Paula`s Choice, Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant (Płyn złuszczający z 2 % kwasem salicylowym)

Paula's Choice - Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant - peeling kwasowy zawiera kwas salicylowy w najwyższym dopuszczalnym stężeniu - 2%. Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas, który rozpuszcza się w tłuszczach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki takiej właściwości może przenikać przez warstwę lipidową skóry i oczyszczać zaczopowane ujścia gruczołów łojowych ("pory"), dzięki czemu ich widoczność się zmniejsza.Dodatkowo produkt zawiera ekstrakt z liści zielonej herbaty, który działa ściągająco, przeciwzapalnie i tonizująco na skórę. Kosmetyk ma pH wahające się między 3,2 a 3,8.

Cudeńko nawet na trądzik różowaty

Cudna formuła. Mimo posiadania trądziku różowatego, używam go od pół roku prawie codziennie. Pięknie wycisza trądzik różowaty, zmniejsza pory. Używałam go razem z terapią antybiotykową ale nadal wydaje mi się, że otrzymane rezultaty były bardziej wynikiem zmiany pielęgnacji, rozpoznania tego co mi go podrażnia i używania tego produktu niż farmaceutyków.

Pryszcze "poczekoladowe" czy hormonalne zdarzają się wiele rzadziej.
Przy grubych skórach niestety to za mało żeby pozbyć się wągrów...

Trzeba być uważnym bo moja skóra mimo, że reaktywna na policzkach jest dość grubą skórą i prawie od razu zaczęłam go używać codziennie, bez większego podrażnienia. Ale inne osoby z tą przypadłością mogą być podrażnione.

Ma prosty skład i jest bardzo wydajny

Magia w butelce dla skóry tłustej

Niesamowicie wygładza nierówności, zmniejsza pory, daje efekt "pupy niemowlaka". Stosuję w roli peelingu enzymatycznego, co trzeci wieczór. Nie podrażnił mojej cery, nie szczypie przy aplikacji, dopiero po czasie czuć mrowienie.

Działa.

Produkt jak najbardziej spełnia swoją rolę - oczyszcza i zmniejsza widoczność porów.
Wystarczyło używanie 2 razy w tygodniu na czoło, nos i brodę (cera mieszana w kierunku tłustej), aby uzyskać zamierzony efekt. Produkt jest bardzo wydajny (butelka 30 ml wystarczyła mi na pół roku). Uważam, że codzienne używanie to przesada, chociaż nie wiem, może rzeczywiście przy bardziej problematycznych cerach się sprawdzi.
Natomiast muszę przyznać, że o ile na strefę T sprawdził się rewelacyjnie, tak na policzkach, gdzie cerę mam raczej normalną, powodował wysyp, dlatego po kilku próbach zaniechałam nakładania na policzki.

Ulubieniec

To jest absolutnie najlepszy produkt do twarzy jaki miałam. Odmienił całą moją pielęgnacje, nie spodziewałam się niczego nadzwyczajnego bo już wcześniej używałam kwasu salicylowego innej firmy i nie widziałam żadnych efektów. Jednak ten jest niesamowicie skuteczny. Mam skórę tłustą i często pojawiają się niedoskonałości. Po pierwszym użyciu byłam w szoku, rano skóra była gładka a wszystkie niedoskonałości zniknęły. Po dłuższym stosowaniu udało mi się w końcu pozbyć większości zaskórników zamkniętych z którymi żaden inny produkt kwasowy sobie nie radził. Jest bardzo wydajny, kupiłam go w mniejszej pojemności i używam od 5 miesięcy, 2/3 razy w tygodniu lub gdy widzę, że skóra jest zanieczyszczona i pojawiają się niedoskonałości, zawsze jest niezawodny. Konsystencja jest wodnista, niewyczuwalna na skórze. Zdecydowanie zostaje ze mną na stałe, polecam każdemu kto zmaga się z niedoskonałościami i nadmiernym wydzielaniem sebum.

Niesamowicie skuteczny

Zacznę od tego, że stosowałam różne produkty z kwasami ale żaden z nich nie był tak skuteczny.
Mam cerę mieszaną, problemową, skłonną do zmian trądzikowych z którymi walczę od lat. Na ten produkt trafiłam przypadkiem, czytając recenzje różnych produktów.
Do przetestowania kupiłam małą pojemność 30 ml w zestawie z kremem nawilżającym. Nie zawiodłam się.
Produkt jest niesamowicie wydajny, małe opakowanie ale starczyło naprawdę na długo. Ponieważ nie byłam pewna jak zareaguje moja cera więc na początek stosowałam 1 raz w tygodniu na noc, aplikując preparat dłonią bezpośrednio na twarz - zamiast wacikiem. Dzięki temu nie marnuje się ani kropla i starcza na dłużej.
Już po jednym użyciu było widać efekt. Cera rano wygląda naprawdę pięknie. To chyba pierwszy produkt, który tak dobrze oczyścił moje zaskórniki i wysuszył zmiany trądzikowe a dodatkowo stosowany regularnie widocznie rozjaśnia przebarwienia. Delikatnie złuszczanie powoduje, że cera jest gładsza, rozjaśniona, oczyszczona, wyglądająca świeżo i promiennie. Łagodzi też stany zapalne i powoduje, że szybciej się goją.

Cuuuudo

To było moje tegoroczne odkrycie kosmetyczne. Produkt poleciła mi koleżanka, która obejrzała filmik o oczyszczaniu porów przy pomocy jego i glinki (tonik nakładany ok. pół godziny przed glinką) i to właśnie z myślą o działaniu na rozszerzone pory ten produkt wpadł mi w ręce. Jakież było moje zdziwienie gdy okazał się działać świetnie na całą moją twarz przy samoistnym stosowaniu. :)
Jestem posiadaczką cery mieszanej, przetłuszczającej się w strefie T, która ma skłonność do powstawania zmian trądzikowych. Produkt jest świetnym "oczyszczaczem" dla tego typu cery, zmniejsza wyświecanie w strefie T, łagodzi stany zapalne, pomaga zlikwidować kaszkę na czole.
Muszę też wspomnieć, że moja cera jest dosyć wrażliwa i z obawy o wystąpienie uczulenia nie lubię eksperymentować za dużo z kosmetykami do twarzy. Ten produkt okazał się być jednak delikatny. Był czas, że stosowałam go codziennie i nie zrobił mi krzywdy.
Cena wydaje się być wysoka, ale to tylko złudzenie, jeśli nakładamy produkt palcami jest on niesamowicie wydajny.

Pewniak

Mam cere 30+ i okazjonalny tradzik hormonalny.
Ten produkt ratuje mi skore w momentach gdy nie ogarniam juz tych wypryskow.
Swietnie oczyszcza takze pory, po kolejnych opakowaniach dostrzegam ich zwezenie.
Stosuje punktowo w okresach gdy mam mniej problemow z cera, albo codziennie w ramach kuracji, gdy wypryskow jest duzo a pory bardzeij zapchane.
Zawsze mam jakis w domu.

Dobrze oczyszczający kwas

Kupiłam mniejszą wersję i to zdecydowanie lepsza opcja na wypróbowanie toniku. Używałam go 2-3 razy w tygodniu i jest bardzo wydajny.
Czy uważam, że warto go kupić? Dobrze działa na drobne pryszczyki czy tzw.kaszkę. Już nie mam z tym problemów, chociaż wcześniej się zdarzały i muszę przyznać, że jeśli miałabym kupić w przyszłości produkt kwasowy, to byłby to właśnie ten.
Natomiast liczyłam na mocniejsze oczyszczenie zaskórników na nosie i zmniejszenia błyszczenia. Z tego jestem średnio zadowolona, więc stąd tylko 4.

Magia kwasu

Polecony przez moją kosmetolog jako nowość do przetestowania na mojej skórze (główny cel poprawy kondycji mojej twarzy: zmniejszenie porów po ich uprzednim dobrym oczyszczeniu). Podchodziłam dosyć nieufnie, ponieważ był to mój pierwszy kosmetyk z kwasami i to za nie małe pieniądze (wystartowałam z opakowaniem 30ml).
Zgodnie z zaleceniem kosmetolog stosuję go 2 razy w tygodniu wieczorem. Po dokładnym oczyszczeniu skóry nakładam go dłońmi i pozostawiam na ok. 20 minut. Po tym czasie nakładam na twarz maseczkę z glinki.
Efekt takiej kombinacji: pory obkurczone, cera sucha (w następnych dniach widoczna znacznie mniejsza produkcja sebum). Magia!
Po pierwszym nałożeniu delikatnie skóra mnie "szczypała" w niektórych miejscach przez pierwsze kilka minut, ale nie była zaczerwieniona. Przy kolejnych stosowaniach nie było już takiego efektu.
Po zastosowaniu należy pamiętać o mocnym nawilżeniu skóry.

Bardzo dobry produkt

Nie jest to tania impreza, ale trzeba przyznać, że skuteczna. Kupiłam na start mniejsze opakowanie, ale myślę, że kolejne kupię już większe. Widać efekt.

Kosmetyk ma formę płynu, łatwo go wydobyć, komu szkoda na wacik, ten łatwo poradzi sobie rozsmarowując płyn dłońmi bezpośrednio na twarzy. Super sprawdza się zostawiony solo, a po ok. 30 min nakładam maseczkę glinkową i heja, witam oczyszczone pory.

Bezzapachowy, nie podrażnia, jest lekko tłustawy, ale zupełnie to nie przeszkadza. U mnie nie wchłania się całkowicie, ale nawet ten efekt lubię. Na upartego da się go stosować nawet na dzień, tylko wiadomo, że trzeba doprawić go spfem.

Uczciwy produkt wart polecenia. Robi co ma robić i za to go lubię. Nie obiecuje złotych gór ani nie parzy kawy, ale serio będzie to game changer dla cer skłonnych do zapychania.

ALE! W kryzysowej sytuacji sprawdził się również na nogach, jak po depilacji zaczęły mi wrastać włoski. Dwa użycia i miałam nogi gładkie jak nigdy dotąd. Oczywiście wydajność wtedy leci na łeb na szyję, ale nigdy nic w takim tempie mi nie pomogło!

Gamechanger dla tłustej skóry i zanieczyszczonych porów

Jeśli ktoś ma tłustą skórę, rozszerzone pory, czarne zaskórniki i wydaje mu się, że nic na to nie pomoże - to jest gamechanger. Jedyny kosmetyk, który zrobił na mojej skórze aż taką różnicę i to niemal od razu. Wystarczy poczytać opinie w sieci by zrozumieć czemu to jest bestseller od lat. Nie planuję się z nim rozstawać nigdy, używam regularnie (codziennie lub co drugi dzień).

Gdy w wieku 36 lat poczułam się totalnie zagubiona - nie wiedziałam o kosmetykach nic, używałam ich tylko akcydentalnie (prezenty) i raczej pogarszały cerę niż pomagały - zapisałam się na konsultację do profesjonalnego kosmetologa, bo zauważyłam pierwsze oznaki starzenia. Z tej konsultacji mam parę fajnych rzeczy, ale REWOLUCJĄ było to. I to właściwie po jednym użyciu. Na start, zgodnie z zaleceniem, używałam 2-3x w tygodniu tylko na noc. Zawsze z ochroną spf na dzień (ale to kolejny tip, który wprowadziłam na stałe i który mnóstwo zmienił). Dzisiaj mogę go używać nawet tak jak pisze producent, czyli 2x dziennie codziennie. Nawet z retinolem, pamiętając o odpowiednim nawilżeniu i super łagodnym środku do mycia twarzy.

Tu mały side tip - jeśli macie tłustą skórę i używacie tych produktów (BHA i retinol) - to już nie używajcie żeli, toników i kremów do tłustej skóry - już nie pomogą, a tylko dodatkowo wysuszą, ja się tak raz załatwiłam używając dobrego i hitowego, oczyszczającego żelu aptecznego przez 2 tygodnie, a z przebarwieniami po tej przygodzie (wypryski, przesuszenie) walczyłam ponad miesiąc. To nie żel był zły, a moja skóra, z tymi składnikami, już nie była tłusta z nadmiarem sebum, do czego byłam przyzwyczajona.

Odkąd używam BHA + retinolu, a pozostałe elementy pielęgnacji zamieniłam na formulacje dla cer wrażliwych - moja skóra jest w świetnej kondycji. Czysta, nawilżona, zmniejszone pory, nie świeci się, sebum się wyregulowało.

Jak raz na chwilę odstawiłam ten produkt (przy wprowadzaniu retinolu) moja skóra szybko zaczęła się zanieczyszczać do poprzedniego stanu, chociaż nie aż tak mocno (no bo retinol i ogólnie lepsza pielęgnacja). Wtedy odkryłam, że skóra, po przyzwyczajeniu jej do obu składników, spokojnie sobie radzi z retinolem i kwasami BHA w jednej rutynie, tylko dla bezpieczeństwa osobno rano / wieczorem lub co drugi dzień każde. Do tego odpowiednie nawilżenie (np. z ceramidami, ale bezolejowe), łagodny żel myjący i ochrona spf na dzień i jest git. A dodatkowe składniki aktywne (wit. C, niacynamid) - to tylko bonus (chociaż super cenny).

Wydajność - duża butelka starczyła mi na ponad 8 miesięcy, a namówiłam do używania też męża. Super wydajny.

Cena - super! Tu mały disclaimer - wkurza mnie gdy użytkownicy oceniają cenę jako za wysoką, bo przekracza magiczny próg cenowy x zł (indywidualny dla każdego). Przy tej wydajności i cenie ok. 120zł za 118ml i używaniu codziennie, nawet 2x dziennie, przez na pewno ponad pół roku to wychodzi mniej niż 50 groszy za dzień. Jest wiele rzeczy, na których można oszczędzić, ale dobre i bezpieczne formulacje z aktywnymi składnikami - to nie jest to miejsce.

Niektórzy narzekają, że produkt jest dość lepki. Ja tego nie zauważyłam, może moja cera była aż TAK tłusta ;) Ale teraz nie jest i to dalej nie problem. To jest peeling chemiczny, trzeba go nałożyć na świeżo oczyszczoną skórę jak tonik (i PRZED tonikiem, jeśli ktoś używa, bo niskie pH). Warto go zostawić po nałożeniu na chwilę by mógł podziałać, a dopiero potem nakładać dalsze etapy pielęgnacji. Więc jakie to ma znaczenie nawet jeśli się chwilę lepi? ;)

Z ważniejszych cech - nie zauważyłam by jakkolwiek wpływał na nakładanie potem toniku, esencji, kremu, podkładu czy czegokolwiek innego, a przez ponad rok tych kombinacji wypróbowałam milion.

Z ciekawostek, tipów i porównań (BHA vs betaine salicylate). Gdy zastanawiałam się czy coś zmienić (no bo fomo ;)) to rozważałam ciut tańszy Cosrx z azjatyckim odpowiednikiem BHA (w Korei kwas salicylowy nie może być używany w kosmetykach, więc stosuje się jego naturalną wersję - betaine salicylate; nawet ten produkt ma w Korei właśnie to w składzie zamiast kwasu). Zamówiłam i tonik AHA / BHA i BHA Blackhead Power Liquid - czyli odpowiednik Paula's Choice BHA 2%. Spróbowałam samego toniku 2x - wysuszył mnie w ciągu 5min. tak potwornie, że nigdy nie miałam aż tak suchej skóry, więc tego power liquidu nawet nie spróbowałam i odesłałam. Potem przeczytałam, że jak ktoś ma alergię na aspirynę to często ma alergię też na betaine salicylate. Ja akurat nie mam, ale tak silna reakcja pokazała mi, że to nie zamiennik dla mnie. Natomiast jak dla kogoś PC BHA jest za mocne, to Cosrx może się okazać hitem. Czytając recenzje w sieci często trafiałam na takie opinie 50/50. Albo u kogoś kwas salicylowy był hitem, albo był za mocny i betaine salicylate był lepszym odpowiednikiem. I vice versa.

Moja cera: raczej tłusta (normalizuje się przy używaniu BHA, retinolu, glinek), często odwodniona, skłonna do bolesnych wyprysków i podrażnień gdy używam nieodpowiednich kosmetyków (bez tego raczej nie), zaskórniki w strefie T i mocno powiększone pory (czoło i policzki), raczej dojrzała (35+).

Absolutny must have mojej wieczornej pielęgnacji

Genialny produkt. To co on robi z moja cera to szok. Próbowałam wielu podobnych kosmetyków i tanich i drogich i luksusowych i naturalnych z ponoć świetnym składem .
Żaden z nich nie zadziałał nawet w 30% tak jak ten.
Zuzylam już jakieś 4 sztuki małych opakowań po 10ml - które zreszta są bardzo wydajne !
I teraz zamówiłam wreszcie duże opakowanie no i postanowiłam napisać recenzje.
To jwst kosmetyk jedyny w swoim działaniu.
Pięknie oczyszcza cerę , uspokaja ja . W mig znikają wypryski a twarz przestaje się nadmienię swiecici w ciągu dnia. Tonik po dłuższym czasie nieco wysusza cerę ale wystarczy go odstawić na chwile lub stosować rzadziej i wszystko wraca na swoje tory . Ja kiedy nie stosuje retinolu to jadę nim co wieczór po buzi - wklepuje palcami . Teraz używam retinolu wiec żeby nie przedobrzyć używam 3 razy w tyg retinolu i 2-3 razy w tyg ten tonik- nigdy razem .
Dodam jeszcze ze mija najgorsza zmora Si przebarwienia - melazma- i nie znalazłam lepszego produktu niż ten tonik. Rozjaśnia je i to w widoczny sposób ale tu potrzebna jest cierpliwość i regularność . Niektóre przebarwienia rozlane po czole zniknęły całkowicie (!) po kilku miesiącach stosowania
Polecam ogromnie bo cena a przede wszystkim działanie jest rewelacyjne.
Nie wszystkie produkty tej marki mnie zachwyciły ale ten kwas Aha Bha jest wyjątkowa perełka