Głębokie zaskórniki - jak się ich pozbyć?
Głębokie zaskórniki to częsty problem u posiadaczek cery tłustej i mieszanej. Mogą występować zarówno w postaci otwartej, jak i zamkniętej. Niestety jest to problem, który może nawracać, jednak my pokażemy wam jak z nim walczyć i zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnych zmian skórnych w przyszłości.

- Paulina Wierzchowiecka
Głębokie zaskórniki są inaczej nazywane trądzikiem zaskórnikowym. Powodem ich powstania jest zablokowanie gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do powstania pojawienia się wykwitów na skórze. Na szczęście istnieją różne metody walki z zaskórnikami, jednak należy pamiętać, że żadna z nich nie zadziała jeśli nie będziemy trzymać się podstawowych zasad codziennej pielęgnacji.
Przyczyny powstawania głębokich zaskórników
Podstawową przyczyna powstania głębokich zaskórników a także większości rodzajów trądziku jest nadmierna produkcja łoju. Kolejnym powodem, przez który zmagamy się z niedoskonałościami na twarzy mogą być problemy hormonalne, dlatego konsultujący nas dermatolog może zlecić także badania endokrynologiczne. Rozpoczynając walkę z trądzikiem musimy także uświadomić sobie, czy stosowana przez nas pielęgnacja jest odpowiednia i dostosowana do potrzeb naszej skóry, bo często to właśnie ona jest odpowiedzialna za pogorszenie stanu skóry.
Zobacz także: Krem na trądzik – ranking najlepszych produktów z apteki i Rossmanna

Rodzaje głębokich zaskórników
W dermatologii wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników - otwarte i zamknięte. Te pierwsze przybierają postać czarnych kropek potocznie zwanych wągrami. Powstają one na skutek zablokowania gruczołów łojowych, w których zbiera się martwy naskórek. Pod wpływem powietrza zawarte w nim białko ciemnieje, a na naszej cerze pojawiają się nieestetyczne zmiany.
Zaskórniki zamknięte wyglądem przypominają białe grudki, a ich usunięcie może być bardzo problematyczne. Nie mają kontaktu z powietrzem i zostają zablokowane w gruczole łojowym wewnątrz mieszka włosowego. Zarówno zaskórniki otwarte jak i zamknięte pojawiają się najczęściej na nosie, żuchwie a także czole. W bardziej zaawansowanej postaci trądziku, zmiany mogą pojawić się także na plecach i klatce piersiowej.

Domowe sposoby walki z głębokimi zaskórnikami
Domowych sposobów na walkę z głębokimi zaskórnikami jest wiele, jednak wszystko zależy od tego, jaką cerę posiadamy. Posiadaczki wrażliwej skóry powinny unikać peelingów mechanicznych, a zamiast nich stosować peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszczy naskórek. Jeśli chcemy bardziej radykalnie rozprawić się z nieprzyjemnymi zmianami możemy także zastosować kwasy, które wnikają w głąb skóry i dogłębnie walczą z niedoskonałościami.
Kluczowe w pielęgnacji każdego rodzaju cery jest odpowiednie nawilżenie. Nawet, jeśli jesteśmy posiadaczkami tłustej skóry, musimy pamiętać, że tylko dobrze nawilżona cera będzie w stanie walczyć z zaskórnikami i wypryskami. W tym przypadku możemy stosować nietłuste kremy a także maseczki nawilżające, które w okresie jesienno-zimowym będą dodatkowo odżywiać naszą skórę.
Pomocna może okazać się także "parówka" stosowana od lat przez nasze mamy i babcie. Pomaga odblokować ujścia gruczołów łojowych oraz sprawia, że nakładane na skórę preparaty przeciwtrądzikowe szybciej i dokładniej wnikają w skórę. Po zastosowaniu parówki należy jednak pamiętać o ponownym zwężeniu porów tonikiem, wyrównującym naturalne pH skóry.

Jak pozbyć się głębokich zaskórników?
Jeśli domowe sposoby okazują się bezskuteczne, warto skonsultować się z dermatologiem. Przeprowadzi on badania związane z poziomem łoju wydzielanym przez naszą skórę, a jeśli będzie to konieczne skieruje nas do endokrynologa w celu przeprowadzenia badań hormonalnych. W przypadku zaawansowanej odmiany trądziku zaskórnikowego, pomocne będą także:
- Dermokosmetyki - przeznaczone specjalnie do cery problematycznej, pozbawione sztucznych barwników i aromatów. Są całkowicie bezpieczne dla skóry, a ich działanie skupione jest m.in. na likwidowaniu nieprzyjemnych wykwitów skórnych.
- Zabiegi kosmetologiczne - jeśli boimy się używania kwasów w warunkach domowych, wizyta u kosmetologa może okazać się zbawienna dla naszej skóry. Oprócz kwasów, możemy także wypróbować różnego rodzaju peelingi, m.in. peeling kawitacyjny, który pomoże zlikwidować głębokie zaskórniki,