Czarne mydło na pierwszy rzut oka wcale mydła nie przypomina. W tradycyjnej postaci jest to gęsta maź, która zamknięta jest w słoiczku i pieni się po zmieszaniu z wodą. W Maroku i Turcji stosowane jest do słynnego rytuału hammam, polegającego na oczyszczaniu całego ciała. W sklepach znajdziecie również czarne mydła w płynie i kostce, które jednak różnią się od tego o marokańskim pochodzeniu.

Reklama

Spis treści:

  1. Skład czarnego mydła
  2. Właściwości czarnego mydła
  3. Jak stosować czarne mydło?
  4. Czarne mydło – w kostce czy w płynie?
  5. Gdzie kupić czarne mydło?
  6. Czarne mydło marokańskie L’Orient Beldi
  7. Czarne mydło Nacomi
  8. Czarne mydło afrykańskie Dudu-Osun
  9. Czarne mydło eukaliptusowe Arganove
  10. Czarne mydło do mycia twarzy Botanic SkinFood

Skład czarnego mydła

Tradycyjne marokańskie czarne mydło, nazywane też savon noir, wytwarzane jest z oliwy z oliwek i zmiażdżonych czarnych oliwek. Zwykle w jego składzie znajduje się też wodorotlenek potasu, jest to więc mydło potasowe. Czasem mogą pojawić się też dodatki w formie np. olejków eterycznych, zawsze jednak są to składniki całkowicie naturalne.

Takie 100% czarne mydło nie powinno zawierać żadnych sztucznych barwników, konserwantów, aromatów. Ma gęstą konsystencję, a jego kolor wcale nie jest czarny, lecz raczej zbliżony jest do brązowego i zielonego. Z uwagi na zawartość oliwy z oliwek mydło jest bogate w kwasy omega i witaminę E.

W sklepach dostępne są też innego rodzaju czarne mydła, które różnią się zarówno formą, jak i składem od takiego tradycyjnego mydła wytwarzanego ręcznie w Maroku. Znajdziecie więc czarne mydło afrykańskie w kostce, które nie zawiera oliwy oliwek, lecz m.in. masło shea, miód, popiół z łupin kokosowych. Z kolei czarne mydła w płynie mają skład dłuższy i najbardziej różniący się od klasycznego mydła marokańskiego. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić listę składników wybranego kosmetyku.

Zobacz także

Właściwości czarnego mydła

Czarne mydło ma wszechstronne działanie. Przede wszystkim doskonale oczyszcza skórę. Radzi sobie również ze zrogowaciałym naskórkiem, pełniąc rolę peelingu enzymatycznego. Znajdująca się w składzie oliwa (lub inne oleje roślinne) odżywia i regeneruje skórę. Uzupełnia również pokrywający ją płaszcz hydrolipidowy, który zapobiega utracie nawilżenia, nadaje elastyczność i sprężystość.

Czarne mydło reguluje wydzielanie sebum i działa przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie się trądzikowych krostek. Delikatnie rozjaśnia przebarwienia. Ma również właściwości antyoksydacyjne, chroniąc skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi aktywnością wolnych rodników. Sprawdzi się do golenia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – czarne mydło zmiękcza włoski i zapobiega powstawaniu podrażnień.

Z właściwości savon noir mogą skorzystać również włosy. Nałożone na skórę głowy dogłębnie ją oczyści, zmniejszy przetłuszczanie się, pomoże w walce z łojotokiem, łupieżem i uporczywym świądem.

Ze względu na efekty, jakie możecie uzyskać, stosując czarne mydło, kosmetyk ten polecany jest więc w przypadku:

  • cery trądzikowej, tłustej, problematycznej;
  • zaskórników otwartych i zamkniętych;
  • łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry głowy;
  • cery suchej, atopowej, wrażliwej;
  • cery dojrzałej, zmęczonej, poszarzałej;
  • przebarwień;
  • zrogowaciałej skóry stóp i pękających pięt.
mapodile

Jak stosować czarne mydło?

