Reklama

Głębokie zaskórniki są inaczej nazywane trądzikiem zaskórnikowym. Powodem ich powstania jest zablokowanie gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do powstania pojawienia się wykwitów na skórze. Na szczęście istnieją różne metody walki z zaskórnikami, jednak należy pamiętać, że żadna z nich nie zadziała jeśli nie będziemy trzymać się podstawowych zasad codziennej pielęgnacji.

Reklama

Przyczyny powstawania głębokich zaskórników

Podstawową przyczyna powstania głębokich zaskórników a także większości rodzajów trądziku jest nadmierna produkcja łoju. Kolejnym powodem, przez który zmagamy się z niedoskonałościami na twarzy mogą być problemy hormonalne, dlatego konsultujący nas dermatolog może zlecić także badania endokrynologiczne. Rozpoczynając walkę z trądzikiem musimy także uświadomić sobie, czy stosowana przez nas pielęgnacja jest odpowiednia i dostosowana do potrzeb naszej skóry, bo często to właśnie ona jest odpowiedzialna za pogorszenie stanu skóry.

Zobacz także: Krem na trądzik – ranking najlepszych produktów z apteki i Rossmanna

Rodzaje głębokich zaskórników

W dermatologii wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników - otwarte i zamknięte. Te pierwsze przybierają postać czarnych kropek potocznie zwanych wągrami. Powstają one na skutek zablokowania gruczołów łojowych, w których zbiera się martwy naskórek. Pod wpływem powietrza zawarte w nim białko ciemnieje, a na naszej cerze pojawiają się nieestetyczne zmiany.

Zaskórniki zamknięte wyglądem przypominają białe grudki, a ich usunięcie może być bardzo problematyczne. Nie mają kontaktu z powietrzem i zostają zablokowane w gruczole łojowym wewnątrz mieszka włosowego. Zarówno zaskórniki otwarte jak i zamknięte pojawiają się najczęściej na nosie, żuchwie a także czole. W bardziej zaawansowanej postaci trądziku, zmiany mogą pojawić się także na plecach i klatce piersiowej.

Domowe sposoby walki z głębokimi zaskórnikami

Domowych sposobów na walkę z głębokimi zaskórnikami jest wiele, jednak wszystko zależy od tego, jaką cerę posiadamy. Posiadaczki wrażliwej skóry powinny unikać peelingów mechanicznych, a zamiast nich stosować peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszczy naskórek. Jeśli chcemy bardziej radykalnie rozprawić się z nieprzyjemnymi zmianami możemy także zastosować kwasy, które wnikają w głąb skóry i dogłębnie walczą z niedoskonałościami.

Kluczowe w pielęgnacji każdego rodzaju cery jest odpowiednie nawilżenie. Nawet, jeśli jesteśmy posiadaczkami tłustej skóry, musimy pamiętać, że tylko dobrze nawilżona cera będzie w stanie walczyć z zaskórnikami i wypryskami. W tym przypadku możemy stosować nietłuste kremy a także maseczki nawilżające, które w okresie jesienno-zimowym będą dodatkowo odżywiać naszą skórę.

Pomocna może okazać się także "parówka" stosowana od lat przez nasze mamy i babcie. Pomaga odblokować ujścia gruczołów łojowych oraz sprawia, że nakładane na skórę preparaty przeciwtrądzikowe szybciej i dokładniej wnikają w skórę. Po zastosowaniu parówki należy jednak pamiętać o ponownym zwężeniu porów tonikiem, wyrównującym naturalne pH skóry.

Jak pozbyć się głębokich zaskórników?

Jeśli domowe sposoby okazują się bezskuteczne, warto skonsultować się z dermatologiem. Przeprowadzi on badania związane z poziomem łoju wydzielanym przez naszą skórę, a jeśli będzie to konieczne skieruje nas do endokrynologa w celu przeprowadzenia badań hormonalnych. W przypadku zaawansowanej odmiany trądziku zaskórnikowego, pomocne będą także:

  • Dermokosmetyki - przeznaczone specjalnie do cery problematycznej, pozbawione sztucznych barwników i aromatów. Są całkowicie bezpieczne dla skóry, a ich działanie skupione jest m.in. na likwidowaniu nieprzyjemnych wykwitów skórnych.
  • Zabiegi kosmetologiczne - jeśli boimy się używania kwasów w warunkach domowych, wizyta u kosmetologa może okazać się zbawienna dla naszej skóry. Oprócz kwasów, możemy także wypróbować różnego rodzaju peelingi, m.in. peeling kawitacyjny, który pomoże zlikwidować głębokie zaskórniki,

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane