Rytuał hammam – na czym polega i jak wykonać go w domu?
Jeśli marzy wam się zabieg, który nie tylko odpręży, ale i doskonale wygładzi i nawilży całe ciało, skuście się na rytuał hammam. Będziecie potrzebować kilku gadżetów i kosmetyków typowych dla tego tureckiego rytuału. A przede wszystkim – niezbędny będzie wolny wieczór. Przeczytajcie, jak przeprowadzić hammam we własnej łazience.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak, Aneta Zygmuntowicz
Hammam to tradycyjny zabieg z Bliskiego Wschodu, który ma działać zarówno na ciało, jak i umysł. Aby wykonać prawdziwy hammam, należy wykorzystać tradycyjne kosmetyki tego regionu: czarne mydło, rękawicę kessę oraz glinkę ghassoul. Wypielęgnowana nimi skóra będzie gładka, miękka, dogłębnie nawilżona i zregenerowana.
Spis treści:
- Co to jest turecki hammam?
- Zabieg hammam – co będzie potrzebne?
- Pumeks, rękawica i ręcznik – akcesoria w rytuale hammam
- Kosmetyki do rytuału hammam
- Rytuał hammam – jak wykonać go w domu?
Co to jest turecki hammam?
Niegdyś hammam to bogato zdobiony budynek, składający się z kilku sal, w którym odbywał się tradycyjny turecki zabieg pielęgnacyjny. W pierwszym pomieszczeniu znajdował się basen, w którym można było wymoczyć ciało. Kolejne sale to miejsce wypoczynku, relaksu, w którym kobiety przygotowywały się do głównej części rytuału. Najważniejszym etapem był pobyt w łaźni parowej, gdzie panowała temperatura 40-50°C. Wykonywane były tam również masaże i namaszczanie ciała olejkami pielęgnacyjnymi. Po zabiegu można było wejść do ostatniej sali, gdzie był czas na wysuszenie ciała.
Dzisiaj hammam to orientalny zabieg spa wykonywany w salonach kosmetycznych. Opiera się on na czterech, kolejno następujących po sobie etapach: nawilżanie, oczyszczanie czarnym mydłem i rękawicą kessą, oczyszczanie glinką ghassoul i odżywianie. Tego typu zabieg można w zmodyfikowanej wersji wykonać również w domu.
Zobacz także: Domowe SPA krok po kroku

Zabieg hammam – co będzie potrzebne?
Rytuał hammam bazuje na kilku kluczowych akcesoriach i kosmetykach, które nadają mu niepowtarzalny i orientalny charakter.
Pumeks, rękawica i ręcznik – akcesoria w rytuale hammam
- Ręcznik hammam (pesthemal) – To tak naprawdę bawełniana chusta, zdobiona zwykle pasami i frędzlami. Jest ona miękka, duża i bardzo chłonna, a przy tym lekka. Sprawdzi się nie tylko w domu, ale i w saunie, spa czy na plaży.
- Rękawica kessa – Jest niezbędna w rytuale hammam. Ma za zadanie dokładnie złuszczyć martwy naskórek.
- Pumeks hammam – Choć nie jest on konieczny podczas rytuału, warto po niego sięgnąć. Jest to w pełni naturalny pumeks wykonany z czerwonej glinki. Glinka formowana jest w charakterystyczny kształt – ma wygodny uchwyt, powierzchnia peelingująca pokryta jest żłobieniami – a następnie wypalana w piecu. Masuje i peelinguje stopy. Można go z powodzeniem użyć na etapie oczyszczania i złuszczania.
Kosmetyki do rytuału hammam
- Mydło savon noir – Czarne mydło, w konsystencji przypominające gęstą pastę. Wykonane jest na bazie oleju i zmielonych oliwek. Dobrze się pieni, działa nawilżająco i oczyszczająco. W tej roli sprawdzi się np. mydło savon noir Nacomi.
- Glinka ghassoul – To glinka pozyskiwana w Maroku, niezwykle bogata w minerały. Ma właściwości nawilżające, poprawia gęstość i jędrność skóry, a ponadto usuwa zanieczyszczenia i toksyny.
- Olej arganowy – To jeden z najbardziej znanych olejów roślinnych stosowanych w pielęgnacji skóry i włosów, nazywany też płynnym złotem Maroka. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i karotenoidy. Wykazuje silne działanie odżywcze, regenerujące i odmładzające, ujędrnia i wygładza skórę, a także dogłębnie ją nawilża.
Rytuał hammam – jak wykonać go w domu?
Zabieg hammam w domu nieco różni się od tego wykonywanego w salonie kosmetycznym, jednak zachowane są tutaj cztery główne etapy. Ważne jest, aby do pielęgnacji wybrać dobrej jakości kosmetyki, bazujące na naturalnych składnikach.
- Nawilżanie – Pierwszy etap pielęgnacji w salonie odbywa się w saunie parowej. Ponieważ najczęściej nie mamy dostępu do sauny w domowych warunkach, wystarczy wziąć bardzo ciepły, długi prysznic lub kąpiel. Nasze ciało będzie miękkie, nawilżone, a dzięki otworzeniu porów skóry – przygotowane do głębokiego oczyszczania.
- Oczyszczanie czarnym mydłem i kessą – W tym etapie wstępnie oczyszczamy i peelingujemy ciało. Możemy to wykonać za pomocą czarnego mydła savon noir i rękawicy kessy. Na ciało nakładamy odrobinę mydła i wykonujemy masaż rękawicą w kierunku serca. W ten sposób nie tylko oczyścimy ciało z martwego naskórka, ale również poprawimy krążenie, dzięki czemu aktywne składniki z nakładanych w dalszej kolejności kosmetyków będą się lepiej wchłaniać. Jeśli zmagacie się z cellulitem, więcej uwagi możecie podczas masażu poświęcić na dotknięte nim miejsca.
- Oczyszczanie glinką ghassoul – Ten etap głęboko oczyszcza i odżywia skórę. Glinkę mieszamy w misce z ciepłą wodą, aż powstanie jednolita papka. Nakładamy ją na ciało i pozostawiamy do podeschnięcia na 10-15 minut. Następnie spłukujemy ciało ciepłą wodą.
- Odżywianie – Ostatni etap polega na wmasowaniu w ciało olejku pielęgnacyjnego, wykonując równocześnie relaksacyjny masaż. Tradycyjnie do zabiegu wykorzystywany jest olej arganowy, choć jeśli akurat nie macie go pod ręką, równie dobrze sprawdzi się inny naturalny olejek roślinny.