Czarnego mydła możecie używać do mycia całego ciała, twarzy, a nawet włosów. Pod wpływem wody pieni się i z łatwością rozprowadzicie je na skórze. Pamiętajcie, że po umyciu twarzy mydłem należy przetrzeć ją tonikiem. Czarne mydło jest mydłem potasowym, czyli zasadowym. Po jego użyciu trzeba więc przywrócić cerze fizjologiczne pH. Sprawdzi się również jako kosmetyk do demakijażu, omijajcie jednak oczy. Z właściwości czarnego mydła skorzystacie też, stosując je jako:

  • maseczkę – po nałożeniu na twarz pozostawcie na kilka minut i dopiero później zmyjcie wodą, mydło zadziała w ten sposób jak peeling enzymatyczny; szczególnie przyda się w przypadku cery trądzikowej, przy której niewskazane jest używanie peelingów ziarnistych.
  • kosmetyk do tureckiego rytuału hammam – w takim przypadku warto zakupić specjalną rękawicę kessę, która w połączeniu z mydłem doskonale oczyści i wygładzi całe ciało; kolejnym etapem tradycyjnego rytuału jest nałożenie na skórę glinki ghassoul, a następnie po jej zmyciu rozprowadzenie oleju arganowego.
  • kosmetyk do pielęgnacji suchych stóp i pękających pięt – wystarczy dodać mydło do wody i moczyć w niej stopy przez kilkanaście minut; o takiej systematycznej kąpieli stóp warto pamiętać, jeśli chorujecie na cukrzycę, zmniejszycie w ten sposób ryzyko powstania tzw. stopy cukrzycowej.
  • naturalny szampon – po spienieniu wmasujcie je w skórę głowy, nie tylko oczyści skórę z nadmiaru sebum, ale też zadziała jak peeling do skóry głowy; wskazane jest wykonanie dodatkowo płukanki octowej, żeby zakwasić skórę i przywrócić naturalne pH.
  • Czarne mydło – w kostce czy w płynie?

    Tradycyjne czarne mydło ma postać gęstej pasty. Do wyboru macie jednak również wspomniane „odmiany” czarnego mydła w formie kostki czy w płynie. Wygodniejsze w stosowaniu, szczególnie do mycia włosów czy twarzy, będzie czarne mydło w płynie. Pamiętajcie jednak o dokładnym sprawdzaniu składu przed zakupem.

    Zobacz także: Bezkonkurencyjne czarne mydło Ziaja - wiemy, dlaczego stało się hitem

    Gdzie kupić czarne mydło?

    Czarne mydło bez trudu kupicie w drogeriach, takich jak Rossmann czy Hebe, czy oczywiście w drogeriach internetowych. Znajdziecie je także w sklepach z naturalnymi kosmetykami i w niektórych aptekach. Za 100 g zapłacicie zwykle kilkanaście złotych. Dla ułatwienia wyboru stworzyłyśmy dla was ranking czarnych mydeł z najlepszymi opiniami.

    Czarne mydło marokańskie L’Orient Beldi

    Czarne mydło marokańskie L’Orient Beldi ma w pełni naturalny skład: oliwa z oliwek, woda i sole potasowe. Jeśli więc szukacie tradycyjnego mydła marokańskiego w słoiczku, warto skusić się właśnie na ten produkt. W katalogu KWC ma ocenę 4,2 na 5 gwiazdek, a opinię o nim wyraziło 13 Wizażanek.

    mat. prasowe
    Genialny produkt! Wspaniale oczyszcza i wygładza. Ma specyficzny zapach, który mi nie przeszkadza. Dobrze działa. Można stosować do codziennego użytku

    Novaczka11

    Wizażanki podkreślają, że mydło L’Orient Beldi idealnie sprawdza się w roli kosmetyku do oczyszczania cery, która jest po nim gładka, miękka i odświeżona. Stosują je również jako peeling enzymatyczny raz w tygodniu.

    Czarne mydło Nacomi

    Czarne mydło Nacomi to jeden z ulubieńców Wizażanek. Zostało ocenione już aż 263 razy, a jego ocena to 4,4 na 5 gwiazdek. Ma ono postać gęstej pasty zamkniętej w plastikowym słoiczku.

    mat. prasowe
    (…) Działa i to porządnie. Oczyszcza bardzo dobrze skórę, minimalizuje pory. Bardzo wygładza skórę, jest nawet trochę napięta, gotowa na dalszą pielęgnację. Przy już 3-miesięcznym stosowaniu zauważyłam, że pojawia się mniej zaskórników, zwłaszcza tych podskórnych (…)

    angell22

    Jak piszą Wizażanki, mydło Nacomi świetnie pielęgnuje nie tylko cerę tłustą, ale również suchą i wrażliwą. Nie uczula, nie powoduje podrażnień.

    Czarne mydło afrykańskie Dudu-Osun

    Czarne mydło afrykańskie Dudu-Osun wytwarzane jest z naturalnych składników, ale ma skład nieco inny niż tradycyjne czarne mydło marokańskie. To czarne mydło z Rossmanna zawiera m.in. miód, masło shea, sproszkowaną korę drzewa Osun, popiół z nasion kakaowca, aloes, sok z cytryny. Mimo różnic w składzie świetnie sprawdza się jako kosmetyk do twarzy i ciała.

    mat. prasowe
    Mydełko jest rewelacyjne. Uwielbiam je. Przede wszystkim bardzo pomogło mi na problemy z cerą. Po 2/3 tygodniach codziennego stosowania zauważyłam znaczącą różnicę. Skóra była wygładzona, miękka w dotyku, zniknęły wypryski i o dziwo pojawiały się zdecydowanie rzadziej (…)

    Aneta150

    Czarne mydło afrykańskie Dudu-Osun zostało ocenione przez 76 Wizażanek, które przyznały mu ocenę 4,1 na 5 gwiazdek. Internautki podkreślają, że bardzo dobrze radzi sobie z niedoskonałościami cery, przyspieszając gojenie wyprysków i zapobiegając powstawaniu nowych.

    Czarne mydło eukaliptusowe Arganove

    Czarne mydło eukaliptusowe Arganove to przykład czarnego mydła, które zostało wzbogacone naturalnym olejkiem eterycznym. Oprócz więc wody, oliwy z oliwek i soli potasowych zawiera również olejek eukaliptusowy. Potęguje on antybakteryjne i łagodzące właściwości mydła. Warto po nie sięgnąć, zwłaszcza jeśli zmagacie się z trądzikiem.

    mat. prasowe
    (…) Miałam pewne obawy, że mydło mnie przesuszy, nic bardziej mylnego. Myję nim twarz co 2 dzień i nie przesuszyło mnie, nie czuję uczucia ściągnięcia, twarz jest mega gładka, oczyszczona aż do samych porów. Mydełko przyśpiesza gojenie się pryszczy, ładnie oczyszcza pory, są niewidoczne, cera jest uspokojona i świetlista (…)

    Babydolli

    Czarne mydło Arganove zostało ocenione na razie tylko 6 razy, uzyskując ocenę 4 na 5 gwiazdek. Wizażanki jednak zachwalają jego działanie oczyszczające i odświeżające, pisząc, że jest wręcz „wybawieniem od zaskórników”.

    Czarne mydło do mycia twarzy Botanic SkinFood

    Czarne mydło do mycia twarzy Botanic SkinFood to przykład czarnego mydła w płynie, w formie butelki z pompką. Warto je przetestować, jeśli tradycyjna konsystencja gęstej mazi nie przypadła wam do gustu. Nie jest to jednam klasyczne czarne mydło, biorąc pod uwagę jego skład. Znajdziecie w nim m.in. węgiel z bambusa, wyciąg z eukaliptusa, ekstrakt z malin czy kwas mlekowy. Nie ma natomiast oliwy z oliwek. Mimo wszystko warto je kupić, biorąc pod uwagę, że w katalogu KWC ma ocenę 5 na 5 gwiazdek.

    mat. prasowe
    Ten kosmetyk okazał się dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Mydło dokładnie oczyszcza twarz, zmywa makijaż i można także na spokojnie zastosować je do demakijażu oczu bez obawy, że będzie szczypało. Nie pozostawia uczucia „ściągnięcia” skóry, bardzo fajnie ją odżywia (…)

    etanska

    Czarne mydło Botanic SkinFood przypadnie do gustu osobom z cerą tłustą, zanieczyszczoną, trądzikową. Zawarty w mydle węgiel wchłania nadmiar sebum i oczyszcza pory, a wyciąg z eukaliptusa działa antybakteryjnie i łagodząco.

    Reklama

    Reklama
    Reklama
    Reklama