaj konieczna jest konsultacja przed wprowadzeniem tych silniejszych. Pamiętajmy, że cząsteczka nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne czy karmiące piersią.
Retinol czy retinal - który składnik powinna wybrać początkująca osoba?
Retinoidy to grupa składników, do której należą retinol i retinal. Retinal ma mniejszy potencjał drażniący niż retinol, a dodatkowo działa w niższych stężeniach. Oznacza to, że jest świetną alternatywą dla cer wrażliwych, dla których klasyczny retinol był zbyt mocny.
Jeśli chodzi o zasady pielęgnacji, są one takie same w obu przypadkach. Bezdyskusyjnym obowiązkiem jest stosowanie na co dzień kremów z filtrem, zabezpieczającym zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Jak podkreśla lek. Mariola Gałązka, istotne jest stopniowe wprowadzanie substancji do pielęgnacji i zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby skóry. W ten sposób budujemy tolerancję cery i ograniczamy ryzyko podrażnień.
Najlepsze składniki pielęgnacje na jesień 2024 do redukcji przebarwień
Pojawiające się na naszej skórze przebarwienia posłoneczne to problem, z którym najczęściej próbujemy sobie radzić właśnie jesienią. Istnieje wiele składników, które pomagają nam w wyrównaniu kolorytu cery i pozbywaniu się drobnych plamek pigmentacyjnych. Zapytałyśmy lek. Mariolę Gałązkę o to, które substancje warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji po sezonie letnim.
Może to być znana wszystkim witamina C, najlepiej w formie serum do twarzy, a także jeden z nowszych składników ekstrahowany z szyszek chmielu - ksantohumol, który zarówno zapobiega przebarwieniom, ale też działa silnie przeciwzapalnie i kojąco na skórę, przywracając prawidłową barierę hydrolipidową. Coraz częściej wykorzystuje się potencjał naprawczy i przeciwzapalny astaksantyny. Działa ona antyoksydacyjnie, redukuje stres wywołany przez wolne rodniki i stanowi aktywny składnik w pielęgnacji ukierunkowanej na redukcję zmarszczek, odbudowę kolagenu i rozjaśnienie przebarwień.
Przypomnijmy także, że witamina C jest substancją o wielu właściwościach. Nie tylko pomaga wyrównać koloryt skóry, ale także dodaje blasku i świetnie odżywia! Jeśli jednak chcemy skupić się przede wszystkim na redukcji przebarwień, jakie jeszcze składniki pielęgnacyjne na jesień 2024 warto rozważyć?
W przypadku przebarwień poprawę będą przynosić również takie cząsteczki jak: kwas traneksamowy, bakuchiol (zwany naturalnym retinolem), niacynamid czy thiamidol.
– wyjaśnia ekspertka
Skutecznie substancje nawilżające na jesień wg ekspertki
Kwas hialuronowy to zdecydowanie jeden z topowych składników i może być z powodzeniem stosowany przez większość osób. To związek, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Zwykle ma postać niewielkich cząsteczek, mających zdolność wnikania w głąb skóry i działania od środka. Poprawa nawilżenia sprawia, że cera staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna i wygląda o wiele zdrowiej. Można powiedzieć, że kwas hialuronowy działa jak gąbka, która wiąże i zatrzymuje w skórze wilgoć – dlatego właśnie jest tak skuteczny.
Lek. Mariola Gałązka zaznacza jednak, że substancja nie powinna być stosowania w czystej postaci.
Uprzedzam, że nie warto sięgać po czysty kwas hialuronowy w przypadku cery mocno przesuszonej, gdyż będzie on wiązał wodę na powierzchni skóry i może przez to zwiększyć przesuszenie, choć wydawałoby się, że jest inaczej! Inaczej też będzie działał kwas hialuronowy podawany śródskórnie w postaci mezoterapii. Wówczas trafi do odpowiedniej warstwy i będzie działał nawilżająco oraz stymulująco na komórki skóry.
Jakie jeszcze substancje nawilżające, poza kwasem hialuronowym, warto wdrożyć do pielęgnacji skóry jesienią?
Tutaj sięgamy po kremy z odpowiednimi składnikami, typu: ceramidy, skwalan, masło shea, gliceryna oraz dedykowane temu peptydy, które będą odbudowywać i wzmacniać warstwę lipidową skóry, jednocześnie chroniąc ją przed dalszym odwadnianiem. Świetnie sprawdzają się także kosmetyki z ektoiną pochodzenia bakteryjnego, która jest składnikiem silnie przeciwzapalnym i łagodzącym.
– wymienia lek. Mariola Gałązka
Stosowanie kwasów jesienią 2024
Jak podkreśla dr. Mariola Gałązka, skóra po lecie jest często zanieczyszczona, co wynika ze zwiększonej produkcji sebum przez nadaktywne gruczoły łojowe. Jedną z przyczyn zanieczyszczeń jest także niewłaściwe oczyszczanie przy jednoczesnym stosowaniu większej ilości filtrów przeciwsłonecznych. Do tego zmiana warunków atmosferycznych czy też częstszy kontakt ze słoną wodą morską generują ryzyko powstawania wyprysków. W tej sytuacji świetnie sprawdzają się kwasy. Jak je wprowadzić do pielęgnacji?
Zwróćmy uwagę na wprowadzenie w takich sytuacjach do pielęgnacji 2-3 razy w tygodniu niewielkiego stężenia kwasów w postaci żelu do mycia, toniku, płatków oczyszczających czy delikatnego peelingu z kwasem. Tutaj z pomocą przyjdą hydroksykwasy, nisko stężony kwas salicylowy czy azelainowy, który zadziała również przeciwzapalnie.
Musimy pamiętać, że kwasy należy stosować tylko w pielęgnacji wieczornej i powinny one iść zawsze w parze z produktami o właściwościach nawilżająco-kojących. Lek. Mariola Gałązka dodaje, że zbyt częste stosowanie tych substancji może podrażnić i przesuszyć skórę. Jeśli nie masz pewności, czy twoja cera rzeczywiście ich potrzebuje, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.
Trendy pielęgnacyjne i nowości kosmetyczne w 2024 roku
Wśród pielęgnacyjnych trendów na 2024 rok, które zdecydowanie zasługują na uwagę, możemy wyróżnić egzosomy. Mają zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i medycynie estetycznej. To stosunkowo nowa substancja w branży beauty o dużym potencjale.
To najbardziej precyzyjne cząsteczki o wysokim potencjale o pochodzeniu roślinnym. Docierają bardzo głęboko z uwagi na swój mikrorozmiar, silnie wpływając na negatywne procesy w skórze, łagodząc je, stymulując procesy naprawcze i pobudzając komórki macierzyste.
– wyjaśnia ekspertka
Brzmi obiecująco. Jeśli to stosunkowo nowa substancja w obszarze pielęgnacji, to czy na rynku dostępne są już kosmetyki zawierające ten składnik?
Mimo że jest to stosunkowo nowe odkrycie w tej dziedzinie, już wiemy, że efekty terapii z zastosowaniem egzosomów są naprawdę obiecujące i ewidentne. Dostępne są już kosmetyki na ich bazie, mające wysoki potencjał regeneracyjny i naprawczy, a tym samym odmładzający.