Reklama

Emolienty do kąpieli mogą właściwie oznaczać dwie rzeczy: pojedyncze składniki ochronne lub kompletne, gotowe formulacje kosmetyczne. Dziś skupiamy się na tych drugich – emolientowych kosmetykach dostępnych w drogerii lub aptece. Stworzono je specjalnie, aby chronić i delikatnie oczyszczać skórę, która wymaga specjalnej pielęgnacji.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak działają emolienty do kąpieli?
  2. Emolienty do kąpieli dla dorosłych – kiedy je stosować?
  3. Jak wybrać najlepszy emolient do kąpieli?
  4. Emolienty do kąpieli z Rossmanna
  5. Emolienty do kąpieli z apteki
  6. Emolienty dla dzieci, niemowląt i dla noworodka
  7. Naturalne emolienty do kąpieli

Jak działają emolienty do kąpieli?

Emolienty do mycia to dermokosmetyki – produkty łączące działanie kosmetyków i składników wspomagających leczenie różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Kosmetyki emolientowe do mycia ciała i twarzy są hipoalergiczne. Skupiają się przede wszystkim na odżywianiu i ochronie skóry na etapie oczyszczania. Kosmetyki te najczęściej mają postać emulsji lub kremu, spotykamy też czasem olejek, płyn lub żel. Emolienty „wyciszają” skórę nadwrażliwą, zapewniają nawilżenie i odżywienie, a także wzmacniają naturalne mechanizmy obronne. Skóra staje się gładka, wygląda zdrowo i jest przyjemna w dotyku.

Emolienty do kąpieli mają wielokierunkowe działanie:

  • delikatnie myją,
  • odżywiają i regenerują płaszcz hydrolipidowy naskórka,
  • natłuszczają i nadają skórze elastyczność,
  • tworzą na skórze warstwę ochronną, dzięki czemu zapobiegają utracie wody przez naskórek (TEWL),
  • często mają działanie przeciwzapalne,
  • łagodzą suchość skóry, pieczenie, swędzenie i podrażnienia.

Emolienty do kąpieli dla dorosłych – kiedy je stosować?

Emolienty zawierają łagodne substancje myjące i bogactwo składników odżywczych, a pozbawione są obecnych w drogeryjnych kosmetykach substancji spieniających oraz zapachowych. Dlatego polecane są dla osób o skórze wrażliwej, suchej, borykającej się z problemami dermatologicznymi, takimi jak:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS) – łagodzą stany zapalne, odbudowują naruszoną warstwę ochronną,
  • łuszczyca – łagodzą świąd, natłuszczają i wygładzają naskórek,
  • alergie skórne – łagodzą uczulenie, zmniejszają podrażnienie,
  • nadmierna suchość, skłonność do podrażnień – mają działanie kojące, uspokajają nadwrażliwość skóry.

Emolienty do kąpieli nie są jednak przeznaczone wyłącznie dla osób z poważnymi problemami skórnymi. Świetnie sprawdzą się także, jeśli np. nie przepadasz za stosowaniem balsamów do ciała. Emolientowa emulsja lub krem mogą wystarczyć, jeśli twoja skóra nie jest bardzo sucha. Emolienty lubią także mężczyźni, gdyż nie mają mocnego zapachu, są wielofunkcyjne. Dodatkowo w jednym kroku zapewniają oczyszczanie i pielęgnację.

Jak wybrać najlepszy emolient do kąpieli?

Dobry emolient powinien zawierać delikatne substancje myjące, a nie SLS lub SLES, a także składniki odżywcze, nawilżające, natłuszczające i ochronne. Przed zakupem warto sprawdzić nie tylko obietnice producenta, ale także skład. Ważne, czy dermokosmetyk posiada składniki, które faktycznie działają. Polecamy i najczęściej spotykamy:

  • oleje naturalne – olej lniany, olej arganowy, z nasion bawełny, olej ze słodkich migdałów, oliwę z oliwek,
  • masło shea,
  • olej parafinowy – cieszy się złą sławą, ale to jeden z najbardziej bezpiecznych i najlepiej przebadanych składników dla skóry wymagającej,
  • trójglicerydy i lipidy,
  • alantoinę,
  • glicerynę,
  • betainę,
  • biofermenty,
  • pantenol,
  • glukonolakton,
  • witamnę E.

Zobacz także: Emolienty - co to jest, jaki ma wpływ na włosy i jak stosować?

Emolienty do kąpieli z Rossmann

Całe szczęście, emolienty do kąpieli są coraz bardziej powszechnie dostępne, nawet w drogeriach sieci Rossmann lub Hebe. Bardzo często emolienty ukryte są w dziale dziecięcym, zajrzyj więc tam, jeśli więc nie możesz znaleźć dermokosmetyku do kąpieli w sekcji dla dorosłych. Mark dostępne w drogeriach to na przykład Oilatum, Bambino, Atoperal lub Hipp.

Emolienty do kąpieli z apteki

Z aptecznych kosmetyków polecamy kultową serię Emolium, a także Latopic czy FEloderm. Możemy znaleźć je już nie tylko w dużych aptekach internetowych, ale także w lokalnych punktach aptecznych.

Emolienty dla dzieci, niemowląt i dla noworodka

Pielęgnację delikatnej skóry dzieci i niemowląt zawsze najlepiej skonsultować z pediatrą, zwłaszcza, jeśli pojawiają się problemy dermatologiczne. Zawsze jednak warto delikatną skórę dzieci otaczać wyjątkową troską, a do tego emolienty do mycia nadają się doskonale. Płyn do kąpieli z emolientami lub specjalna emulsja mogą służyć do pielęgnacji niemowląt już od pierwszych dni życia. Niemowlęta i starsze dzieci coraz częściej cierpią na AZS i alergie, dla nich także emolienty będą świetnym rozwiązaniem. Kolorowe, pieniące się, silnie pachnące żele i płyny do kąpieli nie są odpowiednie dla delikatnej skóry, na co dzień najlepiej korzystać z kosmetyków mniej szalonych, ale zdrowszych.

Zobacz także: Skóra odwodniona – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać!

Naturalne emolienty do kąpieli

Ogromna większość emolientów zawiera olej parafinowy lub składniki pochodne. Jak wspominaliśmy, jest to bardzo bezpieczny, skuteczny składnik otulający skórę ochronną warstwą. Jeśli jednak preferujesz pielęgnację naturalną, także wśród takich kosmetyków możemy znaleźć godne polecenia emolienty do kąpieli – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kosmetyki naturalne kojarzą nam się często z wyższą ceną, ale nie zawsze tak jest. Polecamy takie marki jak Weleda, Make Me Bio lub Lavery, ale także tanie marki Babydream z Rossmanna lub polskie Sylveco.

Podsumowując, emolienty do mycia to doskonałe dermokosmetyki do pielęgnacji ciała podczas oczyszczania. Nawilżają, regenerują i natłuszczają skórę, wzmacniają jej funkcje ochronne i pomagają zwalczać objawy chorób dermatologicznych. Dzięki swojej łagodności i składnikom pielęgnacyjnym sprawdzą się świetnie także w pielęgnacji zdrowej skóry wrażliwej i suchej oraz do kąpieli dla dzieci w każdym wieku.

Reklama

Może warto wypróbować emolient do kąpieli i sprawdzić, jak nasza skóra na niego zareaguje?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane