Cera sucha ma niemal niewidoczne pory, nie zaczyna się też świecić już po chwili od wykonania makijażu, co doskonale znają posiadaczki cery tłustej. Niestety niedobór wilgoci i lipidów sprawia, że jest szorstka, wrażliwa i o wiele szybciej uwidaczniają się na niej pierwsze zmarszczki. Za taki stan rzeczy w znacznej mierze odpowiadają geny, ale nie tylko – przyczyną przesuszenia mogą być błędy pielęgnacyjne czy określone choroby.

Reklama

Spis treści:

  1. Cera sucha – charakterystyka
  2. Dlaczego cera jest sucha?
  3. Cera sucha a odwodniona
  4. Składniki aktywne dla cery suchej
  5. Kosmetyki do cery suchej
  6. Domowa pielęgnacja cery suchej
  7. Zabiegi do cery suchej

Cera sucha – charakterystyka

Cerę suchą zwykle łatwo rozpoznać. Najczęściej jest szorstka w dotyku, matowa, pozbawiona naturalnego, zdrowego blasku. Nierzadko towarzyszy jej uczucie napięcia, pieczenia, swędzenia. Może pojawiać się łuszczenie i drobne odstające suche skórki. Łatwo ją podrażnić, czego efektem są widoczne zaczerwienienia.

Sucha skóra jest też dość cienka, dlatego mogą prześwitywać przez nią naczynka. Często więc cera sucha jest równocześnie wrażliwa i naczynkowa, co zdecydowanie nie ułatwia pielęgnacji. Z kolei z uwagi na niedobór lipidów, które nadają skórze elastyczność, na suchej skórze o wiele szybciej niż na skórze tłustej pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, czyli zmarszczki.

Alona Siniehina

Dlaczego cera jest sucha?

Suchość cery najczęściej ma podłoże genetyczne i wynika z uwarunkowanej w ten sposób aktywności gruczołów łojowych. Wytwarzane przez nie sebum jest kluczowe dla prawidłowego poziomu nawilżenia. Wchodzi ono w skład ochronnej powłoczki hydrolipidowej, której zadaniem jest zatrzymanie wilgoci w skórze. W przypadku cery suchej występuje niedobór sebum, co prowadzi do jej nadmiernej ucieczki (tzw. transepidermalna utrata wilgoci, czyli TEWL).

Zobacz także

Mówiąc o przyczynach przesuszenia skóry, nie można pominąć roli NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Są to substancje znajdujące się w warstwie rogowej naskórka i wytwarzane w skórze. Mają one zdolność do wiązania wilgoci i ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. W przypadku cery suchej również ten proces jest zaburzony.

Zdarza się jednak, że problem nasila niewłaściwa pielęgnacja, np. zbyt silne oczyszczanie, stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu. Przesuszenie jest potęgowane przez częste wystawianie skóry na działanie słońca czy wiatru, a także przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Cera zmienia się w kierunku suchej również w miarę upływu lat – cera dojrzała najczęściej jest właśnie również sucha.

Nie bez znaczenia są też dolegliwości i choroby, takie jak:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • łuszczyca,
  • cukrzyca,
  • atopowe zapalenie skóry.

Cera sucha a odwodniona

Często można się spotkać również z terminem „cera odwodniona”, nie jest to jednak to samo, co cera sucha. Odwodniona może być nawet cera mieszana czy tłusta.

Nadmierne wydzielanie sebum i szybkie przetłuszczanie się cery problematycznej może być mylące i sugerować, że należy się tego sebum jak najczęściej pozbywać, wysuszać skórę i matowić. Te zabiegi w konsekwencji prowadzą do powstawania ubytków w warstwie hydrolipidowej, co w efekcie skutkuje utratą wilgoci. Dlatego tak ważne jest, żeby o codziennym nawilżeniu pamiętać w przypadku każdego rodzaju cery, również tłustej.

Składniki aktywne dla cery suchej

W kosmetykach stosowanych do pielęgnacji cery suchej należy szukać składników, które pełnią dwie podstawowe funkcje. Do pierwszej grupy zaliczyć można substancje hydrofobowe, które odbudowują powłokę lipidową na powierzchni skóry, tworząc tzw. warstwę okluzyjną zatrzymującą wilgoć. Są to przede wszystkim masła, woski i oleje, np. olej jojoba, masło shea, olej z awokado, wosk pszczeli.

Drugą grupę tworzą substancje, które z kolei uzupełniają braki w kompleksie NMF, czyli naturalnym czynniku nawilżającym. Należą do nich głównie:

  • aminokwasy (np. cysteina, arginina),
  • mocznik,
  • sole kwasu mlekowego,
  • cukry.

W kosmetykach do cery suchej warto szukać również:

  • kwasu hialuronowego – ma silne właściwości hydrofilne, a więc wchłania i zatrzymuje wodę w skórze;
  • trehalozy – dwucukier, który naśladuje działanie substancji wchodzących w skład NMF, ma również działanie antyoksydacyjne;
  • ceramidów – wchodzą w skład cementu międzykomórkowego, uszczelniającego przestrzenie między korneocytami budującymi warstwę rogową naskórka;
  • aloesu – nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje skórę;
  • gliceryny – działa nawilżająco, zmiękczająco, wzmacnia barierę ochronną skóry.

Kosmetyki do cery suchej

Każdy etap codziennej pielęgnacji musi być dostosowany do potrzeb cery suchej. Warto włączyć do rutyny oczyszczanie olejami, czyli metoda OCM. Choć metoda ta sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery, to właśnie ta sucha szczególnie na niej skorzysta. Nałożone na skórę oleje nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale też uzupełnią niedobory lipidów.

Jeśli nie jesteście przekonane do mycia twarzy olejami i wolicie stosować żele lub pianki, wybierajcie wyłącznie takie łagodne, które nie przesuszą jej dodatkowo i nie podrażnią. Unikajcie natomiast mydeł, które mają zasadowy odczyn i mogą wysuszać skórę.

Po oczyszczeniu skóry należy przetrzeć ją nawilżającym tonikiem do cery suchej. Jego zadaniem jest przywrócenie fizjologicznego, a więc kwaśnego pH. Tonik również przygotowuje skórę na kolejne etapy pielęgnacji. Ciekawą propozycją są także płyny micelarne.

Po użyciu toniku należy wklepać w skórę dobry krem nawilżający do cery suchej. Zwróćcie uwagę na jego skład i szukajcie substancji wymienionych wyżej. Najlepiej, aby krem zawierał również filtr SPF. Sucha cera, pozbawiona ochronnej powłoczki lipidowej, jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV.

Zobacz także: TOP 4 dobrych kremów nawilżających do twarzy z naturalnym składem

Raz w tygodniu warto wykonać peeling. Naskórek cery suchej, jak każdej innej, ulega naturalnemu cyklowi odnowy i złuszczania. Lepiej jednak zrezygnować z agresywnych peelingów ziarnistych i zastąpić je delikatniejszymi peelingami enzymatycznymi. 1-2 razy w tygodniu użyjcie też nawilżającej maseczki.

Rodzaj i skład stosowanych kosmetyków jest ważny również w przypadku makijażu. Warto sięgać po nawilżającą bazę pod makijaż, która przedłuży trwałość make-upu, a dodatkowo dostarczy skórze porcji wilgoci. Na bazę nałóżcie podkład nawilżający do cery suchej. W drogeriach znajdziecie również pudry do cery suchej i wrażliwej. Jedną z takich propozycji jest np. puder bananowy EcoCera.

Zobacz także: Ten nawilżający podkład z kawiorem to nowość! Pielęgnuje, rewitalizuje i rozświetla cerę

Domowa pielęgnacja cery suchej

Nawilżenie i ukojenie cerze suchej przyniosą też domowe sposoby pielęgnacji. Najlepiej sprawdzą się maseczki. Przygotowaną maseczkę pozostawcie na skórze przez 15-20 minut, a następnie spłuczcie letnią wodą. Możecie wykonać:

  • maseczkę z siemienia lnianego – do garnuszka wsypcie łyżkę nasion lnu, zalejcie szklanką wody i zagotujcie, odcedźcie nasiona, a powstały kisiel nałóżcie na twarz; żeby maseczka nie spływała, możecie nakryć twarz np. gazą.
  • maseczkę z pasty z awokado – rozgniećcie miąższ awokado i dodajcie np. łyżeczkę miodu, dokładnie wymieszajcie i rozprowadźcie na skórze.
  • maseczkę z banana – dojrzałego banana rozgniećcie widelcem i wymieszajcie z łyżką oleju roślinnego, np. ze słodkich migdałów, jojoba czy po prostu oliwy z oliwek, rozprowadźcie na twarzy.

Zabiegi do cery suchej

W ofercie gabinetów kosmetycznych znajdziecie różne zabiegi przeznaczone do cery suchej. Mogą to być typowe kuracje pielęgnacyjne polegające na wykonaniu nawilżających i odżywczych masek, jak i profesjonalne zabiegi. Pomocne będą nie tylko zabiegi nawilżające i regenerujące, ale też oczyszczające. Są to między innymi:

Reklama
  • mezoterapia – podczas zabiegu w skórę wtłaczane są (lub wkłuwane, w zależności od rodzaju mezoterapii) substancje o działaniu nawilżającym i regenerującym; w przypadku mezoterapii igłowej i mikroigłowej dodatkowo pobudzona zostaje synteza kolagenu.
  • sonoforeza – substancje aktywne przenoszone są w głąb skóry dzięki zastosowaniu ultradźwięków, cera jest nawilżona, odżywiona i dotleniona.
  • hydropeeling – delikatny i mało inwazyjny sposób oczyszczania skóry, polega na poddawaniu jej działaniu pęcherzyków wodoru znajdujących się w strumieniu wody skierowanym na twarz pod ciśnieniem.
  • peeling kwasem migdałowym – kwas migdałowy jest bardzo bezpiecznym kwasem, który z powodzeniem może być stosowany również w przypadku cery suchej i wrażliwej; nie tylko usuwa martwy naskórek, ale też ma działanie nawilżające.
Reklama
Reklama
Reklama