Reklama

Nasz tekst pomoże wam poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami glinek do twarzy, a także podpowie wam, z czym połączyć je aby otrzymać możliwie najlepszy efekt. Każda z nich ma inne działanie, jednak łączy je jeden wspólny mianownik – radzą sobie z zanieczyszczeniami jak żaden inny kosmetyk, a co więcej… są tanie i całkowicie naturalne!

Reklama

Czym są glinki do twarzy?

Glinki są zaliczane do minerałów naturalnych i mają zbawienny wpływ na stan naszej skóry. Do sprzedaży wprowadzane są najczęściej w postaci proszku lub są dodawane przez producenta bezpośrednio do kosmetyków. Glinki są chętnie wybierane przez zwolenników pielęgnacji naturalnej i wegańskiej, a także doskonale sprawdzają się u osób ze skórą skłonną do alergii. Zawierają w sobie mnóstwo makro-i mikroelementów, takich jak cynk, żelazo, wapń, magnez oraz potas. Ich spektakularne działanie docenili Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, którzy stosowali je nie tylko w pielęgnacji, ale także w medycynie.

Działanie glinek do twarzy

Ze względu na ładunek ujemny, jaki posiadają w sobie glinki, ich działanie można porównać do odkurzacza na zanieczyszczenia. Nałożone na skórę absorbują wszystkie szkodliwe substancje i pozostawiają ją nieskazitelnie czystą. Ich ogromnym atutem jest fakt, że świetnie radzą sobie z regulowaniem nadmiaru wydzielanego sebum, a także działają na cerę jak tonik – wyrównując jej naturalnej pH. Mało kto wie, że glinki są także produktem wielofunkcyjnym. Mogą być stosowane zarówno na skórę, jak i włosy w postaci masek, szamponów, a także jako dodatek do peelingu. Już po pierwszym zastosowaniu zobaczymy, że nasza skóra staje się gładka jak aksamit, a pory dogłębnie się oczyszczają. Ten szereg argumentów powinien was przekonać do jak najszybszego wprowadzenia glinek do twarzy do swojej codziennej pielęgnacji!

Rodzaje glinek do twarzy

Niezależnie od rodzaju glinki, musimy pamiętać, że kluczową zasadą jej stosowania jest to, że nie może zastygnąć na skórze. Jeśli nakładamy ją w postaci maski, musimy regularnie zwilżać twarz wodą lub hydrolatem. Przetrzymanie suchej glinki na twarzy może błyskawicznie ją wysuszyć i dać nam odczucie nieprzyjemnego ściągnięcia. Kolejną zasadą jakiej musimy przestrzegać jest to, żeby glinki nie rozrabiać metalową łyżeczką, a jedynie taka, która wykonana jest z drewna lub plastiku. Metal pozbawia glinkę właściwości leczniczych. A oto, jakie glinki możemy znaleźć w sklepach:

Glinka zielona

Glinka zielona – jedna z najbardziej popularnych glinek stosowanych w kosmetyce. Możemy znaleźć ją w płynach micelarnych, a także w kremach i serach do twarzy. Dzięki swojemu działaniu bakteriobójczemu i przeciwgnilnemu jest chętnie stosowana przez osoby zmagające się trądzikiem. W starożytności była także stosowana w medycynie w postaci okładów na jątrzące się rany i stany zapalne. Pomagała także na schorzenia wewnętrzne, m.in. problemy z trawieniem. W drogeryjnych kosmetykach szukaj jej w płynie micelarnym i serum do twarzy.

Glinkę zieloną możesz stosować:

  • W postaci maski na twarz (glinka + woda/jogurt/mleko/hydrolat)
  • W postaci peelingu (glinka + cukier)
  • W postaci doustnej (1-2 łyżeczki glinki rozpuszczonej w wodzie)

Glinka różowa

Glinka różowa – wspaniale nadaje się do cery dojrzałej i naczynkowej. Jej matujące działanie docenili m.in. producenci marki Bielenda, dodając ją do serum z linii botanical clays. Glinka różowa świetnie radzi sobie z uregulowaniem wydzielanego sebum, a jej delikatne działanie sprawia, że może być stosowana w codziennej pielęgnacji a maska z jej dodatkiem stanowi świetną bazę pod krem lub serum. Po jej użyciu skóra staja się wygładzona i rozświetlona.

Glinkę różową możesz stosować:

  • W postaci maski na twarz (glinka + woda/jogurt/kefir/żółtko jaja/żel aloesowy)
  • W postaci pasty na skórę głowy (glinka + niewielka ilość wody)

Wiesz już, jaką glinkę wybrać? Ten kod rabatowy Sephora sprawi, że kupisz ją dużo taniej.

Glinka czarna

Glinka czarna – przeznaczona głównie do cery tłustej i trądzikowej. Posiadaczkom delikatnej i suchej skóry odradzamy stosowanie glinki czarnej w codziennej pielęgnacji. Ma ona działanie silnie zwężające i oczyszczające pory, a także wysusza nieprzyjemne zmiany skórne i likwiduje wypryski. Glinka czarna bardzo dobrze reguluje wydzielanie sebum zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.

Glinkę czarną możesz stosować :

  • W postaci maski na twarz (glinka + woda/hydrolat)
  • W kąpieli (kilka łyżek glinki dodajemy do wody w wannie – niweluje wypryski na całym ciele)

Glinka biała

Glinka biała – inaczej zwana kaolinem jest jedną z łagodniej działających glinek o szerokim spectrum zastosowania. Po jej zastosowaniu skóra jest odżywiona i zregenerowana, a nadmiar wydzielanego sebum zmniejsza się. Nie powoduje nadmiernego wysuszenia skóry, przez co idealnie nadaje się dla posiadaczek cery wrażliwej i płytko unaczynionej. Glinkę białą możemy często spotkać w pudrach i cieniach do powiek ponieważ jest produktem hypoalergicznym i nie powoduje podrażnień.

Glinkę białą możesz stosować:

  • W postaci maski na twarz: (glinka + woda/hydrolat/napar z ziół)
  • W postaci peelingu (glinka + zmielone migdały + woda termalna)

Glinka czerwona

Glinka czerwona – już sam kolor tej glinki świadczy o tym, że ma ona zbawienny wpływ na naczynia krwionośne. Stosowane regularnie uszczelni je i zmniejszy widoczność pajączków na naszej cerze. Glinka czerwona doskonale oczyszcza skórę i często wybierana jest przez posiadaczki problematycznej cery, ponieważ jej działanie jest wyjątkowo dogłębne. Możemy znaleźć ją także w paście do zębów i preparatach przeciwgrzybiczych. W pielęgnacji włosów pomoże nam natomiast w pozbyciu się łupieżu i odżywieniu włosów.

Glinkę czerwoną możesz stosować:

  • W postaci maski do twarzy (glinka + woda/jogurt/mleko/hydrolat)
  • W postaci maski na włosy (glinka + woda/odżywka)
  • W postaci peelingu na skórę (glinka + cukier)

Glinka żółta

Glinka żółta – wykazuje bardzo silne działanie oczyszczające i antyoksydacyjne, dlatego świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery problematycznej. Dzięki wysokiej zawartości żelaza świetnie regeneruje skórę i polecana jest jako uzupełnienie zabiegów z udziałem kwasów. Ma również działanie tonizujące i oprócz usuwania zanieczyszczeń, pomaga także pozbyć się toksyn obecnych na skórze.

Glinkę żółtą możesz stosować:

  • W postaci maski na twarz (glinka + woda/hydrolat)
  • W postaci odżywki do włosów (glinka + żółtko jaja)
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane