Reklama

Hammam to tradycyjny zabieg z Bliskiego Wschodu, który ma działać zarówno na ciało, jak i umysł. Aby wykonać prawdziwy hammam, należy wykorzystać tradycyjne kosmetyki tego regionu: czarne mydło, rękawicę kessę oraz glinkę ghassoul. Wypielęgnowana nimi skóra będzie gładka, miękka, dogłębnie nawilżona i zregenerowana.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest turecki hammam?
  2. Zabieg hammam – co będzie potrzebne?
  3. Pumeks, rękawica i ręcznik – akcesoria w rytuale hammam
  4. Kosmetyki do rytuału hammam
  5. Rytuał hammam – jak wykonać go w domu?

Co to jest turecki hammam?

Niegdyś hammam to bogato zdobiony budynek, składający się z kilku sal, w którym odbywał się tradycyjny turecki zabieg pielęgnacyjny. W pierwszym pomieszczeniu znajdował się basen, w którym można było wymoczyć ciało. Kolejne sale to miejsce wypoczynku, relaksu, w którym kobiety przygotowywały się do głównej części rytuału. Najważniejszym etapem był pobyt w łaźni parowej, gdzie panowała temperatura 40-50°C. Wykonywane były tam również masaże i namaszczanie ciała olejkami pielęgnacyjnymi. Po zabiegu można było wejść do ostatniej sali, gdzie był czas na wysuszenie ciała.

Dzisiaj hammam to orientalny zabieg spa wykonywany w salonach kosmetycznych. Opiera się on na czterech, kolejno następujących po sobie etapach: nawilżanie, oczyszczanie czarnym mydłem i rękawicą kessą, oczyszczanie glinką ghassoul i odżywianie. Tego typu zabieg można w zmodyfikowanej wersji wykonać również w domu.

Zobacz także: Domowe SPA krok po kroku

jstankiewiczwitek

Zabieg hammam – co będzie potrzebne?

Rytuał hammam bazuje na kilku kluczowych akcesoriach i kosmetykach, które nadają mu niepowtarzalny i orientalny charakter.

Pumeks, rękawica i ręcznik – akcesoria w rytuale hammam

  • Ręcznik hammam (pesthemal) – To tak naprawdę bawełniana chusta, zdobiona zwykle pasami i frędzlami. Jest ona miękka, duża i bardzo chłonna, a przy tym lekka. Sprawdzi się nie tylko w domu, ale i w saunie, spa czy na plaży.
  • Rękawica kessa – Jest niezbędna w rytuale hammam. Ma za zadanie dokładnie złuszczyć martwy naskórek.
  • Pumeks hammam – Choć nie jest on konieczny podczas rytuału, warto po niego sięgnąć. Jest to w pełni naturalny pumeks wykonany z czerwonej glinki. Glinka formowana jest w charakterystyczny kształt – ma wygodny uchwyt, powierzchnia peelingująca pokryta jest żłobieniami – a następnie wypalana w piecu. Masuje i peelinguje stopy. Można go z powodzeniem użyć na etapie oczyszczania i złuszczania.

Kosmetyki do rytuału hammam

  • Mydło savon noir – Czarne mydło, w konsystencji przypominające gęstą pastę. Wykonane jest na bazie oleju i zmielonych oliwek. Dobrze się pieni, działa nawilżająco i oczyszczająco. W tej roli sprawdzi się np. mydło savon noir Nacomi.
  • Glinka ghassoul – To glinka pozyskiwana w Maroku, niezwykle bogata w minerały. Ma właściwości nawilżające, poprawia gęstość i jędrność skóry, a ponadto usuwa zanieczyszczenia i toksyny.
  • Olej arganowy – To jeden z najbardziej znanych olejów roślinnych stosowanych w pielęgnacji skóry i włosów, nazywany też płynnym złotem Maroka. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i karotenoidy. Wykazuje silne działanie odżywcze, regenerujące i odmładzające, ujędrnia i wygładza skórę, a także dogłębnie ją nawilża.

Rytuał hammam – jak wykonać go w domu?

Zabieg hammam w domu nieco różni się od tego wykonywanego w salonie kosmetycznym, jednak zachowane są tutaj cztery główne etapy. Ważne jest, aby do pielęgnacji wybrać dobrej jakości kosmetyki, bazujące na naturalnych składnikach.

Reklama
  1. Nawilżanie – Pierwszy etap pielęgnacji w salonie odbywa się w saunie parowej. Ponieważ najczęściej nie mamy dostępu do sauny w domowych warunkach, wystarczy wziąć bardzo ciepły, długi prysznic lub kąpiel. Nasze ciało będzie miękkie, nawilżone, a dzięki otworzeniu porów skóry – przygotowane do głębokiego oczyszczania.
  2. Oczyszczanie czarnym mydłem i kessą – W tym etapie wstępnie oczyszczamy i peelingujemy ciało. Możemy to wykonać za pomocą czarnego mydła savon noir i rękawicy kessy. Na ciało nakładamy odrobinę mydła i wykonujemy masaż rękawicą w kierunku serca. W ten sposób nie tylko oczyścimy ciało z martwego naskórka, ale również poprawimy krążenie, dzięki czemu aktywne składniki z nakładanych w dalszej kolejności kosmetyków będą się lepiej wchłaniać. Jeśli zmagacie się z cellulitem, więcej uwagi możecie podczas masażu poświęcić na dotknięte nim miejsca.
  3. Oczyszczanie glinką ghassoul – Ten etap głęboko oczyszcza i odżywia skórę. Glinkę mieszamy w misce z ciepłą wodą, aż powstanie jednolita papka. Nakładamy ją na ciało i pozostawiamy do podeschnięcia na 10-15 minut. Następnie spłukujemy ciało ciepłą wodą.
  4. Odżywianie – Ostatni etap polega na wmasowaniu w ciało olejku pielęgnacyjnego, wykonując równocześnie relaksacyjny masaż. Tradycyjnie do zabiegu wykorzystywany jest olej arganowy, choć jeśli akurat nie macie go pod ręką, równie dobrze sprawdzi się inny naturalny olejek roślinny.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane